Mozambik
Programy
O kraju
Mozambik
Afryka Południowa
Magnesem przyciągającym do Mozambiku jest niekończąca się, w dużej mierze niezagospodarowana linia brzegowa i przepiękne, piaszczyste plaże. Archipelagi takie jak Bazaruto, czy wybrzeża okolic Maputo lub Tofo idealnie nadają się na wspaniałe wakacje na plaży i dodatkowo umożliwiają podziwianie niesamowitej fauny morskiej, w tym migracji humbaków.
Co zobaczyć?

Wybrzeże okolic Vilanculos
Piękne plaże okolic Vilanculos przyciągają spragnionych błogiego odpoczynku. W pobliżu miasteczka ulokowało się kilka godnych polecenia butikowych hoteli. Warto też wybrać się w rejs wokół pobliskiego archipelagu Bazaruto. Do Vilanculos latają bezpośrednio samoloty z Johannesburga, stąd zwiedzanie innych części regionu Afryki Południowej (jak chociażby Namibii, Botswany czy RPA) można łatwo połączyć z wypoczynkiem w Vilanculos.

Bazaruto
Rajska wyspa, największa w archipelagu o tej samej nazwie. Zachęca do błogiego odpoczynku ale też do uprawiania sportów wodnych czy, w odpowiedniej porze roku, do obserwacji migracji humbaków. Anantara Bazaruto to luksusowa lodge umiejscowiona na wyspie. Na jednodniowy rejs wokół archipelagu Bazaruto można też wybrać się wypoczywając w znacznie tańszym Vilanculos.

Wybrzeże okolic Tofo i Inhambane
Wybrzeże okolic Tofo cechują piękne plaże, dużo mniej zagospodarowane niż okolice Vilanculos czy Maputo.

Wybrzeże okolic Maputo
Najbliższe stolicy wybrzeże zaskakuje pięknymi plażami. Rezerwaty przyrody Maputo i Machangulo chronią malownicze wybrzeże, rajskie laguny i nadbrzeżne lasy. To doskonałe miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu któregoś z krajów Afryki Południowej.

Maputo
Stolica Mozambiku i jego największe miasto i ważny port morski. Założone przez Portugalczyków stanowi bramę wjazdową do południowego Mozambiku.

