Sudan

Afryka północna
Programy
TAJEMNICE PUSTYNI
12 dni
6 osób
od 3450 EUR + bilet lotniczy
O kraju
Sudan
Sudan

Kraj, w którym w grobowcach piramid wciąż rządzą faraonowie, mieszkańcy żyją na gorących piaskach bezkresnej pustyni, a gigantyczne krokodyle nilowe leniwie wygrzewają się na brzegu najdłuższej rzeki Afryki…

Co zobaczyć w Sudanie?

Główne atrakcje

Chartum

Stolica i jednocześnie główny ośrodek polityczny, handlowy i kulturalny kraju. Malowniczo położony w miejscu, w którym łączą się wody Nilu Białego i Błękitnego. Najsłynniejszą atrakcją dla odwiedzających jest Muzeum Archeologiczne, gdzie znajdują się dwie świątynie przeniesione z regionu jeziora Nassera. Warto odwiedzić również grób sufickiego przywódcy duchowego, Ahmeda al Nila, gdzie w każdy piątek odbywa się wyjątkowy rytuał – ceremonia wirujących derwiszy, którzy modlą się w transowym tańcu.

Omdurman

Dawna stolica Sudanu, gdzie z zewnątrz można zobaczyć grób Mahdiego, przywódcy najsłynniejszego w historii państwa powstania przeciwko siłom brytyjsko-egipskim. Na miejscu warto odwiedzić również kolorowy rynek – souk, gdzie można kupić lokalne rękodzieło, m.in. złotą i srebrną biżuterię.

Piramidy Nuri

Królewska nekropolia starożytnego miasta Napata, pierwszej stolicy nubijskiego królestwa Kush.  Kompleks wzniesiony średnio ok. 800 lat po zbudowaniu ostatniej piramidy egipskiej. Składa się z 20 (pierwotnie z 74) piramid zbudowanych z miejscowego czerwonego piaskowca. Są one dużo mniejsze niż piramidy egipskie, najwyższa z nich nie przekracza 50 m. Odkryte na początku XX wieku dziś to zabytek Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Piramidy Meroe

Najliczniejsza (ponad 40 budowli) i najsłynniejsza w Sudanie grupa piramid wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowane pomiędzy IV w p.n.e. a IV w n.e.

Stara Dongola

Ruiny koptyjskiej świątyni z pięknie zachowanymi marmurowymi kolumnami. Na miejscu wciąż trwają prace archeologiczne. W 2021 polscy naukowy odkryli na miejscu pozostałości prawdopodobnie największego kościoła w średniowiecznej Nubii. Odkrycie to niewątpliwie diametralnie zmieni wiedzę nie tylko o samym mieście, ale i o historii kościoła nubijskiego.

Jebel Barkal

„Klejnot” nubijskiej pustyni z czerwonego piaskowca, który widoczny jest z odległości kilkudziesięciu kilometrów. U podnóża skały znajduje się ogromna świątynia, zabytek UNESCO, poświęcona faraonom Nowego Królestwa i ich patronowi, Amonowi. Dawna „Czysta Góra” Amona nazywana również „Nubijskim Olimpem” była sercem nubijskiej religii przez ponad 1000 lat. Obok ruin dostrzec można również wykute w granicie barany, które w przeszłości stały wzdłuż traktu prowadzącego najprawdopodobniej do molo na Nilu.

El Kurru

Nekropolia starożytnej stolicy – Napata. Grób wykuty w skale pod piramidami, ozdobiony wielobarwnymi hieroglifami oraz podobiznami faraonów i bóstw.

Świątynia Soleb

Wybudowana z piaskowca przez Amenhotepa III, najbardziej na południe wysunięta świątynia tego faraona.

Naga

Jedno z największych stanowisk archeologicznych w Afryce. Są to toczone piaskami Sahary pozostałości nubijskiego miasta z okresu meroickiego z czterema świetnie zachowanymi świątyniami. Najbardziej rozpoznawalna z nich, świątynia boga-lwa – Apedemaka wzniesiona na przełomie II i I wieku przed naszą erą, słynie z doskonale zachowanych dekoracji reliefowych.

