Malawi

Afryka Środkowa
Programy
TURKUSOWE SERCE AFRYKI
Malawi 12 dni
od 1 do 12 osób
O kraju
Malawi
Malawi

Bezkresne przestrzenie bujnej zieleni, szklana tafla krystalicznego jeziora, górskie szczyty zderzające się z masywem białych chmur, falujące herbaciane plantacje po horyzont, podwodny błękit ozdobiony setkami tysięcy kolorowych ryb…

Rozwiń opis

Jeśli tak wyobrażasz sobie idealne miejsce Twojego wypoczynku, musisz odwiedzić Malawi!

Co zobaczyć w Malawi?

Główne atrakcje

Lilongwe

Stolica i największe miasto Malawi zamieszkane przez ok. 1,2 miliona osób. Łączy angielską architekturę kolonialną z afrykańskim kolorytem. Niczym w etnicznym tyglu oferuje luksusowe centra hotelowo-handlowe, obok ruchliwych, kolorowych i zwariowanych targowisk sprzedających wszystko co potrzebne i zbyteczne.

Centrum Kungoni

Organizacja non-profit i muzeum etnograficzne utworzone przy misji chrześcijańskiej Mua (często funkcjonuje pod nazwą Mua Mission). Działa na rzecz ochrony i gromadzenia dóbr kultury ludności Malawi. Założona w 1976 przez Kanadyjczyka, ojca  Claude’a Boucher Chisale który swoje życie poświęcił badaniu kultury Malawi i którego do tej pory można spotkać na terenie misji.

Plantacje herbaty

Zawsze zielone plantacje herbaty – jednego z głównych produktów eksportowych Malawi. Obecnie Malawi jest drugim, po Kenii, największym producentem herbaty w Afryce. Podczas wizyty na plantacji będzie okazja do spróbowania kilkunastu naparów herbat czarnych, białych, zielonych, oolong, różanych i owocowych. Różnorodność herbacianych smaków, aromatów i kolorów na plantacjach Malawi jest oszałamiająca!

Posiadłość Huntington House

Ta wspaniała posiadłość stanowi serce Satemwa Tea Estate, jednej z najbardziej szanowanych i uznanych plantacji herbaty i kawy w Malawi. Otoczona soczyście zielonymi, rozległymi plantacjami krzewów herbacianych i wypielęgnowanymi ogrodami jest idealnym miejscem na odpoczynek. Wzniesiony w latach 30-stych ubiegłego wieku dom po dziś dzień utrzymał kolonialny charakter. Urządzany w starym stylu, z pięknymi antykami, ma romantyczny klimat rodem z „Pożegnania z Afryką”. Mimo że liczy sobie prawie 100 lat jest jedną z najbardziej luksusowych lodge w Malawi. Oferuje 5 unikatowych apartamentów. Każdy z nich został indywidualnie urządzony a wystrój nawiązuje do jego pierwotnej funkcji w domu: Pokój Matki, Pokój Ojca, Żłobek, Apartament Plantatorów i Kaplica.

Jezioro Malawi

Prawdziwa perła wśród atrakcji, które oferuje odwiedzającym Malawi. Ten odkryty przez Portugalczyków w połowie XIX wieku, trzeci co do wielkości zbiornik słodkiej wody w Afryce, jest domem dla większej liczby gatunków ryb, niż jakikolwiek inny słodkowodny akwen na Ziemi: szacuje się, że w Jeziorze Malawi żyje siedemdziesiąt procent wszystkich gatunków rybek akwariowych!

W jego południowym krańcu utworzono Park Narodowy Jeziora Malawi, który ze względu na swoją bioróżnorodność, wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plaże jeziora Malawi

Plaże na południowym i południowo-zachodnim wybrzeżu jeziora wraz z kilkoma  wyspami na jego wodach nie ustępują atrakcyjnością plażom Oceanu Indyjskiego. Licząca kilka tysięcy kilometrów linia brzegowa jeziora daje możliwość doświadczenia i podziwiania każdego chyba typu plaży. Białopiaszczyste lagunowe kąpieliska, skalne zatoki i klify, atolowe wysepki, zalesione, dzikie miejsca, centra rekreacji wodnej, jachty, kajaki, łodzie, nurkowanie i skoki ze skał. Plaże słynące z najpiękniejszych wschodów i zachodów słońca i księżyca!

