Dzień Ziemi

Dzień Ziemi

Kraje:
Kategoria:
Afryka

Nasza ekologiczna przygoda w Kenii – jak walczyliśmy z problemem plastiku w wiosce Samburu

Dzień Ziemi obchodzony jest corocznie 22 kwietnia.

To dzień, w którym cały świat koncentruje się na konieczności podejmowania myśli i działań dotyczących ochrony naszej planety i dbania o nią. To czas, kiedy przypominamy sobie o naszych wpływach na środowisko naturalne i szukamy sposobów, aby poprawić nasze relacje z planetą.

Chcielibyśmy podzielić się z Wami historią naszej niezapomnianej ekologicznej przygody w Kenii.

Jako zespół biura podróży wybraliśmy się na odpoczynek do Desert Rose Lodge, w północnej Kenii. Desert Rose to piękne miejsce położone u podnóża gór Ng’iro, gdzie możemy odpocząć od miejskiego zgiełku i zrelaksować się w otoczeniu dzikiej przyrody. Desert Rose to nasz partnerski obiekt turystyczny, który oferuje luksusowe noclegi, ale również możliwość aktywnego włączenia się w kulturę i tradycję wioski Samburu. Powstanie tego obiektu zrodziła idea stworzenia miejsca, które nie tylko zachowa dzikie piękno przyrody, ale również poprawi życie ludzi mieszkających w okolicy.

Chcieliśmy zatem skorzystać z możliwości jakie oferowała nam Lodge i udaliśmy się w podróż w głąb terenu, gdzie ludność Samburu prowadzi swoje codzienne życie. Wioska Samburu jest z pewnością fascynującym miejscem, które przyciąga turystów z całego świata, chcących poznać kulturę i tradycje tego ludu. Samburu to grupa etniczna zamieszkująca północną Kenię, a wioska jest typowym przykładem tradycyjnego siedliska tego ludu – składa się z niewielkich domów zbudowanych z materiałów naturalnych. Budynki te są rozsiane na obszarze wioski, a dookoła nich znajdują się ogrody i pola uprawne, które stanowią podstawę utrzymania dla mieszkańców.

Wioska Samburu jest bardzo malownicza i kolorowa. To za sprawą charakterystycznych strojów i ozdób noszonych przez jej mieszkańców. Kobiety Samburu noszą barwne suknie z haftowanymi wzorami, ozdobione koralikami i naszyjnikami, a mężczyźni często noszą okrycia wierzchnie wykonane z rozmaitych i również bardzo kolorowych materiałów.

Na miejscu oczywiście spodziewaliśmy się mnogości kolorów, lecz…oprócz tego pożądanego, znanego nam z opowieści i zdjęć, malowniczego i afrykańskiego krajobrazu, zobaczyliśmy także kolory ogromnej ilości, śmieci i plastiku.

Plastikowe butelki, pudełka, torby foliowe, worki na śmieci – wszystko to było rozrzucone po całej wiosce. Nawet płoty domostw zrobione z kolczastych krzaków wyglądały jak choinki ubrane w plastikowe ozdoby

Ten widok wstrząsnął nami i uświadomiliśmy sobie, że nie możemy przyzwyczaić się do tego, co widzimy. Przypomniał nam, tym samym, o katastrofalnym wpływie, jaki plastik ma na nasze środowisko, i o tym, że nie możemy pozwolić na to, aby nasza planeta była zaśmiecona tym trudnym do rozkładu materiałem. Nie mogliśmy i nie chcieliśmy zignorować tego problemu, udając, że to, co widzimy, nie ma dla nas żadnego znaczenia. Musieliśmy działać, szukać sposobów, jak pomóc mieszkańcom Samburu w walce z tym problemem zanieczyszczenia.

Zażartowaliśmy wtedy nawet, że zapłacimy pięć dolarów za każdy wór śmieci, jaki mieszkańcy wioski zbiorą dla nas 😊 Planowaliśmy wywieźć cały ten plastik do Nairobi na wysypisko śmieci. Wkrótce żart zrodził się w pełną skalę akcję sprzątania wioski Samburu.

My z Flow Africa i grupą osób z Desert Rose Lodge zorganizowaliśmy się w zespół i ruszyliśmy, aby zacząć sprzątać. Byliśmy zaskoczeni, jak wiele osób z wioski zdecydowało się dołączyć do naszej inicjatywy. Młodzi ludzie, starsze osoby, kobiety i mężczyźni – wszyscy chętnie wzięli udział w sprzątaniu.

Nie przestawaliśmy przez cały dzień, zbierając każdy plastik, który znaleźliśmy na naszej drodze. W końcu udało nam się zebrać ogromną ilość worków śmieci.

Byliśmy zmęczeni, ale jednocześnie pełni energii i nadziei, że nasza mała inicjatywa może coś zmienić.

Dzięki naszej pracy, wioska wyglądała zupełnie inaczej niż kilka dni wcześniej. Teraz, z dumą możemy powiedzieć, że udało nam się połączyć siły i uczynić tę małą część świata, jaką jest wioska Samburu i okolice rzeki Ewaso Nyiro, czystszą i bardziej przyjazną dla środowiska.

Dzień Ziemi przypomina nam, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Chcielibyśmy zachęcić wszystkich do podjęcia małych działań, które pomogą w utrzymaniu naszej planety w dobrym stanie. Każda osoba może zrobić coś, aby pomóc – nawet drobne czynności, jak segregowanie odpadów czy używanie mniej plastiku.

Ulubione kierunki podróżników
WSZYSTKIE KOLORY KENTE
Burkina Faso, Ghana
od 1 do 12 osób
KENYA BREAK
Kenia
od 1 do 12 osób
WIELKA MIGRACJA SERENGETI
Tanzania
od 1 do 12 osób
KILIMANJARO MACHAME ROUTE
Tanzania
od 1 do 12 osób

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983