Senegal

Afryka Zachodnia
Programy
TAM, GDZIE BRODZI BRODZIEC
13 dni
6 osób
od 3980 EUR + bilet lotniczy
O kraju
Senegal
Senegal

Senegal, to kraj z którego wywodzą się najwięksi francuskojęzyczni twórcy afrykańskiej kultury i sztuki – prezydent-poeta Leopold Senghor, reżyser Ousmane Sembene czy słynny muzyk Youssou N’Dour. Francuzi chcieli tu stworzyć swój własny raj, z elegancką stolicą pełną pięknych budowli, dzikim interiorem oraz wspaniałymi piaszczystymi plażami i krystalicznie czystą wodą. Dziś Senegal jest niepodległym państwem i może być Twoim rajem – jeśli tylko wybierzesz się z nami w podróż do Afryki Zachodniej!

Rozwiń opis

Sen Francuzów o idealnym afrykańskim kraju nadal objawia się w Senegalu na każdym kroku. Kolonialną przeszłość widać w wytwornej architekturze St. Louis, a całkiem niezła infrastruktura umożliwia łatwy dostęp do przyrodniczych cudów rezerwatu Djoudj – domu dla 400 gatunków ptaków i malowniczej linii brzegowej, gdzie można znaleźć miejsca idealne dla surferów, jak i spokojne plaże, nadające się do opalania, jak i amatorskiego uprawiania sportów wodnych.

Co zobaczyć w Senegalu?

Główne atrakcje

Rezerwat Djoudj

Jeden z najdalej wysuniętych na północ obszarów Afryki Subsaharyjskiej, gdzie występują stałe (nie wysychające w ciągu roku) zbiorniki wodne. Dzięki czemu zatrzymuje się tu wiele gatunków ptaków podczas swojej migracji z Europy, m. in. kormorany, pelikany i flamingi. Oprócz ptaków w rezerwacie można spotkać m. in. hieny, guźce i gazele.

Delta rzeki Saloum- Rezrwat Centre Fagaru

Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (2011) obszar obejmuje aż 760 kilometrów kwadratowych powierzchni, pociętej słonawymi kanałami, tworzącymi wyspy, zarośla mangrowe i wodne lasy.  W rozległym ekosystemie żyją m. in. guźce, hieny cętkowane i buszboki, a także wiele gatunków ptaków (flamingi, pelikany, czaple, mewy, rybitwy, rycyki i szablodzioby) i ryb (ponad 100 gatunków). Najrzadsze, endemiczne dla tego regionu gatunki można znaleźć w świętym zagajniku, dziś przekształconym w rezerwat i centrum wspólnotowe Fagaru.

Jezioro Retba

Charakterystyczne słone jezioro w zachodnim Senegalu, swoją różową barwę (zmieniającą się w zależności od kąta padania promieni słonecznych) zawdzięcza silicom i minerałom zalegającym na dnie. Wysoka zawartość soli powoduje , że na wodach jeziora można się bezpiecznie unosić, bez niebezpieczeństwa utonięcia.

Rzerwat Bandia

Sawannę porośniętą baobabami i akacjami zamieszkują m. in.: żyrafy, bawoły, nosorożce, antylopy i gazele. Wielkie krokodyle i hieny, które na tym stosunkowo niewielkim terenie zagrażały roślinożercom, oddzielone zostały ogrodzeniem. Można je obserwować z tarasu restauracji, znajdującej się na terenie rezerwatu.

Wyspa Gorée- Miejsce Pamięci o Niewolnictwie

Zamieszkiwana przez ok. 1000 mieszkańców wyspa położona jest 3 km od portu w Dakarze. Od XVI do XIX wieku znajdujący się na niej Fort D’Estrees był bazą handlu niewolnikami, z której transportowano ich przez Atlantyk na Karaiby oraz do obu Ameryk. W XX wieku otworzono tu muzeum dokumentujące dzieje niewolnictwa, które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dakar

Stolica Senegalu i jego największe miasto z populacją liczącą ponad 2 miliony mieszkańców. To tutaj znajduje funkcjonujący do dziś jeden z największych portów w zachodniej Afryce. Miasto zasłynęło jako meta najsłynniejszego na świecie rajdu samochodowego: Paryż-Dakar. Ma jednak znacznie więcej do zaoferowania- od ciągnących się w nieskończoność bazarów, przez kolonialną zabudowę centrum miasta, aż po pulsujące rytmem afrykańskiej muzyki, życie nocne. Tutaj imprezy nie kończą się przed świtem, a relaksowi sprzyja bliskość piaszczystych plaż.

