Namibia

Afryka Południowa
Programy
NAMIBIA – PLANETA MARS
18 dni
6 osób
od 5995 EUR + bilety lotnicze (od 3915 EUR skrócona wersja 14-dniowa)
NAMIBIA FLYING SAFARI
9 dni
6 osób
od 5595 EUR + bilet lotniczy (przy 9 os.)
O kraju
Namibia
Namibia

Przepiękne, surowe krajobrazy Namibii zachwycają podróżnych. Rozległe pustynie, wysokie wydmy schodzące prosto do oceanu i księżycowe krajobrazy Damaralandu przyciągają jak magnes. To jeden z najpiękniejszych krajów Afryki, którego odkrywanie jest fascynującą przygodą!

Co zobaczyć w Namibii?

Główne atrakcje

Park Narodowy Etoszy

Najpopularniejszy park narodowy Namibii skupiony wokół ogromnego, wyschniętego solniska. Charakteryzuje go surowy krajobraz i mnogość występujących tu zwierząt, które w porze suchej gromadzą się licznie przy wodopojach. Z Wielkiej Piątki brakuje tu jedynie bawoła afrykańskiego, dla którego jest tu zbyt sucho. Licznie za to występują słonie, lwy, lamparty, a także żyrafy, zebry i różnego rodzaju antylopy w tym charakterystyczne dla Namibii oryksy. Jest to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie spotkać można również niezwykle rzadkiego nosorożca czarnego. Etosza jest bardzo dużym parkiem, dlatego stosunkowo łatwo wybrać tu mniej uczęszczane drogi i obcować z przyrodą z dala od dużego ruchu turystycznego.

Sossusvlei i Deadvlei

Olbrzymi park narodowy Namib-Naukluft chroni wyjątkową przyrodę Pustyni Namib. Jego najbardziej rozpoznawalną atrakcją jest Dolina Sossusvlei wcinająca się pośród olbrzymie wydmy. Deadvlei to najbardziej charakterystyczne miejsce w Namibii, znane z większości pocztówek: wyschnięte solnisko otoczone wydmami, upstrzone kikutami wyschniętych akacji malowniczo odznaczających się na tle niebieskiego nieba i czerwieni piasku. Pobliskie wydmy są jednymi z wyższych na kontynencie, a zdobycie mierzącej 325 metrów wydmy Big Daddy może zająć nawet godzinę. Widoki z wierzchołka rekompensują trudy i mozoły wchodzenia po piachu. Ciekawą atrakcją może być lot balonem o poranku i możliwość obserwacji tych zapierających dech w piersiach krajobrazów z lotu ptaka.

Damaraland

To rozległa kraina księżycowych krajobrazów ciągnących się po horyzont. Rzadko zaludnione tereny półpustynne i pustynne pełne są poszarpanych grzbietów górskich, porośniętych trawą płaskowyżów czy wyschniętych koryt rzek okresowych tworzących malownicze labirynty. W tym wyjątkowo rzadko zaludnionym obszarze spotkać można wiele dziko żyjących zwierząt, w tym charakterystyczne „pustynne słonie”, które dopasowały się do panujących tu warunków. W Twyfelfontein podziwiać można historyczne malunki naskalne – petroglify stworzone w pierwszym tysiącleciu nowej ery.

Swakopmund

Swakopmund to urocze nadmorskie miasteczko pełne kolonialnych budynków. Wyglądem przypomina pewnie bardziej nadmorskie miasta niemieckie nad Bałtykiem czy Morzem Północnym, co tylko dodaje mu atrakcyjności. Pełne uroczych pensjonatów, sklepików z pamiątkami, kawiarenek i kilku naprawdę niezłych restauracji serwujących doskonałe ryby i owoce morza. Pospacerować w Swakopmund można po molo i wzdłuż piaszczystej plaży. W niektóre cieplejsze i bardziej słoneczne dni piasek zachęca do plażowania, choć często nie jest to możliwe z powodu porannych mgieł i chłodu, który czasem utrzymuje się aż do popołudnia. Dużą atrakcją pobytu w Swakopmund jest rejs katamaranem po oceanie, podczas którego można podziwiać tutejszą faunę, min. kotiki i pelikany. Wydmy na południe od pobliskiego Walvis Bay robią wrażenie swoim ogromem i majestatem, zwłaszcza, że schodzą prosto do oceanu. Jazda samochodami 4×4 po wydmach to jedna z większych atrakcji wypraw do Namibii. Dodatkowo po wydmach można jeździć quadami czy na nartach, lub udać się na poszukiwanie „Małej pustynnej piątki”- uroczych zwierząt, które zamieszkują z pozoru zupełnie pozbawione życia morze piasku.

