TAM, GDZIE BRODZI BRODZIEC

Senegal głównie kojarzy się z legendarnym rajdem Dakar. Podczas podróży do Afryki Zachodniej warto jednak zboczyć ze szlaku rajdu.
Kraje
Gambia
Senegal
Ilość osób
6 osób
Termin (13 dni)
Cena
od 3980 EUR + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem Flow Africa
Chcę jechać
Kraje
Gambia
Senegal
Ilość osób
6 osób
Termin (13 dni)
Cena
od 3980 EUR + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem Flow Africa
Chcę jechać

Senegal głównie kojarzy się z legendarnym rajdem Dakar. Podczas podróży do Afryki Zachodniej warto jednak zboczyć ze szlaku rajdu. Nasza wyprawa pozwoli odkryć wyjątkową atmosferę tej części kontynentu, poznać piękno kolonialnej architektury i lokalnych wiosek, a także żywiołowej muzyki i wspaniałej kuchni, która łączy afrykańskie i francuskie smaki. Senegal i Gambia to kraje wciąż naturalne i nieodkryte przez masową turystykę. Zachwycają tu długie, nieprzepełnione piaszczyste plaże, licznie występujące ptaki i uśmiechnięci ludzie. Zobaczymy wyjątkowe dla tego regionu miejsca: niesamowicie zasolone „Różowe Jezioro” Retba czy takie rezerwaty przyrody jak Bandia, w którym można obserwować dzikie zwierzęta, i Djoudj – który zachwyca mnogością występujących tu ptaków. Wśród nich żyją m.in. brodźce, kormorany, żwirowce, czaple i wiele innych wspaniałych gatunków. Wizyta w delcie rzeki Saloum i sekretnym „Świętym Lesie” Makasutu to kolejne magiczne miejsca, które odwiedzimy. Zwieńczeniem wyprawy będzie wypoczynek w cieniu palm na piaszczystych plażach magicznego wybrzeża Gambii.

Pobierz PDF z programem

Dzień1

PRZELOT Z WARSZAWY DO SENEGALU

Wylot do Dakaru z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Przylot w godzinach popołudniowych. Transfer do hotelu położonego na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego (czas przejazdu: ok. 50 min.). Czas na odpoczynek po podróży, kolację w hotelu i nocleg.

Wyżywienie

kolacja

Zakwaterowanie

Novotel Hotel www.accor.com/senegal (pokoje typu standard)

Dzień2

WYSPA NIEWOLNIKÓW GORÉE ISLAND – ZWIEDZANIE DAKARU

Dzień rozpoczniemy przeprawą promem na wyspę Gorée (czas przeprawy: ok. 20 min), będącą niegdyś bazą handlu niewolnikami. Po zwiedzaniu, spacerze i zakupach na lokalnym markecie udamy się na lunch i wrócimy do hotelu na krótki odpoczynek. Następnie wyruszymy na zwiedzanie Dakaru, obejmujące najważniejsze punkty: plac Niepodległości, Pałac Prezydencki, katedrę i pomnik Afrykańskiego Odrodzenia. Kolację zjemy w jednej z najbardziej znanych lokalnych restauracji – La Calebasse – której wnętrza zdobią tylko lokalne meble i obrazy. Można zakupić tu wyjątkowe afrykańskie dzieła sztuki. Chętni będą mogli poznać nocne, imprezowe oblicze Dakaru (atrakcja płatna dodatkowo).

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Novotel Hotel www.accor.com/senegal (pokoje typu standard)

Dzień3

IFAN MUZEUM – RÓŻOWE JEZIORO – JEEP SAFARI – SPACER PO WYDMACH I LUNCH W STYLU NOMADÓW – NOCLEG PRZY WYDMACH RÓŻOWEGO JEZIORA

