Botswana

Afryka Południowa
Programy
NAMIBIA – PLANETA MARS
18 dni
6 osób
od 5995 EUR + bilety lotnicze (od 3915 EUR skrócona wersja 14-dniowa)
O kraju
Botswana
Botswana

Botswana to idealny kierunek dla miłośników przyrody. Unikalny ekosystem Delty Okawango, największej śródlądowej delty świata, to jeden z ostatnich w Afryce prawdziwie dzikich obszarów.

Co zobaczyć w Botswanie?

Główne atrakcje

Delta Okawango

To największa na świecie śródlądowa delta rzeki utworzona przez rzekę Okawango. Rzeka w swoim dolnym biegu zwalnia i rozlewa się licznymi kanałami po okolicznym terenie tworząc wyjątkowy ekosystem aż w końcu zupełnie zanika. W delcie żyją tysiące zwierząt co czyni ją jednym z najbardziej popularnych kierunków na safari w Afryce. W delcie na próżno szukać dużych hoteli, nie brakuje natomiast najbardziej luksusowych, kameralnych i przyjaznych środowisku lodge i campów. Popularnym sposobem odkrywania przyrody delty są rejsy dłubankami zwanymi mokoro. Wrażenia z pobytu zależą od pory, w której odwiedzamy deltę. Za najlepszy czas uchodzi okres od lipca do października, czyli w porze suchej. Nie pada wtedy wcale, natomiast poziomy wód są wysokie, gdyż rzeka Okawango zdążyła już przytoczyć do delty większe ilości wody po porze deszczowej.

Park Narodowy Chobe

To bardzo duży park narodowy na północy Botswany. Znany jest z ogromnej ilości żyjących tu zwierząt, zwłaszcza słoni i bawołów. Klasyczną formą safari w parku jest rejs rzeką Chobe (tak nazywa się dolny przebieg rzeki Kuando) i obserwacja zwierząt gromadzących się na jej brzegach. Tutaj skupia się większość ruchu turystycznego, choć niektórzy zapuszczają się też głęboko w interior. Do klasycznych botswańskich wycieczek należy przejazd samochodem 4×4 z Kasane do Maun. Dostępny jest on tylko dla wprawionych kierowców i tylko w odpowiedniej porze roku.

Makgadikgadi

Wyschnięte jezioro na południe od Delty Okawango, do którego niegdyś uchodziła rzeka Okawango; obecnie tworzy ogromne solnisko. Na pierwszy rzut oka zdaje się, że niewiele zwierząt może żyć w tak niegościnnym środowisku. Jednak po deszczach Makgadikgadi ożywa, przyciągając zwierzęta świeżo wyrośniętą trawą, można też wtedy obserwować tu pelikany czy flamingi. Większa część solniska objęta jest szczególną ochroną w ramach Parku Narodowego Makgadikgadi.

Kalahari

Central Kalahari Game Reserve jest największym rezerwatem Botswany i znajduje się pośrodku ogromnej pustyni Kalahari obejmującej dużą część Afryki Południowej. To prawdziwie dzikie, rzadko odwiedzane obszary. W tym nieprzyjaznym środowisku pustynnym i półpustynnym nie spotyka się tak wielu gatunków zwierząt jak chociażby w Delcie Okawango czy Parku  Narodowym Chobe, mimo to wielu przyrodników jest zakochanych w ogromnych przestrzeniach Kalahari.

Park Narodowy Nxai Pan

Solniska Nxai są w zasadzie częścią większego systemu Makgadikgadi. Tu również po opadach w porze deszczowej pojawia się trawa, która przyciąga liczne zebry i wiele gatunków antylop, a za nimi także drapieżniki. Charakterystycznym elementem krajobrazu są drzewa akacji wystające ponad solnisko w formie „wysp”.

Nata Bird Sanctuary

Nata Bird Sanctuary to prywatny rezerwat (zarządzany przez lokalną społeczność) we wschodniej części solniska Sowa Pan (należącego do systemu Makgadikgadi). To jeden z trzech obszarów lęgowych flamingów w Afryce. W rezerwacie zarejestrowano ponad 160 różnych gatunków ptaków.

Botswana – Wycieczka na safari

Szukasz nowych wrażeń? Pragniesz nacieszyć się widokiem dzikiej przyrody w jej naturalnych warunkach? Takie atrakcje z pewnością dostarczy Ci zorganizowana przez nasze biuro podróży wycieczka. Botswana to jedna z najlepszych destynacji dla indywidualnych podróży do Afryki. Na jej atrakcyjność w dużej mierze wpływa park narodowy Chobe, najstarszy w Botswanie park słynący z jednej z największych na świecie populacji słoni. Zamieszkuje tam wiele gatunków zwierząt, od hipopotamów po żyrafy, nie zabraknie tam również innych przedstawicieli z tak zwanej Wielkiej Piątki, czyli bawołów czy lampartów. Ten park narodowy to z pewnością wyjątkowa wizytówka Botswany!

