Odkrywając tajemnice Doliny Omo – pętla południowa

Etiopia

Opis

Addis Abeba, Jinka, Mursi, Turmi, Omo Rate, Kolcho, Konso, Arba Minch, Hawassa, Addis Abeba

Rzeka Omo rozciąga się na długości niemal 1000 km przez wyżyny na południowy zachód od Addis Abeby aż do jeziora Turkana w Kenii. Ta wyprawa to mozaika plemion i ich intrygujących wartości kulturowych, które wkomponowane są w malownicze krajobrazy, dziką przyrodę oraz bogaty świat ptaków. Wzdłuż rzeki Omo można spotkać różnorodne grupy etniczne, takie jak Tsemay, Arbore, Hamer, Galeb (Dasenech), Karo, Benna, Ari, Mursi, Bume (Nyangatom), Bodi i Surma, których kontakt ze współczesnym światem nastąpił dopiero w ciągu ostatnich dwóch–trzech dekad. To wyjątkowe doświadczenie zapewni Ci niezapomnianą podróż pełną odkryć i autentycznych spotkań z plemionami tej pradawnej doliny.

Plan podróży

1 Przylot do Addis Abeby i zwiedzanie miasta

Przylot do Addis Abeby, a następnie zwiedzanie miasta.

W programie między innymi:

  • Narodowe Muzeum Archeologiczne – jedno z najważniejszych muzeów Afryki Subsaharyjskiej, gdzie znajduje się słynna Lucy, znana jako „przodkini ludzkości”, oraz liczne artefakty świadczące o roli Etiopii jako „Kolebki Ludzkości”.
  • Katedra Św. Jerzego – zbudowana w 1896 roku na tradycyjnym ośmiokątnym planie, upamiętniająca zwycięstwo Etiopii nad Włochami w bitwie pod Adwą. W jej wnętrzu można podziwiać witraże Afewerka Tekle oraz małe muzeum.
  • Merkato – największy targ na świeżym powietrzu w Afryce, gdzie można znaleźć wszystko – od lokalnych wyrobów rękodzielniczych po różnorodne towary codziennego użytku. (Uwaga: targ jest zamknięty w niedziele).

kolacja

2 Przelot do Jinka i spotkanie z Ari

Po śniadaniu transfer na lotnisko na lot do Jinka (ET 271 @ 12:20-13:35).

Po przylocie zameldowanie w hotelu i czas na zwiedzanie miasta Jinka. Jinka jest domem dla Ari – jednej z najważniejszych grup kulturowych i gospodarczych Doliny Omo. Ari tradycyjnie żyją w strukturze klanowej, choć przed włączeniem ich terenów do Cesarstwa Etiopskiego w XIX wieku funkcjonowali niezależnie.

Mieszkańcy Jinka są gościnni i często zapraszają przyjezdnych do swoich wiosek, gdzie można zobaczyć ich codzienne zajęcia. Niektóre wsie są dość duże i mają kilka ulic. Budynki obejmują tradycyjne chaty z bambusa i słomy oraz bardziej trwałe konstrukcje z gliny i plecionki. Domy służą zarówno do gotowania, jak i do spania.

Charakterystyczne dla wiosek są dekoracyjne malowidła – przedstawiające zwierzęta, ludzi i symbole kulturowe – wykonywane przez kobiety z naturalnych barwników, jak węgiel drzewny, nawozy zwierzęce, czerwona ziemia i woda. Te ozdoby, nazywane w lokalnym języku bartsi, oznaczają „dodawanie piękna”. Mówi się żartobliwie, że mężczyźni Ari zajmują się wyłącznie uprawą roli i dlatego nie mają pojęcia o sztuce malowania.

W ramach wizyty zaplanowane jest zwiedzanie lokalnych wiosek, gdzie można poznać życie mieszkańców, zobaczyć, jak wytwarzają lokalny trunek z sorgo, czosnku i kukurydzy oraz produkcję glinianych garnków. W czwartek warto odwiedzić Targ Key Afer.