Odwiedzimy jedno z najstarszych muzeów w Afryce – Muzeum Théodore’a Monoda, gdzie znajdują się afrykańskie działa sztuki i rzemiosła. Nastepnie wyruszymy na północ (czas transferu: ok. 1 godz.) nad niezwykłe „Różowe Jezioro” Retba, które zawdzięcza swój kolor sinicom i minerałom. Podczas safari w pobliżu tego słonego jeziora odwiedzimy lokalną wioskę i zapoznamy się z techniką wydobycia soli, które jest głównym źródłem dochodu okolicznych mieszkańców. Po spacerze wydmami i podziwianiu widoków Atlantyku zostaniemy na plaży na lunch w stylu Nomadów, a chętni będą mogli odbyć krótką przejażdżkę na dromaderach o zachodzie słońca lub quadem (płatne dodatkowo). Noc spędzimy w mobilnym campie przy wydmach (namioty z łóżkami, pościelą, elektrycznością).

Wyżywienie

śniadanie /lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Talisman Lodge (pokoje typu standard)

Dzień4

KOLONIALNE MIASTECZKO SAINT-LOUIS

Po śniadaniu udamy się do Saint-Louis przez Sowene i Louga (czas transferu: ok. 4 godz.). Zatrzymamy się w kilku lokalnych wioskach, by poznać codzienne afrykańskie życie. Podczas spaceru po miejscowości przekonamy się, że czas płynie tutaj powoli, a życie toczy się tempem wyznaczanym przez naturę. Lunch zorganizowany będzie w klimatycznej restauracji położonej na plaży przy Oceanie. Skorzystamy z okazji na odpoczynek i relaks na plaży. Po dotarciu do Saint-Louis, które słynie z kolonialnej zabudowy, zakwaterujemy się i zjemy kolację w kameralnym hotelu w położonym nad oceanem.

Wyżywienie

śniadanie /lunch / kolacja

Zakwaterowanie

La Maisone Rose, http://www.lamaisonrose.net/ (pokoje typu standard)

Dzień5

SAFARI ŁODZIĄ W NAJWIĘKSZYM PTASIM REZERWACIE DJOUDJ – ZWIEDZANIE SAINT-LOUIS DOROŻKĄ – PODGLĄDANIE RYBAKÓW PRZY PRACY – KOLACJA Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Po śniadaniu wyjedziemy na północ, w kierunku największego ptasiego rezerwatu Djoudj (czas przejazdu: ok. 3 godz.). Park ten został wpisany na Listę światowego dziedzicwta UNESCO. Jego teren obejmuje ok. 16 000 ha, w tym liczne tereny bagienne, jeziora i stawy. Na jego obszarze żyje wiele stad ptaków migrujących z Europy przez Saharę. Park przemierzymy łodzią, obserwując wiele gatunków ptaków, w tym np. zagrożone wodniczki czy kormorany, pelikany i flamingi. Z łodzi można również wypatrzeć większe ssaki jak guźce, hieny, małpy czy gazele. Następnie udamy się do wioski Ross Béthio, gdzie w restauracji w Lampsar Lodge zjemy lunch, i powrócimy do Saint-Louis (czas transferu: ok. 1 godz.). Miasto zwiedzimy bardzo prostą dorożką, zatrzymując się przy Pałacu Rządowym oraz w rybackiej części miasta Get Ndar. Wieczorem czeka specjalnie zroganizowana kolacja z daniami z grilla przy dźwiękach gitary na tarasie jednego z lepszych hoteli w miasteczku – La Residence in the Island.

Wyżywienie

śniadanie /lunch / kolacja

Zakwaterowanie

La Maisone Rose, http://www.lamaisonrose.net/ (pokoje typu standard)

Dzień6

WIZYTA W FABRYCE GOBELINÓW – SAFARI W REZERWACIE BANDIA – PRZEJAZD DO DELTY RZEKI SALOUM

Po śniadaniu wyruszymy do Thiès, miasta znanego z wyrobów gobelinów (czas transferu: ok. 3 godz.). Odwiedzimy fabrykę artykułów dekoracyjnych. Wyroby są całkowicie oryginalne i wytwarzane ręcznie w limitowanych ilościach. Po ok. godzinnym przejeździe z Thiès do Rezerwatu Bandia czeka nas safari. Ten niewielki rezerwat zamieszkuje ponad 120 gatunków ptaków. Dumą rezerwatu jest para nosorożcow białych, które są gatunkiem zagrożonym. być może zobaczymy również żyrafy, bawoły, antylopy i gazele. Podczas przerwy lunchowej można podglądać krokodyle w basenie, znajdujacym się na terenie parku. Po licznych atrakcjach czas na przejazd do delty rzeki Saloum (czas transferu: ok. 1,5 godz.), gdzie w kolejnych dniach czekają niespodzianki oraz wspaniałe widoki.