Wodospady Epupa

Malownicze wodospady położone na rzece Kunene na północy kraju, wzdłuż granicy z Angolą. W pobliżu znajdują się wioski ludu Himba.  Himba wyróżniają charakterystyczne zaplecione włosy pokryte ochrą i tłuszczem. Ich domy zbudowane są z gałęzi i liści palmy makalani umocnionymi odchodami bydła. Wioski kulturowe Himba sztucznie stworzone dla turystów można też spotkać w innych częściach kraju.

Opuwo

Miasto na północy kraju, stolica regionu Kunene. Spotkać tu można przedstawicieli ludów Himba i Herero spacerujących po ulicach. Tak naprawdę wywodzą się oni z jednej grupy etnicznej, ale bardzo różni ich styl życia i wygląd. Zaskakujący kontrast między kobietami Himba a Herero jest wręcz niewiarygodny! Himba są nad wyraz skąpo ubrane a ich włosy pokryte są ochrą i tłuszczem. Kobiety Herero noszą majestatyczne, kolorowe wiktoriańskie suknie do ziemi i wymyślne kapelusze, zwyczaj ten został ugruntowany przez kolonizatorów niemieckich zajmujących niegdyś tereny dzisiejszej Namibii.

Wybrzeże Szkieletów

Niegościnne, wietrzne i często zachmurzone wybrzeże Namibii powyżej Swakopmund na pierwszy rzut oka w ogóle nie kojarzy się z Afryką. Surowy klimat jest rezultatem opływającego kontynent od południowego zachodu zimnego prądu Benguelskiego, który definiuje klimat na lądzie. Spotkać tu można kotiki – ssaki z rodziny uchatkowatych. Jadąc biegnącą wzdłuż wybrzeża „solną” drogą – utwardzoną szosą – zbitkiem soli i szutru przez wiele godzin możemy nie napotkać żadnego innego samochodu. Charakterystycznym elementem Wybrzeża Szkieletów są wraki statków, które zabłądziły w złej pogodzie i nigdy nie dotarły do portu w Walvis Bay.

Kanion Fish River

Największy kanion Afryki położony na południu kraju. Gigantyczna rozpadlina ma głębokość do 550 metrów od dna kanionu po jego krawędź. Zachwyca surowym pięknem. W jego obrębie znajdują się szlaki trekkingowe, można wędrować nawet dnem kanionu. Większość odwiedzających ogranicza się jednak do wizyty na krawędzi i obserwacji tego cudu przyrody z góry.

Kolmanskop

Opuszczone miasteczko na południu kraju, znane z pocztówek dzięki opuszczonym budynkom malowniczo „wchłanianym” przez piaski pustyni. Założone przez niemieckich kolonizatorów z powodu wydobycia diamentów w pobliżu. W szczycie rozwoju posiadało szpital, elektrownię, dworzec kolejowy a nawet kasyno. Zaczęło podupadać z powodu odkrycia złóż diamentów gdzie indziej, ostatecznie opuszczono je w latach 50-tych XX wieku.

Windhuk

Stolica i największe miasto kraju. Nowoczesne centrum przypominające miasta południowoafrykańskie otoczone jest rozległymi przedmieściami – zarówno eleganckimi dzielnicami willowymi jak i tzw. townshipami, czyli dzielnicami biedy, przypominającymi te znane z Kapsztadu czy Johannesburga. Windhuk to początek i koniec większości wypraw do Namibii, znajduje się tu międzynarodowe lotnisko z bezpośrednimi połączeniami min. do Frankfurtu. Liczne, dobrze wyposażone centra handlowe pozwalają uzupełnić zapasy i dokupić rzeczy niezbędne przed wyruszeniem w trasę.

