RPA

Afryka Południowa
Programy
PRZYLĄDEK DOBREGO WINA
12 dni
8 osób
od 2450 USD + bilet lotniczy
O kraju
RPA
RPA

RPA jest nazywane najbardziej kolorowym krajem na świecie. Jak barwne koraliki w tradycyjnej biżuterii Zulu, podróżujących przez Południową Afrykę Gości każdego dnia czekają nowe zachwyty.

Rozwiń opis

Od Północnego Przylądka, gdzie można jechać godzinami nie spotykając na drodze nikogo, a ziemia pod stopami nadal kryje jedne z największych na świecie pokładów diamentów, poprzez kosmopolityczny Kapsztad, zawieszoną w czasie Krainę Win, delikatny urok Szlaku Ogrodów, aż po parki safari wschodu i egzotyczne wybrzeże Oceanu Indyjskiego.  To kraj, którego nie da się poznać podczas jednej wyprawy. Trzeba tu wracać i dozować wrażenia, gdyż każdy rejon to inna twarz tego afrykańskiego końca świata.

Co zobaczyć w RPA?

Główne atrakcje

Park Narodowy Krugera

Położony na granicy z Mozambikiem został objęty ochroną jako jeden z pierwszych w Afryce. Dzisiaj kultowy Kruger to ogromny obszar z niespotykanymi w żadnym innym parku asfaltowymi drogami, umożliwiającymi szybkie przemieszczanie się. Pomimo że ruch turystyczny w parku odbywa się na masową skalę a w oficjalnych miejscach piknikowych codziennie można spotkać tłumy turystów, wiele rezerwatów leżących na jego obrzeżu oferuje luksusowe, organizowanie na zamówienie pobyty i niespotykaną mnogość gatunków na niewielkim obszarze.

Góra Stołowa i Przylądek Dobrej Nadziei

Obszar chroniony obejmuje dwie największa atrakcje przyrodnicze wokół Kapsztadu: wznoszący się nad miastem masyw Góry Stołowej i teren przylądka, na którym znajduje się najbardziej na południe wysunięty punkt Afryki, często niesłusznie nazywany miejscem styku oceanów (prawdziwe miejsce mieszania się wód Atlantyku i Oceanu Indyjskiego jest kilka kilometrów dalej w dół wybrzeża). Teren parku porasta endemiczna roślinność fynbos i choć pod względem fauny żyje tu znacznie mniej gatunków niż w innych parkach Afryki, to jest to jedyne miejsce na kontynencie, gdzie spotkać można pingwiny.

Park Narodowy Pilanesberg- prywatne safari z Sun City

Niewielki, położony w kalderze wulkanicznej, rezerwat jest głównym zapleczem safari dla położonego na jego granicach Sun City, założonego w latach 70. luksusowego kompleksu wypoczynkowego i kasyna. Choć obecnie Sun City jest już mocno nadgryzione zębem czasu, znany z kilku produkcji filmowych Pałac Zaginionego Miasta, nadal funkcjonuje jako swoiste Las Vegas Afryki. W samym rezerwacie można spotkać całą wielką piątkę i nie oddziela on drapieżników od innych dzikich zwierząt, tak jak robi to wiele prywatnych obszarów chronionych.

Park Narodowy Addo Elephant

W tym momencie największy park narodowy na terenie RPA. Jak sama nazwa wskazuje, znany głównie z wielkich stad słoni, choć w jego części południowej występuje cała wielka piątka. Park znajduje się po drodze z Johannesburga do Port Elizabeth i warto umieścić go w każdym programie, który łączy te dwa miasta. Można tu zorganizować safari konne, atrakcję dostępną zwykle jedynie w bardzo drogich lodgach i kampach. W Addo takie safari wyrusza 2 razy dziennie z głównego kampu i można wykupić je na bramie parku.

