Mozambik

Afryka Południowa
Programy
NA PEŁNEJ PEMBIE!
10 dni
6 osób
od 2500 USD + bilet lotniczy
O kraju
Mozambik
Mozambik

Magnesem przyciągającym do Mozambiku jest niekończąca się, w dużej mierze niezagospodarowana linia brzegowa i przepiękne, piaszczyste plaże. Archipelagi takie jak Bazaruto, czy wybrzeża okolic Maputo lub Tofo idealnie nadają się na wspaniałe wakacje na plaży i dodatkowo umożliwiają podziwianie niesamowitej fauny morskiej, w tym migracji humbaków.

Co zobaczyć w Mozambiku?

Główne atrakcje

Wybrzeże okolic Vilanculos

Piękne plaże okolic Vilanculos przyciągają spragnionych błogiego odpoczynku. W pobliżu miasteczka ulokowało się kilka godnych polecenia butikowych hoteli. Warto też wybrać się w rejs wokół pobliskiego archipelagu Bazaruto. Do Vilanculos latają bezpośrednio samoloty z Johannesburga, stąd zwiedzanie innych części regionu Afryki Południowej (jak chociażby Namibii, Botswany czy RPA) można łatwo połączyć z wypoczynkiem w Vilanculos.

Bazaruto

Rajska wyspa, największa w archipelagu o tej samej nazwie. Zachęca do błogiego odpoczynku ale też do uprawiania sportów wodnych czy, w odpowiedniej porze roku, do obserwacji migracji humbaków. Anantara Bazaruto to luksusowa lodge umiejscowiona na wyspie. Na jednodniowy rejs wokół archipelagu Bazaruto można też wybrać się wypoczywając w znacznie tańszym Vilanculos.

Wybrzeże okolic Tofo i Inhambane

Wybrzeże okolic Tofo cechują piękne plaże, dużo mniej zagospodarowane niż okolice Vilanculos czy Maputo.

Wybrzeże okolic Maputo

Najbliższe stolicy wybrzeże zaskakuje pięknymi plażami. Rezerwaty przyrody Maputo i Machangulo chronią malownicze wybrzeże, rajskie laguny i nadbrzeżne lasy. To doskonałe miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu któregoś z krajów Afryki Południowej.

Maputo

Stolica Mozambiku i jego największe miasto i ważny port morski. Założone przez Portugalczyków stanowi bramę wjazdową do południowego Mozambiku.

Park Narodowy Limpopo

Park Narodowy Limpopo wraz z południowoafrykańskim Parkiem Narodowym Krugera i położonym po stronie Zimbabwe Pakiem Narodowym Gonerazhou stanowi de facto jeden większy obszar ochrony przyrody znany jako Wielki Park Transgraniczny Limpopo.

Kiedy jechać?

Pogoda w Mozambiku

To już prawdziwe lato. Temperatura w dzień wynosi ponad 30°C. Można spodziewać się popołudniowych deszczy.

Kolejny letni miesiąc, kiedy jest bardzo ciepło a nawet gorące. Popołudniowe ulewy są częste, rzadziej pada przez cały dzień.

Gorący i wilgotny miesiąc. Temperatury w dzień ponad 30°C, popołudniowe deszcze.

Lato powoli dobiega końca. Coraz rzadziej pada, a temperatury robią się coraz niższe. Dobre warunki do nurkowania i snorkelowania.

To już definitywny koniec lata. Już nie pada, temperatury o poranku mogą spadać nawet poniżej 20°C, ale w ciągu dnia temperatury oscylują w okolicach 27°C. Dobre warunki do nurkowania i snorkelowania.

Pora sucha. Temperatury o poranku mogą oscylować w okolicach 16°C, ale w ciągu dnia jest przyjemnie ciepło – ok. 25°C

Kolejny suchy miesiąc z chłodnymi porankami i ciepłymi dniami.

Również w sierpniu nie będzie padać. Proszę przygotować się na chłodne poranki (nawet 15°C) i ciepłe, słoneczne popołudnia.

We wrześniu zaczyna się robić cieplej, poranki nie są już chłodne, a temperatury popołudniami oscylują wokół 28°C. Dobre warunki do snorkelowania i nurkowania.

W październiku jest już wyraźnie cieplej, temperatury w dzień oscylują wokół 30°C, ale nadal nie powinno padać. Dobre warunki do snorkelowania.

Listopad jest nieprzewidywalny! Z pewnością robi się coraz cieplej, nawet powyżej 30°C. Teoretycznie mogą już spaść pierwsze deszcze, choć w praktyce lato równoznaczne z porą deszczową przychodzi w ostatnich latach nieco później.

To początek lata. Dni są ciepłe a nawet gorące. Mogą pojawiać się popołudniowe opady deszczu.

Wizy i szczepienia
Wizy

Obywatele polscy mogą otrzymać wizę po wylądowaniu na lotniskach w Maputo czy w Viilanculos, tzw. „visa-on-arrival”. Kosztuje ona jednorazowo 50 USD, nie są wymagane żadne dodatkowe formalności.

Szczepienia

Formalnie nie są wymagane żadne szczepienia. Szczepienie na żółtą febrę nie jest wymagane, chyba że przybywa się z kraju, w którym to szczepienie jest konieczne. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Informacje praktyczne
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Telefony i Internet
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Strefa czasowa
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży
  • Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem.
  • Środki przeciw komarom (typu Mugga, Moskito Guard)
  • Aparat fotograficzny
  • Krem do opalania z wysokim filtrem (min. SPF 25)
  • Wygodne buty sportowe typu adidas lub obuwie turystyczne z antypoślizgową podeszwą;
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Kostium kąpielowy / kąpielówki
  • Podręczny plecak lub torbę na safari
  • Lekka kurtka przeciwdeszczowa

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983