L’AMOUR DES LEMOURS

Madagaskar to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi. Autorski program „L’amour des lemurs” odsłania Wyspę Lemurów w całej okazałości!
Kraje
Madagaskar
w ile osób będziesz podróżować
Miesiąc
Chcę jechać
Kraje
Madagaskar
w ile osób będziesz podróżować
Miesiąc
Chcę jechać

Madagaskar to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi. Autorski program „L’amour des lemurs” odsłania Wyspę Lemurów w całej okazałości! Przed Wami wspaniałe widoki, odkrycia przyrodnicze, jak również spotkania z wieloma gatunkami zwierząt. Madagaskar jest domem nie tylko dla lemurów, ale i wielu gatunków ptaków, kolorowych żab i kameleonów. Esencją wyspy są przede wszystkim uśmiechnięci mieszkańcy, doskonała francuska kuchnia łączącą w sobie intrygujące smaki i zapachy, jak również afrykański chillout! Zwieńczeniem podróży będzie wypoczynek w północnym regionie Ifaty i relaks na tutejszych piaszczystych plażach.

Pobierz PDF z programem

Dzień1

PRZELOT Z WARSZAWY NA MADAGASKAR

Wylot z Polski z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych. W godzinach wieczornych Przylot do Antananarywy – stolicy Madagaskaru. Transfer do klimatycznego hotelu położonego w centrum miasta (czas przejazdu: ok. 40 min.). Czas na odpoczynek po podróży i nocleg.

Zakwaterowanie

Les Trois Metis,  http://www.les-trois-metis.com /* (pokoje typu standard)

Dzień2

PRZEJAZD DO ANTSIRABE – WIZYTA W MANUFAKTURZE ALUMINIUM – PRZEJAZD RIKSZAMI

Dzień rozpoczniemy od krótkiego zwiedzania stolicy Madagaskaru. Następnie opuścimy ją, by udać się na południe, w stronę Antsirabe (czas przejazdu: ok 3,5 godz.). Po drodze będziemy mijać charakterystyczne wioski budowane z cegły, a także zachwycające tarasy ryżowe. Zatrzymamy się w Ambatolampy, gdzie poznamy tajniki wyrobu naczyń z aluminium. Tutejsza manufaktura wyrabia je na użytek całej wyspy. Po lunchu w restauracji ruszymy w dalszą drogę do Antsirabe. Jest to kolonialne miasteczko położone u podnóża masywu wulkanu Ankaratra, na wysokości ok 1500 m n.p.m. Jest uzdrowiskiem i ośrodkiem turystycznym, jak również słynie z kamieni szlachetnych i rikszy zwanych „pousse pousse”. Właśnie nimi przejedziemy przez kolonialną część miasta, gdzie można znaleźć najpiękniejsze ozdoby wykonywane z rogu bydła. Kolacja i nocleg w Antsirabe.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Antsirabe, Voyageur, http://chambres-voyageur.mg/ * (pokoje typu standard)

Dzień3

SPACER PO WYŻYNACH HIGHLANDS

Tego dnia czeka nas wyjątkowa wizyta na wzgórzach Highlands. Okolica ma charakterystyczny i unikalny dla Madagaskaru krajobraz, na który składają się wzgórza z wioskami na ich zboczach, gdzie znajdują się domy wykonane z cegieł, a dachy kryte są strzechą. Można tu również zobaczyć dolinę z wielokolorowymi polami ryżowymi, w odcieniach zieleni, ochry, czerwieni i beżu… Ta wspaniała kilkugodzinna wędrówka zaprowadzi nas do autentycznego wiejskiego świata Madagaskaru, gdzie spotkamy lokalnych mieszkańców, którzy chętnie dyskutują z odwiedzającymi ich turystami. Zobaczymy kobiety noszące wiadra wody na głowie, rolników pracujących na polach ryżowych, jak również kowali w ich pracowniach, które od lat wyglądają tak samo. Podczas spaceru towarzyszyć nam będzie przewodnik z lokalnego społeczeństwa, dzięki czemu przyczynimy się do rozwoju regionu i wesprzemy lokalną ludność.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Antsirabe, Voyageur, http://chambres-voyageur.mg* (pokoje typu standard)

