Zimbabwe

Programy
NAMIBIA – PLANETA MARS
18 dni
6 osób
od 5995 EUR + bilety lotnicze (od 3915 EUR skrócona wersja 14-dniowa)
WIELKIE ZIMBABWE
16 dni
8 osób
od 3950 USD + bilet lotniczy
O kraju
Zimbabwe
Zimbabwe

Z jednej strony zapierające dech w piersiach widoki, bo kto nie marzył by spojrzeć w dół imponującej kaskady Wodospadów Wiktorii? Z drugiej dramatyczna historia najnowsza- jeszcze kilka lat temu 1 dolar amerykański kosztował 35,000,000,000,000,000 dolarów zimbabweańskich. Oto Zimbabwe: kraj równie piękny, co skomplikowany. Być może teraz jest dobry moment, by go odwiedzić.

Rozwiń opis

Dzisiaj podróż do Zimbabwe to oprócz klasycznego punktu programu, czyli pobytu nad największym afrykańskim wodospadem, to także profesjonalnie zorganizowane safari w słynnym Hwange, czy w ukrytej perełce Mana Pools, gdzie nawet słonie chodzą na dwóch nogach, a także zaskakujące odkrycia historyczne w ruinach Wielkiego Zimbabwe. Świetna destynacja w połączeniu z Zambią lub Botswaną lub na bardziej koneserską podróż w głąb kraju.

Co zobaczyć w Zimbabwe?

Główne atrakcje

Wodospady Wiktorii

Olbrzymie wodospady na rzece Zambezi w północnej części Zimbabwe, przy granicy z Botswaną. Jedna z najbardziej rozpoznawanych atrakcji turystycznych kontynentu. Wodospady najlepiej odwiedzić tuż po porze deszczowej – w czerwcu, kiedy ukazują się w całej swojej mocy, ale wody nie jest zbyt dużo, by przysłoniła widok. Niezwykłych wrażeń dostarcza również przelot helikopterem ponad wodospadami.

Park Narodowy Hwange

Bardzo duży park narodowy w zachodniej części kraju. Jest domem dla ponad 100 gatunków ssaków, w tym dla ogromnej, liczącej dziesiątki tysięcy populacji słoni. Popularne są też tu liczne antylopy rzadziej spotykane w innych parkach, w tym antylopowiec szablorogi, czy kudu wielkie. Najlepszym okresem na safari w Hwange jest pora sucha, kiedy zwierzęta koncentrują się przy wodopojach.

Park Narodowy Matobo

Nieduży park narodowy w pobliżu Bulawayo. Znany jest z żyjących tu białych nosorożców, uroczych koziołków skalnych – malutkich antylop a także licznej populacji lampartów. Charakterystycznym elementem krajobrazu są zgrupowania skał o ciekawych kształtach zwanych z afrykanerskiego „kopje”.

Wielkie Zimbabwe

Wielkie Zimbabwe to kamienne ruiny najprawdopodobniej średniowiecznego miasta położone w pobliżu miasta Masvingo. Uważa się, że było stolicą wielkiego królestwa, chociaż nie jest pewne którego. Budowa miasta rozpoczęła się najprawdopodobniej w XI wieku i trwała do opuszczenia miasta w XV wieku. Kamienne miasto zajmuje powierzchnię 750 hektarów i szacuje się, że w szczytowym momencie mogło pomieścić do 18 000 mieszkańców. Wielkie Zimbabwe wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Gonarezhou

Ten ogromny park graniczy z Parkiem Narodowym Limpopo w Mozambiku i Parkiem Narodowym Krugera w RPA, tworząc rozległy obszar dzikiej przyrody: Wielki Park Transgraniczny Limpopo. Zwierzęta mogą swobodnie poruszać się między trzema parkami. Z powodu intensywnego kłusownictwa zagęszczenie dzikich zwierząt było w przeszłości niskie, ale w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny wzrost populacji zwierząt. Gonarezhou obejmuje różne typu środowisk, od buszu po bardziej zalesione obszary. Występują tu też ciekawe formacje skalne.

Park Narodowy Mana Pools

Jeden z największych skarbów Zimbabwe, trudno dostępny park na północy kraju, obejmujący tereny równiny zalewowej nad rzeką Zambezi. Krajobraz obejmuje też wyspy i piaszczyste ławice otoczone lasami i baobabami. Po drugiej stronie rzeki, w której roi się od krokodyli i hipopotamów znajduje się Zambia i siostrzany Park Narodowy Lower Zambezi. W Mana Pools przyrodę odkrywa się głównie podczas wodnych lub pieszych safari w porze suchej.

