Informacje praktyczne - Namibia

Informacje o kraju

Namibia położona jest w Afryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim, granicę lądową dzieli z Angolą, Botswaną, RPA oraz Zambią. Namibia była kolonią niemiecką, z tego względu religią dominująca w tym kraju jest protestantyzm. Językiem urzędowym w Namibii jest angielski. Specyficzny południowoafrykański akcent mieszkańców charakteryzuje się ostrą i zdecydowaną wymową. Innymi używanymi na terenie Namibii językami są niemiecki oraz afrykanerski.

Klimat i pogoda

Lato trwa od października do kwietnia. Temperatury wahają się wówczas od 20 do 35°C w ciągu dnia. Na zachodzie kraju, nad brzegami Oceanu Atlantyckiego, jest nieco chłodniej – od 15 do 25°C. Z namibijskim latem pokrywa się niezbyt intensywna pora deszczowa. Najobfitsze opad występują w północnej części kraju, w centrum ich wielkość spada o połowę, by prawie zaniknąć w okolicy pustyni Namib – jednego z najbardziej suchych obszarów na świecie. Pomimo wysokich temperatur w ciągu dnia, warto zabrać ze sobą ciepłą kurtkę polarową. Wieczory bywają zimne.

Chłodniejszy okres – namibijska „zima” – trwa od czerwca do września. Temperatury wahają się od 18 do 25°C za dnia, a w nocy znacznie spadają, nierzadko poniżej 10°C. W wyjątkowych sytuacjach mogą zdarzyć się nawet przymrozki! Oprócz lekkiej odzieży, kapeluszy i kremów przeciwsłonecznych, konieczne będą także ciepłe ubrania, w tym czapki i rękawiczki, które mogą przydać się w czasie wieczornych powrotów w otwartych autach.

Miesiące przejściowe, czyli kwiecień i maj, wyróżniają się czystszym niebem, świeższym niż zazwyczaj powietrzem i większą ilością zieleni.

Flora i fauna

Roślinność Namibii jest dość skąpa, większość kraju to tereny półpustynne i pustynne oraz sawanny. Świat zwierząt z kolei jest bardzo różnorodny, występują m.in. słonie, zebry, antylopy, nosorożce, lwy, gepardy, żyrafy i hipopotamy.

Kuchnia

Namibia była kolonią niemiecką – kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop kudu i oryksa oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje i wiele innych).

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

Namibia leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Pieniądze

Jednostką monetarną Namibii jest dolar namibijski (1 USD = ok. 12 NAD).

Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach w Windhoek, lodge’ach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty (emitowane po 2006 r., z dużymi portretami). Lepiej posługiwać się wysokimi nominałami – 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne. Należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

Na terenie całego kraju można korzystać z kart płatniczych VISA i MasterCard.

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Zalecamy profilaktykę antymalaryczną (spraye, odzież z długimi rękawami i nogawkami). Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone. Proszę pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu poza lekami przepisanymi przez lekarza powinny znajdować się na pewno środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Szczepienie na żółtą febrę nie jest wymagane, chyba że przybywa się z kraju, w którym to szczepienie jest konieczne. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają jedynie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Dla Państwa komfortu zalecamy przed wyjazdem wizytę u lekarza specjalisty od Medycyny Tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych.

Przepisy celne

Cudzoziemcy opuszczający Namibię mogą wywieźć (w ciągu 12 miesięcy od dnia wjazdu) jedynie taką ilość dewiz, jaką zadeklarowali przy wjeździe.

Wizy

Wizę do Namibii należy wyrobić przed wyjazdem. Najbliższą placówką dyplomatyczną jest Ambasada Namibii w Berlinie. Koszt wydania wizy wynosi 80 EUR.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy pamiętać, że w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na terenie Namibii poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami. Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Telefon i Internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Namibii. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje, w zależności od operatora, ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Namibii, a także w wielu miejscach noclegowych.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu południowoafrykańskiego – „D”, z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta (bolce są grubsze niż przy gniazdkach brytyjskich).

Jednostki miary

W Namibii stosowany jest system metryczny.

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983