Sudan

Programy

Twój termin
Szyte na miarę
sudan
Tajemnice Pustyni

O kraju

Sudan

Sudan

Afryka Północna

Kraj, w którym w grobowcach piramid wciąż rządzą faraonowie, mieszkańcy żyją na gorących piaskach bezkresnej pustyni, a gigantyczne krokodyle nilowe leniwie wygrzewają się na brzegu najdłuższej rzeki Afryki…

Co zobaczyć?

Chartum

Stolica i jednocześnie główny ośrodek polityczny, handlowy i kulturalny kraju. Malowniczo położony w miejscu, w którym łączą się wody Nilu Białego i Błękitnego. Najsłynniejszą atrakcją dla odwiedzających jest Muzeum Archeologiczne, gdzie znajdują się dwie świątynie przeniesione z regionu jeziora Nassera. Warto odwiedzić również grób sufickiego przywódcy duchowego, Ahmeda al Nila, gdzie w każdy piątek odbywa się wyjątkowy rytuał – ceremonia wirujących derwiszy, którzy modlą się w transowym tańcu.

Omdurman

Dawna stolica Sudanu, gdzie z zewnątrz można zobaczyć grób Mahdiego, przywódcy najsłynniejszego w historii państwa powstania przeciwko siłom brytyjsko-egipskim. Na miejscu warto odwiedzić również kolorowy rynek – souk, gdzie można kupić lokalne rękodzieło, m.in. złotą i srebrną biżuterię.

Piramidy Nuri

Królewska nekropolia starożytnego miasta Napata, pierwszej stolicy nubijskiego królestwa Kush.  Kompleks wzniesiony średnio ok. 800 lat po zbudowaniu ostatniej piramidy egipskiej. Składa się z 20 (pierwotnie z 74) piramid zbudowanych z miejscowego czerwonego piaskowca. Są one dużo mniejsze niż piramidy egipskie, najwyższa z nich nie przekracza 50 m. Odkryte na początku XX wieku dziś to zabytek Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Piramidy Meroe

Najliczniejsza (ponad 40 budowli) i najsłynniejsza w Sudanie grupa piramid wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowane pomiędzy IV w p.n.e. a IV w n.e.

Stara Dongola

Ruiny koptyjskiej świątyni z pięknie zachowanymi marmurowymi kolumnami. Na miejscu wciąż trwają prace archeologiczne. W 2021 polscy naukowy odkryli na miejscu pozostałości prawdopodobnie największego kościoła w średniowiecznej Nubii. Odkrycie to niewątpliwie diametralnie zmieni wiedzę nie tylko o samym mieście, ale i o historii kościoła nubijskiego.

Jebel Barkal

„Klejnot” nubijskiej pustyni z czerwonego piaskowca, który widoczny jest z odległości kilkudziesięciu kilometrów. U podnóża skały znajduje się ogromna świątynia, zabytek UNESCO, poświęcona faraonom Nowego Królestwa i ich patronowi, Amonowi. Dawna „Czysta Góra” Amona nazywana również „Nubijskim Olimpem” była sercem nubijskiej religii przez ponad 1000 lat. Obok ruin dostrzec można również wykute w granicie barany, które w przeszłości stały wzdłuż traktu prowadzącego najprawdopodobniej do molo na Nilu.

El Kurru

Nekropolia starożytnej stolicy – Napata. Grób wykuty w skale pod piramidami, ozdobiony wielobarwnymi hieroglifami oraz podobiznami faraonów i bóstw.

Świątynia Solob

Wybudowana z piaskowca przez Amenhotepa III, najbardziej na południe wysunięta świątynia tego faraona.

Naga

Jedno z największych stanowisk archeologicznych w Afryce. Są to toczone piaskami Sahary pozostałości nubijskiego miasta z okresu meroickiego z czterema świetnie zachowanymi świątyniami. Najbardziej rozpoznawalna z nich, świątynia boga-lwa – Apedemaka wzniesiona na przełomie II i I wieku przed naszą erą, słynie z doskonale zachowanych dekoracji reliefowych.

Mussawwarat

Ruiny kuszyckiego miasta z imponującym zespołem sakralnym, malowniczo położonego w dolinie, pośród wzgórz.

Pustynia Bayuda

Jej obszar równy jest ¼ terytorium Polski. Oferuje piękne widoki z charakterystycznymi wulkanicznymi górami z czarnego bazaltu w stożkowatym kształcie, z poszarpanymi wierzchołkami. Przy odrobinie szczęścia można na niej dostrzec pełne wdzięku gazele pustynne, kryjące się przed upałem w cieniu drzew, lub karawanę nomadów Bisharin, wędrujących ze stadami wielbłądów i osłów.

