Informacje praktyczne - Senegal

Informacje o kraju

Senegal położony jest w Afryce Zachodniej, oblewają go wody Oceanu Atlantyckiego. Na świecie Senegal słynie ze swojej stolicy – Dakaru, który jest ostatnim punktem w słynnym „Rajdzie Dakar”. Kraj ten granicę lądową dzieli z Gambią, Gwineą, Gwineą Bissau, Mali i Mauretanią. Oficjalnym językiem w Senegalu jest francuski. Większość populacji porozumiewa się w jednym z dwóch głównych języków regionalnych – wolof i serer. 92% społeczeństwa wyznaje islam.

Klimat i pogoda

Senegal to kraj o typowo tropikalnym klimacie. Pora sucha zapewnia optymalne warunki do podróżowania, z kolei w porze deszczowej drogi bywają nieprzejezdne, a upał trudny do zniesienia.

Pora sucha przypada na nasz okres zimowy – rozpoczyna się w listopadzie i trwa aż do marca. Temperatury wahają się w tym czasie pomiędzy 20 a 25°C, a opady praktycznie nie występują.

Kwiecień i maj to miesiące przejściowe, kiedy temperatury rosną już do 30°C, ale deszcze nie powinny się jeszcze pojawiać. Od czerwca do października trwa intensywna pora deszczowa. Największe opady przypadają na lipiec i sierpień, a temperatura nierzadko przekracza 30°C. Dokuczliwa w tym czasie jest także wysoka wilgotność powietrza.

Pora deszczowa to także czas, kiedy Senegal rozkwita zielenią. Wiele hoteli i lodgy pozostaje zamkniętych w tym okresie, a niektóre obniżają ceny nawet o połowę!

Flora i fauna

Świat roślinny jest zróżnicowany: na południu znajduje się sawanna lesista, na terenie której występują lasy tropikalne z eukaliptusami; północną część kraju porasta sawanna z wysokimi trawami, akacjami i baobabami. Na wybrzeżach z kolei rosną palmy.

Ze świata zwierząt w Senegalu można spotkać antylopy, bawoły, lwy, pantery, hieny, szakale, a na sawannach kilka gatunków małp.

Kuchnia

Kuchnia senegalska jest bardzo oryginalna i posiada długie tradycje. Można w niej odnaleźć zarówno wpływy francuskie, portugalskie, jak i północnoafrykańskie. Oprócz bardzo popularnych ryb na stołach w Senegalu często pojawia się drób, jagnięcina oraz różnego rodzaju warzywa stosowane przed ludność Wolof – największą grupę etniczną Senegalu.

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski bądź lokalny anglojęzyczny przewodnik (będący często również kierowcą), który doskonale zna realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu po danym rejonie – często jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

Senegal leży w strefie GMT-1, więc zegarki należy nastawić odpowiednio o dwie (czas letni) lub trzy (czas zimowy) godziny do tyłu.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Senegalu jest frank środkowoafrykański (CFA). 1 EUR = 656 CFA. W wielu miejscach można płacić bezpośrednio w euro.

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty – z dużymi portretami. Lepiej posługiwać się wysokimi nominałami – 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne. Należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach bez problemu zapłacimy kartą VISA. Mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą.

Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Przy wybranych programach uwzględniających np. trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

W Senegalu istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Zalecamy szczepienia (choć formalnie nie są wymagane) przeciw żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe przed podróżą do Senegalu – każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę”, którą otrzyma po wykonaniu szczepienia w jednej ze stacji SANEPIDU w Polsce.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Nie ma obowiązku zgłaszania wwozu pieniędzy, kart kredytowych i czeków. Jeżeli jednak turysta wwozi i zamierza wywieźć kwotę wyższą niż zwyczajowo przyjęta na czas podróży, zaleca się zadeklarowanie jej w urzędzie celnym. W Senegalu nie ma możliwości uzyskania zwrotu podatku VAT przez osoby prywatne.

Wizy

Obywatele polscy podróżujący do Senegalu na okres nie dłuższy niż 90 dni nie potrzebują wizy. Dokumentami uprawniającymi do przekroczenia granicy są: polski paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu, dokument potwierdzający opuszczenie terytorium Senegalu po upływie dopuszczalnego okresu pobytu (np. bilet powrotny do Polski) oraz aktualna Międzynarodowa Książeczka Szczepień – potwierdzająca wykonanie szczepienia przeciw żółtej febrze.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy pamiętać, że w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na miejscu będziemy się poruszać minibusami lub 10-osobowymi busami, przy grupie min. 6 osób.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Zachęcamy, aby napiwki zostawiać w lokalnej walucie.

Telefon i Internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Senegalu. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a sms kosztuje ok. 2 PLN (w zależności od operatora). Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Senegalu, a także w wielu miejscach noclegowych.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – „C”, „E” i „F”, z dwoma okrągłymi bolcami.

Jednostki miary

W Senegalu stosuje się system metryczny.

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983