Kalahari

Pustynia i półpustynia, częściowo sucha sawanna zajmująca ogromną część wschodniej i południowo – wschodniej Namibii i rozciągająca się dalej na tereny Botswany i RPA. Żyją tu liczne zwierzęta, które dostosowały się do tutejszych warunków.

Waterberg

Malowniczy, rzadziej odwiedzany park narodowy obejmujący tereny położone poniżej masywnej góry stołowej jak i płaskowyż na jej szczycie. Żyją tu liczne antylopy ale spotkać można też nosorożce.

Rezerwat Erindi

Prywatny rezerwat położony w środkowej Namibii. Erindi znaczy „miejsce wody”. Pobyt w Erindi to doskonałe uzupełnienie safari w Parku Narodowym Etoszy. W największym parku narodowym Namibii jest znacznie bardziej sucho i przez to brak tam niektórych zwierząt występujących w Erindi, jak na przykład hipopotamów czy bawołów afrykańskich.

Spitzkoppe

Spitzkoppe, zwany też „Matterhornem Afryki” to granitowa góra wybijająca się ok. 650 metrów ponad otaczające ją równiny. Niezwykle malownicza okolica (w tym pobliskie Małe Spitzkoppe i Pontok)  przyciąga coraz więcej odwiedzających zauroczonych niezwykłymi formacjami skalnymi, które szczególnie pięknie prezentują się o zachodzie słońca.

Namibia – Wycieczka na safari

Południowa część Afryki to przede wszystkim krajobrazy. Niewiele jest tak pięknych i różnorodnych rejonów na świecie, jak w Namibii. To wyprawa-marzenie dla fotografów i miłośników fantastycznych krajobrazów. Podziwianie pustyni Namib, która zstępuje prosto do oceanu; pas wiecznej mgły nad Wybrzeżem Szkieletów; słynne czerwone wydmy w Parku Narodowym Namib-Naukluft; czerwień skał o zachodzie słońca w sercu Damaralandu czy wreszcie kaskady wodospadów Epupa – nieoszlifowanego diamentu Namibii-na granicy cywilizacji w północnej części Kaokolandu. To tylko niektóre z widoków, które warte są niejednego kadru i wspomnień po latach. Podczas safari po parku narodowym Etoszy, dzikie zwierzęta można mieć na wyciągnięcie ręki, a dodatkowo wypatrzeć kilka bardzo rzadkich zwierząt, przede wszystkim błękitne gnu oraz impale czarnopyską. To wyprawa, podczas której poczujesz niesamowitą bliskość przyrody Namibii.

Wyprawa do Namibii

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą trzeba spakować na wyjazd do Namibi jest niewątpliwie aparat fotograficzny. Wyschnięta od stuleci dolina Deadvlei o wschodzie słońca dostarczy niezapomnianych widoków, a jeden z największych kanionów świata, Fish River Canyon, zachwyci swoim ogromem. Wszystkie te atrakcje zapewni zorganizowana przez biuro podróży Flow Africa wycieczka. Namibia to jednak nie tylko piękne widoki, ale również ludzie. Niezwykle cennym doświadczeniem podczas każdej podróży są spotkania z lokalnymi społecznościami. Także i w czasie tego wyjazdu zapraszamy na prawdziwą podróż do wiosek pasterskiego plemienia Himba i przyjrzenia się z bliska zwyczajom i poznania kultury tego rdzennego plemienia.

Najlepszą porą wycieczki do Namibii są miesiące wakacyjne, gdzie temperatury są umiarkowane, a opady bardzo rzadkie. Da to możliwość dotarcia w każdy zakątek tego pięknego kraju. Czas na niezapomniane safari. Namibia czeka na Ciebie!

Kiedy jechać?

Pogoda w Namibii

To namibijskie lato. Temperatury w dzień są wysokie (ponad 30°C), mogą zdarzyć się pierwsze popołudniowe ulewy.

Poranki z reguły są pogodne. W terenach wybitnie pustynnych nie pada niemal nigdy.

To środek lata. Temperatury są równie wysokie jak w styczniu i przekraczają 30°C. Również popołudniowe opady częstsze niż w styczniu.

Nieco gorsze warunki na safari w Etoszy – zwierzęta mają do dyspozycji dużo wody po opadach i nie gromadzą się licznie przy wodopojach. Za to robi się pięknie zielono.