Wyżywienie

śniadanie /lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Le Pelican (pokoje typu standard)

Dzień7

WIOSKI I SEKRETY DELTY SALOUM – AKCJA POMOCOWA W LOKALNEJ WIOSCE – REJS NA BEZLUDNĄ WYSPĘ I OBSERWACJA MANGROWCÓW

Dzień wypełni eksploracja delty rzeki Saloum oraz spotkania z lokalną ludnością. Dorożką dotrzemy do pobliskiej wioski, by obserwować codzienne życie mieszkańców. Poznawanie tradycyjnej Afryki z glinianymi chatkami, tajemniczymi ceremoniami i nieustającą muzyką będzie unikalnym przezyciem. Pomożemy w codziennych obowiązkach, jak ubijanie prosa czy czerpanie i noszenie wody oraz przygotowywanie posiłkiów. Odwiedzimy też miejscową szkołę, dla której zakupimy przybory szkolne i pomoce naukowe. Po lunchu w hotelu wypłyniemy w widokowy w rejs na bezludną wyspę – Lonely Island – znaną z bogatego ekosystemu. Mangrowce otaczajace wyspę najlepiej podziwiać właśńie z perspektywy łodzi. Powrót do hotelu na kolacjęi nocleg.

Wyżywienie

śniadanie /lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Le Pelican (pokoje typu standard)

Dzień8

REJS RZEKĄ NDANGANE DO TOUBACOUTA –WIECZORNE PODGLĄDANIE PTAKÓW NA TAJEMNICZEJ WYSPIE ROOST

Po śniadaniu wypłyniemy w rejs łodzią motorową po rzece Ndangane w kierunku Toubacouta aż do hotelu położonego w delcie rzeki, należacej do Parku Narodowego Delta du Saloum (czas rejsu: ok. 3 godz.). Delta słynie z bardzo bogatego ekosytemu, a szczególnie z objętych ochroną mangrowców. Występują tu również guźce, hieny cętkowane i buszboki. Park jest jednym z najważniejszych obszarów chronionych Senegalu, zachwyca róznorodnością gatunków ryb i ptaków. Nie tylko fanów ptactwa zachwycą żyjace tu flamingi, czaple, pelikany, rybitwy czy rycyki i szablodzioby. Po lunchu w hotelowej restauracji czas na wypoczynek i relaks. Późnym popołudniem wyruszymy na tajemniczą wyspę Roost, gdzie różnorodne ptaki żyją obok typowych dla Senegalu nagrobków wśród baobabów. Te ogromne drzewa robią z bliska niesamowite wrażenie. Na wyspie pełno jest nietypowej fauny i flory. Szansa na zobaczenie takich gatunków jak czapla biała, kormoran czubaty, zimorodek zwyczajny czy pelikan jest bardzo duża. Powrót do hotelu, czas na odpoczynek i kolację.

Wyżywienie

śniadanie /lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Keur Saloum http://keursaloum.com/ (pokoje typu standard)

Dzień9

PRZEJAD DO GAMBII – WIZYTA NA SŁYNNEJ WYSPIE NIEWOLNIKA KUNTY KINTEH

Po śniadaniu wyjedziemy na południe, w kierunku Gambii (czas przejazdu: ok. 1,5 godz.). Tego dnia odwiedzimy wioskę rybacką Albreda i wyspę James (Kunta Kinteh). Wyspa jest jednym z najcenniejszych historycznych miejsc Gambii. Jej nazwa upamiętnia niewolnika, bohatera powieści „Korzenie” oraz serialu na jej podstawie. Został on aresztowany w 1767 r. i przetrzymywany w forcie na wyspie wraz z pozostałymi niewolnikami, których następnie transportowano na statki płynące do Nowego Świata… Ruiny fortu znajdują się na Liście swiatowego dziedzictwa UNESCO. Po przeprawie promowej udamy się do Bandżulu (czas przejazdu do portu: ok. 50 min., czas przeprawy: ok. 45 min.). Zakwaterujemy się w hotelu przy piaszczystej plaży. Czas na odpoczynek po trudach wyprawy i relaks nad basenem.