Saint Louis- Dawna stolica Senegalu

Miasto w północno-zachodnim Senegalu, w latach 1673-1902 stolica kraju. Charakteryzuje się piękną kolonialną architekturą, a lata swojej świetności przeżywało na przełomie XVIII i XIX w., gdy stanowiło najważniejszy ośrodek portowy i handlowy francuskich terytoriów zależnych. Zabytki tej dawnej faktorii handlowej najlepiej podziwia się podczas przejażdżki dorożką.

Thies

Miasto w zachodnim Senegalu, trzecie pod względem wielkości w kraju. Ważny ośrodek przemysłu włókienniczego. Atrakcją turystyczną miasta są pozostałości po militarnych fortyfikacjach – w czasach kolonialnych stacjonowała tu francuska armia.

Plaże Saly

Wybrzeże Senegalu to ponad 500 km linii brzegowej usianej w wielu miejscach pięknymi plażami. Jednym z najpopularniejszych resortów (ulubionych szczególnie w czasie europejskiej zimy przez Francuzów) jest położone 80 km od Dakaru i tylko 15 minut od nowego lotniska Blaise Diagne, eleganckie Saly-Portudal. Można tu znaleźć drogie hotele, kasyna i pola golfowe, ale też wiele przybrzeżnych biznesów na mniej zasobną kieszeń, oferujących lekcje windsurfingu, czy popularne wyprawy na ryby.

Senegal – Turystyka

Eksplorując kontynent afrykański, z całą pewnością nie można pominąć jego zachodniej części. Afryka Zachodnia zachwyca różnorodnością krajobrazów, mnogością tradycyjnych kultur i języków, ale także wspaniałą architekturą, żywiołową muzyką i dziką przyrodą. Senegal to kraj, z którego wywodzą się najwięksi francuskojęzyczni twórcy afrykańskiej kultury i sztuki – prezydent-poeta Leopold Senghor, reżyser Ousmane Sembene czy słynny muzyk Youssou N’Dour. Stolicą Senegalu jest Dakar, czyli najbardziej wysunięte portowe miasto w Afryce Zachodniej. Przemierzając jego ulice, z pewnością uderzy Cię różnorodność form. Obok wysokich i nowoczesnych wieżowców, zobaczysz podupadające chaty. Starsze kobiety odziane w tradycyjne kolorowe stroje, spacerujące wraz z wnuczkami ubranymi całkowicie w sposób europejski. Podróżując taksówką, niejednokrotnie wyprzedzisz wóz ciągnięty przez osła.

Po zwiedzeniu stolicy Senegalu koniecznie powinieneś udać się na położoną nieopodal wyspę Gorée. Jest to bardzo urokliwe miejsce wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Cała okolica od XVII wieku była centrum niewolnictwa, gdzie kwitł handel ludźmi z głębi lądu, którzy byli sprzedawani do Nowego Świata. Ku pamięci tych wydarzeń na wyspie zostało otwarte muzeum, pozwalające w pełni poczuć klimat tego regionu.

Turystyczny Senegal

Oprócz dziedzictwa związanego z działalnością człowieka warto zobaczyć, jak wiele ofiaruje matka natura. Na uwagę zasługuje silnie zasolone jezioro Lac Rose, gdzie tafla wody za sprawą żyjących tam alg przybiera piękny różowy kolor. Miłośnicy ptaków, powinni wybrać się na Lagune de la Somone, gdzie w dolinie rzeki można spotkać nasz polskie bociany. Mbour, Joal-Fadiouth, Saint Louis to tylko wybrane miejsca, jakie trzeba zobaczyć, zwiedzając Senegal. Turystyka, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża oceanu, jest dobrze rozwinięta, a wiele pensjonatów, czy hoteli prowadzonych jest przez Europejczyków, doskonale znających potrzeby naszych Gości.

