P1015672

FESTIWAL VOODOO

Coroczny Festiwal Voodoo w Beninie jest wydarzeniem, które gromadzi wyznawców przeróżnych afrykańskich religii animistycznych, głównie z Afryki Zachodniej. Uczestnictwo w tak niecodziennej celebracji dostarczy sporo mocnych wrażeń i wspomnień na całe życie.
Kraje
Benin
Ghana
Togo
Ilość osób
8 osób
Termin (16 dni)
Cena
od 5260 USD + bilet lotniczy
Cena z polskojęzycznym przewodnikiem Flow Africa
Chcę jechać
Kraje
Benin
Ghana
Togo
Ilość osób
8 osób
Termin (16 dni)
Cena
od 5260 USD + bilet lotniczy
Cena z polskojęzycznym przewodnikiem Flow Africa
Chcę jechać

W miejscu, które odwiedzisz, wirujące kolorowe stogi siana z przyczepioną maską na czubku poruszają się dzięki duchom, które się w nie wcielają – jak mówią wierzenia. Duchy te mają wiedzę o ludzkich uczynkach i niczym strażnicy tropią złodziei oraz czarownice, aby zaprowadzić porządek. Niedaleko od tego widowiska mieści się targ, na którym można kupić kości krowy, czaszki małpy lub antylopy, suszone żaby, jaszczurki czy ptasie łapki. Służą one do sporządzania mikstur i amuletów mających pomóc w chorobie, w rozwiązaniu problemów życiowych oraz przynieść szczęście, zdrowie i dobrobyt. Takie właśnie zjawiska zobaczysz, podróżując po drogach i bezdrożach Ghany, Togo oraz Beninu – miejsc pełnych magii, czarów, zadziwiających tradycji, niespotykanych wierzeń religijnych i niezwykle barwnej kultury.

Pobierz PDF z programem

Dzień1

PRZELOT Z WARSZAWY DO AKRY – OSU CZYLI NOCNE ŻYCIE STOLICY

Przelot do Akry z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych. Po wylądowaniu i zakwaterowaniu w hotelu wybierzemy się na wieczorny spacer po rozrywkowej dzielnicy Osu – to tutaj mieszkańcy Akry umawiają się na piwo i tańce do rana. Ci zamożniejsi wybierają eleganckie kluby i kasyna, ci z mniejszym budżetem bawią się w lokalnych barach, gdzie stoliki często ustawione są pod gołym niebem. Kolację zjemy w lokalnej restauracji w okolicy Oxford Street – jednej z najbardziej znanych ulic miasta. Aby od samego początku poczuć atmosferę Akry, warto zostać w Osu chociaż na jedno piwo lub drinka, a być może także dać się porwać pozytywnej energii bijącej z głośników i bawić się przy afrykańskich rytmach do wschodu słońca.

Zakwaterowanie

La Villa Boutique, lavillaghana.com

Dzień2

ZWIEDZANIE AKRY – DEGUSTACJA LOKALNYCH POTRAW – „FANTAZYJNE TRUMNY”

Dzień rozpocznie się spacerem po dzielnicy Nima, jednego z najbiedniejszych rejonów stolicy. Następnie odwiedzimy rybacką Jamestown – najstarszą dzielnicę Akry. Wejście na szczyt starej latarni morskiej dostarczy ciekawych widoków na okolice oraz na fort James. W ramach lunchu skosztujemy ghańskich potraw w jednej z restauracji. Będzie to okazja, aby spróbować fufu, banku, kenkey czy waakye. Posiłki w Ghanie spożywa się bez użycia sztućców – dotyczy to także zup! Po obiedzie odwiedzimy miejsce, gdzie powstają bardzo zaskakujące, kolorowe trumny, np. w kształcie ryby, książki, samolotu, kolby kukurydzy, telefonu komórkowego czy sportowego buta. Idea rzeźbienia „fantasy coffins” pochodzi od ludu Ga i ich wierzeń. Pod koniec dnia skorzystamy z okazji na pierwsze zakupy pamiątek na największym targu rzemiosła w Ghanie. Wieczorem można ponownie spędzić czas na tętniących życiem ulicach Osu lub odpocząć przy hotelowym basenie.