Dzień4

PRZEJAZD DO RANOMAFANY – PODZIWIANIE RĘKODZIEŁA LUDU ZAFIMANIRY

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż do najwyżej położonej części wyspy (czas przejazdu: ok. 2 godz.). Po drodze zatrzymamy się w Ambositrze, by wziąć udział w warsztatach rzemieślniczych grupy etnicznej Zafimaniry. Lud ten słynie z wyrobu tradycyjnego rękodzieła drewnianego. Co ciekawe, bogato zdobione ornamentami drewniane przedmioty powstają bez użycia gwoździ! Kunszt rękodzielniczy Zafimaniry jest tak unikatowy, że znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dalsza podróż do Ranomafany wiedzie krętymi drogami przecinającymi wyżyny (czas przejazdu: ok. 2,5 godz.). Wykute w zboczach wzgórz tarasy ryżowe tworzą malownicze mozaiki. Jest to obszar zamieszkany przez lud Betsileo znany ze swojej zaciętości w walce. Tradycyjne domy często zdobione są rogami bydła zebu. Na nocleg zatrzymamy się w klimatycznym hotelu, który dysponuje pięknym ogrodem, uroczymi domkami ze skromnymi, ale przyjemnie urządzonymi pokojami. Hotel słynie również z różnorodnych dań kuchni francuskiej i lokalnej.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Centrest (pokoje typu standard)

Dzień5

WIZYTA W PARKU RANOMAFANA – PRZEAJAZD DO FIANARANTSOA

Po śniadaniu wyruszymy do Parku Narodowego Ranomafana. Około 3-godzinna piesza wizyta w wilgotnym lesie równikowym pod opieką lokalnego przewodnika będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem. Park utworzono w celu ochrony gatunku maki złoty z rodziny lemurowatych, który został zaliczony do krytycznie zagrożonych wyginięciem. Przy odrobinie szczęścia można tu wypatrzyć także lemury wełniste, czerwonobrzuche, a nawet endemiczne małpiatki – palczaki madagaskarskie. Wycieczka do rezerwatu jest również okazją do obserwacji bardzo rzadkich gatunków roślin, m.in. różnych odmian storczyków, a także wielu roślin leczniczych. Następne wyruszymy w kierunku lasu deszczowego Fianarantsoa, (czas transferu: ok. 2 godz.). Nocleg spędzimy w kameralnej rezydencji z lat 20., która jest najczystszym przykładem malgaskiej tradycyjnej architektury.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Villa Sylvestre, http://www.villasylvestre.com*, (pokoje typu standard)

Dzień6

PRZEJAZD I WIZYTA W REZERWACIE ANJA – RANOHIRA – SPOTKANIE Z LEMURAMI KATTA

To ostatni dzień, który spędzimy na Wyżynie Madagaskarskiej. O poranku wyruszymy w drogę do Ambalavao (czas przejazdu: ok. 1 godz.), gdzie odwiedzimy miejscową fabrykę papieru. Świecki proces tworzenia tego papieru z kory morwy Avoha (Bosqueia danguyana) został wprowadzony na Madagaskarze w XV wieku przez pierwszych arabskich imigrantów, którzy chcieli ponownie zapisać Koran. W Ambalavao papier wciąż jest wytwarzany za pomocą tego samego procesu. Po tej wizycie udamy się do malowniczego Rezerwatu Anja – jego pomysłodawcami byli mieszkańcy z okolicznych miast i wiosek, którzy również pracują tam jako przewodnicy (czas przejazdu: ok. 1 godz.). W tym rezerwacie spotkać można lemura katta, który jest głównym punktem poszukiwań odwiedzających Madagaskar. Malownicze górskie krajobrazy również są powodem, by odkryć to miejsce. Po wizycie w rezerwacie kontynuujemy podróż przez region Bara, największy płaskowyż Madagaskaru pokryty zielonym stepem z gniazdami termitów (czas przejazdu: ok. 4 godz.). Zatrzymamy się w miejscowości Ranohira, w której okolicy znajduje się cel kolejnego dnia naszej podróży: słynny masyw Isalo. Nocleg na kameralnym rancho w prostych, ale klimatycznych bungalowach.

Wyżywienie

śniadanie/ lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Isalo Ranch, https://www.isalo-ranch.com/ * (pokoje dwuosobowe w bungalowie)

Dzień7

WIZYTA W PARKU NARODOWYM ISALO

Tego dnia wyruszymy na kilkugodzinną wycieczkę do Parku Narodowego Isalo (czas przejścia: 2–4 godz., w zależności o preferencji grupy). Krajobraz Isalo to dzieło wiatru i wody, które wyrzeźbiły w piaskowcowym płaskowyżu niezwykłe formy. Można tu znaleźć naturalne baseny, głębokie kaniony, skalne urwiska oraz ostańce o rozmaitych kształtach. Obszar charakteryzuje się bardzo suchym klimatem i specyficzną florą, której ciekawym przedstawicielem jest roślina nazywana „słoniową stopą”. Nic dziwnego, że malgaski lud Bara uznał to miejsce za święte, wybierając jaskinie położone wysoko w urwiskach na miejsca pochówku swoich zmarłych. Podczas wyprawy będziemy mieć okazję podziwiać niezwykłe widoki ze wzgórz Isalo, i w takich okolicznościach zjemy lunch w formie pikniku na świeżym powietrzu. Powrót na ranczo i czas na wypoczynek po aktywnej części dnia.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Isalo Ranch, http://www.isalo-ranch.com *, (pokoje dwuosobowe w bungalowie)

