NAMIBIA – PLANETA MARS

To wyprawa-marzenie dla fotografów i miłośników fantastycznych krajobrazów.
Kraje
Botswana
Namibia
Zimbabwe
Ilość osób
6 - 9 osób
Termin (18 dni)
Cena
od 5995 EUR + bilety lotnicze (od 4915 EUR skrócona wersja 14-dniowa)
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem Flow Africa
Chcę jechać
Kraje
Botswana
Namibia
Zimbabwe
Ilość osób
6 - 9 osób
Termin (18 dni)
Cena
od 5995 EUR + bilety lotnicze (od 4915 EUR skrócona wersja 14-dniowa)
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem Flow Africa
Chcę jechać

To wyprawa-marzenie dla fotografów i miłośników fantastycznych krajobrazów. Trudno odnaleźć w Afryce widoki piękniejsze od kaskad Wodospadów Wiktorii, „marsjańskich” skał Damaralandu, czerwonych wydm Sossusvlei czy rozległej sawanny Parku Narodowego Etoszy. Dla fascynatów odmiennych kultur ta podróż będzie niezwykle cenną lekcją. Plemię Himba żyje tu w zgodzie z naturą od setek lat. Skórę kobiet zdobi czerwona ochra, a po sposobie ułożenia fantazyjnej fryzury można określić ich „stan cywilny”. Zaś dla plemienia Herero czas zatrzymał się w epoce kolonialnej. Wiktoriańskie stroje kobiet oraz nakrycia głowy w kształcie rogów bawoła wyrażają unikatową mieszankę dwóch kultur – zachodnioeuropejskiej oraz afrykańskiej. Do świata obu plemion powoli wdziera się nowoczesność. Być może to Twoja ostatnia szansa, by na własne oczy zobaczyć ludzi, którzy trwają w swojej tradycji od tak dawna.

Pobierz PDF z programem

Dzień1

WYLOT Z WARSZAWY DO ZIMBABWE

Wylot do Zimbabwe z przesiadką w jednym z europejskich i bliskowschodnich lub afrykańskich porów lotniczych.

Dzień2

PRZYLOT DO VICTORIA FALLS – SPACER PRZY WODOSPADACH

Po przylocie do miasta Victoria Falls udamy się do hotelu na krótki odpoczynek (czas transferu: ok. 30 min.), a jeszcze tego samego dnia wyruszymy na spacer po Parku Narodowym Wodospadów Wiktorii. Staniemy przed kurtyną wodospadów liczącą ponad 1,7 km długości i ponad 100 m wysokości. To niepowtarzalna okazja, by podziwiać jeden z siedmiu naturalnych cudów świata. Widok katarakt wodospadu oraz bujnej roślinności nawadnianej przez mgiełkę powstałą przy spadku ogromnej masy wody zapiera dech w piersiach. Wieczorem czeka nas kolacja w niezwykłej atmosferze: przy dźwiękach afrykańskiej muzyki, barwnych pokazach tradycyjnych tańców i ze znakomitym jedzeniem.

Wyżywienie

kolacja

Zakwaterowanie

Hotel The Kingdom – http://www.thekingdomhotel.co.za/*

Dzień3

PRZEJAZD DO BOTSWANY – SAFARI ŁODZIĄ W PARKU CHOBE

Po śniadaniu czas wolny można przeznaczyć na odpoczynek przy basenie, zakupy w miasteczku lub widokowy lot helikopterami nad Wodospadami Wiktorii, ukazujący wielkość wodospadów i przelewającej się przez niego ogromnej ilości wody (płatny dodatkowo). Następnie wyruszymy do miejscowości Kasane w Botswanie, będącej przedsionkiem Parku Narodowego Chobe (czas przejazdu: ok. 2 godz.). Po zakwaterowaniu w kameralnej lodge wypłyniemy na safari łodzią motorową – to niepowtarzalna okazja, by z poziomu rzeki obserwować stada słoni, zebr, antylop, żyraf, bawołów, hipopotamów, a także lampartów i lwów. Rejs zwieńczy spektakularny zachód słońca. Powrót do lodge na kolację i nocleg.

