Tanzania

Afryka Wschodnia
Programy
KILIMANJARO MACHAME ROUTE
8 dni
6 osób
od 4190 USD + bilet lotniczy
KILIMANJARO MACHAME ROUTE I SAFARI
10 dni
6 osób
od 2400 USD + bilet lotniczy
TANZANIA BEAUTY
14 dni
6 osób
od 3200 USD + bilet lotniczy
WIELKA MIGRACJA SERENGETI
12 dni
6 osób
od 2950 USD + bilet lotniczy
TANZANIA NORTHERN HIGHLANDS
13 dni
6 osób
od 3970 USD + bilet lotniczy
NIEZNANA TANZANIA
12 dni
6 osób
od 2990 USD + bilet lotniczy
O kraju
Tanzania
Tanzania

Podróż do Tanzanii to kwintesencja nowoczesnego safari. Pierwszorzędne parki narodowe gwarantują różnorodność wrażeń przyrodniczych, a słynna „Północna Pętla” łączy najbardziej rozpoznawalne afrykańskie widoki, łącznie z najwyższym szczytem kontynentu. Interesującym punktem wyprawy jest wycieczka na Zanzibar.

Rozwiń opis

Kraj ten posiada wszelkie atuty, by zachwycić spragnionego wrażeń podróżnika, od fascynujących grup etnicznych, po tereny nadal nie skażone piętnem cywilizacji, które często omijają nawet niszowe przewodniki. Odkrywanie kontynentalnej części Tanzanii warto zwieńczyć pobytem na wspaniałych plażach Zanzibaru – Wyspy Przypraw, gdzie ciepłe wody Oceanu Indyjskiego i optymalna pogoda, właściwie przez cały rok, gwarantują udany odpoczynek.

Co zobaczyć w Tanzanii?

Główne atrakcje

Park Narodowy Serengeti/ Wielka Migracja Serengeti

Jeden z największych i najbardziej znanych obszarów chronionych na świecie, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na powierzchni prawie 15 tys. km kwadratowych występują m. in. słonie, zebry, likaony, gepardy, hieny, lwy, nosorożce oraz lamparty.

Serengeti  to także scena Wielkiej Migracji. Przez park w poszukiwaniu pożywienia wędrują co roku milionowe stada antylop i zebr; wspaniały spektakl natury, który trzeba zobaczyć „na żywo”.

Park Narodowy Gór Mahale- Tanzańskie szympansy

Obszar na stokach gór Mahale został wydzielony w celu ochrony tysięcy szympansów zamieszkujących tutejsze lasy. Szympansy w Tanzanii można zaobserwować jedynie tutaj i w prawie niedostępnym dla zwiedzających Parku Gombe. Park znany także  z niesamowitych zachodów słońca nad jeziorem Tanganika, które czynią go ulubionym przystankiem podróżujących do Tanzanii miłośników fotografii.

Krater Ngorongoro- Ojczyzna Wielkiej Piątki

Krajobraz, który ukształtował się w dolinie krateru Ngorongoro, wielu podróżników nazywa Ogrodami Edenu. Na powierzchni blisko 300 km kwadratowych żyją niemal wszystkie największe ssaki Afryki Wschodniej – biblijne porównania nie są więc przesadzone!

Park Narodowy Mikumi

Niewielki park, znany z dużej populacji słoni. Ryszard Kapuściński pisał, że właśnie w Mikumi zobaczył „Ducha Afryki”, który objawił mu się w postaci wyłaniającego się z buszu słonia.

Park Narodowy Tarangire

Nazwa parku pochodzi od rzeki, która przepływa przez jego teren. Założony w 1970 r., jest domem dla m. in.: lampartów, bawołów afrykańskich, zebr, impali i gazeli oraz stad słoni, które rozsławiły ten park. Słynie z zielonych krajobrazów, usianych potężnymi baobabami.

