Archiwa: Informacje praktyczne

To jest przykład własnego typu postu

Zimbabwe

Informacje o kraju

Zimbabwe położone jest w południowej Afryce, nie ma dostępu do morza, a granicę lądową dzieli z Botswaną, Mozambikiem, Republiką Południowej Afryki i Zambią. Kraj ten jest podobnej wielkości do Polski. Religią dominującą jest chrześcijaństwo. Językiem urzędowym jest angielski.

Klimat i pogoda

Kraj położony jest na styku dwóch stref klimatycznych – podrównikowej na północy oraz zwrotnikowej na południu, zbliżonej klimatem do tego, jaki panuje w sąsiedniej Botswanie. Przyjeżdżający do Zimbabwe Europejczycy nie muszą obawiać się afrykańskich upałów – temperatury właściwe dla tutejszego klimatu są niższe niż w innych krajach Afryki.

Pora deszczowa trwa z reguły od grudnia do marca. Na niżej położnych terenach zachodniej części kraju ilość opadów jest znacznie większa niż na wyżynnym wschodzie. Suchy okres, który rozpoczyna się w czerwcu, stwarza szansę na rafting na rzece Zambezi.

Najzimniejszy trymestr przypada na okres od czerwca do końca sierpnia. Należy pamiętać o ciepłych ubraniach, ponieważ temperatura w nocy spada poniżej zera. W dzień jest z reguły ciepło – średnia temperatura dochodzi do 20°C.

Podobnie jak w Botswanie, od września temperatura zaczyna gwałtownie rosnąć.

Flora i fauna

Zimbabwe pokrywają głównie lasy tropikalne, których drzewa zrzucają liście w porze suchej, oraz suche sawanny z akacjami i krzewami. Świat zwierząt z kolei jest bardzo bogaty, występują tam m.in. lwy, gepardy, hieny, słonie, żyrafy, antylopy, małpy (przede wszystkim pawiany), hipopotamy i krokodyle. Spotkać tam można także jadowite węże takie jak kobra i mamba.

Kuchnia

Zimbabwe było kolonią brytyjską – kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje, passiflory i wiele innych).

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

Zimbabwe leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Pieniądze

Jednostką monetarną Zimbabwe był dolar Zimbabwe (ZWD). Ze względu na hiperinflację, najwyższą na świecie, w kraju kilkakrotnie przeprowadzano denominację. Pieniądze w dalszym ciągu bardzo szybko traciły swoją wartość. Sklepy i restauracje wiele razy w ciągu jednego dnia zmieniały swoje ceny. Kurs dolara Zimbabwe na czarnym rynku różnił się kilkakrotnie od oficjalnego. W związku z kryzysem w 2009 zrezygnowano z narodowej waluty, zastępując ją dolarem amerykańskim. Od jakiegoś czasu rząd ponownie wprowadza do obiegu lokalną walutę, której kurs ściśle powiązany jest z kursem dolara amerykańskiego. Wszędzie w kraju można nadal posługiwać się dolarem amerykańskim. Po aktualne informacje prosimy o kontakt z biurem bezpośrednio przed wyjazdem do Zimbabwe.

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecamy szczepienia (choć formalnie nie są wymagane) przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Turyści powinni zadeklarować wartość środków pieniężnych, które zamierzają wwieźć do Zimbabwe.

Wizy

Wizę do Zimbabwe można uzyskać na lotnisku po uiszczeniu opłaty w wysokości 30 USD i wypełnieniu formularza wizowego. Nie są konieczne żadne zdjęcia.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy pamiętać, że w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na terenie Zimbabwe poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari, z otwieranym dachem.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Zimbabwe. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje, w zależności od operatora, ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Zimbabwe, a także w wielu miejscach noclegowych.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego –„G”, z trzema prostokątnymi bolcami, przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Jednostki miary

W Zimbabwe stosuje się system metryczny.

TOGO

Informacje o kraju

Togo znajduje się w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską. Granicę lądową dzieli z Ghaną, Beninem i Burkina Faso. Stolicą jest Lomé, miasto położone nad morzem, przy samej granicy z Ghaną. Język urzędowy to francuski. W użyciu są także liczne języki lokalne, m.in. kabije, ewe, dagbane. Religią dominującą jest chrześcijaństwo, które wyznaje około 43% społeczeństwa. Około 35% wyznaje tradycyjne religie plemienne. Spotkać tu można także wielu wyznawców islamu.

Klimat i pogoda

Togo położone jest w obszarze klimatu podrównikowego, z lokalnymi strefami mikroklimatycznymi. Na północy kraju panuje klimat zbliżony do monsunowego, a na wybrzeżu jest raczej sucho.

Pory deszczowe na południu trwają od marca do czerwca oraz od września do listopada. Na północy natomiast największe opady mają miejsce od kwietnia do lipca. Najbardziej deszczowe są tereny wysoko położone.

Togo cechuje się także dużą wilgotnością powietrza i wysokimi temperaturami (od 25°C do nawet ponad 30°C). W styczniu znad Sahary wieje suchy, pylny wiatr – harmattan. Najbardziej odczuwalny jest on na północy.

Flora i fauna

Większość terenu kraju pokryta jest trawiastymi sawannami oraz lasami tropikalnymi. Wybrzeża porasta roślinność bagienna, lasy namorzynowe oraz palmy kokosowe.

W Togo żyją popularne afrykańskie zwierzęta, m.in. małpy, słonie, lwy, antylopy, hipopotamy, krokodyle, czy jadowite węże. Występują one głównie na terenach słabo zaludnionych.

Kuchnia

Dania kuchni togijskiej mają typową dla zachodnio-afrykańskiej kuchni kompozycję. Ich bazą może być ryż lub wyrób mączny, np. fufu, robione z bulw pochrzynu, czy akoume – z afrykańskiego prosa, sorgo, kukurydzy lub manioku. Podawane do nich rozmaite sosy (zupy) przygotowywane są z lokalnych warzyw, a ich obowiązkowym składnikiem jest bardzo ostra papryczka – piment. Do dań dodaje się też różne mięsa i ryby. Częstym składnikiem potraw jest również fasola. Jako że Togo było dawniej kolonią francuską, na ulicach miast spotkać można sprzedawców francuskich bagietek z dodatkami.

Najpopularniejszym lokalnym alkoholem w Togo jest sodami (lub tchouk), który powstaje poprzez destylację wina palmowego. Do togijskich specjalności alkoholowych należy również piwo palmowe (déha lub tchakpalo). Pija się tu także bissap (sok z hibiskusa) czy wodę kokosową (bezpośrednio z zielonego kokosa).