Wyżywienie

śniadanie/kolacja

Zakwaterowanie

Chobe Safari Lodge http://www.chobesafarilodge.net/*

Dzień4

SAFARI JEEPAMI W PARKU CHOBE – SAFARI ŁODZIĄ W PARKU NKASA LUPALA

Wcześnie rano wyruszymy na safari jeepami w Parku Narodowym Chobe. Poranek to najlepszy moment, żeby obserwować budzące się do życia zwierzęta. Po śniadaniu w lodge wyjedziemy w stronę Parku Narodowego Nkasa Lupala (czas transferu: ok. 3 godz.). Bogactwo zwierząt, zróżnicowane krajobrazy i niedostępność tych terenów sprawiają, że jest to jedno z najciekawszych miejsc w Afryce. Łodzią przepłyniemy rozlewiska otoczone trawami i trzcinowiskami oraz wysokim lasem Moremi. Park słynie przede wszystkim z ptactwa, ale jego mieszkańcami są także lwy, lamparty, bawoły i słonie. Późnym popołudniem powrócimy do lodge na wypoczynek, kolację i nocleg.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Nkasa Lupala Lodge http://www.nkasalupalalodge.com/*

Dzień5

PIESZE SAFARI W PARKU NKASA LUPALA – SAFARI ŁODZIĄ W REZERWACIE MAHANGO

Dzień zaczniemy emocjonującym pieszym safari w towarzystwie uzbrojonego strażnika. Będziemy mieć szansę, by podziwiać zwierzęta z nowej, bliższej perspektywy. Po śniadaniu przejedziemy przez wąski pas lądu Caprivi Strip do Rezerwatu Mahango położonego nad rzeką Okawango (czas transferu: ok. 3 godz.). Rzeka formuje w tym rejonie setki kanałów w gęsto rosnących trzcinach. Tereny zalewowe zamieszkują tu słynące z pięknych rogów antylopowce szablorogie i koby moczarowe. W suchszych rejonach porośniętych palmami daktylowymi i baobabami napotkać można sitatungi, antylopy kob liczi, buszboki i ridboki. Po południu wypłyniemy na safari łodzią. Powrót do lodge na kolację i nocleg.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Popa Falls https://www.nwr.com.na/resorts/popa-falls-resort# *

Dzień6

PRZEJAZD DO PARKU NARODOWEGO ETOSZY – METEORYT HOBA

Po śniadaniu wyjedziemy do Parku Narodowego Etoszy obejmującego tereny leżące przy olbrzymim wyschniętym jeziorze (czas przejazdu: ok. 7 godz.). Ze względu na ogromną koncentrację zwierząt, w tym wielkiej piątki, uważany jest za jeden z najsłynniejszych parków całej Afryki. Po drodze zatrzymamy się, by podziwiać największy ocalały w całości meteoryt na świecie. Hoba, bo nim mowa, waży ponad 60 ton i jest jednocześnie największym kawałkiem żelaza rodzimego na powierzchni naszej planety. Uważa się, że ze względu na płaski kształt wielokrotnie odbijał się od atmosfery jak kaczka puszczana na wodzie. Późnym popołudniem dotrzemy do bram Parku Etoszy. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie

śniadanie/kolacja

Zakwaterowanie

Mushara Lodge https://www.mushara-lodge.com/ *

Dzień7

SAFARI W PARKU NARODOWYM ETOSZY

Wczesnym rankiem wyruszymy na safari jeepami po terenie Parku. Występujące tu źródła wody przyciągają dzikie zwierzęta z całej północnej części Namibii. Staniemy przed szansą zobaczenia lwów, dużych stad słoni, żyraf, zebr, antylop, a nawet gepardów czy lamparta. Park Etoszy słynie również z dużej populacji niezwykle rzadkich czarnych nosorożców. Po dotarciu do zachodniej części parku, do miejsca naszego noclegu, odpoczniemy, podziwiając zwierzęta zbierające się przy oczku wodnym. Kolacja w lodge.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Okaukuejo Camp http://www.etoshanationalpark.org/accommodation/okaukuejo*

Dzień8

PRZEJAZD DO KAOKOLANDU – KRAINY PLEMION HIMBA I HERERO

Po śniadaniu i wykwaterowaniu wyjedziemy na safari, rozpoczynając tym samym wyprawę do najbardziej niezwykłego zakątka Namibii – Kaokolandu. Przejazd do miasteczka Opuwo przez tereny zachodniej Etoszy, do niedawna zamkniętej dla większości odwiedzających, będzie niezwykłą szansą na spotkanie przedstawicieli ludów Herero i Himba. Zaskakujący kontrast między tymi dwoma plemionami, spacerującymi po ulicach Opuwo, jest wręcz niewiarygodny. Himba są nad wyraz skąpo ubrani, a kobiety Herero noszą majestatyczne wiktoriańskie suknie do ziemi. Po dotarciu do klimatycznej lodge na zboczu wzgórza, skąd rozciągają się malownicze widoki na Kaokoland, czas na wypoczynek w pokojach lub nad atrakcyjnie położonym basenem oraz kolację.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Opuwo Lodge http://www.opuwolodge.com/*