Mussawwarat

Ruiny kuszyckiego miasta z imponującym zespołem sakralnym, malowniczo położonego w dolinie, pośród wzgórz.

Pustynia Bayuda

Jej obszar równy jest ¼ terytorium Polski. Oferuje piękne widoki z charakterystycznymi wulkanicznymi górami z czarnego bazaltu w stożkowatym kształcie, z poszarpanymi wierzchołkami. Przy odrobinie szczęścia można na niej dostrzec pełne wdzięku gazele pustynne, kryjące się przed upałem w cieniu drzew, lub karawanę nomadów Bisharin, wędrujących ze stadami wielbłądów i osłów.

Sudan

Twoim marzeniem jest wycieczka do Sudanu? Interesuje Cię urlop poza utartymi szlakami? Chcesz zobaczyć piękne piramidy, bezkresne pustynie i dzikie zwierzęta? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, jesteś we właściwym miejscu. Flow Africa od lat organizuje niezwykłe wyprawy do Afryki. Nie ważne czy chcesz jechać sam, z rodziną czy z grupą znajomych. Turystyka w Afryce nie ma przed nami tajemnic, dlatego możesz być pewien, że spędzisz cudownie czas i bezpiecznie wrócisz do domu z ogromną ilością niesamowitych wspomnień i wrażeń.

Wycieczka do Sudanu

Tym razem, chcemy zachęcić Cię na wyprawę do Sudanu. Wycieczka do Afryki pozostawia zawsze niezapomniane wrażenia. Państwo to, uznawane jest za największe na Czarnym Lądzie. Położone jest nad lewym brzegiem białego Nilu. Największą atrakcją są tutaj targi wielbłądów. Wiele mieszkańców Sudanu to bardzo przyjaźni ludzie. Chętnie proponują wspólne posiłki turystom. Nierzadko, zapraszają gości do swoich domów. Są otwarci na opowiadanie o swojej kulturze przybywającym do ich kraju podróżnikom.

Ponadto Sudan ma do zaproponowania turystom mnóstwo ciekawych atrakcji, m.in.:

 • piramidy Meroe i Nuri,
 • pustynie, np. Bayuda, zamieszkiwaną przez nomadów Bisharin przemieszczających się ze stadami osłów i wielbłądów,
 • „Nubijski Olimp”,
 • obecną i dawną stolicę kraju ‒ Chartum i Omdurman,
 • świątynię Soleb…

… i wiele innych fascynujących miejsc.

Brzmi ciekawie? Wyprawy z nami zapewniają bardzo indywidualne podejście i poznawanie prawdziwej kultury Państw. Powyższe przykłady to tylko niektóre z pozycji na naszej podróżniczej mapie. Już teraz zapoznaj się z propozycjami Flow Africa i wybierz się w podróż marzeń. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wypraw lub chcesz zorganizować je według indywidualnych upodobań i potrzeb, już dziś skontaktuj się z nami.

Kiedy jechać?

Pogoda w Sudanie

Styczeń do najchłodniejszy miesiąc w roku. Średnia najniższa temperatura to 15°C a średnia najwyższa 30°C. Na północ od Chartumu, w okolicach Starej Dongoli, temperatury są minimalnie niższe i wahają się od 13°C w nocy do 26°C w ciągu dnia.

Ostatni miesiąc sudańskiej „zimy”. W Chartumie, podobnie jak w styczniu, temperatury tropikalne, od 33°C w dzień i 17 °C w nocy. Na północy, w okolicy Starej Dongoli, kilka stopni cieplej niż w styczniu, od 15°C do 29°C. Obok stycznia, kwietnia i grudnia to najsuchszy miesiąc w Chartumie, dodatkowo najbardziej słoneczny.

Pierwszy miesiąc sudańskiej wiosny. W Chartumie raczej skwarny – temperatury osiągają nawet 37°C. (w nocy spadają do ok. 20°C). Na północy w ciągu dnia jest ok. 33 °C a w nocy temperatura obniża się do ok. 18°C.

