TOGO
Katalog podróżyInformacje o kraju
Togo znajduje się w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską. Granicę lądową dzieli z Ghaną, Beninem i Burkina Faso. Stolicą jest Lomé, miasto położone nad morzem, przy samej granicy z Ghaną. Język urzędowy to francuski. W użyciu są także liczne języki lokalne, m.in. kabije, ewe, dagbane. Religią dominującą jest chrześcijaństwo, które wyznaje około 43% społeczeństwa. Około 35% wyznaje tradycyjne religie plemienne. Spotkać tu można także wielu wyznawców islamu.
Klimat i pogoda
Togo położone jest w obszarze klimatu podrównikowego, z lokalnymi strefami mikroklimatycznymi. Na północy kraju panuje klimat zbliżony do monsunowego, a na wybrzeżu jest raczej sucho.
Pory deszczowe na południu trwają od marca do czerwca oraz od września do listopada. Na północy natomiast największe opady mają miejsce od kwietnia do lipca. Najbardziej deszczowe są tereny wysoko położone.
Togo cechuje się także dużą wilgotnością powietrza i wysokimi temperaturami (od 25°C do nawet ponad 30°C). W styczniu znad Sahary wieje suchy, pylny wiatr – harmattan. Najbardziej odczuwalny jest on na północy.
Flora i fauna
Większość terenu kraju pokryta jest trawiastymi sawannami oraz lasami tropikalnymi. Wybrzeża porasta roślinność bagienna, lasy namorzynowe oraz palmy kokosowe.
W Togo żyją popularne afrykańskie zwierzęta, m.in. małpy, słonie, lwy, antylopy, hipopotamy, krokodyle, czy jadowite węże. Występują one głównie na terenach słabo zaludnionych.
Kuchnia
Dania kuchni togijskiej mają typową dla zachodnio-afrykańskiej kuchni kompozycję. Ich bazą może być ryż lub wyrób mączny, np. fufu, robione z bulw pochrzynu, czy akoume – z afrykańskiego prosa, sorgo, kukurydzy lub manioku. Podawane do nich rozmaite sosy (zupy) przygotowywane są z lokalnych warzyw, a ich obowiązkowym składnikiem jest bardzo ostra papryczka – piment. Do dań dodaje się też różne mięsa i ryby. Częstym składnikiem potraw jest również fasola. Jako że Togo było dawniej kolonią francuską, na ulicach miast spotkać można sprzedawców francuskich bagietek z dodatkami.
Najpopularniejszym lokalnym alkoholem w Togo jest sodami (lub tchouk), który powstaje poprzez destylację wina palmowego. Do togijskich specjalności alkoholowych należy również piwo palmowe (déha lub tchakpalo). Pija się tu także bissap (sok z hibiskusa) czy wodę kokosową (bezpośrednio z zielonego kokosa).
Bezpieczeństwo
Togo, w porównaniu z innymi państwami regionu, uchodzi na kraj stosunkowo bezpieczny dla turystów. Występuje tu jednak dosyć duże zagrożenie pospolitą przestępczością (np. kradzieżami), zwłaszcza w Lomé, w okolicy plaż i bazarów. Należy zatem zachować wzmożoną uwagę i ostrożność.
Ubezpieczenie
Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.
Strefa czasowa
W stosunku do Polski następuje przesunięcie o 2 godziny do tyłu w czasie letnim i o 1 w czasie zimowym.
Pieniądze
Walutą Togo jest frank zachodnioafrykański CFA (XOF). Używany on jest w 14 krajach Afryki Centralnej oraz Zachodniej, będących dawnymi koloniami francuskimi.
Pieniądze można wymieniać w bankach i hotelach, a także w sieci kantorów. Karty kredytowe są honorowane w większych hotelach.
100 XOF = 0,67 PLN
1000 XOF = 1,8 USD
Ubrania i sprzęt
- Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów
- Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru
- Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
- Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę.
Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 50), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).
Zdrowie i szczepienia
Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.
Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecanym lekarstwem jest Malarone oraz repelenty – np. Mugga.
Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza granicami Togo. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100–250 USD.
Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.
Przy wjeździe do Togo każdy z uczestników musi posiadać tzw. żółtą książeczkę będącą dowodem szczepienia przeciw żółtej febrze. Inne zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to szczepienie przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.
Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.
Przepisy celne
Restrykcje celne nie odbiegają od powszechnie przyjętych standardów.
Wizy
Obywatele polscy udający się do Togo muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Togo w Berlinie, a także na lotnisku w Lomé oraz na większych granicznych przejściach lądowych. Wizy na lotnisku oraz na granicy lądowej wydawane są na 7 dni; aby je przedłużyć, przed upływem terminu ważności należy zgłosić się do prefektury policji w Lomé. Paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Togo.
Bagaże
Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwwskazań wynikających z programu.
Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.
Należy bezwzględnie stosować się do poniższych zasad:
w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.
Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.
Transport
Na miejscu poruszamy się własnym transportem – wygodnym klimatyzowanym minibusem (przy większych grupach) lub minivanem (do 9 osób). Korzystamy najczęściej z Toyoty Hiace lub Toyoty Coaster. Ostatni rząd siedzeń będzie złożony, aby można było położyć na nim bagaże.
Napiwki
Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.
Telefon i Internet
Ze względu na dość wysokie opłaty roamingowe zalecany jest zakup lokalnej karty SIM. Zasięg telefoniczny w kraju jest dość dobry. W większości miast można także znaleźć wiele kafejek internetowych.
Numer kierunkowy: +228
Elektryczność
Togo korzysta ze standardowych europejskich gniazdek i wtyczek (typ C). Napięcie wynosi 220 V.
Jednostki miary
Togo używa systemu metrycznego.