Benin

Afryka Zachodnia
Programy
FESTIWAL VOODOO
Benin, Ghana, Togo 16 dni
od 1 do 12 osób
O kraju
Benin
Benin

W miejscu, które odwiedzisz, wirujące kolorowe stogi siana z przyczepioną maską na czubku poruszają się dzięki duchom, które się w nie wcielają – jak mówią wierzenia. Duchy te mają wiedzę o ludzkich uczynkach i niczym strażnicy tropią złodziei oraz czarownice, aby zaprowadzić porządek. Niedaleko od tego widowiska mieści się targ, na którym można kupić kości krowy, czaszki małpy lub antylopy, suszone żaby, jaszczurki czy ptasie łapki. Służą one do sporządzania mikstur i amuletów mających pomóc w chorobie, w rozwiązaniu problemów życiowych oraz przynieść szczęście, zdrowie i dobrobyt. Takie właśnie zjawiska zobaczysz, podróżując po drogach i bezdrożach Beninu – miejsc pełnych magii, czarów, zadziwiających tradycji, niespotykanych wierzeń religijnych i niezwykle barwnej kultury.

Rozwiń opis

Coroczny Festiwal Voodoo w Beninie jest wydarzeniem, które gromadzi wyznawców przeróżnych afrykańskich religii animistycznych, głównie z Afryki Zachodniej. Uczestnictwo w tak niecodziennej celebracji dostarczy sporo mocnych wrażeń i wspomnień na całe życie.

Co zobaczyć w Beninie?

Główne atrakcje
Miasteczko Ouidah - atrakcja turystyczna w Beninie

Miasteczko Ouidah

Miejsce gdzie narodziła się religia voodoo. Warto zobaczyć ważne dla obrzędów voodoo miejsca: Święty Las (była to niegdyś prywatna rezydencja pierwszego króla Ouidah) oraz Świątynię Pytonów. Niezapomnianych wrażeń dostarcza spacer „Drogą Niewolników”, którą dawniej przechodzili w kajdanach wywożeni stąd przymusowo ludzie. Droga prowadzi aż do „Door of No Return” (miejsce upamiętniające niewolniczą historię kraju.

Wioska Ganvie

Około 500-letnia wioska, zbudowana na palach wbitych w dno jeziora Nokoué, nazywana „Wenecją Afryki”. Można się do niej dostać jedynie łodzią. Największa tego typu miejscowość w Afryce.

Abomey

Miasto w którym warto zwiedzić 2 muzea, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Pałace Królewskie oraz Muzeum Historii. Muzea te poświęcone są historii Dahomeju (dawnego państwa istniejącego niegdyś na obszarze dzisiejszego Beninu).

Porto Novo

Stolica Beninu położona w południowo-wschodniej części kraju nad laguną Porto-Novo przy Zatoce Gwinejskiej, około 20 km na północny wschód od Kotonu, największego miasta kraju.

Fetysz Dankoli

Fetysz – w religiach pierwotnych przedmiot będący ucieleśnieniem bóstwa. Dankoli jest najpotężniejszym fetyszem w całym Beninie i jednym z najsilniejszych w Afryce. Ludzie przyjeżdżają tu z całego kraju aby skomunikować się z bogami i złożyć im prośby. Miejsce to jest dużym kopcem zbudowanym na dwóch martwych pniach, zawierającym niezliczone drewniane kołki pokryte tłuszczem, krwią, alkoholem i piórami.

Wioski Tata Somba

Miniaturowe wioski znajdujące się na równinach Boukoumbe należące do Somba – grupy etnicznej zamieszkującej północno-zachodni Benin i północne Togo. Somba słyną z piętrowych ufortyfikowanych domów, znanych jako Tata Somba („dom Somba”), w których na parterze trzymane są zwierzęta hodowlane, a wnęki wykorzystuje się do gotowania. Na piętrze znajduje się spichlerz i pomieszczenia sypialne w których suszy się ziarna.

Benin

Bez względu na to, czy turystyka w Afryce jest dla Ciebie nowością, czy odwiedziłeś już kilka krajów tego kontynentu, koniecznie przeczytaj co do zaoferowania ma Benin. Wycieczka do Beninu oferowana przez Flow Africa to niesamowita przygoda. Autorski program zwiedzania i wyprawa zorganizowana na zamówienie to nasza specjalność! Indywidualny plan podróży pozwala na poznawanie miejsc, do których nie dociera wiele grup turystów. Możesz mieć więc pewność, że Twoje wakacje będą niezapomniane, pełne lokalnych atrakcji oraz dopasowane do Twoich potrzeb.