 

śniadanie, lunch, kolacja

3 Wizyta u plemienia Mursi i Hamer

Po śniadaniu przejazd do wioski plemienia Mursi i wizyta u ich społeczności. Mursi słyną z charakterystycznych ozdób ciała – m.in. bliznowania skóry oraz glinianych talerzyków w wargach noszonych przez kobiety. Są znani ze swojego wojowniczego charakteru i widowiskowego wyglądu. Przejazd do wioski wynosi około 70 km w jedną stronę.

Następnie kontynuacja podróży do Turmi (140 km / ok. 3 godziny jazdy), gdzie zamieszkuje plemię Hamer. Hamerowie to ludzie dumni ze swojego wyglądu – zarówno mężczyźni, jak i kobiety starannie dbają o fryzury, barwią włosy, nawilżają ciało olejami i zdobią się licznymi koralikami i bransoletami na rękach i nogach. Słyną z dekoracji ciała, tańca w blasku księżyca (Evangedi Dance) oraz wyjątkowego rytuału przejścia – skoku przez byki, który symbolizuje przejście w dorosłość i nie odbywa się codziennie.

W wiosce Turmi będziesz mieć okazję do obserwacji codziennego życia Hamerów – rozmowy z starszyzną, poznawanie tradycji, zwyczajów, podziwianie pięknych krajobrazów oraz degustacja lokalnej, specjalnej kawy. Hamerowie urzekają swoją otwartością.

śniadanie, lunch, kolacja

4 Omo Rate - wizyta u plemienia Dassanech

Po śniadaniu przejazd do Omo Rate i wizyta w wiosce plemienia Dassanech, znanego także jako Geleb. Wioski Dassanech są rozproszone na wyspach w okolicy Doliny Dolnego Omo oraz północnych brzegach Jeziora Turkana. Lud ten nie jest jeszcze w dużym stopniu dotknięty wpływem turystyki i zachowuje swoje autentyczne tradycje i kulturę.

Dassanech, posługujący się językiem kuszyckim, zamieszkują półpustynne tereny Doliny Dolnego Omo i są też licznie reprezentowani w północno-zachodniej Kenii. W Etiopii ich populacja wynosi ponad 60 000 osób, a społeczność ta składa się z ośmiu głównych grup terytorialnych, z których największą jest Inkabelo, mieszkająca na obu brzegach rzeki Omo i jej delty. Każda z tych grup posiada odrębne rytuały i role w społeczeństwie. Według lokalnych podań wiele z tych grup pochodzi od dawnych migrantów, którzy szukali schronienia przed klęskami żywiołowymi lub konfliktami i stworzyli społeczność Dassanech. Na przykład Inkabelo i Inkoria (razem zwani Shiir) zamieszkiwali obszary w pobliżu rzeki Kerio nad Jeziorem Turkana, zanim migracja w wyniku najazdów i klęsk żywiołowych doprowadziła ich do dzisiejszych terenów Dassanech.

Po południu powrót do lodge na kolację i nocleg.

śniadanie, lunch, kolacja

5 Plemię Karo i wioska Konso

Po wczesnym śniadaniu przejazd do wioski Kolcho i wizyta u plemienia Karo, mistrzów malowania ciała, które stosują podczas przygotowań do tańców, świąt i uroczystości.

Po wizycie u Karo przejazd do wioski Konso (ok. 180 km, 3 godz.). W drodze mijamy kobiety z plemienia Arbore, które wyróżniają się charakterystycznym wyglądem – noszą czarne welony, są częściowo ubrane, z ogolonymi głowami, co tworzy wyjątkowy kontrast. Arbore, znani również jako Erbore, zachowali bardziej autentyczny styk życia.

Wioska Konso znana jest z pięknych, tarasowych zboczy, wpisanych na listę UNESCO, tkanych wyrobów oraz rzeźbionych totemów zdobiących groby. Wizyta w Konso Cultural Community. Malownicze, pofałdowane wzgórza południowej Etiopii, ozdobione soczyście zielonymi drzewami moringi i urokliwymi chatami ze strzechą, są domem dla Konso – tradycyjnych rolników uprawiających zboża, bawełnę oraz hodujących bydło i kozy.

śniadanie, lunch, kolacja

6 Przejazd do Arba Minch

Po śniadaniu kontynuacja zwiedzania wioski Konso, a następnie przejazd do Arba Minch.