Bezpieczeństwo

Togo, w porównaniu z innymi państwami regionu, uchodzi na kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów. Występuje tu jednak dosyć duże zagrożenie pospolitą przestępczością (np. kradzieżami), zwłaszcza w Lomé, w okolicy plaż i bazarów. Należy zatem zachować wzmożoną uwagę i ostrożność.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

W stosunku do Polski następuje przesunięcie o 2 godziny do tyłu w czasie letnim i o 1 w czasie zimowym.

Pieniądze

Walutą Togo jest frank zachodnioafrykański CFA (XOF). Używany on jest w 14 krajach Afryki Centralnej oraz Zachodniej, będących dawnymi koloniami francuskimi.

Pieniądze można wymieniać w bankach i hotelach, a także w sieci kantorów. Karty kredytowe są honorowane w większych hotelach.

100 XOF = 0,67 PLN

1000 XOF = 1,8 USD

Ubrania i sprzęt

  • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów
  • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru
  • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
  • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę.

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 50), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecanym lekarstwem jest Malarone oraz repelenty – np. Mugga.

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza granicami Togo. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100–250 USD.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Przy wjeździe do Togo każdy z uczestników musi posiadać tzw. żółtą książeczkę będącą dowodem szczepienia przeciw żółtej febrze. Inne zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to szczepienie przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Wizy

Obywatele polscy udający się do Togo muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Togo w Berlinie, a także na lotnisku w Lomé oraz na większych granicznych przejściach lądowych. Wizy na lotnisku oraz na granicy lądowej wydawane są na 7 dni; aby je przedłużyć, przed upływem terminu ważności należy zgłosić się do prefektury policji w Lomé. Paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Togo.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na miejscu poruszamy się własnym transportem – wygodnym klimatyzowanym minibusem (przy większych grupach) lub minivanem (do 9 osób). Korzystamy najczęściej z Toyoty Hiace lub Toyoty Coaster. Ostatni rząd siedzeń będzie złożony, aby można było położyć na nim bagaże.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Ze względu na dość wysokie opłaty roamingowe zalecany jest zakup lokalnej karty SIM. Zasięg telefoniczny w kraju jest dość dobry. W większości miast można także znaleźć wiele kafejek internetowych.

Numer kierunkowy: +228

Elektryczność

Togo korzysta ze standardowych europejskich gniazdek i wtyczek (typ C). Napięcie wynosi 220 V.

Jednostki miary

Togo używa systemu metrycznego.

Senegal

Informacje o kraju

Senegal położony jest w Afryce Zachodniej, oblewają go wody Oceanu Atlantyckiego. Na świecie Senegal słynie ze swojej stolicy – Dakaru, który jest ostatnim punktem w słynnym „Rajdzie Dakar”. Kraj ten granicę lądową dzieli z Gambią, Gwineą, Gwineą Bissau, Mali i Mauretanią. Oficjalnym językiem w Senegalu jest francuski. Większość populacji porozumiewa się w jednym z dwóch głównych języków regionalnych – wolof i serer. 92% społeczeństwa wyznaje islam.

Klimat i pogoda

Senegal to kraj o typowo tropikalnym klimacie. Pora sucha zapewnia optymalne warunki do podróżowania, z kolei w porze deszczowej drogi bywają nieprzejezdne, a upał trudny do zniesienia.

Pora sucha przypada na nasz okres zimowy – rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do marca. Temperatury wahają się w tym czasie pomiędzy 20 a 25°C, a opady praktycznie nie występują.

Kwiecień i maj to miesiące przejściowe, kiedy temperatury rosną już do 30°C, ale deszcze nie powinny się jeszcze pojawiać. Od czerwca do października trwa intensywna pora deszczowa. Największe opady przypadają na lipiec i sierpień, a temperatura nierzadko przekracza 30°C. Dokuczliwa w tym czasie jest także wysoka wilgotność powietrza.

Pora deszczowa to także czas, kiedy Senegal rozkwita zielenią. Wiele hoteli i lodgy pozostaje zamkniętych w tym okresie, a niektóre obniżają ceny nawet o połowę!

Flora i fauna

Świat roślinny jest zróżnicowany: na południu znajduje się sawanna lesista, na terenie której występują lasy tropikalne z eukaliptusami; północną część kraju porasta sawanna z wysokimi trawami, akacjami i baobabami. Na wybrzeżach z kolei rosną palmy.

Ze świata zwierząt w Senegalu można spotkać antylopy, bawoły, lwy, pantery, hieny, szakale, a na sawannach kilka gatunków małp.

Kuchnia

Kuchnia senegalska jest bardzo oryginalna i posiada długie tradycje. Można w niej odnaleźć zarówno wpływy francuskie, portugalskie, jak i północnoafrykańskie. Oprócz bardzo popularnych ryb na stołach w Senegalu często pojawia się drób, jagnięcina oraz różnego rodzaju warzywa stosowane przed ludność Wolof – największą grupę etniczną Senegalu.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

Senegal leży w strefie GMT-1, więc zegarki należy nastawić odpowiednio o dwie (czas letni) lub trzy (czas zimowy) godziny do tyłu.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Senegalu jest frank środkowoafrykański (CFA). 1 EUR = 656 CFA. W wielu miejscach można płacić bezpośrednio w euro.

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty – z dużymi portretami. Lepiej posługiwać się wysokimi nominałami – 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne. Należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach bez problemu zapłacimy kartą VISA. Mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Przy wybranych programach uwzględniających np. trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

W Senegalu istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecamy szczepienia (choć formalnie nie są wymagane) przeciw żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe przed podróżą do Senegalu – każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę”, którą otrzyma po wykonaniu szczepienia w jednej ze stacji SANEPIDU w Polsce.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Nie ma obowiązku zgłaszania wwozu pieniędzy, kart kredytowych i czeków. Jeżeli jednak turysta wwozi i zamierza wywieźć kwotę wyższą niż zwyczajowo przyjęta na czas podróży, zaleca się zadeklarowanie jej w urzędzie celnym. W Senegalu nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT przez osoby prywatne.

Wizy

Obywatele polscy podróżujący do Senegalu na okres nie dłuższy niż 90 dni nie potrzebują wizy. Dokumentami uprawniającymi do przekroczenia granicy są: polski paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu, dokument potwierdzający opuszczenie terytorium Senegalu po upływie dopuszczalnego okresu pobytu (np. bilet powrotny do Polski) oraz aktualna Międzynarodowa Książeczka Szczepień – potwierdzająca wykonanie szczepienia przeciw żółtej febrze.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy pamiętać, że w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na miejscu będziemy się poruszać minibusami lub 10-osobowymi busami, przy grupie min. 6 osób.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Zachęcamy, aby napiwki zostawiać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Senegalu. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje ok. 2 PLN (w zależności od operatora). Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Senegalu, a także w wielu miejscach noclegowych.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – „C”, „E” i „F”, z dwoma okrągłymi bolcami.

Jednostki miary

W Senegalu stosuje się system metryczny.