Sudan

Twoim marzeniem jest wycieczka do Sudanu? Interesuje Cię urlop poza utartymi szlakami? Chcesz zobaczyć piękne piramidy, bezkresne pustynie i dzikie zwierzęta? Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś twierdząco, jesteś we właściwym miejscu. Flow Africa od lat organizuje niezwykłe wyprawy do Afryki. Nie ważne czy chcesz jechać sam, z rodziną czy z grupą znajomych. Turystyka w Afryce nie ma przed nami tajemnic, dlatego możesz być pewien, że spędzisz cudownie czas i bezpiecznie wrócisz do domu z ogromną ilością niesamowitych wspomnień i wrażeń.

Wycieczka do Sudanu

Tym razem, chcemy zachęcić Cię na wyprawę do Sudanu. Wycieczki do Afryki pozostawiają zawsze niezapomniane wrażenia. Państwo to, uznawane jest za największe na Czarnym Lądzie. Położone jest nad lewym brzegiem białego Nilu. Największą atrakcją są tutaj targi wielbłądów. Wiele mieszkańców Sudanu to bardzo przyjaźni ludzie. Chętnie proponują wspólne posiłki turystom. Nierzadko, zapraszają gości do swoich domów. Są otwarci na opowiadanie o swojej kulturze przybywającym do ich kraju podróżnikom.

Ponadto Sudan ma do zaproponowania turystom mnóstwo ciekawych atrakcji, m.in.:

  • piramidy Meroe i Nuri,
  • pustynie, np. Bayuda, zamieszkiwaną przez nomadów Bisharin przemieszczających się ze stadami osłów i wielbłądów,
  • „Nubijski Olimp”,
  • obecną i dawną stolicę kraju ‒ Chartum i Omdurman,
  • świątynię Soleb…

… i wiele innych fascynujących miejsc.

Brzmi ciekawie? Wyprawy z nami zapewniają bardzo indywidualne podejście i poznawanie prawdziwej kultury Państw. Powyższe przykłady to tylko niektóre z pozycji na naszej podróżniczej mapie. Już teraz zapoznaj się z propozycjami Flow Africa i wybierz się w podróż marzeń. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące wypraw lub chcesz zorganizować je według indywidualnych upodobań i potrzeb, już dziś skontaktuj się z nami.

Kiedy jechać?

Styczeń

I

Styczeń do najchłodniejszy miesiąc w roku. Średnia najniższa temperatura to 15°C a średnia najwyższa 30°C. Na północ od Chartumu, w okolicach Starej Dongoli, temperatury są minimalnie niższe i wahają się od 13°C w nocy do 26°C w ciągu dnia.

Luty

II

Ostatni miesiąc sudańskiej „zimy”. W Chartumie, podobnie jak w styczniu, temperatury tropikalne, od 33°C w dzień i 17 °C w nocy. Na północy, w okolicy Starej Dongoli, kilka stopni cieplej niż w styczniu, od 15°C do 29°C. Obok stycznia, kwietnia i grudnia to najsuchszy miesiąc w Chartumie, dodatkowo najbardziej słoneczny.

Marzec

III

Pierwszy miesiąc sudańskiej wiosny. W Chartumie raczej skwarny – temperatury osiągają nawet 37°C. (w nocy spadają do ok. 20°C). Na północy w ciągu dnia jest ok. 33 °C a w nocy temperatura obniża się do ok. 18°C.

Kwiecień

IV

Pod względem ciepła w Chartumie miesiąc ekstremalny. W dzień temperatura dochodzi do 41°C, w nocy obniża się do wciąż wysokiej – 24°C. Na północ od Chartumu, w okolicach Starej Dongoli, jest również upalnie – ok. 38°C w ciągu dnia i 22°C w nocy. Okres od kwietnia do czerwca to na północy najsuchsza pora – wilgotność powietrza nie przekracza wtedy 12%.

Maj

V

Najgorętszy miesiąc w roku w Chartumie. Średnie temperatury dzienne oscylują wokół 42°C. Noc z temperaturą ok. 27°C nie daje za dużego wytchnienia. Powietrze jest suche, średnia wilgotność w Chartumie wynosi ok. 19%. W północnej części kraju temperatury są tylko o 1-2°C niższe. Okres od kwietnia do czerwca to na północy najsuchsza pora – wilgotność powietrza nie przekracza wtedy 12%.

