KILIMANJARO MACHAME ROUTE I SAFARI

Choć celem wędrówki jest zdobycie szczytu, to prawdziwym powodem, by wyruszyć na tę wyjątkową wyprawę na Czarny Ląd, jest pokonanie drogi do niego.
Kraje
Tanzania
Ilość osób
6 osób
Termin (10 dni)
Cena
od 2400 USD + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika Flow Africa
Cena
od 3300 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem Flow Africa
Chcę jechać
Kraje
Tanzania
Ilość osób
6 osób
Termin (10 dni)
Cena
od 2400 USD + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika Flow Africa
Cena
od 3300 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem Flow Africa
Chcę jechać

Choć celem wędrówki jest zdobycie szczytu, to prawdziwym powodem, by wyruszyć na tę wyjątkową wyprawę na Czarny Ląd, jest pokonanie drogi do niego. Trekking na Kilimanjaro widokową trasą Machame Route pozwoli podziwiać jedyny w swoim rodzaju krajobraz ośnieżonych szczytów i równiny afrykańskiej. Safari w kraterze wulkanu Ngorongoro będzie okazją, by poza surową, górską naturą, poznać jej niemal rajskie oblicze – nie bez przyczyny teren nazywany jest Ogrodami Edenu.

Pobierz PDF z programem

Dzień1

PRZELOT Z WARSZAWY DO TANZANII

Przelot do Tanzanii z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych. Przylot do Kilimanjaro w godzinach wieczornych. Przejazd do Moshi (czas transferu: ok. 1 godz.) Zakwaterowanie i kolacja i nocleg w małej, tradycyjnej lodge położonej wśród tropikalnych lasów deszczowych na zboczach Kilimanjaro.

Wyżywienie

-

Zakwaterowanie

Mount Kilimanjaro View Lodge

Dzień2

POCZĄTEK TREKKINGU – PARK NARODOWY KILIMANJARO – MACHAME CAMP – TREKKING PRZEZ LAS DESZCZOWY

Po śniadaniu udamy się pod bramy Parku Narodowego Kilimanjaro (czas transferu: ok. 20min.), gdzie omówimy szczegóły trasy najpiękniejszej drogi prowadzącej na szczyt – Machame Route. Rozpoczynamy trekking na najwyższą górę Afryki (5895 m. n.p.m.). Po przejściu bramy lasów deszczowych w ciągu 4–5 godzin dojdziemy na wysokość około3000 m, gdzie dziurawca. Kolejne piętra wegetacyjne to oszałamiające bogactwo flory i zapierające dech w piersiach widoki, które będą towarzyszyć nam przez całą wędrówkę. Po całodniowym marszu dotrzemy do Machame Campsite (3100 m). Nocleg w obozie, kolacja przygotowana przez kucharzy.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Machame Campsite (3100 m)

Dzień3

KILIMANJARO – SHIRA CAMPSITE – WRZOSOWA DOLINA

Po śniadaniu opuścimy piętro lasów deszczowych, by kontynuować trekking pnącą się ścieżką, która przecina małą dolinę i biegnie wzdłuż pokrytej wrzosami stromej, skalistej grani. Na tych wysokościach dominują wrzosowiska, czyli bezleśne formacje zimozielonych (nie gubiących na zimę liści) krzewinek, rosnących na glebach piaszczystych lub kwaśnych. Po dotarciu na koniec grani skręcimy na zachód. Drogaprowadzi nas wzdłuż doliny rzeki na wysokości 3658 m (5–7 godz. marszu). Nocleg w Shira Campsite na wysokości 3800 m.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Shira Campsite (3800 m)

