Gambia

Programy

Twój termin
Szyte na miarę
gambia senegal
Tam, gdzie brodzi brodziec

O kraju

Gambia

Gambia

Afryka Zachodnia

Afryka dla początkujących? Warto spojrzeć w stronę Gambii i właśnie tu rozpocząć swoją przygodę z Czarnym Kontynentem. W niewielkim kraju, wyciętym jak kawałek tortu z Senegalu, powszechnie mówi się po angielsku, a zwyczaje i tradycja nadal nawiązują do angielskiej kolonialnej przeszłości.

Lecz Gambia to nie tylko słońce i złote plaże, przyciągające szukających ucieczki przed zimą Europejczyków. Poza kurortami są tu także typowo afrykańskie rezerwaty przyrody oraz ruiny opuszczonych obozów niewolniczych, a także bogate w piękną faunę i florę tereny przybrzeżne.

Co zobaczyć?

Wyspa Kunte Kintah

Tzw. James Island jest jednym z najcenniejszych historycznych miejsc Gambii. Jej nazwa upamiętnia niewolnika, bohatera powieści „Korzenie” oraz serialu na jej podstawie. Został on aresztowany w 1767 r. i przetrzymywany w forcie na wyspie wraz z pozostałymi niewolnikami, których następnie transportowano na statki płynące do Nowego Świata… Ruiny fortu znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rezerwat Abuko

Jego początki sięgają 1916 roku, choć oficjalnie powstał dopiero w 1986 r. Rezerwat jest najmniejszym rezerwatem przyrody w Afryce, ale na tej ograniczonej przestrzeni mamy do czynienia z ogromną różnorodnością egzotycznej fauny i flory. Abuko odwiedza 1/3 turystów przyjeżdżających do Gambii.

Mniej więcej 1/3 powierzchni rezerwatu porasta las galeriowy, dzięki czemu panują tu warunki przyjazne dla ptaków, których żyje tu około 280 gatunków. Są wśród nich przede wszystkim rzadkie gatunki zimorodków. W rezerwacie Abuko żyją też rzadkie gatunki ssaków: gereza ruda, koczkodan zielony, patas i galago, a także krokodyl krótkopyski i nilowy. Rezerwat prowadzi także zwierzęcy sierociniec i centrum rehabilitacyjne dla różnych gatunków małp, między innymi szympansów oraz dla hien i papug.

Wycieczki do Gambii

Jedno z najmniejszych państw Afryki położone na wybrzeżu Atlantyku w zachodniej części kontynentu. Gambia to wąski pas lądu otoczony z trzech stron przez Senegal oraz Ocean Atlantycki. I to właśnie piękne plaże są dziś głównym znakiem rozpoznawczym, dla których warto jechać do Gambii. Jednak wypoczynek i pogoda sprzyjająca opalaniu to nie wszystko, co ma do zaoferowania ten niewielki kraj. Miłośnicy zabytków powinni odwiedzić wyspę Kunta Kinteh, gdzie znajdują się pozostałości fortu z XVII wieku, znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Innym ważnym punktem na mapie podróży jest Makasutu, tak zwany święty las. Las palmowy położony jest na brzegach rzeki Gambia. To bardzo zróżnicowany ekosystem, w którym można zobaczyć gęsty las, sawannę i roślinność namorzynową. Bliskość wody przyciąga wiele gatunków zwierząt, które przychodzą nad rzekę ugasić pragnienie. To także świetna okazja aby przyjrzeć się codziennemu życiu ludności z okolicznych wiosek – mężczyźni pozyskują sok z palmy do produkcji wina palmowego, łowią ryby, a kobiety zbierają ostrygi. Kolejnym ciekawym miejscem jest także park narodowy Gambii, gdzie utworzono Centrum Rehabilitacji Szympansów, które swobodnie można obserwować płynąc łodzią po pobliskiej rzece.

Gambia ‒ Kiedy jechać?

Klimat panujący w tym kraju dzieli się na dwie pory: suchą i deszczową. Pierwsza trwa od listopada do maja i to najlepszy czas, by trafić na dobrą pogodę do zwiedzania, korzystając z tego, co ma do zaoferowania Gambia. Pogoda przez większą część roku jest bardzo upalna, a temperatury sięgają do 40°C. Marzysz o wycieczce do Gambii? Skontaktuj się z naszym Zespołem Flow Africa i poznaj szczegóły oferty.

Kiedy jechać?

Styczeń

I

Środek długiej pory suchej.

Dzienne temperatury w okolicach 26°C, choć zdarzały się dni z temperaturą nawet o 10°C wyższą.

Luty

II

Pora sucha nadal w apogeum.

Dzienne temperatury w okolicach 25°C, nawet nocą rzadko spadające poniżej 20°C.

Marzec

III

Statystycznie najgorętszy miesiąc w roku.

Z temperaturami w zenicie sięgającymi 34°C i bardzo niską wilgotnością.

Kwiecień

IV

Nadal gorąco.

Nocami można czasem odczuć zbliżającą się porę deszczową.

Maj

V

Dzienne temperatury w okolicach 26°C.

Po długiej porze suchej woda w morzu ma bardzo wysoką temperaturę, czasem nie różniącą się od powietrza.

Czerwiec

VI

Średnia dzienna temperatura spada do około 23°C.

W zależności od roku może zdarzyć się kilka dni deszczowych, choć średnia opadów w miesiącu nie przekracza 10mm.

Lipiec

VII

Pora deszczowa. Można się spodziewać około połowy dni z opadami w miesiącu.

Dzienne temperatury utrzymują się nadal na poziomie 23°C

Sierpień

VIII

Apogeum pory deszczowej i bardzo wysokiej wilgotności.

