Informacje praktyczne - Gambia

Informacje o kraju

Gambia zlokalizowana jest w Afryce Zachodniej nad Oceanem Atlantyckim. Jest najmniejszym położonym na lądzie krajem – jej powierzchnia wynosi 11 tys. km2, co można porównać do przeciętnego polskiego województwa. Granicę lądową dzieli ona tylko z jednym państwem – Senegalem. Religią dominującą jest islam, który wyznaje około 95% społeczeństwa. Oficjalnym językiem Gambii jest angielski.

Klimat i pogoda

Gambia to kraj o typowo tropikalnym klimacie. Pora sucha zapewnia optymalne warunki do podróżowania, z kolei w porze deszczowej drogi bywają nieprzejezdne, a upał trudny do zniesienia. Średnia roczna dzienna temperatura powietrza w Gambii wynosi 32°C.

Pora sucha przypada na nasz okres zimowy – rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do marca. W tym czasie opady praktycznie nie występują.

Kwiecień i maj to miesiące przejściowe, kiedy deszcze nie powinny się jeszcze pojawiać. Od czerwca do października trwa intensywna pora deszczowa. Największe opady przypadają na lipiec i sierpień.

Flora i fauna

Wzdłuż brzegów rzeki Gambii rosną lasy namorzynowe, a w jej dolinie wiecznie zielone lasy galeriowe. Obszary przy wschodniej granicy kraju zdominowane są przez sawanny, na których żyją antylopy. To, co najbardziej charakterystyczne dla tutejszej fauny, to bogactwo gatunków ptaków, szczególnie tych zamieszkujących brzegi rzek.

Kuchnia

Kuchnia gambijska jest bardzo zbliżona do kuchni senegalskiej. Można w niej odnaleźć zarówno wpływy francuskie, portugalskie, jak i północnoafrykańskie. Oprócz bardzo popularnych ryb na stołach w Gambii często pojawia się drób, jagnięcina oraz różnego rodzaju warzywa stosowane przed ludność Wolof – największą grupę etniczną w sąsiednim Senegalu.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

Gambia leży w strefie GMT-1, więc zegarki w Gambii należy nastawić odpowiednio o dwie (czas letni) lub trzy (czas zimowy) godziny do tyłu.

Pieniądze

W Gambii walutą jest dalasi (GMD), które dzieli się na 100 bututs. 1 EUR = 38 GMD.

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty – z dużymi portretami. Lepiej posługiwać się wysokimi nominałami – 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne. Należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach bez problemu zapłacimy kartą VISA. Mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Przy wybranych programach uwzględniających np. trekking czy wspinaczkę zalecamy obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze.

Zalecamy szczepienia (choć formalnie nie są wymagane) przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Obowiązują międzynarodowe przepisy celne dotyczące turystyki. W praktyce służby celne, graniczne i wszelkie inne służby mundurowe oczekują opłat (bakszysz) w wysokości od 2 do 5 USD, za które nie należy się spodziewać pokwitowania.

Wizy

Wiza gambijska przyznawana jest w konsulacie Gambii w Warszawie. Wymaga wypełnienia wniosku wizowego online oraz stawienia się w konsulacie z paszportem i żółtą książeczką (dowodem szczepienia na żółtą febrę).

Należy mieć ze sobą dwa zdjęcia paszportowe oraz kserokopię pierwszej i ostatniej strony paszportu. Koszt wydania wizy to 200 PLN (250 PLN za wizę wielokrotnego wjazdu). Wymaganym dokumentem jest paszport z okresem ważności nie krótszym niż sześć miesięcy od daty planowanego powrotu.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy pamiętać, że w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na terenie Gambii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi klimatyzowanymi busami.

W niektórych miastach będziemy poruszać się taksówkami i transportem lokalnym.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy, aby napiwki dawać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Gambii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje ok. 2 PLN (w zależności od operatora). Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Gambii, a także w wielu miejscach noclegowych.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego („G”), z trzema prostokątnymi bolcami, przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Jednostki miary

W Gambii używa się systemu metrycznego.

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983