Dzień4

KILIMANJARO – BARRANCO CAMPSITE – ZĄB REKINA

Na tym etapie trekking odbywa się po terenach półpustyni o skąpej roślinności przystosowanej do wymagających warunków klimatycznych. Na płaskowyżu Shiraobieramy kierunek na wschód, w ku szczytowi Kibo, a następnie zbaczamy na południowy wschód na drogę do wulkanicznej wieży skalnej nazywanej Zębem Rekina. Po minięciu tej formacji skalnej napotkamy skrzyżowanie i wybieramy drogę prowadzącą na jeden z największych lodowców Afryki – Arrow. Czas marszu to 5–7 godzin. Nocleg w Barranco Campsite na wysokości 3950 m.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Barranco Campsite (3950 m)
Dzień

Dzień5

KILIMANJARO – BARAFU CAMPSITE – ŚCIANA SKALNA BARRANC

Po opuszczeniu obozu kontynuujemy marsz stromą granią przechodzącą obok ściany skalnej Barranco i przecinającą dolinę Karanga. W tych ekstremalnych warunkach rosną tylko trzy gatunki trawy tussock. To strefa alpejskiej pustyni, gdzie w warunkach suszy (suma opadów jest mniejsza niż 200 mm rocznie) rośliny potrafią znosić zarówno
nadmierne zimno i intensywne słońce (tego samego dnia). Podczas wspinaczki można także znaleźć kwiaty z rodziny astrowatych. Te jasne, żółte, podobne do stokrotki rośliny to najweselszy akcent kolorystyczny na tych wysokościach. Po dotarciu do skrzyżowania łączącego szlak z Mweka Route, wybierzemy ścieżkę prowadzącą do Barafu Campsite położonego na wysokości 4600 m – naszego miejsca noclegowego. Tego dnia zaliczymy około 8–9 godzin marszu. Z obozu widać dwa inne wielkie szczyty Afryki – Górę Meru i Mawenzi.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Barafu Campsite (4600 m)

Dzień6

KILIMANJARO – ZDOBYCIE SZCZYTU – MWEKA CAMPSITE

Wyruszamy nocą (ok. północy) i przez ok. 2 godziny maszerujemy drogą na szczyt między lodowcami Rebmann i Ratzel. Trekking do grani krateru Stella Point (5745 m). Ta część wspinaczki zabiera 6–7 godzin. Na Stella Point można zatrzymać się na krótki odpoczynek i podziwiać wspaniały wschód słońca (przy sprzyjającej pogodzie). Po przejściu grani, śniegów i lodów nadchodzi najważniejszy etap wspinaczki: ok. 1,5-godzinny marsz po dość płaskim terenie do najwyższego punktu Afryki – Uhuru Peak – Szczytu Wolności. Dookoła połacie śniegu i niezapomniana panorama.
Schodzimy ze szczytu prosto do kempingu Mweka Campsite z przerwą w Barafu na lunch. Na tym etapie mogą przydać się kijki, gdyż droga pokryta jest luźnym żwirem. Marsz w dół do obozu zajmuje 5–7 godzin. Camp Mweka położony jest w górnej części lasu deszczowego, gdzie późnym popołudniem można spodziewać się mgieł lub deszczu. Wieczorem ostatnia kolacja w górach i zasłużony sen.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Mweka Campsite (3090 m)

Dzień7

OSTATNI DZIEŃ TREKKINGU – TRANSFER DO ARUSZY

Ostatni dzień trekkingu z Campu Mweka do bram Parku Narodowego. U podnóża chwila relaksu, zakupy pamiątkowych upominków, koszulek, wręczenie certyfikatów zdobycia Dachu Afryki i oczywiście butelka zimnego piwa Kilimanjaro. Przejazd w kierunku Aruszy(czas transferu: ok. 2 godz.) i zakwaterowanie w lodge położonej u stóp majestatycznej
Góry Meru. Do dyspozycji słynący ze swojej wielkości basen, centrum SPA, a wszystko to w otoczeniu ogrodu botanicznego, w którym założyciel i pierwszy właściciel lodge z wielką troską sam zasadził każdą roślinę. Po lunchu czas na zasłużony odpoczynek.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Ilboru Safari Lodge