Harare

Stolica i największe miasto Zimbabwe liczące wraz z aglomeracją ponad 3 miliony mieszkańców. Z ważniejszych atrakcji warto odwiedzić Galerię Narodową i Ogród Botaniczny. Miasto jednak nie budzi większego zainteresowania wśród większości turystów.

Jezioro Kariba i P.N. Matusadona

Jezioro Kariba to największe na świecie sztuczne jezioro powstałe w wyniku spiętrzenia tamą rzeki Zambezi, położone na granicy Zimbabwe i Zambii. Popularny kierunek wakacyjny. Po jeziorze najczęściej pływa się tzw. „houseboats” – większymi łodziami przystosowanymi do kilkudniowych rejsów. Od południa do jeziora przylega wyjątkowo malowniczy Park Narodowy Matusadona. Obecna jest w nim cała Wielka Piątka, w tym zagrożony czarny nosorożec. Słonie, hipopotamy  i bawoły występują licznie na brzegu jeziora. Park najlepiej eksploruje się z pokładu „houseboat”.

Park Narodowy Zambezi

Mały, ale malowniczy Park Narodowy Zambezi to doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę z Wodospadów Wiktorii. Aby doświadczyć prawdziwego „bush-vibe” można zatrzymać się w jednej z lodge z widokiem na rzekę Zambezi. Większość turystów ogranicza się jednak do krótkiej, jednodniowej wizyty i powrotu na noc do miasteczka Victoria Falls. Popularne są też rejsy po rzece Zambezi.

Zimbabwe – Safari

To leżące w południowej części Afryki państwo zachwyca zwiedzających naturalną sawanną, gdzie widoki zapierają dech w piersi i kuszą możliwościami obcowania z dziką przyrodą. To idealne miejsce dla osób chcących wpatrywać się w krajobraz wiecznie zielonych lasów czy pragnących eksplorować unikalne ruiny Wielkiego Zimbabwe. Ta podróż będzie niezapomnianą przygodą!

Wyprawa na safari w Zimbabwe to niepowtarzalna okazja do stania się gościem w świecie zwierząt. Na własne oczy zobaczysz żyrafy, zebry, słonie, antylopy, lwy i wiele innych gatunków. Niektóre uda się podziwiać naprawdę z bliska.

Wyjątkowym miejscem na trasie podróży są Wodospady Wiktorii, uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten cud natury można obserwować z jednego z kilku dostępnych punktów widokowych, gdzie uda się zrobić też wyjątkowe pamiątkowe zdjęcia.

Parki narodowe Zimbabwe dają niepowtarzalną okazję do podziwiania afrykańskiej natury i dzikiej przyrody. Jednym z najbardziej tajemniczych miejsc owianych legendą jest Wielkie Zimbabwe, czyli kompleks ruin, których przeznaczenie nadal pozostaje zagadką, mimo wielu prowadzonych badań.

Zimbabwe – Niezwykła podróż

Podróż do Zimbabwe to wyprawa w głąb Afryki, prezentująca jej mniej znane oblicze. Poznasz ogrom Wodospadów Wiktorii, wytropisz białego nosorożca w Parku Matobo, przeniesiesz się w czasie do czasów świetności średniowiecznej metropolii – Wielkiego Zimbabwe, popłyniesz w rejs po największym jeziorze świata stworzonym przez człowieka, podpatrzysz zagrożone wyginięciem likaony i przenocujesz w chatce krytej strzechą, nad którą poszybują czarne orły. Warto wybrać się do Zimbabwe jeszcze przed odkryciem go przez masową turystykę, by obcować ze zwierzętami w należnym im spokoju.

Proponujemy wyprawę „szytą na miarę” – dopasowaną indywidualnie do uczestników, z możliwością aktualizacji trasy i programem, który jest daleki od komercji, a jego głównym celem jest jak najciekawsze przedstawienie afrykańskich terenów i społeczności. Przez cały czas można liczyć na pomoc pełnego pasji i doświadczenia eksperta. Wybierz się z nami na przygodę życia!

Kiedy jechać?

Pogoda w Zimbabwe

To lato i pora deszczowa. Z reguły pada jedynie popołudniami i robi się przyjemnie zielono. Jest ciepło, w dzień powyżej 30°C.