Dzień8

RANOHIRA – MULTIKULTUROWE ILAKAKA – NAGROBKI PLEMIENIA MAHAFALY – ARBORETUM – TOLIARA – PIASZCZYSTE PLAŻE I WYPOCZYNEK W IFATY

Rano przejedziemy w kierunku wioski Ilakaka. Jest ona znana z bogatych złóż szafiru, które odkryto pod koniec lat 90. XX. Możliwa krótka wizyta w tym miejscu, a następnie zatrzymamy się, aby zobaczyć typowe, kolorowe grobowce w Mahafaly, na których wznoszone są drewniane rzeźby. Następnie odwiedzimy rezerwat Arboretum, który jest ogrodem botanicznym. W przynależącym do niego muzeum zobaczymy dzieła rdzennej ludności. W godzinach popołudniowych, po około 5-godzinnym przejeździe, dotrzemy do miasta Toliara, gdzie udamy się na spacer, a dalej do naszego miejsca noclegowego na wybrzeżu Ifaty, w którym spędzimy najbliższe dni.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Belle Vue, https://www.hotelbellevue.mg/fr_FR/ *, (pokoje typu standard)

Dzień9

WYPOCZYNEK NA PLAŻACH IFATY

Wypoczynek na spokojnym wybrzeżu Ifaty, na obrzeżach Kanału Mozambickiego. W trakcie kolejnych dni można korzystać z atrakcji hotelowych lub po prostu cieszyć się urokami morza. Za opłatą istnieje możliwość snorkelingu (ok.18 euro/os.), nurkowania (ok. 50 euro/os.) czy wybrania się na rejs w poszukiwania wielorybów (ok. 50 euro/os.). Tych, których ciekawi, co kryje ląd, mogą wybrać się na pieszą wycieczkę po okolicy.

Wyżywienie

śniadanie /lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Belle Vue, https://www.hotelbellevue.mg/fr_FR/ *, (pokoje typu standard)

Dzień10

WYPOCZYNEK NA PLAŻACH IFATY

To kolejny dzień, który przeznaczymy na wypoczynek na spokojnym wybrzeżu Ifaty i korzystanie z atrakcji hotelowych oraz z uroków morza. I tym razem można wziąć udział w odpłatnych aktywnościach.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Belle Vue, https://www.hotelbellevue.mg/fr_FR/ *, (pokoje typu standard)

Dzień11

TOLIARA – ANTANANARYWA – WYJAZD

Po śniadaniu i odpoczynku przejedziemy na lotnisko w Tolierze, by po ok. 2-godzinnym locie wylądować w Antananarywie. W zależności od godziny lotu lunch można zjeść we własnym zakresie w hotelu lub już w stolicy Madagaskaru. To ostatni moment na zakupy pamiątek na bazarze z rękodziełem. Znajdziemy tu duży wybór tradycyjnych produktów koszykarskich, zdobionego drewna, rzeźb, wyrobów z metalu i kamieni półszlachetnych. Wieczorem powrócimy na lotnisko i rozpoczniemy lot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Dzień12

PRZYLOT DO WARSZAWY

Cena zawiera:

 • Przelot wewnętrzny na trasie Toliara–Antananarywa
 • Opiekę anglojęzycznego kierowcy-przewodnika
 • Wyżywienie zgodnie z programem
 • Opłaty w parkach nordowych i zwiedzanych obiektach
 • Ubezpieczenie
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika Flow Africa (w opcji z polskojęzycznym przewodnikiem)
 • Zakwaterowanie zgodnie z programem
 • Transport w kraju docelowym (klimatyzowane minibusy lub busy)
 • Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”

Cena nie zawiera:

 • Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa–Antananarywa–Warszawa (koszt dodatkowy 3500–4000 PLN za osobę; bilet można zarezerwować indywidualnie)
 • Napojów bezalkoholowych i alkoholowych, własnych wydatków
 • Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy ok. 50 EUR za osobę)
 • Wizy (koszt dodatkowy: 25 EUR za osobę)
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (250 EUR)
  madagaskar_1 madagaskar_2
  Ulubione kierunki podróżników
  WSZYSTKIE KOLORY KENTE
  Burkina Faso, Ghana
  od 1 do 12 osób
  KENYA BREAK
  Kenia
  od 1 do 12 osób
  WIELKA MIGRACJA SERENGETI
  Tanzania
  od 1 do 12 osób
  KILIMANJARO MACHAME ROUTE
  Tanzania
  od 1 do 12 osób

  Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

  789229983