Benin ‒ turystyka

Nasze doświadczenie i wiedza o afrykańskich państwach sprawiają, że każda wyprawa jest perfekcyjnie przygotowana. Wycieczki do Afryki, które organizujemy, pozwolą Ci odkryć Czarny Ląd, poznać jego mieszkańców i ich zwyczaje. Podczas tej nietuzinkowej wyprawy zobaczysz m.in.:

 • miejsce narodzenia religii voodoo,
 • Porto Novo ‒ stolicę,
 • zestaw pałaców w Abomey,
 • miniaturowe wioski należące do grupy etnicznej Somba…

… i wiele innych ciekawych miejsc.

Przepiękne krajobrazy i niezwykłe parki narodowe na długo zostaną zapisane w Twojej pamięci. Ich wyjątkowość objawia się poprzez zamieszkiwanie w nich różne gatunki zwierząt, np. lwy, słonie, hipopotamy, bawoły czy antylopy. Odwiedzając tak piękne miejsca, warto zabrać ze sobą aparat. Jednak pamiętaj, że tubylcy wierzą, że fotografie kradną kawałki duszy. Dlatego też często możesz zauważyć, jak mieszkańcy zakrywają twarze i chowają się przed fotografowaniem.

Zapoznaj się z poniższymi informacjami dotyczącymi szczepień, wiz, pogody, kuchni i innych ważnych aspektów. Na wszelkie pytania chętnie odpowiemy mailowo lub telefonicznie. Chcesz wyjść poza schemat? Sprawdź oferty wypraw objazdowych, gdzie poza opisywanym państwem, zwiedzisz np. Togo i Ghanę. Spełnij swoje marzenia już dziś ‒ skontaktuj się z nami i zarezerwuj unikalną wyprawę na Czarny Ląd.

Kiedy jechać?

Pogoda w Beninie

Jeden z dwóch najmniej deszczowych miesięcy w skali roku. Temperatura po południu dochodzi do około 32°C, a wilgotność jest stosunkowo niska.

W lutym delikatnie rośnie ilość opadów. Temperatura po południu dochodzi do około 32°C, a wilgotność powietrza delikatnie wzrasta.

W marcu delikatnie wzrasta liczba dni deszczowych. Temperatura po południu dochodzi do około 33°C, a wilgotność powietrza jest wciąż stosunkowo niska.

W kwietniu wciąż rośnie liczba dni deszczowych. W ciągu dnia temperatura wciąż osiąga średnio 33°C.

Pierwszy miesiąc z dużą ilością opadów. Temperatury zaczynają delikatnie spadać do ok. 31°C.

Najbardziej deszczowy miesiąc w roku ze stosunkowo wysoką wilgotnością powietrza. Jednocześnie jeden z chłodniejszych miesięcy – temperatura w ciągu dnia osiąga średnio 30°C.

Mimo, że liczba dni deszczowych wyraźnie maleje to przez większość czasu niebo pozostaje zachmurzone. Także wilgotność powietrza pozostaje na wysokim poziomie. Temperatura w ciągu dnia osiąga średnio 29°C.

W sierpniu dalej maleje liczba dni deszczowych przy jednoczesnym dużym zachmurzeniu i wilgotności powietrza. Najchłodniejszy miesiąc w roku – temperatura w ciągu dnia osiąga średnio 28°C.

We wrześniu stopniowo przybywa dni deszczowych a wilgotność utrzymuje się na wysokim poziomie.  Dalej  panują umiarkowane temperatury o średniej wysokości w okolicach 29°C.

W październiku dalej wzrasta liczba dni deszczowych a wilgotność powietrza utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Temperatura w ciągu dnia osiąga średnio 30°C.

W listopadzie wyraźnie maleje liczba dni deszczowych oraz wilgotność powietrza. Rośnie za to temperatura do ok. 32°C.

Jeden z najsuchszych miesięcy w roku ze stosunkowo niską wilgotnością powietrza. Temperatura po południu dochodzi do około 32°C.

Wizy i szczepienia
Wizy

Obywatele polscy udający się do Beninu muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Beninu w Berlinie. Wizy na granicach lądowych Beninu i na lotnisku oficjalnie nie są wydawane.

Szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecanym lekarstwem jest Malarone, a repelentem – np. Mugga.

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza granicami Beninu. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100–250 USD.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Przy wjeździe do Beninu każdy z uczestników musi posiadać tzw. żółtą książeczkę będącą dowodem szczepienia przeciw żółtej febrze. Inne zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to szczepienie przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Informacje praktyczne
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Telefon i Internet
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Strefa czasowa
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Fotografowanie
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży

W klimacie panującym w Beninie najlepiej sprawdza się odzież bawełniana. Należy unikać materiałów syntetycznych. Trzeba jednak pamiętać, że poranki i wieczory mogą być chłodnawe i najlepiej jest zabrać ze sobą sweter, polar, bluzę lub lekką kurtkę.

 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów
 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru
 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
 • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę
 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • Krem z wysokim filtrem (np. SPF 50)
 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga)
 • Lornetka (przydatna w czasie safari)
 • Strój kąpielowy
 • Latarka (najlepiej typu czołówka)

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983