Namibia

Informacje o kraju

Namibia położona jest w Afryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim, granicę lądową dzieli z Angolą, Botswaną, RPA oraz Zambią. Namibia była kolonią niemiecką, z tego względu religią dominująca w tym kraju jest protestantyzm. Językiem urzędowym w Namibii jest angielski. Specyficzny południowoafrykański akcent mieszkańców charakteryzuje się ostrą i zdecydowaną wymową. Innymi używanymi na terenie Namibii językami są niemiecki oraz afrykanerski.

Klimat i pogoda

Lato trwa od października do kwietnia. Temperatury wahają się wówczas od 20 do 35°C w ciągu dnia. Na zachodzie kraju, nad brzegami Oceanu Atlantyckiego, jest nieco chłodniej – od 15 do 25°C. Z namibijskim latem pokrywa się niezbyt intensywna pora deszczowa. Najobfitsze opad występują w północnej części kraju, w centrum ich wielkość spada o połowę, by prawie zaniknąć w okolicy pustyni Namib – jednego z najbardziej suchych obszarów na świecie. Pomimo wysokich temperatur w ciągu dnia, warto zabrać ze sobą ciepłą kurtkę polarową. Wieczory bywają zimne.

Chłodniejszy okres – namibijska „zima” – trwa od czerwca do września. Temperatury wahają się od 18 do 25°C za dnia, a w nocy znacznie spadają, nierzadko poniżej 10°C. W wyjątkowych sytuacjach mogą zdarzyć się nawet przymrozki! Oprócz lekkiej odzieży, kapeluszy i kremów przeciwsłonecznych, konieczne będą także ciepłe ubrania, w tym czapki i rękawiczki, które mogą przydać się w czasie wieczornych powrotów w otwartych autach.

Miesiące przejściowe, czyli kwiecień i maj, wyróżniają się czystszym niebem, świeższym niż zazwyczaj powietrzem i większą ilością zieleni.

Flora i fauna

Roślinność Namibii jest dość skąpa, większość kraju to tereny półpustynne i pustynne oraz sawanny. Świat zwierząt z kolei jest bardzo różnorodny, występują m.in. słonie, zebry, antylopy, nosorożce, lwy, gepardy, żyrafy i hipopotamy.

Kuchnia

Namibia była kolonią niemiecką – kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop kudu i oryksa oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje i wiele innych).

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

Namibia leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Pieniądze

Jednostką monetarną Namibii jest dolar namibijski (1 USD = ok. 12 NAD).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach w Windhoek, lodge’ach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Lepiej posługiwać się wysokimi nominałami – 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne. Należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Na terenie całego kraju można korzystać z kart płatniczych VISA i MasterCard.

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Zalecamy profilaktykę antymalaryczną (spraye, odzież z długimi rękawami i nogawkami). Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone. Proszę pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się na pewno środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Szczepienie na żółtą febrę nie jest wymagane, chyba że przybywa się z kraju, w którym to szczepienie jest konieczne. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych.

Przepisy celne

Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć (w ciągu 12 miesięcy od dnia wjazdu) jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe.

Wizy

Wizę do Namibii należy wyrobić przed wyjazdem. Najbliższą placówką dyplomatyczną jest Ambasada Namibii w Berlinie. Koszt wydania wizy wynosi 80 EUR.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy pamiętać, że w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na terenie Namibii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami. Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Namibii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje, w zależności od operatora, ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Namibii, a także w wielu miejscach noclegowych.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu południowoafrykańskiego – „D”, z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta (bolce są grubsze niż przy gniazdkach brytyjskich).

Jednostki miary

W Namibii stosowany jest system metryczny.

MOZAMBIK

Informacje o kraju

Mozambik położony jest w południowo-wschodniej Afryce. Granicę lądową dzieli z RPA, Suazi, Zimbabwe, Zambią, Malawi i Tanzanią. Całą prawostronną granicę państwa oblewają wody Oceanu Indyjskiego. Stolicą kraju jest Maputo położone w południowej części kraju. Mozambik ma powierzchnię 801 tys. km2 i jest 35. co do wielkości krajem na świecie, porównywalnym w tej kwestii do Turcji. W przeszłości był kolonią portugalską, niepodległość uzyskał dopiero w 1975 roku. Językiem urzędowym w Mozambiku jest portugalski, którym posługują się na ogół bardziej wykształceni mieszkańcy. Obok portugalskiego na terenie kraju używa się aż kilkudziesięciu dialektów języków z grupy bantu – w zależności od regionu i przynależności do określonej grupy etnicznej. W większości hoteli i restauracji można porozumiewać się w języku angielskim. Religią dominującą jest chrześcijaństwo, jednak dość liczną grupą są także wyznawcy islamu – stanowią ok. 18% społeczeństwa.

Klimat i pogoda

Klimat Mozambiku można scharakteryzować jako tropikalny, który wraz ze wzrostem wysokości w zachodniej części kraju staje się łagodniejszy.

Najlepszym okresem na podróż do Mozambiku jest pora sucha (zima), która trwa od kwietnia do listopada. W położonej na południu stolicy, Maputo, średnia temperatura waha się wówczas między 18°C a 24°C i wzrasta na wybrzeżu w środkowej części kraju. Najchłodniejszymi miesiącami są czerwiec i lipiec – temperatura za dnia dochodzi do 25°C, a w nocy spada poniżej 15°C.

Pora deszczowa rozpoczyna się w październiku, a kończy w marcu. Jest to jednocześnie najgorętszy okres: temperatury dzienne przekraczają 30°C, a w nocy nie spadają poniżej 20°C.

Mozambicką pogodę docenią miłośnicy kąpieli w ciepłych wodach oceanu, ponieważ średnia temperatura wody znacząco przekracza 20°C przez cały rok! Tropikalny klimat i setki kilometrów pięknych plaż czynią z kraju wspaniałe miejsce do wypoczynku.

Fauna i flora

20% powierzchni Mozambiku pokrywają lasy tropikalne, porastają one głównie północną część kraju, jednakże ze względu na klimat, który tam panuje, w porze suchej są one bezlistne. Zdecydowaną większość terytorium Mozambiku pokrywają trawiaste sawanny. Świat zwierząt jest bardzo bogaty, występują tam miedzy innymi: słonie, bawoły, nosorożce, lwy, krokodyle i hipopotamy.

Kuchnia

Kuchnię mozambicką docenią miłośnicy owoców morza. Lokalną specjalnością są małże i krewetki w ostrym sosie piri-piri.

Popularne są także dania mięsne (kurczak piri-piri), ryż z matapa (orzechami ziemnymi i maniokiem) oraz wuza (owsianka kukurydziana).

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 l (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Zalecamy profilaktykę antymalaryczną (spraye, odzież z długimi rękawami i nogawkami). Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się: środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Choć formalnie nie są wymagane, zalecamy szczepienia przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Wizy

Wizę do Mozambiku otrzymuje się na lotnisku po wniesieniu opłaty w wysokości 50 USD.