Wyżywienie

śniadanie / lunch

Zakwaterowanie

La Villa Boutique, lavillaghana.com

Dzień3

PRZEJAZD DO LOMÉ (TOGO) – TARG GRAND MARCHÉ – TARG FETYSZY AKODESSEWA

Po śniadaniu wyjedziemy do stolicy Togo – Lomé – przez piękny, zielony region Volta (czas transferu: ok. 5 godz.). Zwiedzanie Lomé rozpocznie się wizytą na lokalnym targu Grand Marché, będącym królestwem afrykańskich tekstyliów marki Nana Benz. Jest to niezwykle gwarne, kolorowe miejsce, przepełnione ludźmi noszącymi swój cały towar na głowach – torby, plecaki i walizki, garnki, owoce lub napoje. Warto też zwiedzić kolonialną katedrę. Kolejnym odwiedzanym targiem będzie targ fetyszy – Akodessewa – gdzie sprzedawane są słynne lalki voodoo (drewniane ludziki z powbijanymi gwoździami) i inne fetysze: suszone głowy małp, czaszki, kości zwierząt, żaby, ogony jaszczurek, kurze łapki czy nietoperze. Służą one do sporządzania magicznych mikstur (lekarstw), stosowanych powszechnie na wszelkie choroby. Za opłatą szamani i czarownicy zapraszają turystów na wizyty i polecają im specjalne amulety na rozmaite problemy. Komfortowy nocleg spędzimy w hotelu przy plaży, z basenem.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Pure Plage, pureplage.com

Dzień4

JEZIORO TOGO – LOCHY NIEWOLNICZE W AGBODRAFO – KATEDRA W TOGOVILLE

Po śniadaniu warto skorzystać z chwili relaksu przy hotelowym basenie lub plaży. Następnie wyjedziemy w stronę jeziora Togo (czas przejazdu ok. 45 min.). Zatrzymamy się w dwóch miasteczkach położonych nad brzegiem jeziora: w Agbodrafo i w Togoville. W tym pierwszym zwiedzimy niewolnicze lochy – pozostałości po okrutnej historii związanej z handlem niewolnikami w Afryce. W Togoville zobaczymy niemiecką katedrę z 1910 r. Noc spędzimy w skromnym, ale bardzo czystym i przytulnym hotelu niedaleko plaży. Położony pomiędzy jeziorem a oceanem, ma idealną atmosferę do wypoczynku.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Hotel Safari, hotel-safari.ch/

Dzień5

PRZEJAZD DO GRAND POPO (BENIN) – SPŁYW ŁODZIĄ PO RZECE – OBSERWACJA CEREMONII ZANGBETO – WIZYTA W ŚWIĘTYM LESIE I ŚWIĄTYNI PYTONÓW W OUIDAH – PRZEJŚCIE „DROGĄ NIEWOLNIKÓW”

Rano przekroczymy granicę z Beninem, by dotrzeć do Grand Popo (czas przejazdu: ok. 45 min.). Na miejscu wyruszymy na spływ rzeką Mono, mijając przybrzeżne wioski rybackie. W jednej z nich zobaczymy niebywałe widowisko związanie z religią voodoo: ceremonię Zangbeto. Tancerze zakładają na siebie stroje z rafii (wyglądające jak kolorowe stogi siana) i wchodzą w trans, kręcąc się przy dźwiękach bębnów. Według wierzeń pod strojem nie kryje się człowiek, a duch, który wciela się w przebranie i nim porusza. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie kulturowe, bezpieczne dla podróżników. Następnie przejedziemy do Ouidah, miejsca gdzie narodziła się religia voodoo (czas transferu: ok. 1,5 godz.). Zwiedzimy ważne dla tych wierzeń świątynie: Świętego Lasu (była to nie niegdyś prywatna rezydencja pierwszego króla Ouidah) i Świątynię Pytonów. Po drodze do hotelu dotrzemy do miejsca upamiętniającego niewolniczą historię kraju. Przejdziemy „Drogą Niewolników”, którą przechodzili dawniej w kajdanach wywożeni stąd przymusowo ludzie, aż do „Door of No Return”. Nocleg w Ouidah przy plaży.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Casa Del Papa, casadelpapa.com

