Gabon

Afryka Środkowa
Programy
EKSPEDYCJA IVINDO
17 dni
6 osób
od 3100 EUR + 4600 PLN + bilet lotniczy
O kraju
Gabon
Gabon

Gabon zachwyca spektakularnym wachlarzem dzikiej przyrody w gęstych lasach deszczowych i otwartej sawannie. Dość powiedzieć, że blisko 12 % powierzchni tego kraju stanowią obszary chronione. Zwieńczeniem atrakcyjności są plaże z białym piaskiem. Kombinacja tej różnorodności gwarantuje unikalną podróż do tej dziewiczej, rzadko uczęszczanej części Afryki.

Rozwiń opis

Gabon to jeden z najbardziej postępowych i przyjaznych podróżnikom kierunków w regionie Afryki Środkowej. Charakter podróżowania pozostaje jednak niezwykle zindywidualizowany. Flow Africa gwarantuje wyprawę dopracowaną po najmniejszy szczegół. Nie ma potrzeby zajmowania się niczym poza chłonięciem unikatowości Gabonu. Poza kosmopolitycznym Libreville i Port-Gentil, największymi miastami kraju, Gabon jest nieodkrytą krainą czarów, której nie można przegapić.

Co zobaczyć w Gabonie?

Główne atrakcje

Park Narodowy Ivindo

Ten park narodowy o powierzchni 3000 km² zapewnia rzadką okazję do zobaczenia zwierząt leśnych w ich naturalnym środowisku. Najlepszym miejscem do tego jest Langoué Baï, bagnista polana w lesie, której minerały działają jak magnes dla dużej liczby słoni leśnych, goryli zachodnich, goryli nizinnych, bawołów, małp i rzadkich gatunków ptaków. W Kongu i Mingouli znajdują się również imponujące wodospady.

Park Narodowy Lopé

Jeden z najbardziej najczęściej odwiedzanych parków narodowych Gabonu. Lopé to głównie lasy deszczowe i sawanna, w której nie brakuje małp, słoni i ptaków. Lopé to najlepsze miejsce w Afryce, aby zobaczyć mandryle. Jest tu też więcej słoni niż gdziekolwiek indziej w Afryce – mówi się, że to ok. trzy osobniki na kilometr kwadratowy.

Park Narodowy Loango

Linia brzegowa Atlantyku, sawanna i lasy deszczowe tworzą idealny ekosystem dla różnorodnych gatunków zwierząt i ptaków w tym parku. Zawsze jest coś do zobaczenia: słonie na plaży od stycznia do kwietnia, krokodyle budujące gniazda w listopadzie i świeża szata roślinna kiełkująca w czerwcu. Wędkarstwo na terenie Loango w ujściu rzeki i na morzu jest niezwykle popularne.

Park Narodowy Pongara

Ekskluzywne lodge, piękne plaże i bogactwo zwierząt sprawiają, że Pongara jest idealną ucieczką od tłocznego Libreville. Pobyt w tym parku to świetna okazja, aby zobaczyć żółwie skórzaste, które składają jaja na plaży od listopada do marca, a także zwiedzić region, aby zobaczyć słonie, bawoły, dzikany rzeczne i małpy. Warto wiedzieć, że wybrzeża parku porze suchej (od lipca do października) odwiedzają humbaki.

Libreville

Tętniące życiem, „muskularne serce Gabonu”, Libreville jest największym miastem i domem dla ponad jednej trzeciej populacji Gabonu. Czyste ulice, eleganckie restauracje i rozległe, ogrodzone wille to pierwsze wrażenia z miasta. Wystarczy pobyć w mieście trochę dłużej trochę dłużej, a łatwo można odkryć afrykańskie serce Libreville.

Park Narodowy Moukalaba-Doudou

Park obejmujący zarówno wybrzeże, jak i las. Tutaj można znaleźć największą populację naczelnych w Gabonie. Mnóstwo ptaków wodnych, w tym czapla i bardzo rzadki wikłacz czarnoskrzydły.

Wodospady Kongou

Odpowiedzią Gabonu na Niagarę są tryskające wodospady Kongou. W lesie okalającym wodospady żyją szare papugi, słonie, goryle i szympansy.

Gabon – Turystyka

Jednym z afrykańskich krajów wciąż znajdującym się poza utartymi szlakami turystycznymi jest Gabon. Leży w zachodniej części kontynentu, bezpośrednio nad Oceanem Atlantyckim. Zieleń lasu równikowego poprzecinana błękitnymi wstążkami rzek – tak w skrócie można opisać ten kraj. Oprócz afrykańskiej oazy dzikiej przyrody w postaci rezerwatu przyrody Loango, parku narodowego Ivindo czy Lekedi, na uwagę zasługuje również stolica Libreville. To afrykańska metropolia malowniczo położona nad samym oceanem, gdzie można zwiedzić między innymi piękny drewniany kościół i Narodowe Muzeum Sztuki.

