Togo

Afryka Zachodnia
Programy
FESTIWAL VOODOO
Benin, Ghana, Togo 16 dni
od 1 do 12 osób
O kraju
Togo
Togo

To co przyciąga turystów do Togo, oprócz niesamowitej dzikiej przyrody, to możliwość doświadczenia z bliska magii, czarów i całej tajemniczości obrzędów Voodoo. Dzięki licznym nietypowym tradycjom tutejszych ludów jakie można zaobserwować np. odwiedzając wioski ludności Ewe (taniec Akpesse) można poczuć wyjątkowy klimat Afryki Zachodniej. Wszystko to sprawia, że wizyta w Togo na długo zapada w pamięci podróżników.

Co zobaczyć w Togo?

Główne atrakcje

Lome

Stolica Togo zlokalizowana na Wybrzeżu Niewolniczym, nad Zatoką Gwinejską przy samej granicy z Ghaną. Liczba mieszkańców Lome rośnie bardzo szybko – w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła ona dwukrotnie (z 0,5 mln do 1 mln).

Lud Batammariba

Grupa społeczna mieszkająca w takientach – imponujących glinianych wieżyczkowych domach, które uważane są za symbol Togo. Obszar krajobrazu kulturowego na tych terenach, obejmujący wioski ludu Batammariba, nosi nazwę Koutammakou. W 2004 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W wioskach znajdują się również miejsca obrzędowe, a tradycyjne wierzenia ludności mocno są powiązane z otaczającą przyrodą.

Góra Kloto

Wyprawa po wioskach i lasach tropikalnych porastających górę Kloto jest okazją do obserwacji bujnej, zielonej roślinności oraz licznych, kolorowych motyli. Ze szczytu roztacza się malowniczy widok na sąsiednią Ghanę. W jednej z okolicznych wiosek można zobaczyć tradycyjny taniec ludności Ewe – Akpesse. Można też odwiedzić centrum rzemiosła i przyjrzeć procesom projektowania batików i ozdabiania ceramiki.

Wioska Bandjeli

Klimatyczna togijska wioska znana z produkcji wyrobów metalowych.

Kiedy jechać?

Pogoda w Togo

Najmniej deszczowy miesiąc w skali roku. Temperatura po południu dochodzi do około 31°C, a wilgotność jest stosunkowo niska.

W lutym delikatnie rośnie ilość opadów. Temperatura po południu dochodzi do około 32°C, a wilgotność powietrza delikatnie wzrasta.

W marcu wzrasta liczba dni deszczowych. Temperatura po południu dochodzi do około 33°C, a wilgotność jest wciąż stosunkowo niska.

Kwiecień jest jeszcze bardziej deszczowy niż marzec. W ciągu dnia temperatura wciąż osiąga średnio 32°C.

Jeden z najbardziej deszczowych miesięcy w roku. Temperatury zaczynają delikatnie spadać do ok. 31°C.

Najbardziej deszczowy miesiąc w roku ze stosunkowo wysoką wilgotnością powietrza. Jednocześnie jeden z chłodniejszych miesięcy – temperatura w ciągu dnia osiąga średnio 30°C.

Mimo, że liczba dni deszczowych wyraźnie maleje to przez większość czasu niebo pozostaje zachmurzone. Także wilgotność powietrza pozostaje na wysokim poziomie. Temperatura w ciągu dnia osiąga średnio 28°C.

W sierpniu dalej maleje liczba dni deszczowych przy jednoczesnym dużym zachmurzeniu i wilgotności powietrza. Najchłodniejszy miesiąc w roku – temperatura w ciągu dnia osiąga średnio 27°C.

We wrześniu stopniowo przybywa dni deszczowych a wilgotność utrzymuje się na wysokim poziomie.  Dalej  panują umiarkowane temperatury o średniej wysokości w okolicach 27°C.

W październiku dalej wzrasta liczba dni deszczowych a wilgotność powietrza utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie. Temperatura w ciągu dnia osiąga średnio 30°C.

W listopadzie wyraźnie maleje liczba dni deszczowych oraz wilgotność powietrza. Rośnie za to temperatura do ok. 32°C.

Jeden z najsuchszych miesięcy w roku ze stosunkowo niską wilgotnością powietrza. Temperatura po południu dochodzi do około 32°C.

Wizy i szczepienia
Wizy

Obywatele polscy udający się do Togo muszą posiadać ważną wizę na przejazd i pobyt. Wizę można uzyskać w Ambasadzie Togo w Berlinie, a także na lotnisku w Lomé oraz na większych granicznych przejściach lądowych. Wizy na lotnisku oraz na granicy lądowej wydawane są na 7 dni; aby je przedłużyć, przed upływem terminu ważności należy zgłosić się do prefektury policji w Lomé. Paszport musi być ważny przez minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Togo.

Szczepienia

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Zalecana jest profilaktyka antymalaryczna. Polecanym lekarstwem jest Malarone, a repelentem – np. Mugga.

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w dużych miastach. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza granicami Togo. Koszt wizyty lekarskiej wynosi ok. 100 USD, łącznie np. z badaniem krwi na malarię; doba pobytu w szpitalu kosztuje 100–250 USD.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Przy wjeździe do Togo każdy z uczestników musi posiadać tzw. żółtą książeczkę będącą dowodem szczepienia przeciw żółtej febrze. Inne zalecane przez nas szczepienia (choć formalnie nie wymagane) to szczepienie przeciwko żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie. Lista rekomendowanych lekarzy specjalistów w całej Polsce jest dostępna w biurze Flow Africa.

Informacje praktyczne
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Telefon i Internet
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Strefa czasowa
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Fotografowanie
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży

W klimacie panującym w Togo najlepiej sprawdza się odzież bawełniana. Należy unikać materiałów syntetycznych. Trzeba jednak pamiętać, że poranki i wieczory mogą być chłodnawe i najlepiej jest zabrać ze sobą sweter, polar, bluzę lub lekką kurtkę.

  • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów
  • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru
  • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
  • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę
  • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
  • Krem z wysokim filtrem (np. SPF 50)
  • Środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga)
  • Lornetka (przydatna w czasie safari)
  • Strój kąpielowy
  • Latarka (najlepiej typu czołówka)

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983