Wymaganym dokumentem jest paszport ważny przez co najmniej sześć miesięcy od daty wyjazdu z Mozambiku z dwoma wolnymi przylegającymi stronami.

Pieniądze

Jednostką monetarną Mozambiku jest metical (1 USD = ok. 30 MZN).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Ze względu na korzystniejszy kurs polecamy wysokie nominały – 50 i 100 USD.

Korzystanie z kart płatniczych Visa / MasterCard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach – należy zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Transport

Na terenie Mozambiku podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Mniejsze kwoty jednak należy wręczać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Mozambik posiada dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 zł.

Internet jest dostępny jedynie w dużych miastach oraz niektórych lodgach i hotelach.

Strefa czasowa

Mozambik leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego.

Jednostki miary

Mozambik stosuje system metryczny.

MALAWI

Informacje o kraju

Malawi jest położone w południowo-wschodniej Afryce, jego stolicą jest Lilongwe, graniczy z Tanzanią, Mozambikiem i Zambią. Kraj ten nie ma dostępu o morza, jednak na jego terenie znajduje się trzecie co do wielkości jezioro afrykańskie – Niasa. Malawi posiada dwa języki urzędowe – angielski i cziczewa. Oba są powszechnie używane, jednak to ten pierwszy jest nauczany w szkołach, oraz wydawane są w nim oficjalne państwowe dokumenty. W rozmowach należy przyzwyczaić się do specyficznego afrykańskiego akcentu, który początkowo może wydawać się trudny do zrozumienia. Religią dominującą jest chrześcijaństwo.

Klimat i pogoda

Malawi położone jest na wyżynie, gdzie średnia wysokość wynosi około 1700 m n.p.m. Dzięki temu temperatury są bardzo przyjazne, a klimat łagodny.

Pory roku nie przypominają tych znanych w Europie – wyróżnia się ich tylko dwie. Pora deszczowa, przypada mniej więcej na okres od początku listopada do końca kwietnia, jednak nie stanowi ona żadnej przeszkody dla turystów, ponieważ opady nie są intensywne i męczące. Podczas pory deszczowej jest ciepło, a wilgotność umiarkowana.

Pora sucha z kolei trwa od końca kwietnia do końca października. Temperatury wahają się w zależności od miesiąca – stosunkowo chłodno jest w okresie od maja do września (w nocy temperatury mogą spaść poniżej 10°C), a najchłodniejszym miesiącem jest lipiec. W trakcie ostatnich miesięcy pory suchej – we wrześniu i październiku – bywa gorąco (do 30°C), a wilgotność rośnie, choć nie jest uciążliwa.

Wody jeziora Malawi są ciepłe przez cały rok, jednakże w porze deszczowej zdarzają się niewielkie i niegroźne sztormy. Zazwyczaj wieje delikatna bryza, a przejrzystość wody jest niesamowita – sięga nawet 50 metrów!

Fauna i flora

Zdecydowana większość kraju jest zdominowana przez sawanny, które porastają akacje i baobaby. Brzegi rzek porastają lasy galeriowe, które czerpią wodę tylko z płytko położonych wód gruntowych. Na północy kraju znaleźć można lasy tropikalne, które dzielą się na wiecznie zielone oraz te, które zrzucają liście w porze zielonej. Fauna Malawi jest bardzo bogata i zróżnicowana, żyje tam prawie 200 gatunków ssaków i ponad 600 gatunków ptaków. Można tam znaleźć takie zwierzęta jak słonie, żyrafy, lamparty, lwy, krokodyle, hipopotamy, flamingi czy pelikany.

Kuchnia

Lokalnymi specjałami są chambo (Tilapia z jeziora Malawi), chleb bananowy czy ciastka mbatata. Bardzo popularnym daniem jest kukurydza podawana z mięsem lub rybą i warzywami.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, owoce drzewa chlebowego, papaja, passiflory i wiele innych).

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 l (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone. Należy także stosować repelenty, a o poranku i przed zmierzchem założyć ubrania z długimi nogawkami i rękawami.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Choć formalnie nie są wymagane, zalecamy szczepienia przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik, który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Wizy

Wizę otrzymuje się na lotnisku – koszt to 75 USD. Można także ją uzyskać z wyprzedzeniem w ambasadzie Malawi w Berlinie. Koszt dokumentu uprawniającego do jednokrotnego wjazdu do kraju wynosi 125 EUR od osoby. Na życzenie klientów pośredniczymy w formalnościach związanych z wyjazdem – ww. dokumenty oraz opłaty należy dostarczyć do biura Flow Africa nie później niż 30 dni przed wyjazdem.

Pieniądze

Jednostką monetarną Malawi jest kwacha (1 USD = około 390 MWK).

Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach oraz kantorach w niektórych lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Ze względu na korzystniejsze kursy polecamy wysokie nominały – 50 i 100 USD. Korzystanie z kart płatniczych Visa/MasterCard jest utrudnione i możliwe tylko w dużych miastach, należy więc zabrać wystarczającą ilość gotówki.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.

Transport

Na terenie Malawi podróżujemy własnym transportem – wygodnym, klimatyzowanym busem.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Malawi posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia do Polski wynosi ok. 10 zł.

Internet jest dostępny w niektórych hotelach oraz lodgach na trasie.

Strefa czasowa

Malawi znajduje się w tej samej strefie czasowej co Polska. W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego (G), z trzema prostokątnymi bolcami, przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Jednostki miary

Malawi używa systemu metrycznego.

Madagaskar

Informacje o kraju

Madagaskar jest państwem wyspiarskim położonym na wodach Oceanu Indyjskiego, u wybrzeży południowo-wschodniej Afryki. Jest to czwarta co do wielkości wyspa na świecie, o powierzchni 587 tys. km2. Na Madagaskarze obowiązują dwa języki urzędowe. Jest to język francuski i malgaski. Język malgaski jest ojczystą mową Malgaszów, lecz używa się go też na Komorach, Reunionie i Majottcie.

Klimat i pogoda

Madagaskar cechuje mocno zróżnicowany klimat. Na wybrzeżu jest on tropikalny, w głębi lądu umiarkowany, na wschodzie równikowy wilgotny, na południu wyspy suchy, a na zachodzie podrównikowy suchy. Na wyspie występują tylko dwie pory roku: od listopada do kwietnia pora deszczowa, a od maja do października pora sucha. Jedynie na wschodzie wyspy deszcze występują przez cały rok, a ich największe nasilenie przypada na okres od grudnia do sierpnia.

Najniższe temperatury występują w czerwcu i lipcu (średnia 15–16°C), natomiast najwyższe w grudniu, styczniu i lutym (śr. ok. 21°C).