Kiedy jechać?

Pogoda w Senegalu

Temperatury stopniowo spadają w porównaniu z grudniem, czasem poniżej 20°C.

Choć opady właściwie nie występują, niebo jest najczęściej zasnute chmurami.

Najzimniejszy miesiąc w roku.

Utrzymuje się duże zachmurzenie, choć deszcz praktycznie nie występuje.

Choć to początek wiosny, średnie temperatury nadal nie przekraczają 21°C. Jeden z najbardziej suchych miesięcy w roku. Pomimo dużego zachmurzenia wilgotność nie rośnie powyżej 70%.

Najbardziej wietrzny miesiąc w roku.

Temperatury pozostają przyjemnie umiarkowane a wilgotność stosunkowo niewielka.

Temperatury powoli wzrastają, choć nadal rzadko przekraczają 25°C.

Wzrasta także wilgotność, choć podczas ostatnich lat nie notowano deszczowych dni w maju.

Jeden z ulubionych miesięcy na wakacje w Senegalu.

Stałe temperatury w okolicach 25°C, za równo w dzień, jak i w nocy, wysoka temperatura wody i minimalne opady.

To początek pory deszczowej, co oznacza ok. 5 deszczowych dni w miesiącu.

Temperatury nadal utrzymują się w granicach 25°C i towarzyszy im duża wilgotność.

Najbardziej deszczowy miesiąc w roku.

Temperatury stopniowo rosną i zwykle przekraczają 25°C.

Nadal sporo dni deszczowych i bardzo wysokie temperatury w okolicach 30°C.

To przesilenie sezonu, kiedy jest znacznie mniej turystów i ceny w hotelach spadają.

Koniec pory deszczowej (nie więcej niż 3 deszczowe dni w miesiącu).

Najwyższe temperatury w roku, często powyżej 30°C.

Nieznacznie niższe temperatury jak w październiku, przy właściwie niewystępujących opadach.

Miesiąc dla amatorów prawdziwych tropików.

Temperatury spadają do 25°C, brak opadów i najniższa w roku wilgotność powietrza (co nadal oznacza powyżej 50%).

Idealne miejsce na święta w promieniach słońca.

Wizy i szczepienia
Przepisy wjazdowe

Obywatele polscy podróżujący do Senegalu na okres do 90 dni nie potrzebują wizy. Dokumentami  uprawniającymi do przekroczenia granicy są: polski paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, dokument potwierdzający opuszczenie terytorium Senegalu po upływie dopuszczalnego okresu pobytu (np. bilet powrotny do Polski).

Szczepienia

Zalecane szczepienia (choć formalnie niewymagane) to: żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny. Szczepienie na żółtą febrę jest obowiązkowe przed podróżą do Senegalu – każdy z uczestników musi posiadać tzw. „żółtą książeczkę”, którą otrzyma po wykonaniu szczepienia w jednej ze stacji SANEPIDU w Polsce.

W Senegalu istnieje ryzyko zachorowania na malarię. Polecanym lekarstwem są tabletki Malarone.

Informacje praktyczne
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Telefony i internet
Sprawdź szczegóły
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Strefy czasowe
Sprawdź szczegóły
Ubepieczenie
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży
  • Środki przeciw komarom (typu Mugga, Moskito Guard)
  • Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem
  • Krem do opalania z wysokim filtrem (min. SPF 25)
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Wygodne buty sportowe typu adidas lub obuwie turystyczne z antypoślizgową podeszwą
  • Kostium kąpielowy / kąpielówki oraz ochronne buty do wody
  • Podręczny plecak lub torbę na wycieczki
  • Lornetka
  • Chusta do zarzucenia na głowę lub ramiona w miejscach kultu, szczególnie dla kobiet
  • Lekka kurtka przeciwdeszczowa

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983