Arba Minch, położone nad dwoma największymi jeziorami Wielkiego Rowu Afrykańskiego w Etiopii, zachwyca malowniczym krajobrazem, mostem skalnym „God’s Bridge”, czterdziestoma źródłami, Parkiem Narodowym Nechisar, gospodarstwami krokodyli i targiem krokodyli.

Podczas wizyty w wiosce Chencha, oddalonej o 40 km od miasta, poznasz plemię Dorze, słynące z mistrzowskiego tkactwa bawełny i unikalnych, wysokich chat w kształcie uli – jednych z najbardziej charakterystycznych tradycyjnych budowli w Afryce. Głównym zajęciem mieszkańców jest rolnictwo i tkactwo. Lokalna tkanina Shama, szczególnie ceniona w Etiopii, słynie z białych szat Gabbi i barwnych szali Netala, sprzedawanych wzdłuż drogi. Odwiedź również kolorowy targ Dorze, pełen lokalnych wyrobów i żywych barw.

Trasa Arba Minch – wioska Dorze: 40 km / ok. 1,5 godz. w jedną stronę.

śniadanie, lunch, kolacja

7 Rejs po jeziorze Chamo i przejazd do Hawassa

Po śniadaniu rejs po Jeziorze Chamo, jednym z najpiękniejszych miejsc w parku. Rejs pozwala z bliska obserwować hipopotamy oraz liczne krokodyle, które wylegują się na brzegu jeziora. Szczególną atrakcją jest miejsce zwane „Azo-Gebeya”, czyli „Targ Krokodyli”.

Następnie przejazd do Hawassa, malowniczo położonej nad Jeziorem Awassa, słodkowodnym jeziorem otoczonym bujną roślinnością i wzgórzami. To wyjątkowe miejsce, pełne ptaków, zapewnia świetne warunki do ich obserwacji. Jest również szansa na spotkanie czarno-białych małp Colobus.

śniadanie, lunch, kolacja

8 Targ rybny na jeziorem Awaffa i powrót do Addis Abeby

Po śniadaniu wizyta na „Amora Gedel” – codziennym targu rybnym na brzegu Jeziora Awassa, gdzie można z bliska podziwiać pelikany, bociany i inne ptaki przyzwyczajone do obecności ludzi.

Następnie przejazd do Addis Abeby przez malownicze Jeziora Langano i Ziway, należące do jezior Wielkiego Rowu Afrykańskiego (dystans: 275 km, ok. 5 godzin jazdy).

Po przyjeździe czas na zakupy – etiopska kawa to obowiązkowy wybór dla miłośników aromatycznych specjałów! Wieczorem wyjątkowe spotkanie z etiopską kulturą w jednej z tradycyjnych restauracji Addis Abeby z tańcami kulturowymi oraz tradycyjnymi potrawami z lampką Tej, rodzaju wina zrobionego z miodu.

Następnie przejazd na lotnisko i lot powrotny.

śniadanie, lunch, kolacja

Hotele

Ramada Addis Hotel 4*

Eco Omo Lodge

Buska Lodge

Kanta Lodge

Haile Resort Hawassa

Cena

Cena od: 3400 USD / os.

Cena zawiera:

  • Opiekę anglojęzycznego kierowcy-przewodnika
  • Zakwaterowanie zgodnie z programem
  • Transport w kraju docelowym
  • Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
  • Lot wewnętrzny
  • Wodę mineralną podczas przejazdów
  • Wyżywienie zgodnie z programem
  • Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
  • Pakiet wylotowy
  • Ubezpieczenie Wiener wariant MAXIMUM KL100.000 EUR + CP, NNW 4000 EUR, bagaż 500 EUR
  • Obowiązkową składkę TFP i TFG

Cena nie zawiera:

  • Przelotu międzynarodowego
  • Własnych wydatków i zwyczajowych napiwków
  • Opłat wizowych
  • Napoi do posiłków
  • Dodatkowych atrakcji, oznaczonych w programie jako „płatne dodatkowo”
etiopia

RPA to kraj, w którym możesz jednocześnie zobaczyć wieloryby i lwy – od wybrzeża False Bay po Park Narodowy Krugera.

Zapisz się na newsletter!