Rezerwat Selous- Park Narodowy Neyrere

Jeden z największych rezerwatów w Afryce – ponad 50 tys. kilometrów kwadratowych (5% powierzchni Tanzanii). Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Selous zamieszkuje ok. 200 000 bawołów, 30 000 słoni, 80 000 antylop gnu oraz wiele innych gatunków, m. in.: lwów, gepardów, lampartów i likaonów. Oryginalnie rezerwat zawdzięczał swoją nazwę Fryderykowi Selous – brytyjskiemu pdróżnikowi, którego przygody stały się dla pisarza Riderda Higgarda inspiracją do napisania słynnej książki „Kopalnie króla Salomona”.

W 2019 w północnej części rezerwatu stworzony został najmłodszy park narodowy Tanzanii: Neyrere National Park.

Park Narodowy Ruaha

Rozległy park narodowy Zachodniej Tanzanii, gdzie na powierzchni 22 000 kilometrów kwadratowych żyje ok. 10 000 słoni, rzadkie gatunki afrykańskich dzikich psów (likaonów) i antylop szablorogich oraz prawie 500 gatunków ptaków. Teren parku jest trudno dostępny, stąd nadal zachował naturalny i dziki charakter.

Park Narodowy Jeziora Manyara- Wspinające się lwy z Manyary

Park słynący z dużej ilości flamingów i  400 gatunków innych ptaków. To także dom tzw. wspinających się lwów, które można zaobserwować gdy wylegują się w koronach drzew. Jeden z niewielu parków w Tanzanii, którego eksploracja możliwa jest po zapadnięciu zmroku, w ramach nocnego safari.

Park Narodowy Gombe Stream- Szympanse Jane Godall

Najmniejszy park Tanzanii położony jest niedaleko granicy z Burundi, wzdłuż północnych wybrzeży jeziora Tanganika. Głównymi atrakcjami są tu białe piaszczyste plaże oraz skupiska dzikich szympansów, które w latach 60-tych stały się obiektem zainteresowań słynnej badaczki – Jane Godall. Podobnie jak w położonym nieco na południe Parku Narodowym Gór Mahale atrakcją jest także łowienie ryb oraz nurkowanie w czystych wodach Tanganiki.

Kilimandżaro- najwyższa góra Afryki

Najwyższy masyw górski, znajdujący się na pograniczu Kenii i Tanzanii. Kilkudniowy trekking na mierzący 5895 m n.p.m szczyt Uhuru to wyprawa sama w sobie. Nie da się być wyżej w Afryce!

Dar Es Salaam

To administracyjna stolica Tanzanii, której nazwę można przetłumaczyć z języka arabskiego jako “Domostwo Pokoju”. Mało kto wie, że formalna nazwa miasta to Mzizima. Dar Es Salaam jest największym i najbogatszym miastem Tanzanii, co niewątpliwie wiąże się z jego położeniem nad samym Oceanem Indyjskim. Pod względem wielkości  populacji jest także jednym z największych miast Afryki, nic więc dziwnego, że to tutaj jest biznesowe centrum kraju.

Stone Town

Inaczej Zanzibar Town czyli stolica wyspy stanowiącej drugi człon tanzańskiej unii. Plątanina kamiennych uliczek dawnego sułtanatu przypomina bardziej arabskie miasta, niż metropolie w centrum kontynentu. Jedna ze stolic kultury Swahili zajmuję także ciemną kartę w historii, jako centrum handlu niewolnikami w XIX w. Historię Stone Town i całej wyspy można poznać bliżej dzięki wizycie w Katedrze i na sąsiadującym z nią placu, na którym dawniej odbywał się targ niewolników.

Zanzibar

Zanzibar to wyspa koralowa na Oceanie Indyjskim, skolonizowana przez Arabów w X w. przez sułtana Omanu. W wieku XVI stała się portugalską stacją handlową, by wkrótce znów znaleźć się pod wpływami muzułmańskimi. Słynie z największych na świecie upraw goździków, wspaniałych plaż, rafy koralowej, zabytków islamskich oraz niezwykłej atmosfery i gościnności.

