BOTSWANA
Katalog podróżyInformacje o kraju
Botswana jest położona w Afryce Południowej, jej stolicą jest Gaborone. Kraj ten nie ma dostępu do morza, a granice lądową dzieli z RPA, Namibią, Zimbabwe i Zambią. Około 70% społeczeństwa wyznaje chrześcijaństwo. Językiem urzędowym Botswany jest angielski, równie powszechnie używany jak setswana, którym posługuje się ogromna większość mieszkańców.
Klimat i pogoda
Botswana reprezentuje typowy dla południowej Afryki klimat zwrotnikowy – ciepły i suchy, przyjazny dla europejskich turystów, nieróżniący się znacząco od klimatu sąsiedniej Namibii.
Kwiecień i maj są miesiącami pięknej zieleni i czystego nieba, co docenią amatorzy fotografii. W tych miesiącach temperatura zaczyna spadać, szczególnie w porze nocnej i w okolicach Kalahari. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą ciepły polar na chłodne wieczory i poranki.
Od czerwca do listopada trwa pora sucha. To dobry moment na safari – wiele źródeł wysycha, więc spragnione zwierzęta koncentrują się wokół nielicznych wodopojów. Temperatury w nocy mogą spadać poniżej 10°C, lecz za dnia szybko się podnoszą, czasami przekraczając nawet 30°C. W listopadzie zaczyna się lato i pora deszczowa trwająca do marca – wraz z wysoką temperaturą (25–30°C) nadchodzą większe opady.
Fauna i flora
Szata roślinna Botswany jest dość uboga, co jest związane z niskimi amplitudami opadów, a także z powodu nieprzepuszczalności warstw gleby. Większość terenu kraju pokrywają sawanny. Zupełnym przeciwieństwem jest fauna kraju, która jest bogata i liczebna. Ma to związek z małym zaludnieniem oraz niskim poziomem ekspansji. W Botswanie znajdziemy więc takie gatunki zwierząt jak słonie, hipopotamy, szakale, gazele, antylopy oraz wiele gatunków węży.
Kuchnia
Botswana to dawna kolonia brytyjska – kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop kudy czy oryksa oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca. Doskonałe są także steki wołowe, a botswańska wołowina bywa porównywana do argentyńskiej.
W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje).
Ubrania i sprzęt
Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów
Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, polar
Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 l (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).
Zdrowie i szczepienia
Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.
W Botswanie istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię – dotyczy ono jedynie Delty Okawango. Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecanym lekarstwem jest Malarone oraz repelenty – np. Mugga.
Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Choć formalnie nie są wymagane, zalecamy szczepienia przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.
Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.
Bezpieczeństwo
Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.
Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.
Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.
Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.
Wizy
Obywatele polscy nie potrzebują wiz do Botswany – w paszporcie urzędnik stawia jedynie pieczątkę wjazdową. Na granicy należy wypełnić formularz wjazdowy. W każdym jednak momencie może zostać wprowadzona opłata 30 USD.
Pieniądze
Jednostką monetarną Botswany jest pula (1 USD = ok. 9–10 BWP).
Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach w Maun, Kasane, lodgach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Wysokie nominały – 50 i 100 USD –wymieniane są po korzystniejszym kursie niż nominały mniejsze.
Wszędzie można bez problemu korzystać z kart płatniczych Visa i MasterCard.
Bagaże
Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwskazań wynikających z programu. Prosimy pamiętać, że w przypadku wypraw, w których planowane są przeloty awionetkami, bezwzględnie wymagane są miękkie torby lub plecaki. Twarde walizki nie zostaną zabrane na pokład.
Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.
Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:
w zależności od linii lotniczych limit wagi w klasie ekonomicznej wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15–20 kg.
Wszelkie noże, pilniki i scyzoryki należy umieścić w bagażu głównym.
Do bagażu podręcznego należy koniecznie włożyć aparat fotograficzny. Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi 10 x 100 ml.
Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.
Transport
Na terenie Botswany poruszamy się własnym transportem – w przypadku transferów minibusem, natomiast safari odbywa się samochodami terenowymi. Podczas pobytu w Delcie Okawango planowane są m.in przeloty awionetkami.
Napiwki
Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest dawanie napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Przykładowo, napiwek dla przewodnika powinien wynosić 10 USD za dobę od osoby.
Telefon i Internet
Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Botswanie. Koszt połączenia oscyluje wokół 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje, w zależności od operatora, ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM.
Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Botswanie, a także w wielu miejscach noclegowych. Należy jednak pamiętać, że w Delcie Okawango i na Kalahari Internetu brak. Można skorzystać z udostępnionego laptopa należącego do kampów.
Strefa czasowa
Botswana leży w tej samej strefie czasowej co Polska. W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.
Elektryczność
We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu południowo-afrykańskiego (M), z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta, przy czym kołek uziemiający jest grubszy od dwóch pozostałych.
Jednostki miary
Botswana używa systemu metrycznego.