Flora i fauna

Ze względu na zróżnicowany klimat Madagaskaru flora, która występuje na wyspie, jest niejednorodna. Południowo-zachodnie suche tereny pokrywa głównie roślinność odporna na takie warunki atmosferyczne, środkową część wyspy porastają łąki i sawanny, na wschodnim wybrzeżu z kolei występują rośliny lubiące wilgotny klimat.

Jeśli chodzi o faunę, dumą Madagaskaru są lemury. Tutejsi przedstawiciele licznych gatunków stanowią 75% światowej populacji.

Kuchnia

Madagaskar jest byłą kolonią francuską, dlatego w lokalnej kuchni dostrzec można wiele tradycji kulinarnych pochodzących z tego kraju, a także wpływy kuchni arabskiej. Podstawą żywienia lokalnych mieszkańców jest ryż, który uprawia się na imponujących polach tarasowych, oraz ryby i owoce morza.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

Madagaskar znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej. W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam o godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Pieniądze

Jednostką monetarną na Madagaskarze jest ariary (MGA). 1 USD = 2 200 MGA.

Wymiany euro i dolarów amerykańskich można dokonywać w bankach oraz kantorach, a także niektórych lodgeach i hotelach. Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest możliwe w zasadzie jedynie w dużych miastach, natomiast na trasie całego wyjazdu będzie to bardzo utrudnione, dlatego polecamy zabranie wystarczającej ilości gotówki.

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Przy wybranych programach uwzględniających np. trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecamy szczepienia (choć formalnie nie są wymagane) przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Nie ma szczególnych restrykcji celnych.

Wizy

Istnieje możliwość otrzymania wizy na granicy. Należy mieć ze sobą 2 zdjęcia, paszport ważny 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Madagaskaru, w którym jest wolna przynajmniej jedna cała strona, oraz powrotny bilet lotniczy. Wiza jest darmowa i wydawana na maksymalnie 30 dni.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy pamiętać, że w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na terenie odwiedzanych krajów poruszamy się własnym transportem, czyli wygodnym klimatyzowanym busem. Podczas pobytu na wyspie będzie okazja do lotu lokalnymi liniami lotniczymi oraz rejsów promami i łodziami motorowymi.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari, z otwieranym dachem.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty, jakie zazwyczaj się daje, nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej usługi. Sumy te wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Madagaskar posiada dość dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 10 zł. Internet dostępny będzie jedynie w wybranych hotelach i lodgeach.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – „E” i „C”.

Jednostki miary

Na Madagaskarze stosuje się system metryczny.

GHANA

Informacje o kraju

Ghana położona jest w Afryce Zachodniej, u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego. Granicę lądową dzieli z Togo, Burkina Faso oraz Wybrzeżem Kości Słoniowej. Powierzchnia Ghany wynosi 238 tys. km2. Stolicą i zarazem największym miastem kraju jest Akra. Język urzędowy to angielski. Jednakże, w małych miejscowościach i wioskach ludność porozumiewa się często wyłącznie w językach lokalnych, które są też w powszechnym użyciu. Najpopularniejsze z nich to Twi, Ewe, Fante, Ga.

Religią dominującą jest chrześcijaństwo (protestantyzm i katolicyzm). Jedną piątą społeczeństwa stanowią wyznawcy islamu – jest on najbardziej rozpowszechniony na północy kraju. Bardzo popularne są też tradycyjne religie etniczne i wierzenia animistyczne.

Ghana może pochwalić się jedną z najstabilniejszych demokracji na kontynencie afrykańskim. Żadne z wyborów prezydenckich bądź rządowych od 1992 roku nie budziły zastrzeżeń zagranicznych i miejscowych obserwatorów. Jest to kraj stabilny, który konsekwentnie wprowadza reformy polityczne i przekształca gospodarkę. Od 2017 roku prezydentem jest Nana Akufo-Addo.

Klimat i pogoda

Ghana jest położona w pobliżu równika, który ma znaczący wpływ na klimat kraju. W południowo-centralnej części Ghany klimat jest gorący i wilgotny. Im dalej na północ, tym mocniej odczuwalna jest zmiana klimatu na suchy. Występują tutaj dwie pory deszczowe: od kwietnia do lipca oraz od września do października. W styczniu znad Sahary wieje suchy, pylny, gorący wiatr – Harmattan. Temperatury przez cały rok wynoszą około 30°C. Najwyższe są na północy – w lutym i marcu mogą sięgnąć nawet 40°C. Lipiec i sierpień są najchłodniejszymi miesiącami. Najlepszy czas na wyjazd do Ghany to okres między listopadem a marcem.

Flora i fauna

Duża wilgotność powietrza na południu Ghany sprawia, że tonie ono w zieleni. Porastają je m.in. palmy kokosowe oraz wiecznie zielone wilgotne lasy tropikalne. Duża część kraju pokryta jest sawanną gwinejską (wysokie trawy i miejscowe skupiska drzew). Wraz z przemieszczaniem się na północ krajobraz zmienia się w coraz bardziej pustynny i suchy. Na północnych krańcach zobaczyć można ubogą sawannę sudańską.

W lasach tropikalnych mieszkają małpy, na sawannach żyją pawiany, hieny i antylopy, a w pobliżu rzek krokodyle i hipopotamy. W rezerwatach spotkać można także słonie czy bawoły.

Kuchnia

W tradycyjnej kuchni Ghany dominują potrawy bardzo pikantne. Ogólnie jada się tam dania bogate w skrobię – na bazie zielonego banana, manioku lub słodkiego ziemniaka czy ciasta z fermentowanej kukurydzy. Do tego podaje się różnego rodzaju zupy i sosy. Częstymi składnikami potraw są ryby, mięso (kurczak, koza), grzyby, krewetki, kraby oraz ryż. W dużych miastach można kupić produkty, które znamy z Europy.

Bezpieczeństwo

Ghana, w porównaniu z innymi państwami regionu, uchodzi za kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów. Można swobodnie przemieszczać się po jej terytorium. Występuje tu nieco wyższe zagrożenie pospolitą przestępczością – w dużych miastach i w okolicach popularnych plaż zdarzają się kradzieże, zatem należy zachować ostrożność i pilnować wartościowych przedmiotów.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

W stosunku do czasu w Polsce następuje przesunięcie o 2 godziny do tyłu w czasie letnim i o 1 w czasie zimowym.

Pieniądze

Walutą w Ghanie jest cedi (GHS). W hotelach, większych sklepach i bankach honorowane są najbardziej popularne karty kredytowe. W dużych miastach jest dostęp do bankomatów oraz kantorów.

10 GHS = ok. 2 USD

10 GHS = ok. 7,70 PLN

Ubrania i sprzęt

  • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów
  • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru
  • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
  • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 50), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecanym lekarstwem jest Malarone oraz repelenty – np. Mugga.