Tanzania – Wyprawa safari

Zwiedź wyjątkowe państwo położone w Afryce Wschodniej, podczas safari odkryj z nami bogatą przyrodę i zwiedzaj miejsca, do których nie trafiają turyści. To podróż dla wszystkich wielbicieli przygód w otoczeniu zachwycającej natury, a szczególnie tych najbardziej wymagających podróżników. Niepowtarzalna okazja do wykonania fantastycznych zdjęć i doświadczenia przygody życia!

Największa przygoda czeka na safari w Tanzanii! To wyjątkowa szansa, żeby obserwować dzikie zwierzęta i być gościem na ich terenie. Wyprawa samochodem 4×4 i poszukiwanie tak zwanej Wielkiej Piątki. Park Narodowy w Serengeti – w niewielu miejscach na ziemi można się spotkać z aż taką mnogością zwierząt. Przyda się aparat i kamera, gdyż bezkrwawe łowy zakończą się przywiezieniem prawdziwych fotograficznych trofeów. Wielką migrację w Serengeti często nazywa się spektaklem natury ze względu na jej rozmach. Szacuje się, że bierze w niej udział ok. 1,5 miliona antylop gnu, 200 tysięcy zebr i dziesiątki tysięcy innych kopytnych. Bez cienia przesady można powiedzieć, że to dramatyczny spektakl miliona aktorów największy i najwspanialszy na świecie!

Safari w najsłynniejszym afrykańskim kraterze Ngorongoro, wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO jako jeden z cudów Afryki i Tanzanii Emocjonujący zjazd do wnętrza krateru, który okalają 700-metrowe ściany i rozpoczęcie niesamowitego safari! Krajobraz, który rozpościera się po zjeździe na dno, wielu podróżników określa jako Ogrody Edenu. Niezliczone stada zwierząt niemal uwięzione przez naturę w zamkniętym ekosystemie żyją i rozmnażają się na jego terenie od tysięcy lat. To wyprawa, która będzie wypełniona różnorodnością odwiedzanych terenów. Safari w Tanzanii to jedna z najlepszych lokalizacji do podziwiania wschodów i zachodów słońca – tego nie da się zapomnieć!

Piękne krajobrazy Tanzanii

Poznaj lokalnych mieszkańców, odwiedzając masajskie wioski. Podziwiaj unikalne rękodzieło i zdobądź pamiątki, które nawiązują do tamtejszej kultury. Obserwuj zwyczaje i słuchaj tradycyjnych śpiewów. Daj się ponieść naturze. Czerp przyjemność z panującego tam klimatu. Zadowoleni będą też wielbiciele odpoczynku na śnieżnobiałych plażach w otoczeniu turkusowej wody Oceanu Indyjskiego – Tanzania czeka! Wyjątkowy klimat zachęca do wypoczynku pod palmami, nurkowania z delfinami czy odwiedzenia plantacji przypraw!

Organizujemy podróże przygotowane przez ekspertów. Tak zaprezentowana Tanzania i safari w Afryce to ekspedycja życia. Jesteśmy gotowi na wyzwania! Uwielbiamy pokazywać fantastyczne miejsca, szczególnie te niepopularne dla wielu turystów.

Mamy za sobą lata doświadczeń w organizacji pobytu na tym kontynencie i jesteśmy ekspertami w zakresie lokalnych afrykańskich atrakcji. Gwarantujemy profesjonalną obsługę oraz dowolnie ułożony program zwiedzania.

Odkrywaj z nami zachwycające krajobrazy!

Kiedy jechać?

Pogoda w Tanzanii

Tanzania Północna

Pora sucha. Temperatury w granicach 26- 30°C. Wielka migracja na terenach Krateru Ngorongoro i Ndutu.

 

Tanzania Południowa

Pora deszczowa. Najchłodniejszy miesiąc w roku. Dość silne, tropikalne deszcze, głównie rano i wieczorem.