Pod względem ciepła w Chartumie miesiąc ekstremalny. W dzień temperatura dochodzi do 41°C, w nocy obniża się do wciąż wysokiej – 24°C. Na północ od Chartumu, w okolicach Starej Dongoli, jest również upalnie – ok. 38°C w ciągu dnia i 22°C w nocy. Okres od kwietnia do czerwca to na północy najsuchsza pora – wilgotność powietrza nie przekracza wtedy 12%.

Najgorętszy miesiąc w roku w Chartumie. Średnie temperatury dzienne oscylują wokół 42°C. Noc z temperaturą ok. 27°C nie daje za dużego wytchnienia. Powietrze jest suche, średnia wilgotność w Chartumie wynosi ok. 19%. W północnej części kraju temperatury są tylko o 1-2°C niższe. Okres od kwietnia do czerwca to na północy najsuchsza pora – wilgotność powietrza nie przekracza wtedy 12%.

Najgorętszy miesiąc w roku na obszarze na północ od Chartumu (43°C w dzień i 28°C w nocy). W Chartumie równie upalnie jak w maju (temperatury niższe o zaledwie 1-2°C). Okres od kwietnia do czerwca to na północy najsuchsza pora – wilgotność powietrza nie przekracza wtedy 12%.

Temperatury niedużo niższe niż w czerwcu. W Chartumie od 39°C do 26°C. Na północy od 42°C do 28°C.

W Chartumie bardzo gorąco – ok. 38°C w ciągu dnia i 26°C w nocy. Na północy kraju upalnie – od 42°C w ciągu dnia do 31°C w nocy. Właściwie jedyny miesiąc kiedy na północ od Chartumu może spaść przelotny deszcz – pada średnio 4 dni w ciągu całego miesiąca a poziom opadów nie przekracza 9 mm.

Pierwszy miesiąc jesieni jest wciąż bardzo gorącym miesiącem w Chartumie ze średnią temperaturą wahającą się od 39°C do 26°C. W Dongoli to odpowiednio 41°C i 28°C.

Październik, podobnie jak wrzesień, to kolejny upalny jesienny miesiąc, ze średnią temperaturą w od 26°C w nocy do maks. 39°C w ciągu dnia. Na północy, w okolicach Starej Dongoli, średnia wysoka temperatura nieznacznie spada, od piekielnych 41°C we wrześniu do upalnych 37°.

W Chartumie średnia wysoka temperatura nieznacznie spada, z 39°C w październiku do 35°C. Na północ od stolicy średnia temperatura spada z 37°C w październiku do ok 31°C.

W Chartumie średnia temperatura w dzień to ok. 32°C a w nocy ok. 17°C. Na północy, w okolicach Starej Dongoli, to odpowiednio 26°C i 14°C. Obok stycznia lutego i kwietnia to w Chartumie najsuchszy miesiąc. Na północy z kolei cechuje się najwyższą wilgotnością powietrza wynoszącą ok. 34%.

Wizy i szczepienia
Wizy

Przy wjeździe do Sudanu wymagana jest wiza. Można ją uzyskać w ambasadzie Sudanu w Berlinie lub na lotnisku w Chartumie (wtedy jest droższa). Potrzebne dokumenty: paszportu z terminem ważności minimum 6 miesięcy od daty powrotu, zdjęcie. Dokumenty w ambasadzie trzeba złożyć minimum miesiąc przed wyjazdem. Posiadanie wizy izraelskiej jest równoznaczne z odmową udzielenia promesy wizy sudańskiej.

Szczepienia

Formalnie nie są wymagane żadne szczepienia. Zalecamy jednak zaszczepienie przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Informacje praktyczne
Fotografowanie
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Strefa czasowa
Sprawdź szczegóły
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Telefony i Internet
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży
 • Ubrania z przewiewnych materiałów, najlepiej z długimi rękawkami i nogawkami
 • Cieplejsza bluza
 • para wygodnych, zakrytych butów sportowych
 • Sandały
 • Klapki pod prysznic
 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • Krem z wysokim filtrem (np. SPF 50)
 • Strój kąpielowy
 • Latarka (najlepiej typu czołówka)
 • Aparat fotograficzny
 • Chusta/apaszka chroniąca od pasku/kurzu

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983