To ostatni miesiąc, kiedy może sporo padać. Nadal jest bardzo ciepło i pada głównie popołudniami.

Opady w kwietniu stopniowo zanikają i jest dłużej słonecznie. Noce powoli stają się chłodniejsze.

To definitywny koniec lata. Opady ustają niemal całkowicie, ale nadal jest przyjemnie zielono.

Dni są przyjemne (około 24-28°C), noce za to są już wyraźnie chłodniejsze.

Bardzo słoneczny miesiąc Temperatury w dzień są przyjemne, około 25°C, natomiast noce są zimne, nawet poniżej 10°C.

Kolejny słoneczny miesiąc, kiedy w ogóle nie pada. Temperatury w dzień wahają się pomiędzy 21 – 25°C, noce są zimne, na obszarach wyżej położonych i na pustyniach można spodziewać się, że spadną nawet poniżej 0°C.

To szczyt sezonu turystycznego, mimo krótszego dnia warunki do obserwacji zwierząt robią się bardzo dobre.

Podobnie jak w lipcu jest zupełnie bez deszczu, całkiem przyjemnie ciepło w dzień i zimno w nocy.

To nadal szczyt sezonu turystycznego, kiedy Namibię odwiedza wyjątkowo wielu gości.

Bardzo przyjemny miesiąc w Namibii. Nadal nie pada i jest słonecznie. Dni robią się cieplejsze niż w lipcu czy sierpniu, ale nie jest jeszcze gorąco.

Noce i poranki nie są już tak zimne jak w poprzednich miesiącach. To nadal szczyt sezonu, obserwacja zwierząt jest ułatwiona, gdyż gromadzą się one przy wodopojach.

Nadal nie powinno padać. Jest cieplej niż we wrześniu, dotyczy to także nocy i poranków.

Jest to czas, kiedy od ostatnich opadów minęło już dużo czasu, dlatego cała zieleń jaka eksplodowała tu po opadach w lutym i marcu praktycznie już znika. Obserwacja zwierząt za to jest na najwyższym poziomie.

To kolejny miesiąc, kiedy temperatura wzrasta. W listopadzie wracają upały, powyżej 30°C w dzień, ale nadal jest sucho, przez co nie jest to tak odczuwalne.

Noce są chłodne, ale już raczej bez przymrozków. Popołudniami mogą już powoli kumulować się chmury, ale z reguły jeszcze nie pada. Zwierzęta tłumnie odwiedzają wodopoje, gdyż wszystko jest bardzo wysuszone.

To początek lata, temperatury są wysokie. Popołudniami mogą pojawiać się pierwsze deszcze, po których się ochładza a przyroda powraca do życia.

Wizy i szczepienia
Wizy

Obywateli polskich obowiązują wizy. Lądując w Windhuku możemy uzyskać wizę na lotnisku (tzw. visa-on-arrival). Do jej uzyskania konieczne będą: paszport, wypełniony formularz, poświadczenie zarezerwowanych noclegów, bilet powrotny i uiszczenie opłaty 1080 NAD (ok. 70 USD) płatnej w dolarach namibijskich, randach południowoafrykańskich lub kartą kredytową. Przekraczając granicę lądowo na jednym z przejść granicznych nie uzyskamy jednak wizy ‘on-arrival’. Planując taką podróż wizę należy wyrobić wcześniej w Ambasadzie Namibii w Berlinie.

Szczepienia

Formalnie nie są wymagane żadne szczepienia. Szczepienie na żółtą febrę nie jest wymagane, chyba że przybywa się z kraju, w którym to szczepienie jest konieczne. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Informacje praktyczne
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Telefony i Internet
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Strefa czasowa
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży
 • Aparat fotograficzny, najlepiej z długim obiektywem sprawdzający się podczas safari
 • Środki przeciw komarom (typu Mugga, Moskito Guard)
 • Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem
 • Krem do opalania z wysokim filtrem (min. SPF 25)
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Wygodne buty sportowe typu adidas lub obuwie turystyczne z antypoślizgową podeszwą
 • Kostium kąpielowy / kąpielówki
 • Podręczny plecak lub torbę na safari
 • Lornetka
 • Lekka kurtka przeciwdeszczowa
 • Ciepły polar lub puchowa kurteczka przydatne podczas porannego safari, kiedy jest zimno

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983