Tanzania Północna

Pora sucha. Temperatury w granicach 26- 30°C. Wielka migracja na terenach  Ndutu i Serengeti Seronera.

 

Tanzania Południowa

Pora deszczowa. Dość silne, tropikalne deszcze, głównie rano i wieczorem.

Tanzania Północna

Początek pory deszczowej. Krótkie, intensywne opady rano i wieczorem. Wielka Migracja na terenach środkowego Serengeti.

Tanzania Południowa

Pora sucha. Wysokie temperatury dzienne, przewyższając 30°C.

Tanzania Północna

Najbardziej deszczowy miesiąc w roku. Intensywne opady rano i wieczorem. Wielka Migracja na granicy rezerwatu Masai Mara.

Tanzania Południowa

Pora sucha. Wysokie temperatury dzienne, przewyższając 30°C.

Tanzania Północna

Koniec pory deszczowej. Sporadyczne, coraz krótsze opady.

 

Tanzania Południowa

Pora sucha. Najgorętszy miesiąc w roku. Temperatury w zenicie sięgające 38°C.

Tanzania Północna

Początek umiarkowanej pory suchej. Temperatury od 25- 28°C i stabilna pogoda w ciągu dnia.

Tanzania Południowa

Pora sucha. Wysokie temperatury dzienne, przewyższając 30°C.

Tanzania Północna

Umiarkowana pora sucha. Temperatury od 25- 28°C i stabilna pogoda w ciągu dnia.

 

Tanzania Południowa

Pora przejściowa. Nadal wysokie temperatury dzienne i nieco wyższe opady deszczu.

Tanzania Północna

Umiarkowana pora sucha. Temperatury od 25- 28°C i stabilna pogoda w ciągu dnia.

Tanzania Południowa

Tropikalne lato. Drugi najbardziej deszczowy miesiąc w roku.

Tanzania Północna

Pora sucha. Powracająca Wielka Migracja na terenach Północnego Serengeti.

 

Tanzania Południowa

Tropikalne lato. Opady nieco mniejsze niż w sierpniu, głównie rano i wieczorem.

Tanzania Północna

Pora sucha. Powracająca Wielka Migracja na terenach Wschodniego Serengeti.

Tanzania Południowa

Pora sucha. Dzienne temperatury w granicach 28°C.

Tanzania Północna

Krótka pora deszczowa. Intensywne i krótkotrwałe deszcze rano i wieczorem.

Tanzania Południowa

Pora sucha. Coraz wyższe dzienne temperatury i relatywny brak opadów.

Tanzania Północna

Koniec krótkiej pory deszczowej. Głównie słoneczne, bezchmurne dni i najwyższe ceny w roku ze względu na świąteczny szczyt sezonu.

Tanzania Południowa

Koniec pory suchej. Drugi najchłodniejszy miesiąc w roku, jednak nadal z wieloma godzinami słońca.

Wizy i szczepienia
Wizy

Wizę tanzańską otrzymuje się po przylocie do kraju, na lotnisku. Koszt to 50 USD od osoby. Procedura uzyskania wizy polega na przekazaniu wypełnionego wniosku wizowego urzędnikowi i uiszczeniu opłaty. Wymaganym podczas podróży dokumentem jest paszport z okresem ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego powrotu oraz z minimum 2 wolnymi stronami. Zdjęcie nie jest wymagane.

Od niedawna istnieje również możliwość wyrobienia promesy wizowej on-line na stronie https://eservices.immigration.go.tz/visa/ Czas oczekiwania na e-mail z promesą to kilka dni roboczych. Wydrukowaną promesę trzeba okazać wraz z paszportem na lotnisku w Tanzanii.

Szczepienia

W Tanzanii nie są formalnie wymagane żadne szczepienia. Zalecane to: żółta febra, żółtaczka A i B, tężec, błonica i dur brzuszny.

