Informacje praktyczne - Zimbabwe

Informacje o kraju

Zimbabwe położone jest w południowej Afryce, nie ma dostępu do morza, a granicę lądową dzieli z Botswaną, Mozambikiem, Republiką Południowej Afryki i Zambią. Kraj ten jest podobnej wielkości do Polski. Religią dominującą jest chrześcijaństwo. Językiem urzędowym jest angielski.

Klimat i pogoda

Kraj położony jest na styku dwóch stref klimatycznych – podrównikowej na północy oraz zwrotnikowej na południu, zbliżonej klimatem do tego, jaki panuje w sąsiedniej Botswanie. Przyjeżdżający do Zimbabwe Europejczycy nie muszą obawiać się afrykańskich upałów – temperatury właściwe dla tutejszego klimatu są niższe niż w innych krajach Afryki.

Pora deszczowa trwa z reguły od grudnia do marca. Na niżej położnych terenach zachodniej części kraju ilość opadów jest znacznie większa niż na wyżynnym wschodzie. Suchy okres, który rozpoczyna się w czerwcu, stwarza szansę na rafting na rzece Zambezi.

Najzimniejszy trymestr przypada na okres od czerwca do końca sierpnia. Należy pamiętać o ciepłych ubraniach, ponieważ temperatura w nocy spada poniżej zera. W dzień jest z reguły ciepło – średnia temperatura dochodzi do 20°C.

Podobnie jak w Botswanie, od września temperatura zaczyna gwałtownie rosnąć.

Flora i fauna

Zimbabwe pokrywają głównie lasy tropikalne, których drzewa zrzucają liście w porze suchej, oraz suche sawanny z akacjami i krzewami. Świat zwierząt z kolei jest bardzo bogaty, występują tam m.in. lwy, gepardy, hieny, słonie, żyrafy, antylopy, małpy (przede wszystkim pawiany), hipopotamy i krokodyle. Spotkać tam można także jadowite węże takie jak kobra i mamba.

Kuchnia

Zimbabwe było kolonią brytyjską – kuchnia kraju łączy afrykańskie i europejskie tradycje kulinarne. Bardzo popularne są dania na bazie dziczyzny. Warto spróbować steków z antylop oraz zebry, mięsa ze strusia, krokodyla czy guźca.

W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce (banany, mango, ananasy, papaje, passiflory i wiele innych).

Bezpieczeństwo

Uczestnikom wypraw towarzyszy polski przewodnik, który doskonale zna lokalne realia, posiada szeroką wiedzę kulturową i doświadczenie w podróżowaniu do Afryki – najczęściej jest to autor programu wyprawy.

Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.

Większość proponowanych przez nas wyjazdów jest odpowiednia także dla najmłodszych.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA Travel World KL 40 000 EUR (choroby przewlekłe i nowotworowe), NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR.

Strefa czasowa

Zimbabwe leży w tej samej strefie czasowej co Polska.

W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu zimowego jest tam o godzinę później.

Pieniądze

Jednostką monetarną Zimbabwe był dolar Zimbabwe (ZWD). Ze względu na hiperinflację, najwyższą na świecie, w kraju kilkakrotnie przeprowadzano denominację. Pieniądze w dalszym ciągu bardzo szybko traciły swoją wartość. Sklepy i restauracje wiele razy w ciągu jednego dnia zmieniały swoje ceny. Kurs dolara Zimbabwe na czarnym rynku różnił się kilkakrotnie od oficjalnego. W związku z kryzysem w 2009 zrezygnowano z narodowej waluty, zastępując ją dolarem amerykańskim. Od jakiegoś czasu rząd ponownie wprowadza do obiegu lokalną walutę, której kurs ściśle powiązany jest z kursem dolara amerykańskiego. Wszędzie w kraju można nadal posługiwać się dolarem amerykańskim. Po aktualne informacje prosimy o kontakt z biurem bezpośrednio przed wyjazdem do Zimbabwe.

Ubrania i sprzęt

Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów

Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru

Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic

Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Należy zabrać również: mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek), okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny, krem z wysokim filtrem (np. SPF 25), środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga), lornetkę (przydatną w czasie safari), strój kąpielowy, latarkę (najlepiej typu czołówka).

Zdrowie i szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Na trasie podróży istnieje niewielkie ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona. Zalecamy szczepienia (choć formalnie nie są wymagane) przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Przepisy celne

Turyści powinni zadeklarować wartość środków pieniężnych, które zamierzają wwieźć do Zimbabwe.

Wizy

Wizę do Zimbabwe można uzyskać na lotnisku po uiszczeniu opłaty w wysokości 30 USD i wypełnieniu formularza wizowego. Nie są konieczne żadne zdjęcia.

Bagaże

Najwygodniejszym bagażem będzie plecak lub miękka torba o pojemności ok. 70 l. Można oczywiście zabrać na wyprawę miękką bądź twardą walizkę na kółkach, o ile nie ma przeciwskazań wynikających z programu.

Na wycieczki i safari najlepiej zabierać mniejsze plecaki o pojemności ok. 25 l z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na dany dzień.

Należy pamiętać, że w zależności od linii lotniczych w klasie ekonomicznej limit wagi wynosi 20–30 kg na bagaż główny i 5–8 kg na bagaż podręczny. W wyprawach, których środkiem transportu jest awionetka, limit bagażu głównego i podręcznego wynosi łącznie 15 kg.

Szczegółowe warunki przewozu bagażu dostępne są w biurze Flow Africa.

Transport

Na terenie Zimbabwe poruszamy się własnym transportem – wygodnymi busami.

Po niektórych rejonach kraju podróżujemy samochodami terenowymi typu safari, z otwieranym dachem.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD.

Telefon i Internet

Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów w Zimbabwe. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje, w zależności od operatora, ok. 2 PLN. Najtańszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lokalną kartę SIM i zainstalowanie jej we własnym telefonie komórkowym ze zdjętą blokadą SIM-LOCK.

Internet jest dostępny we wszystkich miastach w Zimbabwe, a także w wielu miejscach noclegowych.

Elektryczność

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego –„G”, z trzema prostokątnymi bolcami, przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych.

Jednostki miary

W Zimbabwe stosuje się system metryczny.

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983