Jednocześnie temperatura rośnie co wpływa na dość niekorzystne warunki do zwiedzania.

Wrzesień

IX

Nadal trwa pora deszczowa, choć długotrwałe opady zmienią się w krótkie ulewne nawałnice wieczorami.

Podczas dnia można spodziewać się nawet 8 godzin słońca.

Październik

X

Długie godziny słońca i coraz wyższe temperatury dzienne.

Miesiąc znany z upojnie ciepłych, tropikalnych wieczorów, czasem przerywanych lekkim deszczem.

Listopad

XI

Początek pory suchej.

Dzienne temperatury rzadko spadają poniżej 28°C.

Grudzień

XII

Grudzień jest bez wyjątku gorący, suchy i bardzo słoneczny.

W okolicach nadmorskich resortów można spodziewać się zachodów słońca dopiero ok. 19:00, co w tropikach jest rzadkością.

Wizy

Obywatele polscy podróżujący do Gambii na okres do 90 dni nie potrzebują wizy. Dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy jest polski paszport ważny co najmniej 6 miesięcy.

Szczepienia

Nie ma szczepień obowiązkowych. Do szczepień zalecanych należą: Błonica, tężec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, żółta gorączka, wścieklizna.

Informacje praktyczne

Pieniądze

Jednostką monetarną w Gambii jest dalesi (GMD). 1 PLN = 12,95 GMD.

Wymiany amerykańskich dolarów, brytyjskich funtów oraz euro można dokonywać w bankach, a także w niektórych hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty – z dużymi portretami. Lepiej posługiwać się wysokimi nominałami – 50 i 100 USD. Można też wymienić czeki podróżne. Należy zawsze pytać o prowizje i opłaty.

W większych ośrodkach bez problemu zapłacimy kartą VISA. Mogą pojawić się trudności z płatnością inną kartą. Pieniądze i dokumenty należy nosić przy sobie i przechowywać w bezpiecznym miejscu.

Napięcie w sieci

We wszystkich oferowanych przez nas miejscach noclegowych jest dostęp do elektryczności. Napięcie wynosi 230 V. Obowiązują wtyczki typu europejskiego – „G”, z dwoma poziomymi bolcami i trzecim pionowym.

Strefa czasowa

Gambia znajduje się w strefie całorocznej UTC+0. Różnica w stosunku do czasu polskiego w lecie wynosi – 2 godziny, a w zimie – 1 godzina.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym pakiet – TU EUROPA
TRAVEL WORLD (wariant Standard PLUS) które obejmuje: KL 40 000 EUR, NNW 5 000 EUR, bagaż 500 EUR, z włączeniem ryzyka następstw chorób przewlekłych i nowotworowych. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zwiększenia sumy ubezpieczenia i wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.

Kuchnia

Gambijska kuchnia bogata jest w ryż i ryby, za równo te słono, jak i słodkowodne, pochodzące z rzeki Gambia oraz kuskus i warzywa, tj. dynia, okra, maniok, pomidory, cebula, kapusta, fasola i groch. Potrawy nawiązują do dziedzictwa kulturowego tutejszych ludów rdzennych, ale przyjęło się także wiele zwyczajów kulinarnych z czasów kolonialnych.  Do charakterystycznych smaków należy chili oraz orzeszki ziemne, którymi posypuje się potrawy jednogarnkowe lub uciera na pastę tworzącą podstawę do sosów. Charakterystycznym napojem, który spotkać można czasem jako welcome drink w hotelach jest sok z baobabu zmieszany z owocami ugli.

Napiwki

Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 2 do 30 USD. Zachęcamy, aby napiwki zostawiać w lokalnej walucie.

Bezpieczeństwo

Gambia jest krajem o stabilnej sytuacji politycznej (faktycznie kilka lat temu doszło tam do zamachu stanu, ale przeszedł on bezkrwawo). Zdarzają się drobne kradzieże, jednak w znacznie mniejszym stopniu niż w krajach sąsiadujących. Niektórzy turyści narzekają na tzw. beach boys zbyt gorliwie nagabujących turystów na plażach, jednak jest to specyfika wielu afrykańskich kurortów i trzeba przywyknąć, iż wielu miejscowych, pracujących w sektorze turystycznym, w taki sposób szuka klientów.

Przepisy celne

Obowiązują międzynarodowe przepisy celne dotyczące turystyki. W praktyce służby celne, graniczne mogą oczekiwać opłat (bakszysz) w wysokości od 2 do 5 USD, za które nie należy się spodziewać pokwitowania.

Telefon i Internet

Wybierając się do Gambii należy zasięgnąć u operatora informacji na temat zasięgu oraz kosztów połączeń. Koszt minuty połączenia w roamingu może tutaj generować bardzo wysokie koszty. Możliwy jest jednak zakup lokalnej karty sim i korzystania z bardzo tanich połączeń krajowych.

Internet dostępny w hotelach, czy kawiarenkach internetowych jest zwykle dość wolny, jednak powszechnie dostępny.

Przydatne rzeczy

  • Środki przeciw komarom (typu Mugga, Moskito Guard)
  • Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem
  • Krem do opalania z wysokim filtrem (min. SPF 25)
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Wygodne buty sportowe typu adidas lub obuwie turystyczne z antypoślizgową podeszwą
  • Kostium kąpielowy / kąpielówki oraz ochronne buty do wody
  • Podręczny plecak lub torbę na wycieczki
  • Lornetka
  • Chusta do zarzucenia na głowę lub ramiona w miejscach kultu, szczególnie dla kobiet
  • Lekka kurtka przeciwdeszczowa
Zapisz się na newsletter!