Park Narodowy Limpopo
Park Narodowy Limpopo wraz z południowoafrykańskim Parkiem Narodowym Krugera i położonym po stronie Zimbabwe Pakiem Narodowym Gonerazhou stanowi de facto jeden większy obszar ochrony przyrody znany jako Wielki Park Transgraniczny Limpopo.
Kiedy jechać?
Styczeń
ITo już prawdziwe lato. Temperatura w dzień wynosi ponad 30°C. Można spodziewać się popołudniowych deszczy.
Luty
IIKolejny letni miesiąc, kiedy jest bardzo ciepło a nawet gorące. Popołudniowe ulewy są częste, rzadziej pada przez cały dzień.
Marzec
IIIGorący i wilgotny miesiąc. Temperatury w dzień ponad 30°C, popołudniowe deszcze.
Kwiecień
IVLato powoli dobiega końca. Coraz rzadziej pada, a temperatury robią się coraz niższe. Dobre warunki do nurkowania i snorkelowania.
Maj
VTo już definitywny koniec lata. Już nie pada, temperatury o poranku mogą spadać nawet poniżej 20°C, ale w ciągu dnia temperatury oscylują w okolicach 27°C. Dobre warunki do nurkowania i snorkelowania.
Czerwiec
VIPora sucha. Temperatury o poranku mogą oscylować w okolicach 16°C, ale w ciągu dnia jest przyjemnie ciepło – ok. 25°C
Lipiec
VIIKolejny suchy miesiąc z chłodnymi porankami i ciepłymi dniami.
Sierpień
VIIIRównież w sierpniu nie będzie padać. Proszę przygotować się na chłodne poranki (nawet 15°C) i ciepłe, słoneczne popołudnia.
Wrzesień
IXWe wrześniu zaczyna się robić cieplej, poranki nie są już chłodne, a temperatury popołudniami oscylują wokół 28°C. Dobre warunki do snorkelowania i nurkowania.
Październik
XW październiku jest już wyraźnie cieplej, temperatury w dzień oscylują wokół 30°C, ale nadal nie powinno padać. Dobre warunki do snorkelowania.
Listopad
XIListopad jest nieprzewidywalny! Z pewnością robi się coraz cieplej, nawet powyżej 30°C. Teoretycznie mogą już spaść pierwsze deszcze, choć w praktyce lato równoznaczne z porą deszczową przychodzi w ostatnich latach nieco później.
Grudzień
XIITo początek lata. Dni są ciepłe a nawet gorące. Mogą pojawiać się popołudniowe opady deszczu.
Wizy
Obywatele polscy mogą otrzymać wizę po wylądowaniu na lotniskach w Maputo czy w Viilanculos, tzw. „visa-on-arrival”. Kosztuje ona jednorazowo 150 USD, nie są wymagane żadne dodatkowe formalności.
Szczepienia
Formalnie nie są wymagane żadne szczepienia. Szczepienie na żółtą febrę nie jest wymagane, chyba że przybywa się z kraju, w którym to szczepienie jest konieczne. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.
Informacje praktyczne
Kuchnia
W Mozambiku z pewnością zachwycą dania przygotowane na bazie ryb i owoców morza. Większość hoteli i lodge serwuje kuchnię międzynarodową.
Pieniądze
Walutą Mozambiku jest metical.
Wymiany dolarów amerykańskich oraz euro można dokonywać w bankach i kantorach a także lodgeach i hotelach. W przypadku dolarów bezwzględnie wymagane są nowe banknoty ( z dużymi portretami). Należy zawsze pytać o prowizje i opłaty. Podczas wypraw Flow Africa nasz przewodnik zawsze wskaże dogodne miejsca wymiany pieniędzy.
W wielu miejscach można korzystać z kart płatniczych VISA i MasterCard. Dotyczy to większości hoteli i lodge, mimo to warto mieć przy sobie pewien zapas gotówki.
Przepisy celne
Przepisy celne w Mozambiku zasadniczo nie różnią się od standardowych przepisów celnych przyjętych na świecie.
Telefon i Internet
Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów roamingowych w Mozambiku. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 8-10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje, w zależności od operatora, ok. 2 PLN.
Zasięg ogranicza się do miast, terenów bardziej zaludnionych i wzdłuż głównych dróg. Internet WiFi jest dostępny w wielu hotelach, restauracjach i lodgeach.
Napięcie w sieci
We wszystkich miejscach noclegowych oferowanych przez Flow Africa jest dostęp do elektryczności, choć w odludnych miejscach może być to prąd pochodzący z agregatów lub paneli fotowoltaicznych – naładujemy wtedy telefon komórkowy ale np. suszarka nie będzie działać z pełną mocą. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu południowoafrykańskiego – „M” z trzema okrągłymi bolcami lub europejskie „C” i „F”. A
Strefa czasowa
Mozambik jest w strefie czasowej UTC+2. W Mozambiku nie jest praktykowana zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.
Mimo doniesień o różnego rodzaju zamieszkach daleko na północy kraju południe od lat pozostaje bezpieczne i otwarte na turystów.
Obowiązują zasady bezpieczeństwa podobne jak wszędzie: proszę nie zostawiać kosztowności na wierzchu, tylko trzymać je w sejfie lub przy sobie.
Podczas pobytu w mieście proszę unikać spacerów zupełnie w pojedynkę, a spacerować w grupkach 3-4 os. Proszę zwłaszcza unikać samotnych spacerów po zmroku.
Napiwki
Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 1 do 20 USD, zwłaszcza mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej. Warto przygotować trochę drobnych na napiwki. Zwyczajowo zostawia się np. bagażowemu równowartość 1 USD, przewodnikowi safari równowartość 5-10 USD za pół dnia pracy od osoby.
Ubezpieczenie
Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym Towarzystwa Ubezpieczeniowego Wiener.
PAKIET MAXIMUM, które obejmuje: KL100.000 EUR + choroby przewlekłe i nowotworowe, NNW 4000 EUR, bagaż 500 EUR. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zwiększenia sumy ubezpieczenia i wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.
Przydatne rzeczy
- Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem.
- Środki przeciw komarom (typu Mugga, Moskito Guard)
- Aparat fotograficzny
- Krem do opalania z wysokim filtrem (min. SPF 25)
- Wygodne buty sportowe typu adidas lub obuwie turystyczne z antypoślizgową podeszwą;
- Okulary przeciwsłoneczne
- Kostium kąpielowy / kąpielówki
- Podręczny plecak lub torbę na safari
- Lekka kurtka przeciwdeszczowa