Czerwiec

VI

Najgorętszy miesiąc w roku na obszarze na północ od Chartumu (43°C w dzień i 28°C w nocy). W Chartumie równie upalnie jak w maju (temperatury niższe o zaledwie 1-2°C). Okres od kwietnia do czerwca to na północy najsuchsza pora – wilgotność powietrza nie przekracza wtedy 12%.

Lipiec

VII

Temperatury niedużo niższe niż w czerwcu. W Chartumie od 39°C do 26°C. Na północy od 42°C do 28°C.

Sierpień

VIII

W Chartumie bardzo gorąco – ok. 38°C w ciągu dnia i 26°C w nocy. Na północy kraju upalnie – od 42°C w ciągu dnia do 31°C w nocy. Właściwie jedyny miesiąc kiedy na północ od Chartumu może spaść przelotny deszcz – pada średnio 4 dni w ciągu całego miesiąca a poziom opadów nie przekracza 9 mm.

Wrzesień

IX

Pierwszy miesiąc jesieni jest wciąż bardzo gorącym miesiącem w Chartumie ze średnią temperaturą wahającą się od 39°C do 26°C. W Dongoli to odpowiednio 41°C i 28°C.

Październik

X

Październik, podobnie jak wrzesień, to kolejny upalny jesienny miesiąc, ze średnią temperaturą w od 26°C w nocy do maks. 39°C w ciągu dnia. Na północy, w okolicach Starej Dongoli, średnia wysoka temperatura nieznacznie spada, od piekielnych 41°C we wrześniu do upalnych 37°.

Listopad

XI

W Chartumie średnia wysoka temperatura nieznacznie spada, z 39°C w październiku do 35°C. Na północ od stolicy średnia temperatura spada z 37°C w październiku do ok 31°C.

Grudzień

XII

W Chartumie średnia temperatura w dzień to ok. 32°C a w nocy ok. 17°C. Na północy, w okolicach Starej Dongoli, to odpowiednio 26°C i 14°C. Obok stycznia lutego i kwietnia to w Chartumie najsuchszy miesiąc. Na północy z kolei cechuje się najwyższą wilgotnością powietrza wynoszącą ok. 34%.

Wizy

Obywatele Polski planujący podróż turystyczną do Sudanu muszą uzyskać wizę przed wyjazdem. Wizę można otrzymać w Ambasadzie Republiki Sudanu w Berlinie lub w sudańskich urzędach konsularnych w innych krajach, takich jak Kair czy Asuan. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Nie ma możliwości uzyskania wizy na lotnisku w Chartumie po przylocie. Posiadanie wizy izraelskiej uniemożliwia uzyskanie wizy sudańskiej.

Szczepienia

Formalnie nie są wymagane żadne szczepienia. Zalecamy jednak zaszczepienie przeciw żółtej febrze, żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.

Informacje praktyczne

Fotografowanie

Zakazane jest wykonywanie zdjęć obiektów wojskowych, rządowych i strategicznych oraz na obszarach zastrzeżonych. Nie można również wykonywać zdjęć na lotnisku. Należy pamiętać, że miejscowych ludzi można fotografować tylko za ich zgodą. Na safari warto zabrać aparat z obiektywem. Zdjęcia robione nawet najlepszymi smartfonami udają się tylko jeśli jest przyzwoite światło, a fotografowane zwierzę/zwierzęta znajduje się blisko.

Zdrowie

Osoby mające kłopoty zdrowotne z sercem, płucami i ciśnieniem krwi proszone są o konsultację z lekarzem przed wyjazdem. Wiek nie stanowi bariery – wszystko zależy od sprawności fizycznej, kondycji i młodości ducha.

Dostęp do opieki lekarskiej na poziomie zbliżonym do europejskiego jest możliwy praktycznie tylko w Chartumie. Zakres usług medycznych jest ograniczony, a poważniejsze zabiegi, zwłaszcza wymagające specjalistycznej aparatury, trzeba wykonywać poza Sudanem.

Należy pamiętać o zabraniu osobistej apteczki. Na wyposażeniu, poza lekami przepisanymi przez lekarza, powinny znajdować się środki na problemy żołądkowe i biegunkę, środki opatrunkowe, bandaż elastyczny, antybiotyk i woda utleniona.