Zgodnie z tanzańskim prawem osoby przybywające z krajów, gdzie żółta gorączka nie jest endemiczna (a więc również z Polski), nie muszą przedstawiać potwierdzenia szczepienia na żółtą gorączkę po przybyciu do Tanzanii lądowej lub na Zanzibar (chyba, że w trakcie podróży mieli 12-godzinną przesiadkę w państwie, w którym żółta febra jest endemiczna). W praktyce to szczepienie nie jest także wymagane przy podróżowaniu z Tanzanii lądowej na Zanzibar, choć wiele źródeł zaleca jego posiadanie.

Zanzibar – Wycieczka

Pobyt na magicznej wyspie Zanzibar to zetknięcie z zupełnie odmienną kulturowo od reszty kraju wyspą, która zawsze była kolebką, a następnie centrum muzułmańskiej tradycji w tej części kontynentu. Wakacje na Zanzibarze to piękne, śnieżnobiałe plaże, rafa koralowa, delfiny, eleganckie resort i stara islamska architektura.

Zanzibar to koralowa wyspa na Oceanie Indyjskim skolonizowana przez Arabów w X w przez sułtana Omanu. W wieku XVI była portugalską stacją handlową by znów znaleźć się pod wpływami muzułmańskimi. Słynie z wspaniałej kuchni z owocami morza oraz niezwykłej atmosfery gościnności.

Nagrzana promieniami słońca piaszczysta plaża prowadzi prosto do oceanicznej wody, która kusi swoją oczarowującą barwą. Wystarczy kilka chwil, żeby znaleźć się w otoczeniu kolorowych ryb, delfinów i innych wodnych gatunków zwierząt. To prawdziwa gratka dla miłośników snorkelingu. Pozwól, żeby zauroczył Cię ten tropikalny klimat!

Zanzibar – Podróż na wyjątkową wyspę

Spacer po Starym Mieście to zwiedzanie najbardziej znanych historycznych budynków miasta, m in. „House of Wonders” oraz katedry anglikańskiej położonej na terenie byłego targu niewolników. To też wyjątkowa okazja, żeby na własne oczy zobaczyć, gdzie urodził się legendarny muzyk Farrokh Bulsara, znany później jako Freddie Mercury. To miejsce zasłużenie zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a to nie wszystko, bo podróż na Zanzibar daje możliwość spacerowania wśród natury.

Podczas pobytu na tej wyspie skosztujesz wielu lokalnych przysmaków, w tym owoców morza, a dostępne tropikalne owoce zachwycą Cię intensywnym smakiem. W okolicy położone są plantacje palm kokosowych i przypraw, między innymi największa uprawa goździków. W czasie podróży na Zanzibar poznasz miejscową ludność, doświadczysz wyjątkowej kultury i spędzisz niezapomniane egzotyczne wakacje, wylegując się na afrykańskim piasku czy zwiedzając lokalne islamskie zabudowania i zabytki.

Zapewniamy profesjonalną obsługę wszystkim – jesteśmy w stanie przygotować indywidualny plan zwiedzania oraz załatwiamy rzeczy pozornie niemożliwe!

To wyprawa dla osób szukających odpoczynku w otoczeniu rajskich widoków, relaksu wśród palm i turkusowej wody z zachwycającą rafą koralową. Wycieczka na Zanzibar to wyjątkowy sposób na spędzenie wolnego czasu. Skorzystaj z tej możliwości i pozwól sobie na wakacje na tanzańskiej wyspie.

Informacje praktyczne
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Telefony i internet
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Strefy czasowe
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży
  • Aparat fotograficzny, najlepiej z długim obiektywem sprawdzający się podczas safari
  • Środki przeciw komarom (typu Mugga, Moskito Guard)
  • Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem
  • Krem do opalania z wysokim filtrem (min. SPF 25)
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Wygodne buty sportowe typu adidas lub obuwie turystyczne z antypoślizgową podeszwą
  • Kostium kąpielowy / kąpielówki oraz ochronne buty do wody
  • Podręczny plecak lub torbę na safari
  • Lornetka
  • Lekka kurtka przeciwdeszczowe

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983