Wyżywienie

śniadanie /lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Hotel Ocean Bay, https://www.oceanbayhotel.com/ (pokoje typu standard)

Dzień10

ŚWIĘTY LAS – 5 EKOSYSTEMÓW – WIZYTA U PLEMIENIA MANDINKA

Po śniadaniu wyruszymy do „Świętego Lasu” – Makasutu – miejsca wyjatkowego pod względem przyrodniczym i kulturowym. Teren obejmuje aż pięć afrykanskich ekosystemów: sawannę, las galeriowy, las palmowy, mangrowce i bagna. Na brzegach rzeki można zaobserwować krokodyle, w lasach i łąkach wiele gatunków małp, warany i jelenie karłowate, a nad głowami można dostrzec ptactwo wodno-lądowe. Teren Makasutu zamieszkuje również plemię Mandinka. Podczas wyprawy poznamy m.in. jego tradycję i codzienne zwyczaje. Lunch zjemy w restauracji w Makasutu, a następnie wrócoimy do hotelu. Czas na relaks i wypoczynek w cieniu palm.

Wyżywienie

śniadanie /lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Hotel Ocean Bay, https://www.oceanbayhotel.com/ (pokoje typu standard)

Dzień11

WYPOCZYNEK NA PLAŻACH BANDŻULU

Dzień przeznaczymy na cudowne nicnierobienie. Wypoczynek na plażach, spacery, kąpiele w oceanie lub w basenie.

Wyżywienie

śniadanie /lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Hotel Ocean Bay, https://www.oceanbayhotel.com/ (pokoje typu standard)

Dzień12

WYPOCZYNEK NA PLAŻACH BANDŻULU – WYLOT DO POLSKI

Do południa ostatnie chwile relaksu w promieniach afrykańskiego słońca. Następnie przejazd na lotnisko Yundum (czas transferu: ok. 1 godz.) i wieczorny wylot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Wyżywienie

śniadanie /lunch

Dzień13

LĄDOWANIE W WARSZAWIE

Cena zawiera:

 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika Flow Africa (w opcji „z polskojęzycznym przewodnikiem”)
 • Zakwaterowanie zgodnie programem
 • Transport w kraju docelowym (minibusy lub busy 10 osobowe przy grupie min. 6 osób.)
 • Atrakcje dodatkowe wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
 • Opiekę anglojęzycznego kierowcy-przewodnika
 • Wyżywienie zgodnie z programem
 • Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
 • Ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

 • Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa–Dakar–Warszawa (koszt dodatkowy: 3700–5000 PLN od osoby; bilet można rezerwować indywidualnie)
 • Przejażdżki na wielbłądzie w dniu 3. (koszt dodatkowy: ok. 25 EUR za 30 min.)
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych, własnych wydatków
 • Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 70 USD za osobę)
 • Wizy do Gambii (koszt dodatkowy: 70 EUR)
 • Przejażdżki quadem w dniu 3. (koszt dodatkowy: ok. 50 EUR za godzinę)
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 550 EUR za osobę)
  SENEGAL_1 SENEGAL_2
  Ulubione kierunki podróżników
  WSZYSTKIE KOLORY KENTE
  15 dni
  8 osób
  od 5690 USD + bilet lotniczy
  KENYA BREAK
  8 dni
  6 osób
  od 1550 USD + bilet lotniczy
  WIELKA MIGRACJA SERENGETI
  12 dni
  6 osób
  od 2950 USD + bilet lotniczy
  KILIMANJARO MACHAME ROUTE
  8 dni
  6 osób
  od 4190 USD + bilet lotniczy

  Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

  789229983