Wyspa Mumbo

Wyspa Mumbo to rajska wyspa położona w południowej części jeziora Malawi. Ma tylko 1 km średnicy i nigdy nie była zaludniona, więc pozostaje w nieskazitelnym, naturalnym stanie. Podwodny labirynt ogromnych głazów u wybrzeży wyspy jest domem dla niezliczonych gatunków kolorowych ryb – pielęgnic. Dzięki nim wody okalające wyspę stanowią jedne z najlepszych w jeziorze do snorklowania i nurkowania z butlą. Wyspę zamieszkują pawiany, koczkodany, niegroźne warany, wiele gatunków kolorowych jaszczurek oraz rodzina nieśmiałych wydr, które szczególnie aktywna jest o zachodzie słońca. Wyspa jest również rajem dla ornitologów – to dom dla ponad 100 gatunków ptaków (m.in. bielika afrykańskiego, wikłacza, bilbila, muchołówki rajskiej i owadożera palmowego. Jedyna lodge na wyspie zbudowana jest z drewna, strzechy i płótna i wznosi się na wysokich skałach z widokiem na wodę, idealnie wtapiając się w dziewiczy krajobraz wyspy. Na wyspie nie ma zasięgu ani elektryczności co przywodzi na myśl klimat z „Robinsona Crusoe”.

Park Narodowy Liwonde

Położony wzdłuż rozlewisk rzeki Shire, wypływającej z jeziora Malombe, tworzy mały, acz piękny, i najpopularniejszy wśród turystów, dom zwierząt. Mieszkają tu lamparty, zebry, bawoły, antylopy szablorogie, serwale, żenety, wielkie stada słoni, hipopotamów i ponad 400 gatunków ptaków.

Rezerwat Majete

Rezerwat dla zagrożonych gatunków zwierząt. Od 2003 r. funkcjonuje dzięki darczyńcom i pomocy rządu Malawi w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Dzięki stopniowej i konsekwentnej reintrodukcji dzikich gatunków Majete stał się pierwszym w Malawi obszarem chronionym mogącym się poszczycić „Wielką Piątką”.

Płaskowyż Viphya

Płaskowyż Viphya porośnięty bujnym lasem Luwawa (największym w Afryce zasadzonym przez człowieka) daje wiele możliwości różnorakich form spędzania czasu. Wiele strumyków górskich i wodospadów czeka na eksploracje głównie pieszą i rowerową, bowiem te dwie formy aktywności są najbardziej popularne na tym terenie.

Park Narodowy Nyika

Znajdujący się na północy kraju płaskowyż Nyika jest wyjątkowy w skali całego kontynentu. Ta wznosząca się na ponad 2000 m. n. p. m. kraina swoim krajobrazem (i często pogodą) do złudzenia przypomina… zielone wzgórza Szkocji. Różni się od nich jednak w jednym istotnym szczególe: spoglądając przed siebie z jednego z licznych wzniesień, dostrzec można nie tylko rozciągnięte po horyzont połacie traw, ale także wędrujące po nich spokojnie stada zebr oraz antylop. Buszboki, antylopy końskie, elandy to stały element krajobrazu, który, ze względu na niemal zupełny brak drapieżników, przemierzać można pieszo, do woli napawając się klimatem tego niepowtarzalnego miejsca.

Góry Mulanje

Tak jak tajemnicza Ayers Rock w Australii, masyw Mulanje wyrasta nagle, chciałoby się powiedzieć: niespodziewanie spod ziemi wznosząc się stromymi, nagimi ścianami na ponad 3 000 metrów. i niszcząc harmonię równinnego krajobrazu. W czasie pory suchej miejsce to jest doskonałym terenem dla miłośników wspinaczki i trekkingu górskiego. Masyw Mulanje jest wyjątkowy pod jednym jeszcze względem: znajdujący się na dalekim południu kraju, stanowi on południową granicę Wielkiego Rowu Zachodniego, ciągnącego się na południe aż od doliny Górnego Nilu.