Dzień6

WYPRAWA ŁODZIĄ DO „AFRYKAŃSKIEJ WENECJI” – ZWIEDZANIE PAŁACÓW KRÓLEWSKICH I MUZEUM HISTORII W ABOMEY – PODZIEMNE MIASTECZKO AGONGOINTO – OBSERWACJA CEREMONII GELEDE

Rankiem udamy się do „Wenecji Afryki” – Ganvie, około 500-letniej wioski, zbudowanej na palach wbitych w dno jeziora Nokoué. Osada powstała na trudno dostępnym terenie jako miejsce schronienia zbiegłych niewolników z rejonu „Brzegu niewolników”. Jest ona największą tego typu miejscowością w Afryce. Następnie przejedziemy do Abomey (czas przejazdu: ok. 2 godz.), gdzie zwiedzimy 2 muzea wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO: Pałace Królewskie oraz Muzeum Historii, poświęcone dziejom Dahomeju (dawnego państwa istniejącego niegdyś na obszarze dzisiejszego Beninu). W oddalonym o 5 km od miasteczku Bohicon odwiedzimy podziemne miasto Agongointo – powstałe prawdopodobnie w XVI w. jako schronienie dla wojowników. Późnym popołudniem będziemy świadkami spektakularnej ceremonii Gelede. Jest to uroczystość Jorubów ku czci pramatki, łącząca śpiew i rytualny taniec z użyciem kolorowych, rzeźbionych masek. Przejazd na nocleg do Dassa Zoume (czas transferu: ok. 2 godz.).

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Hotel Jeco, jecohotel.com

Dzień7

OBSERWACJA RYTUAŁÓW PRZY FETYSZU DANKOLI – ZWIEDZANIE WIOSKI LUDU TENEKA – PRZEJAZD DO NATITINGOU

Wyruszymy na północ, do miejscowości Natitingou (czas transferu: ok. 6,5 godz.). Po drodze zatrzymamy się na dwa dłuższe przystanki. Pierwszy odbędzie się przy miejscu bardzo ważnym dla wyznawców voodoo – Fetyszu Dankoli. Jest to najpotężniejszy fetysz w całym Beninie i jeden z najsilniejszych w Afryce. Ludzie przyjeżdżają tu z całego kraju, aby skomunikować się z bogami i złożyć im prośby. Temu rytuałowi towarzyszy wbijanie kołka w kopiec, polewanie go olejem palmowym i plucie ginem. Podczas powierzania bogom próśb, ludzie składają im także obietnicę powrotu na miejsce z rytualną ofiarą, jeśli modlitwy zostaną wysłuchane. Ofiara rytualna jest ofiarą krwawą – najczęściej poświęcane są na nią kury, kozy czy krowy. Miejsce to jest zatem dużym kopcem zbudowanym na dwóch martwych pniach, zawierającym niezliczone drewniane kołki pokryte tłuszczem, krwią, alkoholem i piórami. Podczas drugiego postoju zwiedzimy glinianą wioskę ludu Teneka. Nocleg w Natitingou.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Hotel Tata Somba, hoteltatasomba.5web5.com

Dzień8

ZWIEDZANIE MUZEUM KULTURY SOMBA – PRZEJAZD DO PARKU NARODOWEGO PENDJARI

Rano, po śniadaniu, odwiedzimy Muzeum Natitingou – dowiemy się tutaj wielu interesujących rzeczy na temat kultury i historii ludu Somba. Następnie przesiądziemy się z minivana do samochodów terenowych z napędem 4×4 i wyjedziemy na północ kraju, do Parku Narodowego Pendjari, uważanego za najpiękniejszy rezerwat przyrody w Afryce Zachodniej (czas transferu: ok. 4 godz.). Jest on domem m.in. dla słoni, bawołów, hipopotamów, krokodyli, lwów, guźców, małp i antylop. Zakwaterujemy się w klimatycznych namiotach. Jeśli czas pozwoli, wyruszymy na pierwsze safari.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Dzień9