Dzień8

SAFARI W PARKU NARODOWYM JEZIORA MANYARA – LWY NA DRZEWACH – WIELKI RÓW WSCHODNI

Po śniadaniu wrażeń dostarczy nam safari 4×4 w słynnych parkach narodowych Tanzanii. Zaczniemy od Parku Narodowego Jeziora Manyara przylegającego do zachodniej skarpy Wielkiego Rowu Afrykańskiego (czas transferu: ok. 2 godz.) Otaczać nas będą krajobrazy lasu deszczowego i sawanny. Lunch zjemy na terenie parku w towarzystwie różnokolorowych ptaków, podziwiając wspaniały widok na jezioro Manyara. Wjedziemy na skarpę Wielkiej Doliny Ryftowej, skąd roztacza się panorama na wnętrze doliny. Kolacja i nocleg w prostej, ale klimatycznej lodge w pobliżu parku narodowego Ngorongoro. Czas na relaks przed kolejnym safari.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Octagon Lodge

Dzień9

SAFARI W KRATERZE NGORONGORO – WIELKA PIĄTKA – LUNCH W TOWARZYSTWIE HIPOPOTAMÓW – POWRÓT DO ARUSZY – WYLOT DO POLSKI

Wcześnie rano przejazd w stronę najsłynniejszego krateru na świecie – Ngorongoro (czas transferu: ok. 1 godz.) i zjazd do jego wnętrza. Ngorongoro, wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest największą na świecie niezatopioną kalderą wulkaniczną, a dzięki rozległym terenom i źródłom wody miejsce to stało się domem dla prawie
wszystkich gatunków zwierząt Afryki Wschodniej. Tereny rezerwatu są niezwykle malownicze, porównuje się go do Ogrodów Edenu także ze względu na bardzo duże zagęszczenie zwierząt, w tym tzw. Wielkiej Piątki czyli słoni, lwów, bawołów, nosorożców i lampartów. Po południu przejazd na międzynarodowe lotnisko Kilimanjaro (czas transferu:
ok. 4 godz.) i wieczorny lot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych.

Wyżywienie

-

Zakwaterowanie

Dzień10

PRZYLOT DO WARSZAWY

*W razie braku dostępności zaproponowanych miejsc noclegowych zastrzegamy sobie prawo do zmiany zakwaterowania na inne, o takim samym lub podobnym standardzie.

Cena zawiera:

 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika Flow Africa (w opcji „z polsko-języcznym przewodnikiem)
 • Trekking na Kilimanjaro (w tym usługi lokalnego przewodnika, kucharza i tragarzy)
 • Wyżywienie zgodnie z programem
 • Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
 • Ubezpieczenie
 • Opiekę anglojęzyczngo przewodnika
 • Zakwaterowanie zgodnie z programem
 • Transport w kraju docelowym (7-osobowa Toyota Landcruiser 4×4 z otwieranym dachem)
 • Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
 • Ubezpieczenie Flying Doctors

Cena nie zawiera:

 • Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa– Kilimanjaro–Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 3000-4000 PLN; bilet mozna rezerwować indywidualnie)
 • Napojów alkoholowych (w części safari także bezalkoholowych)
 • Własnych wydatków oraz zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 200 USD od osoby)
 • Wizy (koszt dodatkowy: 50 USD od osoby)
 • Dopłaty do pokoju jednosobowego (koszt dodatkowy: 400 USD)
KILI_1 KILI_2 KILI_3
Ulubione kierunki podróżników
WSZYSTKIE KOLORY KENTE
15 dni
8 osób
od 5690 USD + bilet lotniczy
KENYA BREAK
8 dni
6 osób
od 1550 USD + bilet lotniczy
WIELKA MIGRACJA SERENGETI
12 dni
6 osób
od 2950 USD + bilet lotniczy
KILIMANJARO MACHAME ROUTE
8 dni
6 osób
od 4190 USD + bilet lotniczy

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983