Kolejny miesiąc lata i pory deszczowej. Jest nadal bardzo ciepło i wilgotno, pada z reguły popołudniami, choć zdarzają się też dni, że pada cały czas.

Marzec to kolejny miesiąc lata i pory deszczowej. Noce są nadal ciepłe, a w dzień jest około 30°C i może padać.

W kwietniu lat0 powoli się kończy. Oznacza to coraz więcej słońca, coraz mniej opadów, ale też nieco chłodniejsze dni i noce. Przepływy wody w Wodospadach Wiktorii są najwyższe w roku. Często z platform widokowych nic nie widać, gdyż wszędzie wokół unosi się mgiełka.

W maju praktycznie już nie pada. Nadal jest bardzo zielono, a Wodospady Wiktorii ukazują całą swoją siłę i moc. W dzień jest bardzo ciepło (ok. 28°C), ale już nie gorąco, pojawiają się też pierwsze chłodne noce.

To już pora sucha i wysoki sezon turystyczny. Będzie słonecznie i ciepło, zwłaszcza popołudniami, natomiast poranki i noce mogą być bardzo chłodne. Dobry moment na podziwianie Wodospadów Wiktorii, kiedy wody jest dużo, ale nie za dużo i z platform widokowych coś widać.

Kolejny miesiąc pory suchej. Noce i poranki są zimne, za to w dzień jest przyjemnie ciepło. Znacznie cieplej jest w parkach narodowych niżej położonych (jak np. Mana Pools) niż na wyżynach w pobliżu Harare czy Wielkiego Zimbabwe.

Nadal trwa pora sucha i jest słonecznie. Jest ciepło w dzień, a dość chłodno w nocy. To kolejny miesiąc wysokiego sezonu turystycznego. Wody w Wodospadach Wiktorii jest już znacząco mniej niż w poprzednich miesiącach.

We wrześniu robi się coraz cieplej, coraz jest mniej zimnych nocy i poranków, zdarzają się pierwsze upalne dni. Nadal nie padają deszcze, zieleń blednie a krajobraz zdaje się wysuszony.

W październiku robi się już bardzo ciepło, a na niżej położonych obszarach nawet gorąco. Krajobraz jest wysuszony, brakuje wody, co wpływa na koncentrację zwierząt przy wodopojach w parkach narodowych. Pod koniec października mogą pojawiać się pierwsze popołudniowe deszcze przynoszące ulgę od upału.

Listopad zwiastuje już powoli początek pory deszczowej. Jest dość gorąco w dzień (ok. 30°C) i ciepło w nocy (ok. 18°C). Pojawiają się pierwsze popołudniowe deszcze. Poziom wody w Wodospadach Wiktorii jest najniższy w roku, ich część w ogóle wysycha.

To już właściwy początek lata i pory deszczowej. Jest ciepło, zdarzają się opady, wysuszona roślinność wreszcie nabiera zieleni.

Wizy i szczepienia
Wizy

Obywatele polscy mogą otrzymać wizę po wylądowaniu na lotniskach w Harare czy w Victoria Falls, tzw. „visa-on-arrival”. Kosztuje ona jednorazowo 50 USD, nie są wymagane żadne dodatkowe formalności. Przy planowanej wizycie również w Zambii warto nabyć tzw. „KAZA univisa” pozwalającą odwiedzić oba kraje i trochę zaoszczędzić na pojedynczych wizach.

Szczepienia

Formalnie nie są wymagane żadne szczepienia. Szczepienie na żółtą febrę nie jest wymagane, chyba że przybywa się z kraju, w którym to szczepienie jest konieczne. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Informacje praktyczne
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Telefony i Internet
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Strefa czasowa
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży

Aparat fotograficzny, najlepiej z długim obiektywem sprawdzający się podczas safari.

 • Środki przeciw komarom (typu Mugga, Moskito Guard)
 • Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem
 • Krem do opalania z wysokim filtrem (min. SPF 25)
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Wygodne buty sportowe typu adidas lub obuwie turystyczne z antypoślizgową podeszwą
 • Kostium kąpielowy / kąpielówki
 • Podręczny plecak lub torbę na safari
 • Lornetka
 • Lekka kurtka przeciwdeszczowa
 • Ciepły polar lub puchowa kurteczka przydatne podczas porannego safari, kiedy jest zimno
 • Czapka, szalik, rękawiczki

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983