SAFARI PIESZE I SAMOCHODOWE ORAZ ODPOCZYNEK W PARKU NARODOWYM PENDJARI

Dzień spędzimy w Parku Narodowym Pendjari. Dwukrotnie wybierzemy się na safari: wcześnie rano – piesze, a późnym popołudniem – samochodami terenowymi, by wypatrywać dzikich zwierząt oraz podziwiać przepiękną przyrodę. Po wyprawach odpoczniemy na łonie natury przy pysznych posiłkach serwowanych w lodge.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Dzień10

ZWIEDZANIE MINIATUROWYCH WIOSEK TATA SOMBA – WIZYTA U LUDU TAMBERMA

Rano wykwaterujemy się z lodge i opuścimy teren parku, by powrócić na południe. Celem jest miejscowość Kara w Togo (czas przejazdu: ok. 5 godz.). Po drodze zwiedzimy miniaturowe wioski Tata Somba, znajdujące się na równinach Boukoumbe. Przekroczymy granicę z Togo, a następnie jadąc poprzez górzyste krajobrazy, dotrzemy do ludu Tamberma. Jego członkowie mieszkają w takientach – imponujących glinianych wieżyczkowych domach. Nocleg w hotelu w Kara.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

La Doucer; Hotel_La_Douceur

Dzień11

PRZEJAZD DO KPALIMÉ – WIZYTA PRZY PRODUKCJI WYROBÓW METALOWYCH – NAUKA PRODUKCJI MYDŁA

Kontynuujemy przejazd powrotny na południe (czas transferu: ok. 6,5 godz. jazdy). Na trasie możemy podziwiać piękne, zielone, górzyste krajobrazy i liczne wioski. Zatrzymamy się na chwilę w jednej z nich, Bandjeli, aby przyjrzeć się produkcji wyrobów metalowych. Czeka nas także krótki postój na kolorowym targu Anie oraz w Demadeli, gdzie poznamy proces wyrabiania tradycyjnego mydła. Po dotarciu do Kpalimé odpoczniemy w hotelu, w pięknym otoczeniu przyrody.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Hotel Parc Residence, hotel-parc-residence.com

Dzień12

TREKKING NA MOUNT KLOUTO I OBSERWACJA MOTYLI – WIZYTA W REZERWACIE MAŁP – WYPRAWA NAD WODOSPADY WLI

Po śniadaniu wyruszymy na pieszą wyprawę po wioskach i lasach tropikalnych porastających pobliską górę Mount Klouto (czas marszu: ok. 2 godz.). Będzie to okazja do zaobserwowania licznych, kolorowych motyli. Być może uda się zobaczyć zielone szczyty sąsiedniej Ghany. Następnie przejedziemy do znajdującego się w Ghanie Hohoe (czas transferu: ok. 3 godz.). Udamy się tam do rezerwatu małp Tafi Atome, gdzie zwierzęta te są uważane za świętą część społeczności. Można będzie je nakarmić i pogłaskać. Po południu udamy się nad najwyższe wodospady Afryki Zachodniej – Wli. Ścieżka wiedzie wzdłuż rzeki, przez 9 kładek. Po 45–60 minutach marszu ujrzymy przepiękne wodospady, w których oczywiście będzie można wziąć orzeźwiającą kąpiel. Nocleg w lodge z widokiem na wodospad.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Waterfall Lodge, ghanacamping.com

Dzień13

WSPINACZKA NA NAJWYŻSZY SZCZYT GHANY – PRZEJAZD DO ADY – ODPOCZYNEK NAD RZEKĄ

Rano wyruszymy na wspinaczkę na najwyższy szczyt Ghany – Mount Afadjato o wysokości 885 m. (czas wejścia i zejścia: ok. 2,5 godz.) Góra porośnięta jest lasem tropikalnym. Po drodze miniemy także małe wioski i pola uprawne, m.in. kakao i kawy. Po zdobyciu szczytu i zejściu na dół przejedziemy na południe, do Ady, miejsca, gdzie rzeka Volta wpada do oceanu (czas przejazdu: 4,5 godz.). Na trasie czekają nas krótkie przystanki, podczas których przyjrzymy się lokalnym rzemieślnikom wytwarzającym bębny czy garnki. Być może uda nam się zobaczyć po drodze także wytłaczarki wina palmowego. Po dotarciu na miejsce, do komfortowego ośrodka, odpoczniemy przy basenie lub nad rzeką.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Aqua Safari Resort, aquasafariresort.com