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Ghaną. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100–250 USD.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Przy wjeździe do Ghany każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę” będącą dowodem szczepienia przeciw żółtej febrze. Inne zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to szczepienie przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.

Wizy

Obywatele polscy udający się do Ghany muszą mieć ważną wizę, zarówno na pobyt, jak i tranzyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Ghany w Berlinie (w Warszawie nie ma ambasady). Osoba starająca się o wizę musi mieć paszport ważny 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Ghany. Powinna również przedstawić środki finansowe zapewniające utrzymanie podczas pobytu w Ghanie oraz bilet na powrót drogą lotniczą bądź morską.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:

w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na miejscu poruszamy się własnym transportem – wygodnym klimatyzowanym minibusem (przy większych grupach) lub minivanem (do 9 osób). Korzystamy najczęściej z Toyoty Hiace lub Toyoty Coaster. Ostatni rząd siedzeń będzie złożony, aby można było położyć na nim bagaże.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Ze względu na dość wysokie opłaty roamingowe zalecany jest zakup lokalnej karty SIM. Zasięg telefoniczny w kraju jest dość dobry. W większości miast można także znaleźć wiele kafejek internetowych.

Numer Kierunkowy do Ghany: +233

Elektryczność

W Ghanie najczęściej znajdziemy gniazdka i wtyczki o standardzie brytyjskim oraz indyjskim (3 bolce, typ G oraz D), napięcie wynosi 210–230 V.

Jednostki miary

Ghana korzysta z systemu metrycznego.

Gambia

Informacje o kraju

Gambia zlokalizowana jest w Afryce Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim. Jest najmniejszym położonym na lądzie krajem – jej powierzchnia wynosi 11 tys. km2, co można porównać do przeciętnego polskiego województwa. Granicę lądową dzieli ona tylko z jednym państwem – Senegalem. Religią dominującą jest islam, który wyznaje około 95% społeczeństwa. Oficjalnym językiem Gambii jest angielski.

Klimat i pogoda

Gambia to kraj o typowo tropikalnym klimacie. Pora sucha zapewnia optymalne warunki do podróżowania, z kolei w porze deszczowej drogi bywają nieprzejezdne, a upał trudny do zniesienia. Średnia roczna dzienna temperatura powietrza w Gambii wynosi 32°C.

Pora sucha przypada na nasz okres zimowy – rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do marca. W tym czasie opady praktycznie nie występują.

Kwiecień i maj to miesiące przejściowe, kiedy deszcze nie powinny się jeszcze pojawiać. Od czerwca do października trwa intensywna pora deszczowa. Największe opady przypadają na lipiec i sierpień.

Flora i fauna

Wzdłuż brzegów rzeki Gambii rosną lasy namorzynowe, a w jej dolinie wiecznie zielone lasy galeriowe. Obszary przy wschodniej granicy kraju zdominowane są przez sawanny, na których żyją antylopy. To, co najbardziej charakterystyczne dla tutejszej fauny, to bogactwo gatunków ptaków, szczególnie tych zamieszkujących brzegi rzek.

Kuchnia

Kuchnia gambijska jest bardzo zbliżona do kuchni senegalskiej. Można w niej odnaleźć zarówno wpływy francuskie, portugalskie, jak i północnoafrykańskie. Oprócz bardzo popularnych ryb na stołach w Gambii często pojawia się drób, jagnięcina oraz różnego rodzaju warzywa stosowane przed ludność Wolof – największą grupę etniczną w sąsiednim Senegalu.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

Gambia leży w strefie GMT-1, więc zegarki w Gambii należy nastawić odpowiednio o dwie (czas letni) lub trzy (czas zimowy) godziny do tyłu.

Pieniądze

W Gambii walutą jest dalasi (GMD), które dzieli się na 100 bututs. 1 EUR = 38 GMD.

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty – z dużymi portretami. Lepiej posługiwać się wysokimi nominałami – 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne. Należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach bez problemu zapłacimy kartą VISA. Mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Przy wybranych programach uwzględniających np. trekking czy wspinaczkę zalecamy obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze.

Zalecamy szczepienia (choć formalnie nie są wymagane) przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Obowiązują międzynarodowe przepisy celne dotyczące turystyki. W praktyce służby celne, graniczne i wszelkie inne służby mundurowe oczekują opłat (bakszysz) w wysokości od 2 do 5 USD, za które nie należy się spodziewać pokwitowania.

Wizy

Wiza gambijska przyznawana jest w konsulacie Gambii w Warszawie. Wymaga wypełnienia wniosku wizowego online oraz stawienia się w konsulacie z paszportem i żółtą książeczką (dowodem szczepienia na żółtą febrę).

Należy mieć ze sobą dwa zdjęcia paszportowe oraz kserokopię pierwszej i ostatniej strony paszportu. Koszt wydania wizy to 200 PLN (250 PLN za wizę wielokrotnego wjazdu). Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności nie krótszym niż sześć miesięcy od daty planowanego powrotu.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy pamiętać, że w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na terenie Gambii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi klimatyzowanymi busami.

W niektórych miastach będziemy poruszać się taksówkami i transportem lokalnym.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy, aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Gambii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje ok. 2 PLN (w zależności od operatora). Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Gambii, a także w wielu miejscach noclegowych.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego („G”), z trzema prostokątnymi bolcami, przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Jednostki miary

W Gambii używa się systemu metrycznego.

GABON – Ekspedycja Ivindo

Informacje o kraju

Gabon leży w środkowej Afryce nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Gwineą Równikową, Kamerunem (na północy) i Kongiem (na wschodzie). Stolicą i największym miastem Gabonu jest Libreville. Urzędowym językiem jest tutaj francuski, ale w poszczególnych regionach kraju w użyciu są także języki Fang, Myene, Bateke, Bapounou/Eschira, Bandjabi. Znajomość angielskiego jest mało powszechna. Kraj ma 1,2 mln ludności, z czego ogromną większość stanowią plemiona Bantu. Powierzchniowo Gabon jest nieco mniejszy od Polski. Dominującą religią jest tutaj chrześcijaństwo.

Park Narodowy Ivindo położony jest we wschodnio-centralnej części kraju. Najbardziej znany jest ze spektakularnych wodospadów Kongou i Mingouli na rzece Ivindo, nazywanych „cudami Ivindo”, a także z trudno dostępnych, i przez to rzadko odwiedzanych, wodospadów Dji-Dji. Znajduje się tu Langoué Bai, jedna z pięciu największych afrykańskich polan do obserwacji zwierząt. Langoué Bai to miejsce pracy naukowców. W okolicznym lesie żyje nietknięta populacja dzikich leśnych słoni. W rekordowe dni widziano ich na polanie nawet 90. Poza nimi z baï korzystają takie ssaki jak zachodni goryl nizinny, afrykański bawół leśny, świnia rzeczna i sitatunga (gatunek antylopy). Zwierzęta, przyroda, dziewicza dżungla Parku Ivindo, to największe atuty i główne atrakcje turystyczne Gabonu.