Podane wiadomości mają charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Przed wyjazdem polecamy wizytę u lekarza specjalisty od medycyny tropikalnej, który udzieli informacji na temat profilaktyki antymalarycznej i ewentualnych zaleceń szczepiennych w danym rejonie.

Transport

Na terenie Sudanu podróżujemy klimatyzowanymi samochodami 4×4 Toyota Land Cruiser.

Bezpieczeństwo

W Chartumie poziom przestępczości jest niski, głównie z uwagi na wymierzane w trybie natychmiastowym wysokie kary, m.in. za kradzieże i rozboje. Mimo wszystko należy zachować ostrożność i pilnować wartościowych przedmiotów. Dokumenty i pieniądze należy trzymać w sejfie lub przy sobie, w dobrze zakrytym miejscu. Należy zawsze mieć ze sobą co najmniej fotokopię paszportu i miejscowej wizy w celu wylegitymowania się lokalnym władzom.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD, mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym Towarzystwa Ubezpieczeniowego Wiener.

PAKIET MAXIMUM, które obejmuje: KL100.000 EUR + choroby przewlekłe i nowotworowe, NNW 4000 EUR, bagaż 500 EUR. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zwiększenia sumy ubezpieczenia i wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.

Napięcie w sieci

W Sudanie korzysta się z wtyczek typu europejskiego, przejściówka nie jest potrzebna.

Strefa czasowa

Sudan leży w przesuniętej o 2 godziny, w stosunku do polskiej, strefie czasowej. W Afryce nie jest praktykowana zmiana czasu z letniego na zimowy i odwrotnie, przez co w trakcie polskiego czasu letniego jest tam o godzinę później, a w trakcie zimowego – 2 godziny później.

Przepisy celne

Regulacje celne zawierają wiele rygorystycznych przepisów dotyczących przywożenia lub wywożenia rzeczy do użytku osobistego. Należy pamiętać, aby w deklaracji celnej zgłaszać wwożone przedmioty o znacznej wartości. Zakazane jest posiadanie i wywóz wyrobów z kości słoniowej. Obowiązuje także całkowity zakaz przywozu i spożywania alkoholu.

Telefon i Internet

Ze względu na dość duże koszty roamingowe zalecany jest zakup lokalnej karty SIM. Zasięg telefoniczny jest we wszystkich większych ośrodkach miejskich a także na głównych asfaltowych drogach, brakuje go na terenach pustynnych. Dostęp do Internetu możliwy jest tylko w dużych miastach i niektórych miejscach noclegowych.

Numer kierunkowy do Sudanu: +249

Kuchnia

Kuchnia Sudanu opiera się głównie na mięsie i rybach, ryżu, ziemniakach, makaronie i szerokiej gamie warzyw. W większości odwiedzanych miejsc dostępne są świeże owoce. Zachęcamy by próbować również lokalne dania: zupę z bobu, „fasoliję” – zupę z fasoli, potrawy z popularnej w Sudanie jagnięciny czy „chai” – aromatyczną herbatę, wzbogaconą przyprawami i dużą ilością cukru.

Pieniądze

Jednostką monetarną w Sudanie jest funt sudański (SDG). Kurs wynosi ok. 1USD = 6 SDG. Wymiany dolarów amerykańskich, brytyjskich funtów, euro możemy dokonywać na lotnisku w Chartumie (tę opcję rekomendujemy), w bankach w Chartumie, a także w niektórych hotelach w mieście. W Sudanie NIE MOŻNA korzystać z kart debetowych ani kredytowych VISA/Master Card. Pieniądze i dokumenty należy nosić przy ciele w torebkach zaczepionych za pasek i chowanych do wewnątrz spodni. Bezwzględnie wymagane są nowe dolary (z dużymi portretami, banknoty powyżej 2006 roku.). Do wymiany polecamy duże nominały; 50-tki i 100-tki. Na napiwki mogą przydać się banknoty o małych nominałach.

Przydatne rzeczy

Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży
  • Ubrania z przewiewnych materiałów, najlepiej z długimi rękawkami i nogawkami
  • Cieplejsza bluza
  • para wygodnych, zakrytych butów sportowych
  • Sandały
  • Klapki pod prysznic
  • Mały plecak – pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Czapka z daszkiem/kapelusz słoneczny
  • Krem z wysokim filtrem (np. SPF 50)
  • Strój kąpielowy
  • Latarka (najlepiej typu czołówka)
  • Aparat fotograficzny
  • Chusta/apaszka chroniąca od pasku/kurzu
Zapisz się na newsletter!