Dzień9

WODOSPADY EPUPA – WIZYTA W WIOSCE LUDU HIMBA

Dzień przeznaczymy na eksplorację jednego z najdzikszych zakątków Kaokolandu. Po śniadaniu przejedziemy na północ kraju, do wodospadów Epupa na rzece Kunene, wyznaczającej granicę z Angolą (czas przejazdu; ok. 3 godz.). Wielu uczestników naszych wypraw uznało to miejsce za najbardziej oszałamiające podczas całej wyprawy! Odkrywając rejon malowniczych wodospadów, odwiedzimy wioskę tradycyjnego pasterskiego plemienia Himba. To wyjątkowe spotkanie z ludźmi z odległej epoki. Himba wyróżniają charakterystycznie zaplecione włosy pokryte ochrą i tłuszczem. Żywią się głównie mlekiem, a ich domy zbudowane są z gałęzi i liści palmy makalani umocnionych odchodami bydła. Poznamy kulturę, styl życia i obyczaje członków plemienia. Późnym popołudniem powrócimy do Opuwo na kolacja i nocleg w lodge.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Opuwo Lodge http://www.opuwolodge.com/ *

Dzień10

FARMA GEPARDÓW

Po śniadaniu wyjedziemy na prywatną farmę gepardów opiekującą się rannymi i osieroconymi drapieżnikami (czas transferu: ok. 3 godz.). W towarzystwie dzikich kotów spędzimy całe popołudnie i wieczór. Zachód słońca podziwiany z wieży widokowej pozostanie na długo w pamięci. Po kolacji przy blasku lamp naftowych spędzimy noc w samym sercu buszu.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Otjitotongwe Cheetah Guest Farm
http://www.cheetahparknamibia.com/wmenu.php*

Dzień11

MARSJAŃSKIE KRAJOBRAZY DAMARALANDU

Przed nami wyprawa do Damaralandu – krainy marsjańskich krajobrazów, rozległych przestrzeni, nielicznych wiosek ludności Damara i dzikich zwierząt, w tym pustynnych słoni (czas transferu: ok. 3,5godz.). Kolację i nocleg spędzimy w lodge otoczonej fantastycznymi formacjami skalnymi.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Twyfelfontein Lodge http://www.twyfelfonteinlodge.com/ *

Dzień12

RYTY SKALNE BUSZMENÓW W TWYFELFONTEIN – SAFARI 4×4 W POSZUKIWANIU PUSTYNNYCH SŁONI

Po śniadaniu czeka nas piesza wędrówka ku skałom pokrytym rytami przez buszmenów San. Rysunki te powstały ponad 10 000 lat temu. Wejście na jedną z czerwonych gór pozwoli podziwiać ciekawe formacje skalne rozciągające się po horyzont. Po południu wyruszymy na niezwykłe safari w poszukiwaniu pustynnych słoni. Nie jest to oddzielny gatunek, ale grupa osobników, która przystosowała się do życia w skrajnie trudnych warunkach. Samochodami terenowymi przemierzymy pustynne tereny położone w dolinie rzeki Abu Huab, a zachód słońca będziemy podziwiać z jednego z najpiękniejszych miejsc w okolicy. Kolacja i nocleg w lodge.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Twyfelfontein Lodge http://www.twyfelfonteinlodge.com/ *

Dzień13

WYBRZEŻE SZKIELETÓW – PRZYLĄDEK KRZYŻA Z TYSIĄCEM UCHATEK – KOLONIALNE MIASTECZKO SWAKOPMUND

Po śniadaniu przejedziemy przez marsjańską krainę w kierunku Wybrzeża Szkieletów (czas przejazdu: ok. 5 godz.). Po drodze miniemy niesamowite wydmy oraz jedne z najstarszych formacji skalnych i pustynnych Afryki. Surowe krajobrazy kontrastują tu z potężnym oceanem piasków pustyni. Na wybrzeżu przywita nas olbrzymia kolonia kotików – ssaków z rodziny uchatkowatych. Po dotarciu do Swakopmund, urokliwego nadmorskiego kurortu o kolonialnej zabudowie, zakwaterujemy się w pensjonacie, a na kolację wybierzemy się do lokalnej restauracji.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Swakopmund Guesthouse http://www.swakopmundguesthouse.com/ *

Dzień14

POSZUKIWANIE MAŁEJ PIĄTKI NA PUSTYNNYCH WYDMACH – ZWROTNIK KOZIOROŻCA – KANION SESRIEM

Rankiem udamy się na majestatyczne wydmy okalające Swakopmund, gdzie pod okiem doświadczonego tropiciela będziemy poszukiwać małej piątki – niewielkich zwierzaków, które w fascynujący sposób przystosowały się do życia w trudnych pustynnych warunkach. Zalicza się do nich uroczego przezroczystego gekona, zamieniającego się w toczącą kulkę pająka, beznożną jaszczurkę, opancerzonego kameleona i grzechotnika rogatego. Po południu wyruszymy na wyprawę do samego serca najstarszych piasków świata – Pustyni Namib-Naukluft (czas transferu: 4–5 godz.). Po drodze zatrzymamy się w miejscu, gdzie przebiega Zwrotnik Koziorożca na pamiątkowe zdjęcia. Zobaczymy także niezwykle urozmaicony krajobrazowo kanion Kuiseb. Jeśli czas pozwoli, przejdziemy dnem malowniczego kanionu Sesriem. Nie ma lepszego miejsca na zrobienie zdjęć w świetle zachodzącego słońca niż to. Kolacja i nocleg w lodge na pustyni.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Sossus Dune Lodge https://www.nwr.com.na/resorts/sossus-dune-lodge *

