Madagaskar

Afryka południowo-wschodnia
Programy
TAM, GDZIE PIEPRZ ROŚNIE
18 dni
6 osób
od 3500 EUR + bilet lotniczy
L’AMOUR DES LEMOURS
12 dni
6 osób
od 2750 EUR + bilet lotniczy
O kraju
Madagaskar
Madagaskar

Wyspa Lemurów to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi pod względem bioróżnorodności i endemiczności fauny i flory. To tu, można podziwiać z bliska większość tych fascynujących małpiatek, jak również wiele gatunków ptaków, kolorowych żab i kameleonów.

Rozwiń opis

Bogactwo Madagaskaru tworzą również życzliwi mieszkańcy, wspaniałe krajobrazy, lasy deszczowe i tajemnicze, pełne ciekawych formacji skalnych parki narodowe. Rajska wyspy na północy, kuszące lazurowymi zatokami, doskonałą francuską kuchnią łączącą w sobie intrygujące smaki i zapachy zielonego pieprzu oraz słodyczy owoców morza idealnie dopełniają każdą wyprawę.

Co zobaczyć na Madagaskarze?

Główne atrakcje

Aleja Baobabów

Spacer aleją ocienioną szpalerem tysiącletnich majestatycznych olbrzymów w Parku Narodowym Kirindy najlepiej odbyć podczas wschodu lub zachodu słońca. Wtedy promienie barwią pnie baobabów na przedziwne kolory a ich cienie wyciągają się jak palce dymu na wysuszonej ziemi. Warto wydłużyć swój pobyt tu do godzin wieczornych, gdyż jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie nocą zobaczyć można największego na świecie szczura (Hypogeomys antimena), dorastającego do 33 cm długości (z ogonem – aż do 60 cm!). To także najlepsze miejsce do obserwacji foss, przypominających pumy, największych malgaskich drapieżników.

Rezerwat Tsingy de Bemaraha

Na 152 tys. ha rozciąga się niesamowity masyw wapieni dolnojurajskich, pnących się w kształt kamiennych zębów. W prawdzie do ścisłego rezerwatu wejść mogą jedynie akredytowani naukowcy, za to turyści mogą zwiedzić tamtejszy Park Narodowy, gdzie są wyznaczone szlaki i formacje skalne obserwować można z podwieszanych platform. Dla miłośników mocnych wrażeń organizuje się spływy kajakowe po rzekach Manambolo i Tsiribihima.

Lemury z Andasibe

Do najsłynniejszych mieszkańców Parku Narodowego Andasibe Mantadia należą oczywiście lemury indri, których przejmujący śpiew słychać o poranku nawet za bramami rezerwatu. Jednak ten skrawek endemicznego lasu równikowego, obecnie podzielony na dwie części przez niszczycielską działalność człowieka, to także ojczyzna około 110 gatunków ptaków, ponad siedemdziesięciu gatunków gadów i co najmniej stu gatunków żab. Warto odwiedzić to miejsce w okresie od grudnia do marca gdy w pełnym rozkwicie są storczyki, których nieziemskie barwy idealnie odcinają się od nasyconej zieleni paproci.

Antananarywa

Ponad milionowa stolica wyspy łączy europejskie wpływy kolonialne z tradycyjnymi wzorcami używanymi przez mieszkających tu ludzi. Pofrancuska, kolonialna zabudowa należy właśnie do największych atrakcji miasta. Na uwagę zasługuje też Ambohimanga, dawna siedziba władców i najważniejszy ośrodek polityczny i kulturalny Madagaskaru, a dzisiaj praktycznie jedno z przedmieść stolicy. Warto tu odwiedzić ginący w roślinności kompleks królewskich budowli, muzeum historyczne oraz stare malgaskie cmentarze.

Nosy Be

Rajska, otoczona rafą koralową wyspa przy północno- zachodnim wybrzeżu Madagaskaru to w tym momencie najbardziej oblegany rejon turystyczny kraju, ze względu na międzynarodowe lotnisko obsługujące także loty charterowe. Niegdyś nosiła nazwę Assada i miejscowi mieszkańcy zajmowali się uprawą trzciny cukrowej, wanilii, pieprzu i gorzkich pomarańczy oraz produkcją cukru i rumu. Dziś wielu z nich zatrudnionych jest w sektorze turystycznym.

Wyspa Sainte Marie

Czyli właściwie Nosy Boraha to jedna z perełek Oceanu Indyjskiego. Na spragnionych spokoju i odpoczynku czekają tu rajskie plaże z białym, miękkim piaskiem, gęsta dżungla wewnątrz wyspy, palmy kokosowe i bajeczne zachody słońca. Bardziej koneserska wersja położonej po drugiej stronie Madagaskaru Nosy Be może się także poszczycić długą i krwawą historią: była m. in. jedną z głównych kryjówek piratów na Oceanie Indyjskim.

