Informacje praktyczne - Madagaskar

Madagaskar

Katalog podróży

Informacje o kraju

Madagaskar jest państwem wyspiarskim położonym na wodach Oceanu Indyjskiego, u wybrzeży południowo-wschodniej Afryki. Jest to czwarta co do wielkości wyspa na świecie, o powierzchni 587 tys. km2. Na Madagaskarze obowiązują dwa języki urzędowe. Jest to język francuski i malgaski. Język malgaski jest ojczystą mową Malgaszów, lecz używa się go też na Komorach, Reunionie i Majottcie.

Klimat i pogoda

Madagaskar cechuje mocno zróżnicowany klimat. Na wybrzeżu jest on tropikalny, w głębi lądu umiarkowany, na wschodzie równikowy wilgotny, na południu wyspy suchy, a na zachodzie podrównikowy suchy. Na wyspie występują tylko dwie pory roku: od listopada do kwietnia pora deszczowa, a od maja do października pora sucha. Jedynie na wschodzie wyspy deszcze występują przez cały rok, a ich największe nasilenie przypada na okres od grudnia do sierpnia.

Najniższe temperatury występują w czerwcu i lipcu (średnia 15–16°C), natomiast najwyższe w grudniu, styczniu i lutym (śr. ok. 21°C).

Flora i fauna

Ze względu na zróżnicowany klimat Madagaskaru flora, która występuje na wyspie, jest niejednorodna. Południowo-zachodnie suche tereny pokrywa głównie roślinność odporna na takie warunki atmosferyczne, środkową część wyspy porastają łąki i sawanny, na wschodnim wybrzeżu z kolei występują rośliny lubiące wilgotny klimat.

Jeśli chodzi o faunę, dumą Madagaskaru są lemury. Tutejsi przedstawiciele licznych gatunków stanowią 75% światowej populacji.

Kuchnia

Madagaskar jest byłą kolonią francuską, dlatego w lokalnej kuchni dostrzec można wiele tradycji kulinarnych pochodzących z tego kraju, a także wpływy kuchni arabskiej. Podstawą żywienia lokalnych mieszkańców jest ryż, który uprawia się na imponujących polach tarasowych, oraz ryby i owoce morza.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

Madagaskar znajduje się w strefie czasowej przesuniętej o jedną godzinę w stosunku do polskiej. W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam o godzinę później, a w trakcie zimowego – dwie godziny później.

Pieniądze

Jednostką monetarną na Madagaskarze jest ariary (MGA). 1 USD = 2 200 MGA.

Wymiany euro i dolarów amerykańskich można dokonywać w bankach oraz kantorach, a także niektórych lodgeach i hotelach. Korzystanie z kart płatniczych Visa/Mastercard jest możliwe w zasadzie jedynie w dużych miastach, natomiast na trasie całego wyjazdu będzie to bardzo utrudnione, dlatego polecamy zabranie wystarczającej ilości gotówki.

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Przy wybranych programach uwzględniających np. trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecamy szczepienia (choć formalnie nie są wymagane) przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Nie ma szczególnych restrykcji celnych.

Wizy

Istnieje możliwość otrzymania wizy na granicy. Należy mieć ze sobą 2 zdjęcia, paszport ważny 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Madagaskaru, w którym jest wolna przynajmniej jedna cała strona, oraz powrotny bilet lotniczy. Wiza jest darmowa i wydawana na maksymalnie 30 dni.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy pamiętać, że w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na terenie odwiedzanych krajów poruszamy się własnym transportem, czyli wygodnym klimatyzowanym busem. Podczas pobytu na wyspie będzie okazja do lotu lokalnymi liniami lotniczymi oraz rejsów promami i łodziami motorowymi.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari, z otwieranym dachem.

Napiwki

Ogólnie przyjętą i stosowaną zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty, jakie zazwyczaj się daje, nie są wysokie i zależą od rodzaju wykonanej usługi. Sumy te wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Madagaskar posiada dość dobrze rozwiniętą sieć telefonii komórkowej. Opłata za minutę połączenia z Polską wynosi ok. 10 zł. Internet dostępny będzie jedynie w wybranych hotelach i lodgeach.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – „E” i „C”.

Jednostki miary

Na Madagaskarze stosuje się system metryczny.

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983