BENIN
Katalog podróżyInformacje o kraju
Benin położony jest nad Zatoką Gwinejską, granicę lądową dzieli z Burkina Faso, Nigrem, Nigerią oraz Togo. Jest to mały kraj, jego powierzchnia jest ok. 3 razy mniejsza od terytorium Polski. Religią dominującą jest chrześcijaństwo, które wyznaje ok. 53% obywateli. Jedna czwarta ludności to muzułmanie, a jedna piąta wyznaje tradycyjne religie plemienne. Językiem urzędowym jest francuski. Mieszkańcy Beninu porozumiewają się między sobą także w kilkudziesięciu różnych językach lokalnych (najczęstsze to Fon, Hausa i Joruba). Mało kto potrafi komunikować się w języku angielskim, nawet w miejscach turystycznych.
Klimat i pogoda
W Beninie można wyróżnić dwie strefy klimatyczne: równikową wilgotną na wybrzeżu oraz podrównikową w centralnej części kraju i na północy. Najbardziej wysunięte na północ obszary Beninu znajdują się w strefie klimatu charakterystycznego dla Sahelu (klimat podrównikowy suchy) – jest tam dużo bardziej sucho niż na wybrzeżu. Temperatury przez cały rok są wysokie: 25–30°C. Najlepszą porą na podróż do Beninu jest okres od listopada do lutego, czyli w czasie pory suchej.
Flora i fauna
Pierwotnie większość południowego terytorium Beninu pokrywał las deszczowy, jednak został on w dużej mierze zniszczony wraz ze wzrastającą ingerencją człowieka w środowisko naturalne. Na jego miejscu uprawia się głównie palmy olejowe oraz inne rośliny. W centralnej części Beninu występują sawanny drzewiaste, a w północnej sawanny suche – rosną tam baobaby i inne drzewa butelkowe.
W Beninie można spotkać takie zwierzęta jak słonie, bawoły, lamparty, hieny, antylopy, małpy (szympansy i pawiany), krokodyle, hipopotamy, a czasem także lwy.
Benin posiada kilka parków narodowych i dużą liczbę rezerwatów rozsianych po całym kraju. Najbardziej znanym parkiem narodowym w Beninie jest Pendjari.
Kuchnia
Kuchnia Beninu, tak jak większość tradycji kulinarnych Zachodniej Afryki, opiera się na ryżu lub lokalnych wyrobach mącznych (np. fufu – robione z mąki maniokowej) podawanych z sosem (zupą) i wkładką w postaci ryby lub mięsa. Jako, że Benin był kolonią francuską, na ulicach miast spotkać można sprzedawców francuskich bagietek z dodatkami.
Bezpieczeństwo
Benin, w porównaniu z innymi państwami regionu, jest stosunkowo bezpieczny dla turystów. Istnieje jednak zagrożenie pospolitą przestępczością (np. kradzieże), zwłaszcza w dużych miastach i w okolicach popularnych plaż. Należy zatem zachować wzmożoną uwagę i ostrożność.
Ubezpieczenie
Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.
Strefa czasowa
W stosunku do Polski następuje przesunięcie o 2 godziny do tyłu w czasie letnim i o 1 w czasie zimowym.
Pieniądze
Walutą Beninu jest frank zachodnioafrykański CFA (XOF). Używany on jest w 14 krajach Afryki Centralnej oraz Zachodniej, będących dawnymi koloniami francuskimi.
Wymiany obcych walut można dokonywać w oficjalnych biurach wymiany, w bankach i hotelach. W hotelach i bankach honorowane są najbardziej znane karty kredytowe.
100 XOF = 0,67 PLN
1000 XOF = 1,8 USD
Ubrania i sprzęt
- Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów
- Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru
- Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
- Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę.
Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 50), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).
Zdrowie i szczepienia
Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.
Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecanym lekarstwem jest Malarone, a repelentem – np. Mugga.
Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza granicami Beninu. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100–250 USD.
Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.
Przy wjeździe do Beninu każdy z uczestników musi posiadać tzw. żółtą książeczkę będącą dowodem szczepienia przeciw żółtej febrze. Inne zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to szczepienie przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.
Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.
Przepisy celne
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
Wizy
Obywatele polscy udający się do Beninu muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Beninu w Berlinie. Wizy na granicach lądowych Beninu i na lotnisku oficjalnie nie są wydawane.
Bagaże
Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.
Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.
Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:
w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.
Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.
Transport
Na miejscu poruszamy się własnym transportem – wygodnym klimatyzowanym minibusem (przy większych grupach) lub minivanem (do 9 osób). Korzystamy najczęściej z Toyoty Hiace lub Toyoty Coaster. Ostatni rząd siedzeń będzie złożony, aby można było położyć na nim bagaże.
Napiwki
Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.
Telefon i Internet
Ze względu na dość wysokie opłaty roamingowe zalecany jest zakup lokalnej karty SIM. Zasięg telefoniczny w kraju jest dość dobry. W większości miast można także znaleźć wiele kafejek internetowych.
Numer kierunkowy: +229
Elektryczność
Benin korzysta z francuskich gniazdek i wtyczek (TYP E), tak więc bez problemu można podłączyć urządzenia z europejskimi wtyczkami. Napięcie wynosi 220 V.
Jednostki miary
Benin stosuje system metryczny.