Madagaskar – Wycieczka

Od czasu powstania animowanego filmu “Madagaskar” nazwa tej afrykańskiej wyspy nikomu nie jest już obca, podobnie jak i lemury. Madagaskar ma do zaoferowania jednak wiele więcej atrakcji. Jest to idealne miejsce zarówno do odpoczynku na piaszczystych plażach, jak i obserwowania endemicznych gatunków flory i fauny. Wycieczki objazdowe często rozpoczynają podróż od stolicy kraju Antananarywy. Miasto słynie z tętniących życiem ulic i targów, pałacu królewskiego – Rova, kolonialnej francuskiej architektury na Avenue de l’Indépendance, oraz charakterystycznego jeziora Anosy położonego pośrodku miasta. Natomiast wyjazd w głąb wyspy pozwoli na zapoznanie się z tutejszą kulturą i zwyczajami. Panujący na Madagaskarze klimat sprzyja zwiedzaniu. Jeśli nie wiesz, kiedy udać się w podróż – pozostaw to nam. Dzięki długoletniemu doświadczeniu wiemy, jak najlepiej zorganizować wycieczki, by móc cieszyć się urokami tego niezwykłego kontynentu.

Egzotyczne wakacje na Madagaskarze

Szukasz egzotycznych wakacji? Z powodzeniem zapewni to zorganizowana przez nas wycieczka. Madagaskar ma na swym terenie wiele obszarów chronionych, gdzie można obserwować zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Jedno z najpiękniejszych miejsc Madagaskaru to Park Narodowy Tsingy de Bemaraha. Wapienne królestwo fascynujących formacji skalnych rozsianych malowniczo w scenerii madagaskarskiej głuszy. Na przestrzeni setek tysięcy lat erozja doprowadziła do powstania najbardziej fantazyjnych kształtów. A takich miejsc jest o wiele, wiele więcej… Chętnie przygotujemy indywidualny plan podróży, by pokazać wszystko, to co warto zobaczyć na wyspie lemurów.

Kiedy jechać?

Pogoda na Madagaskarze

Połowa tropikalnego lata na wyspie, ale także początek sezonu cyklonów na północnym i wschodnim wybrzeżu.
Codzienne, silne ulewy, którym towarzyszą temperatury powyżej 25°C, a na południu sięgające często 33°C.

Nadal bardzo wilgotno i gorąco.
Temperatury w granicach 30°C i codzienne opady.

Pora przejściowa między sezonami.

Nadal bardzo deszczowo, ale temperatury zaczynają spadać, szczególnie w nocy.

Wraz z trwaniem kwietnia opady powoli ustają.

Pod koniec miesiąca można spodziewać się dużych spadków temperatur, nawet poniżej 20°C w nocy.

Początek długiej, suchej zimy na półkuli południowej.

Na zachodnim wybrzeżu deszcz nie pada już wcale, a reszta wyspy ma coraz więcej słonecznych dni.

Temperatury spadają do średnio 22° w dzień, choć zdarzają się dużo cieplejsze momenty i nawet 11°C w nocy.

Deszcze padają tylko sporadycznie.

Apogeum lata i umiarkowanych temperatur na wyspie.

To szczyt sezonu turystycznego ze świetnymi warunkami do plażowania i na surfing wzdłuż południowo- wschodniego wybrzeża.

Drugi z najbardziej popularnych turystycznie miesięcy na wyspie.
Zdarza się, że temperatury w dzień spadają czasem poniżej 20°C.

Początek tropikalnej wiosny.

Temperatury zaczynają powoli rosnąć, szczególnie na północy wyspy.

Okres przejściowy przed porą deszczową. Temperatury często przekraczają 25°C, choć wraz z trwaniem miesiąca zdarzają się częstsze deszcze.

Najbardziej polecany miesiąc do podróży na wyspę, ze stabilną pogodą i cenami spadającymi w oczekiwaniu pory deszczowej.

Początek pory deszczowej z coraz częstszymi opadami.
Jest już gorąco. Średnie temperatury ok. 27°C.

Pora deszczowa uderza z pełną siłą. Wilgotne, gorące dni z częstymi, ulewnymi opadami.

Wiele z parków narodowych na wyspie właściwiej zamyka się do lutego.

Wizy i szczepienia
Wizy

Wizę pobytową można uzyskać na lotnisku w Antananarywie, czy Nose Be oraz za pomocą systemu evisa (strona tylko po francusku) https://www.evisamada.gov.mg/fr/.  Opłata za wizę turystyczną na Madagaskar uzależniona jest od długości pobytu i waha się w granicach 30-60 euro. Do aplikacji wizowej należy dołączyć 2 fotografie. Należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego zakończenia pobytu oraz powrotny bilet.

Szczepienia

Obowiązkowe jest szczepienie przeciw żółtej febrze, ale jedynie dla osób przybywających na Madagaskar z krajów wysokiego ryzyka. Zalecamy szczepienia (choć formalnie nie są wymagane) przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Na trasie podróży istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem jest Malarone, jednak najważniejsze jest stosowanie repelentów.

Informacje praktyczne
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Telefony i internet
Sprawdź szczegóły
Strefy czasowe
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży

 

 

  • Obuwie: Wygodne buty sportowe w zależności od upodobań buty typy „adidas” lub niskie buty turystyczne, a także sandały lub klapki;
  • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami, koszule i podkoszulki;
  • Ciepła odzież: szczególnie w porze suchej amplitudy temperatur mogą być bardzo duże;
  • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
  • Okulary przeciwsłoneczne;
  • Czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny;
  • Krem z wysokim filtrem (min. 25);
  • Środki przeciw komarom (najlepiej Mugga);
  • Strój kąpielowy;
  • Apteczka z lekami przyjmowanymi regularnie i lekami na niestrawność

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983