Klimat i pogoda

Gabon leży w strefie klimatu równikowego wybitnie wilgotnego, który charakteryzuje wysoka temperatura i duża wilgotność. Temperatura tutaj przez cały czas utrzymuje się w granicach 25–30°C, przy czym najgorętszym miesiącem jest styczeń, a najzimniejszym lipiec. Nawet podczas krótkiej pory suchej – od czerwca do sierpnia i od lutego do marca – w powietrzu odczuwa się wilgoć.

Podczas ekspedycji po dżungli równikowej należy spodziewać się, że wilgotność powietrza będzie tam szczególnie mocno odczuwalna.

Flora i fauna

Około 80% powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe i aż 20% tutejszych gatunków roślin nie występuje nigdzie indziej na ziemi. Puszcza równikowa daje schronienie gorylom, szympansom, słoniom leśnym i wielu innym zagrożonym gatunkom zwierząt. Dzięki niedawno utworzonym parkom Gabon znalazł się w pierwszym szeregu strażników afrykańskiej różnorodności biologicznej. Można tutaj spotkać takie gatunki drzew jak okoumé, mahoń czy iroko, a także mangowiec, bananowiec, palma kokosowa, heban, iboga, palma, spatodea, kakaowiec. Sawanny występują w dolinach rzek Nyanga i Ngoumé.

W Gabonie żyje wiele afrykańskich zwierząt. Poza wspomnianymi wyżej, występują tu także bawoły, hipopotamy, manaty, mandryle czy lamparty.

Kuchnia

W Gabonie można dobrze zjeść zarówno w drogich restauracjach w Libreville, jak i w bazarowych garkuchniach. Podstawą są tutaj mięso z buszu, maniok i ryż. W droższych lokalach w kartach dań pojawia się pyton czy krokodyl, na bazarze natomiast nie ma problemu z zakupem mięsa małpy lub odyńca. Łatwo dostępne są liczne owoce i warzywa. Rano zazwyczaj jada się francuskie śniadania: omlety i bagietki popijane kawą. W budkach stojących w większych miastach można kupić smaczne bagietki z awokado i dodatkami. Wyśmienite gabońskie piwo to Regab.

Podczas kilkudniowej przygody w lesie równikowym – ze względu na słaby dostęp do „bezpiecznej” żywności – będą Państwo spożywać własne posiłki, przywiezione z Polski. Radzimy zaopatrzyć się w żywność ekspedycyjną, między innymi liofilizaty (koszt około 500 zł za osobę).

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Gabon należy do państw bezpiecznych i stabilnych politycznie od dłuższego czasu. Jednak w większych miastach odradzamy samotnych spacerów, szczególnie wieczorem czy nocą, gdyż zdarzają się pojedyncze przypadki przestępczości pospolitej, np. kradzieży.

Pewne ryzyko wiąże się z fotografowaniem obiektów strategicznych (mostów, budynków rządowych, anten telekomunikacyjnych itp.). W najlepszym razie grozi to skasowaniem wszystkich zdjęć z aparatu.

Uczestnikom wyprawy towarzyszyć będzie polski przewodnik i doświadczony podróżnik – Dominik Szmajda. Wyprawy ekstremalne, szczególnie po afrykańskich dżunglach, to jego żywioł. Dominik posiada szeroką wiedzę na temat tego jak poradzić sobie w lesie równikowym i jak reagować na ewentualne zagrożenia czy nieprzewidziane sytuacje. Ponadto, jego bliskie, przyjacielskie kontakty z władzami Parku Ivindo, pozwalają mu na dotarcie do miejsc niedostępnych dla przeciętnego turysty. Strażnicy parku oraz tragarze będą również towarzyszyć grupie podczas przeprawy przez dżunglę.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Dodatkowo, jako że jest to wyprawa ekstremalna, ubezpieczenie uczestników będzie rozszerzone o sporty wysokiego ryzyka.

Dżungla – warunki sanitarne

Podczas całego pobytu w PN Ivindo grupa nocuje w lesie w hamakach lub namiotach. Sprzęt biwakowy będzie transportowany częściowo na plecach uczestników, a częściowo przez tragarzy. Podczas spływów będzie można rozbijać się nad zalesionymi brzegami rzek Kongou i Dji-Dji, a na etapie trekkingu przez las – w samym środku dzikiej dżungli. Wieczorne posiłki będziemy spożywać przy ognisku, a jego rozpalanie będzie elementem szkolenia surwiwalowego. Podczas marszu przez las każdy z uczestników będzie miał możliwość spróbowania swoich sił w roli maczetera torującego drogę pozostałym, a także jako nawigator – z urządzeniem GPS.

Woda w rzece Ivindo oraz leśnych strumieniach jest na tyle czysta, że można się w niej kąpać – będzie ona najlepszą formą odświeżenia się w warunkach, gdzie nie ma dostępu do prysznica i bieżącej wody. Wodę do picia będziemy uzdatniać filtrem ceramicznym – będzie na wyposażeniu wyprawy. Aby być bardziej niezależnym, polecamy zabranie ze sobą bidonu z filtrem. Oczywiście należy pamiętać o ochronie środowiska i korzystać jedynie z naturalnych kosmetyków bez dodatku substancji chemicznych. Toaleta w formie biwakowej, na łonie natury.

Strefa czasowa

Gabon leży w strefie czasowej GMT + 1, więc czas jest tutaj taki sam jak w Polsce, a latem przesunięty o godzinę do tyłu (w Afryce nie ma zmiany czasu na letni i zimowy).

Pieniądze

Oficjalną walutą Gabonu jest frank CFA, o symbolu międzynarodowym XAF oraz pełnej nazwie frank Środkowoafrykańskiej Wspólnoty Walutowej. Frank CFA jest używany również w Czadzie, Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Gwinei Równikowej i Kongu. Frank dzieli się na sto centymów, ale najmniejszym nominałem jest moneta jednofrankowa.

Bieżące kursy (stan na luty 2019):

1 EUR = 656 XAF

1 USD = 583 XAF

Frank CFA związany jest sztywnym kursem z euro, więc właśnie tę walutę najlepiej zabrać ze sobą do Gabonu. Pieniądze wymienia się głównie w bankach, co czasami wiąże się z odstaniem paru chwil w kolejce. O zapas CFA warto zatroszczyć się przy okazji pobytu w stolicy, gdyż poza nią czasem trudno jest znaleźć bank lub inne miejsca wymiany.

Polskie złotówki są w Gabonie bezwartościowe. W celach porównawczych można założyć, że 150 franków to 1 złoty.