Dzień15

SURREALISTYCZNA DEAD VLEI I OGROMNE WYDMY SOSSUSVLEI

O świcie wyruszymy w głąb obszaru wydm Sossusvlei, gdzie będziemy wypatrywać stad oryksów. Dotrzemy także do nieziemskiego miejsca – Dead Vlei. Krajobraz doliny nie przypomina żadnego ze znanych nam widoków naszej planety. Kontrastująca biel wyschniętej niecki z czarnymi pniami martwych akacji, granatowym niebem i krwisto pomarańczowymi wydmami potęguje surrealistyczny obraz tego cudu natury. Chętni mogą wejść na najwyższe wydmy mierzące ponad 300 m wysokości – Big Mama i Big Daddy (należy wziąć bardzo dużo wody i przeznaczyć ok. 2 godz. na wejście i zejście). Wieczorem, po powrocie do lodge na odpoczynek, znów pojawi się okazja na wizytę na wydmach – tym razem, by podziwiać zachód słońca z najsłynniejszej z nich, Dune 45.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Sossus Dune Lodge https://www.nwr.com.na/resorts/sossus-dune-lodge *

Dzień16

REZERWAT AUAS

O świcie chętni będą mogli odbyć lot balonem nad wydmami (płatny dodatkowo). Sossusvlei to miejsce, którego oglądanie z lotu ptaka gwarantuje jedne z najbardziej spektakularnych widoków. Po śniadaniu wyjedziemy w kierunku Windhuku – stolicy Namibii (czas transferu: ok. 4,5 godz.). Zamiast noclegu w mieście, proponujemy zakwaterowanie w kameralnej lodge otoczonej rezerwatem Auas, zamieszkanym m.in. przez lamparty. Popołudniowe safari będzie wspaniałym zwieńczeniem podróży.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Auas Safari Lodge https://www.auas-safarilodge.com/ *

Dzień17

WYLOT DO WARSZAWY

Po ostatnim śniadaniu na Czarnym Lądzie i wykwaterowaniu, wybierzemy się na krótkie zwiedzanie Windhuku. Następnie wyjedziemy na lotnisko, skąd wylecimy do Polski. Lot z przesiadką w jednym z europejskich i bliskowschodnich lub afrykańskich porów lotniczych.

Wyżywienie

śniadanie

Dzień18

PRZYLOT DO WARSZAWY

Cena zawiera:

 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika Flow Africa
 • Wyżywienie zgodnie z programem (śniadania i kolacje)
 • Opłaty w parkach narodowych
 • Opłaty w atrakcjach i wszystkich zwiedzanych obiektach wymienionych w programie
 • Wodę podczas przejazdów
 • Zakwaterowanie zgodnie z programem
 • Transport w krajach docelowych (samochód typu Land Cruiser w Namibii, minibus w Zimbabwe/Botswanie)
 • Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
 • Ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

 • Przelotu na trasie Warszawa – Windhuk, Victoria Falls – Warszawa (lub w wersji skróconej Warszawa-Windhuk-Warszawa)
 • Wizy (1060 NAD wiza do Namibii; 45 USD wiza do Zimbabwe)
 • Przelotu helikopterem nad Wodospadami Wiktorii (opcjonalny koszt dodatkowy: ok. 160 USD za osobę)
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 790 EUR), w wersji skróconej dopłata do pokoju jednoosobowego: 590 EUR
 • Przelotu na trasie Windhuk – Victoria Falls (wersja skrócona nie dotyczy)
 • Napojów do kolacji (Napój typu soft drink: 1-2 USD, piwo 0.5l 2-4 USD) i własnych wydatków
 • Lotu balonem ponad Sossuvlei (opcjonalny koszt dodatkowy: ok. 500 USD za osobę)
 • Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 100 USD za osobę)
  IMG_2188 IMG_2188 IMG_2188
  Ulubione kierunki podróżników
  WSZYSTKIE KOLORY KENTE
  15 dni
  8 osób
  od 5690 USD + bilet lotniczy
  KENYA BREAK
  8 dni
  6 osób
  od 1550 USD + bilet lotniczy
  WIELKA MIGRACJA SERENGETI
  12 dni
  6 osób
  od 2950 USD + bilet lotniczy
  KILIMANJARO MACHAME ROUTE
  8 dni
  6 osób
  od 4190 USD + bilet lotniczy

  Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

  789229983