Niezapomniane safari

Botswana to także Delta Okawango, unikalny w skali światowej ekosystem stworzony przez rzekę Okawango, która nigdy nie dopływa do żadnego oceanu ani jeziora. Całoroczny dostęp do wody sprawia, że jest to doskonałe miejsce do życia dla setek tysięcy zwierząt, przede wszystkim ptaków, które można obserwować podczas safari. Setkami małych kanałów rozlewa się po olbrzymim rejonie tworząc podmokłe obszary, a następnie jej wody coraz bardziej wsiąkają w ląd, ostatecznie przechodząc w pustynny obszar.

Organizując wycieczki katalogowe oraz te planowane indywidualnie, zapewniamy wiele możliwości do podziwiania natury. Rejs w mokoro, czyli drewnianym kajaku idealnym do pokonywania rzecznych kanałów, podróż samochodem 4×4 po trudno dostępnych terenach, a nawet pieszo w towarzystwie uzbrojonego strażnika. Odkrywanie dzikiej przyrody połączone jest z odpoczynkiem w luksusowych campach i lodgach, gdzie po każdym dniu pełnym wrażeń można w pełni odpocząć i zregenerować siły przed kolejnym dniem. Skontaktuj się z nami, chętnie przedstawimy szczegóły oferty.

Kiedy jechać?

Pogoda w Botswanie

Ostatnimi laty to w styczniu zaczyna się ,pora deszczowa, choć z reguły opady pojawiają się w formie popołudniowych ulew, a przez resztę dnia jest słonecznie. Ciepło – ok. 32°C.

Kolejny miesiąc pory deszczowej, z reguły pada jedynie popołudniami, choć zdarzają się dni, że pada ciągle. Przyroda delty ożywa intensywną zielenią.

To koniec pory deszczowej, wyczuwalnie pada coraz mniej, a krajobraz delty jest pięknie zielony. Nadal jest bardzo ciepło – ok. 30°C w dzień.

To bardzo dobry miesiąc na odwiedziny w Botswanie. Pora deszczowa właśnie się skończyła, jest zielono, ciepło i przyjemnie.

Pierwszy miesiąc, kiedy poranki i wieczory są wyczuwalnie chłodne (ok. 10°C). W dzień jest ciepło (ok. 28°C). Już nie pada, ale nadal jest zielono.

Noce i poranki są wyczuwalnie zimne, na Pustyni Kalahari pojawiają się nawet przymrozki.

W dzień jest ciepło, w delcie nadal zielono, to początek szczytu sezonu turystycznego.

Podobnie jak w czerwcu popołudnia są przyjemnie ciepłe, ale poranki i noce bywają chłodne.

Nie pada wcale, w delcie są doskonałe warunki do podziwiania przyrody.

Kolejny miesiąc doskonały na safari w delcie. Dni są ciepłe, ale noce chłodne, nie pada.

Krajobraz delty przestaje być zielony, ale za to warunki do podglądania zwierząt robią się coraz lepsze.

We wrześniu robi się już coraz cieplej, temperatury w dzień przekraczają 30°C, a w nocy nie jest już tak zimno jak w poprzednich miesiącach.

To powolny koniec pory suchej i chłodniejszej, robi się już wyraźnie cieplej, choć jeszcze nie pada. Idealny miesiąc na wizytę w delcie.

To początek pory deszczowej, choć w ostatnich latach pierwsze deszcze zdarzają się znacznie później – w grudniu, lub nawet w styczniu.

W listopadzie robi się gorąco, temperatury przekraczają 35°C. Poranki są przyjemne z temperaturami ok. 19°C.

Pierwsze deszcze przynoszą wreszcie upragnioną ulgę od upału. Pada z reguły popołudniami, a reszta dnia jest słoneczna.

Wizy i szczepienia
Wizy

Obywatele polscy nie potrzebują wiz do Botswany. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu z Botswany.

Szczepienia

Formalnie nie są wymagane żadne szczepienia. Szczepienie na żółtą febrę nie jest wymagane, chyba że przybywa się z kraju, w którym to szczepienie jest konieczne. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Informacje praktyczne
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Telefony i Internet
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Strefa czasowa
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży

Aparat fotograficzny, najlepiej z długim obiektywem sprawdzający się podczas safari

 • Środki przeciw komarom (typu Mugga, Moskito Guard)
 • Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem
 • Krem do opalania z wysokim filtrem (min. SPF 25)
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Wygodne buty sportowe typu adidas lub obuwie turystyczne z antypoślizgową podeszwą
 • Kostium kąpielowy / kąpielówki
 • Podręczny plecak lub torbę na safari
 • Lornetka
 • Lekka kurtka przeciwdeszczowa
 • Ciepły polar lub puchowa kurteczka przydatne podczas porannego safari, kiedy jest zimno
 • Czapka, szalik, rękawiczki

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983