Wyprawa do Gabonu

Dziewicza natura to jeden z aspektów, jakim z pewnością przyciąga Gabon. Turystyka jest najbardziej rozwinięta na wybrzeżu, jednak zdecydowaną większość kraju pokrywa tajemniczy wilgotny las równikowy. Organizowana przez Flow Africa wyprawa w głąb dżungli to doskonały sposób na zupełne oderwanie się od cywilizacji i podróż poza utartymi szlakami. Niezapomniane doświadczenie to także zmaganie się z żywiołem wody i spływ rzeką Ivindo do wodospadu Kongou. W takich warunkach na gabońskiej ziemi można bez problemu sprawdzić swoje siły w tej survivalowej ekspedycji!

Wyprawa do Gabonu organizowana przez biuro podróży Flow Africa to gwarancja mocnych wrażeń i niezapomnianej przygody. Sprawdź, jak może wyglądać ekscytująca przygoda do serca afrykańskiej dżungli!

Kiedy jechać?

Pogoda w Gabonie

Styczeń, podobnie jak grudzień, jest umiarkowanie gorącym miesiącem w Gabonie, ze średnią temperaturą w zakresie między 25°C do 30°C. Miesiąc krótkiej pory suchej.

Luty, jest również umiarkowanie gorącym miesiącem w Gabonie, z temperaturą wynoszącą średnio od 25 °C do 30 °C.  W lutym średnia wysoka temperatura jest praktycznie taka sama jak w styczniu – ok. 30 °C.

Miesiąc pory mokrej w Gabonie, wysoka wilgotność powietrza potęguje odczucie wysokiej temperatury.

Marzec jest miesiącem tropikalnym, z temperaturą średnio wynoszącą ok. 30°C.

Miesiąc pory mokrej w Gabonie, wysoka wilgotność powietrza potęguje odczucie wysokiej temperatury.

Kwiecień, podobnie jak marzec, w Gabonie jest kolejnym ciepłym wiosennym miesiącem, z temperaturą wynoszącą średnio 30°C.

Miesiąc pory mokrej w Gabonie, wysoka wilgotność powietrza potęguje odczucie wysokiej temperatury.

Maj jest gorącym miesiącem w Gabonie, ze średnią temperaturą w zakresie między 25°C do 30°C.

Początek długiej pory suchej.

Czerwiec jest gorącym miesiącem w Gabonie, ze średnią temperaturą w zakresie między 25°C do 30°C.

Czerwiec to czas długiej pory suchej w Gabonie.

Lipiec jest gorącym miesiącem w Gabonie, ze średnią temperaturą w zakresie między 25°C do 30°C.

Lipiec to czas długiej pory suchej w Gabonie.

Sierpień jest gorącym miesiącem w Gabonie, ze średnią temperaturą w zakresie między 25°C do 30°C.

Sierpień to czas długiej pory suchej w Gabonie.

Wrzesień to pierwszy miesiąc długiej pory mokrej z temperaturą wahającą się między 23°C do 28°C.

Październik to kolejny miesiąc długiej pory mokrej w Gabonie. Średnie temperatury – podobnie jak we wrześniu wahają się między 23°C do 28°C.

Listopad to ostatni miesiąc długiej pory mokrej. Średnie temperatury – podobnie jak październiku wahają się między 23°C do 28°C.

Grudzień i styczeń to krótka pora sucha w Gabonie – idealna na zimowy wypad do ciepłej destynacji. Średnie temperatury wahają się między 23°C do 28°C.

Wizy i szczepienia
Wizy

Przy wjeździe do Gabonu obywateli polskich obowiązują wizy pobytowe i tranzytowe. Można je uzyskać w przedstawicielstwach dyplomatycznych Gabonu za granicą, np. w Paryżu lub Berlinie, w Ambasadzie Francji w Warszawie lub na stronie internetowej www.dgdi.ga, za pośrednictwem aplikacji ETA (Electronic Travel Autorisation of Gabon).  Elektroniczne zezwolenie na wjazd (e-visa) dotyczy wyłącznie osób podróżujących drogą powietrzną, które przekroczą granicę na międzynarodowym lotnisku im. Leona Mba, w Libreville. E-visa nie może być wydana na czas dłuższy niż 6 miesięcy.

Szczepienia

Przy wjeździe należy każdorazowo okazać dokument potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze. W przypadku jego braku podróżny zostanie zobowiązany do przyjęcia szczepionki na granicy (na zasadach odpłatności).

 

Informacje praktyczne
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Fotografowanie
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Telefony i Internet
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży
 • Odzież letnia: krótkie spodnie, spodnie z długimi nogawkami (przydatne podczas ewentualnego pieszego safari), koszule i podkoszulki; ubrania z przewiewnych materiałów
 • Ciepła odzież: kurtka przeciwwiatrowa, kurtka z polaru
 • Obuwie: para wygodnych, zakrytych butów sportowych, sandały/klapki pod prysznic
 • Mały plecak - pojemność ok. 25 litrów (przydatny podczas wycieczek)
 • Okulary przeciwsłoneczne
 • Czapkę z daszkiem/kapelusz słoneczny
 • Krem z wysokim filtrem (np. SPF 50)
 • Środki przeciw komarom (polecamy preparat marki Mugga)
 • Lornetkę (przydatną w czasie safari)
 • Strój kąpielowy
 • Latarkę (najlepiej typu czołówka)
 • Przy wybranych programach uwzględniających np., trekking czy wspinaczkę – zalecane obuwie trekkingowe z twardą podeszwą, usztywniające kostkę

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983