Kiedy jechać?

Pogoda w Malawi

Najbardziej deszczowy miesiąc w skali roku. Temperatura po południu dochodzi do około 29°C, a wilgotność jest wysoka. W PN Nyika temperatury niższe, przyjemniejsze.

Bardzo mokry miesiąc, charakteryzujący się intensywnymi popołudniowymi  ulewami. Temperatura po południu dochodzi do około 29°C, a wilgotność jest wysoka. W PN Nyika temperatury niższe, przyjemniejsze.

Mokry miesiąc. Temperatura po południu dochodzi do około 29°C, a wilgotność jest wysoka. W PN Nyika temperatury niższe, przyjemniejsze.

Deszcz słabnie, temperatura spada. W ciągu dnia wciąż osiąga średnio 27°C, ale wieczory i wczesne poranki mogą być chłodne.

Koniec lata i koniec pory deszczowej. Temperatury są stosunkowo niskie, zwykle rano ok. 16° C i popołudniu do ok. 26°C. Temperatury w nocy zaczynają spadać.

Średnia temperatura rano wynosi ok. 14°C. Popołudnia są  cieplejsze, z temperaturami około 25°C. W PN Nyika, ze względu na wysokość, jest znacznie chłodniej.

Najchłodniejszy miesiąc roku. Średnia temperatura rano wynosi ok. 12°C. Popołudnia są  cieplejsze, z temperaturami około 24°C. W PN Nyika, ze względu na wysokość, jest znacznie chłodniej.

Średnia temperatura rano wynosi ok. 14°C. Popołudnia są  cieplejsze, z temperaturami około 25°C. W PN Nyika, ze względu na wysokość, jest znacznie chłodniej.

Upał stopniowo narasta, pojawiają się też pierwsze deszcze. Temperatura w ciągu dnia wynosi średnio  około 29°C.

Najcieplejszy miesiąc w roku ze średnią temperaturą ok. 31°C. Pojawiają się deszcze.

Jeśli chodzi o deszcze, miesiąc ten jest dość nieprzewidywalny. Temperatury wahają się od 20°C rano do 31°C po południu. W PN Nyika temperatury niższe, przyjemniejsze.

Bardzo mokry miesiąc, charakteryzujący się intensywnymi popołudniowymi  ulewami. Temperatura po południu dochodzi do około 29°C, a wilgotność jest wysoka. W PN Nyika temperatury niższe, przyjemniejsze.

Wizy i szczepienia
Wizy

E-wizę można otrzymać online na stronie www.evisa.gov.mw . Potrzebne dokumenty: skan paszportu z terminem ważności minimum 6 miesięcy od daty powrotu i skan zdjęcia paszportowego. Koszt: 50 USD.

Szczepienia

Formalnie nie są wymagane żadne szczepienia. Zalecamy jednak zaszczepienie przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Informacje praktyczne
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Telefon i internet
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Strefa czasowa
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Fotografowanie
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży

Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży do Malawi

 • Aparat fotograficzny, najlepiej z długim obiektywem sprawdzający się podczas safari
 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów; Kolory ubioru na safari powinny się komponować się z otoczeniem, tj. nie polecamy żywych kolorów np. czerwonego czy żółtego, najlepsze będą odcienie zieleni czy khaki.
 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru
 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
 • Obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę
 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • Krem z wysokim filtrem (np. SPF 50)
 • środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga)
 • Lornetka (przydatna w czasie safari),
 • Strój kąpielowy
 • Latarka (najlepiej typu czołówka)
 • Bidon (starając się minimalizować zużycie plastiku, w trakcie podróży korzystamy z wody pitnej w większych baniakach, którą przelewamy do prywatnych bidonów)

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983