Bankomaty znajdują się w stolicy kraju oraz kilku większych miastach. Jest ich jednak mało. Najlepiej szukać ich w siedzibach banków. W Libreville oraz kilku innych większych miastach można dokonywać płatności przy pomocy kart kredytowych, głównie w hotelach należących do zagranicznych sieci. Akceptowane są karty Visa, Master Card i American Express.

Należy pamiętać, że Gabon to jedno z najdroższych państw afrykańskich, ceny bywają tu zachodnioeuropejskie. Koszt dziennego utrzymania waha się tu od 100 do 150 dolarów.

Ubrania i sprzęt

  • Koszula z długim rękawem z syntetycznego materiału (100%), szybkoschnąca, mocna – najlepiej z materiału typu ripstop.
  • Spodnie trekkingowe z długimi nogawkami z syntetycznego materiału (100%), szybkoschnące.
  • Rękawice ochronne – najlepiej ze skóry lub tzw. skóry ekologicznej (nieocieplane!).
  • Nakrycie głowy podczas spływu – czapka z daszkiem lub kapelusz z rondem.
  • Buty – niskie trekkingowe/sportowe + stuptuty, ewentualnie kalosze. Trzeba liczyć się z tym, że często będą mokre. Będziemy chodzić po grząskim i podmokłym terenie – kalosze mogą być zbyt niskie. Warto dodatkowo zabrać kryte sandały typu keen (przydatne podczas spływu i obozowania).
  • Skarpetki – syntetyczne (szybkoschnące), np. z materiału coolmax.
  • Plecak o pojemności 50–70 l + wodoszczelny worek kajakowy (40–60 l), który będzie chronił przed zamoknięciem rzeczy w plecaku. Można dodatkowo zabrać małą, np. 1–2-litrową torebkę wodoszczelną, w której będziemy mieć sprzęt fotograficzny.
  • Namiot lub hamak.
  • Jeśli namiot, to możliwie lekki (maks. 2,5 kg). Karimata lub lekki materac dmuchany (do ok. 600 g.)
  • Jeśli hamak, to z moskitierą i tarpem (płachtą przeciwdeszczową). Karimata lub lekki materac dmuchany (do ok. 600 g).
  • W nocy temperatura spada do 20–24°C, można zabrać bardzo lekki śpiwór, a najlepiej koc z polaru (lżejszy).
  • Latarka czołowa.
  • Kubek stalowy (ok. 600 ml) + łyżka.
  • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami, koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów.
  • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru.
  • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic.
  • Żywność ekspedycyjna (liofilizaty).
  • Tabletki uzdatniające wodę lub bidon z filtrem.
  • Należy zabrać również okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy.

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje duże ryzyko zachorowania na malarię. Niezbędna będzie wizyta u lekarza medycyny tropikalnej w celu przepisania profilaktyki antymalarycznej. Najczęściej polecanym lekarstwem profilaktycznym jest Malarone. Jednak równie istotne jest stosowanie repelentów – szczególnie podczas pobytu w dżungli.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze. Zaleca się także szczepienie przeciw żółtaczce typu A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Służba zdrowia w Gabonie jest dość dobrze zorganizowana. Koszt wizyty lekarskiej to ok. 25 EUR, dzień pobytu w szpitalu kosztuje ok. 100 EUR (bez dodatkowych świadczeń).

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Przepisy celne w Gabonie są zbliżone do standardów europejskich.

Wizy

Przy wjeździe do Gabonu obywateli polskich obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Gabonu za granicą, np. w Paryżu lub Berlinie, w Ambasadzie Francji w Warszawie, na stronie internetowej www.dgdi.ga lub za pośrednictwem aplikacji ETA (Electronic Travel Autorisation of Gabon). Elektroniczne zezwolenie na wjazd (e-visa) dotyczy wyłącznie osób podróżujących drogą powietrzną, które przekroczą granicę na międzynarodowym lotnisku im. Leona Mba, w Libreville. E-visa nie może być wydana na czas dłuższy niż 6 miesięcy.

Przy wjeździe należy każdorazowo okazać dokument potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. W przypadku jego braku podróżny zostanie zobowiązany do przyjęcia szczepionki na granicy (na zasadach odpłatności).

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak o pojemności ok. 70 l.

Można wziąć mały plecak podręczny, ale bardziej polecamy torebkę wodoszczelną na ramię, która posłuży także w dżungli (informacja w opisie sprzętu).

W zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. Należy bezwzględnie stosować się do wymienionych limitów.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na terenie Gabonu poruszamy się własnym transportem – wygodnym samochodem terenowym.

W programie wyprawy jest także nocny przejazd pociągiem – uczestnicy będą podróżowali w wagonie z miejscami leżącymi oraz klimatyzacją. Może się zdarzyć że konieczne będą przejazdy taksówkami.

W czasie ekspedycji po Parku Ivindo grupa przemieszcza się pieszo przez dżunglę lub wiosłuje po rzece w lekkich pontonach.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy, aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Międzynarodowy numer kierunkowy do Gabonu to +241. W kraju jest czterech operatorów telefonii komórkowej: Airtel (dawniej Zain i Celtel), Libertis (Gabon Telecom), Moov, Azur.

Nie wszyscy polscy operatorzy umożliwiają połączenia roamingowe z Gabonu. Przed wyjazdem warto sprawdzić czy Państwa operator ma podpisaną umowę z gabońskimi partnerami.

Połączenia roamingowe kosztują 10–15 zł za minutę i 1,00–1,50 zł za SMS. Dużo lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z lokalnej karty SIM, połączenia z Polską będą wtedy sześć razy tańsze a SMS-y dwa razy tańsze.

Lokalne karty SIM można dostać za darmo (np. na lotnisku w Libreville). Połączenia głosowe z Polską, w zależności od wybranego operatora, kosztują 100–300 CFA, a wysłanie SMS-a do Polski 60–100 CFA.

Na dostęp do Internetu można liczyć we wszystkich większych miastach. Godzina połączenia kosztuje od 400 do 700 CFA. Kilku operatorów telefonii komórkowej oferuje Internet mobilny – siedmiodniowy abonament z limitem 100 MB kosztuje 2 500 CFA.

Należy być przygotowanym na brak dostępu do internetu w lesie równikowym. Nie będzie także możliwości kontaktu telefonicznego, ponieważ są to rejony bez zasięgu sieci komórkowych.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych (poza pobytem w dżungli) jest dostęp do elektryczności.

Napięcie w Gabonie wynosi 220 V. Obowiązują tutaj europejskie gniazda elektryczne i wtyczki typu C oraz typu C-2.

Przeprawa przez las równikowy oczywiście wiąże się z brakiem dostępu do elektryczności. Noclegi zorganizowane będą w stylu biwakowym. Należy pamiętać o zabraniu ze sobą dobrej latarki – najlepiej czołówki.

Jednostki miary

Benin stosuje system metryczny.