Dzień14

RELAKS NAD RZEKĄ

Dzień wolny przeznaczymy na odpoczynek i korzystanie z oferty hotelu. Można poleżeć na plaży, popływać w basenie i spróbować rozmaitych sportów wodnych typu jet ski czy fly board. Chętni wypłyną łodziami na rejs wzdłuż rzeki i na okoliczne wysepki. Można także złożyć wizytę w wiosce rybackiej (wszystkie aktywności płatne dodatkowo). Kto będzie miał ochotę na zabawę przy muzyce, będzie mógł spędzić wieczór w hotelowym barze.

Wyżywienie

śniadanie

Zakwaterowanie

Aqua Safari Resort, aquasafariresort.com

Dzień15

REJS ŁODZIĄ NA CAMPING – RELAKS WŚRÓD PALM

Tego dnia udamy się łodzią do bardzo urokliwego miejsca, znajdującego się nieco bliżej oceanu – na camping położony na piaszczystym cypelku pomiędzy rzeką a oceanem. Ma on niepowtarzalną, wręcz rajską atmosferę, w totalnie afrykańskim stylu. Na plaży ułożone są chatki z liści palmowych, z głośników leci muzyka reggae, z pobliskiej wioski przychodzą dzieci z kokosami, pomiędzy palmami rozwieszone są hamaki, a przy drewnianych stolikach można zjeść pyszną świeżą rybę. Będzie czas na odpoczynek, kąpiel, spacer po okolicy, lunch. Stamtąd można też udać się łodzią na Wyspę Rumu i przyjrzeć się procesowi produkcji tego trunku (płatne dodatkowo). Powrót do hotelu o dowolnej porze, w zależności od preferencji grupy.

Zakwaterowanie

Aqua Safari Resort, aquasafariresort.com

Dzień16

PRZEJAZD DO AKRY – ZAKUPY PAMIĄTEK – WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu wyruszymy w drogę powrotną do Akry (czas przejazdu: ok. 3 godz.). Czas na zakupy pamiątek na targach afrykańskiego rzemiosła i sztuki. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich portów lotniczych.

Wyżywienie

śniadanie

Dzień17

PRZYLOT DO WARSZAWY

Cena zawiera:

 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika Flow Africa
 • Zakwaterowanie zgodnie z programem
 • transport w kraju docelowym, klimatyzowany pojazd Toyota Coaster
 • Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
 • wodę mineralną na przejazdach
 • opiekę przewodnika i kierowcy lokalnego
 • Wyżywienie zgodnie z programem (śniadania)
 • Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
 • Ubezpieczenie

Cena nie zawiera:

 • Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa–Lome; Akra–Warszawa (ok. 3000 – 4000 PLN od osoby; bilet można rezerwować indywidualnie)
 • wyżywienia innego niż wymienione w programie
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (ok. 900 USD)
 • opłat wizowych: Ghana – wiza EUR 110 za osobę; Togo – 60 EUR za osobę ; Benin – 75 EUR za osobę
 • Napojów bezalkoholowych i alkoholowych, własnych wydatków
 • Zwyczajowych napiwków (ok. 80 EUR od osoby)
 • dodatkowych atrakcji, oznaczonych w programie jako „płatne dodatkowo”
  Ulubione kierunki podróżników
  WSZYSTKIE KOLORY KENTE
  15 dni
  8 osób
  od 5690 USD + bilet lotniczy
  KENYA BREAK
  8 dni
  6 osób
  od 1550 USD + bilet lotniczy
  WIELKA MIGRACJA SERENGETI
  12 dni
  6 osób
  od 2950 USD + bilet lotniczy
  KILIMANJARO MACHAME ROUTE
  8 dni
  6 osób
  od 4190 USD + bilet lotniczy

  Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

  789229983