Kraina Win

Południowa Afryka jest ósmym największym eksporterem win na świecie i spora część produkcji pochodzi właśnie z niezwykle żyznego skrawka lądu na Zachodnim Przylądku, gdzie zlokalizowane jest ponad 300 winnic. Zanim zapuścimy się w zielone pagórki Stellenbosh, lub trafimy na lunch do kulinarnego zagłębia RPA, doliny Franschhoek, warto rano stanąć w jednym z punktów widokowych na otaczających wzgórzach i objąć spojrzeniem nieprzebyte połacie świeżej zieleni krzewów schodzące aż do samego brzegu oceanu. Najlepiej z lampką Pinotage, szczepu, który pierwszy raz wyhodowany został właśnie na tych terenach.

Kapsztad

Często nazywany kryształowym miastem ze względu na refleksy rzucane przez oblewające go z trzech stron wody oceanu, który to efekt najlepiej zaobserwować rankiem ze szczytu Góry Stołowej. Chyba najbardziej europejskie z afrykańskich miast, gdzie na każdym kroku można znaleźć wspomnienia kolonialnej przeszłości, ale także próby przystosowania się do nowej rzeczywistości, jak np. niedawno otwarte muzeum sztuki afrykańskiej Zeitz MOCAA, w zaadaptowanym silosie portowym. Najchętniej odwiedzane miasto RPA i świetny punkt wypadowy do wycieczek po Kraju Przylądkowym.

Johannesburg

Największe miasto RPA i jedno z największych na kontynencie, choć nawet szacunkowe liczby mieszkańców znacznie się różnią w zależności od źródła. Finansowa i przemysłowa stolica kraju, generująca największe dochody w ramach PKB. W ostatnich latach władze poczyniły wiele inwestycji by naprawić nienajlepszą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, reputację miasta. W ramach inwestycji, które mają uczynić tę dawną osadę górniczą, która szybko rozrosła się do metropolii, bardziej atrakcyjną turystycznie powstało m.in. Gold Reef City – park rozrywki na terenach dawnej kopalni złota i miejsca pamięci związane z historią apartheidu, wiele z nich w niegdysiejszej „czarnej” dzielnicy Soweto.

Pretoria

Znajdującą się niecałe 50 km od Johannesburga administracyjną stolicę kraju najlepiej odwiedzić  październiku lub listopadzie, kiedy kwitną jacarandy. Ulice miasta obsadzone są 50 000 drzew dzięki, którym na jesieni miasto zdaje się tonąć w fioletowej chmurze.

Durban

Stolica prowincji KwaZuluNatal i nieoficjalne centrum kultury Zulusów, jednego z najliczniejszych plemion w kraju. Ciągnąca się wzdłuż wybrzeża Oceanu Indyjskiego metropolia często przyrównywana jest do Miami, ze względu na wysokie hotele i biurowce, tworzące nadmorską promenadę, a także „wakacyjny” klimat miasta.

Port Elizabeth

Miasto portowe na południowo- wschodnim wybrzeżu. W lutym 2021 oficjalnie zmieniło nazwę na pochodzące z isiXhosa „Gqeberha”. Ze względu na miłe usposobienie swoich mieszkańców, określane jako najbardziej przyjazne miejsce w RPA. W 2010 było areną finału Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Draknsberg czyli Góry Smocze

Góry Smocze to najwyższy i najrozleglejszy masyw górski tego skrawka Afryki. Rozciąga się na granicy RPA i Lesotho na obszarze o długości 1000 km. Najwyższy szczyt, Thabana Ntlenyana sięga blisko 3, 5 tysięcy m n.p.m. Utworzone na terenie gór rezerwaty przyrody oraz parki, w tym Park Narodowy Gór Smoczych wraz z Transgranicznym Obszarem Ochrony Przyrody Maloti-Drakensberg obfitują w trasy trekkingowe o różnym stopniu przygotowania. Coś dla siebie znajdą tu także amatorzy wędkowania i miłośnicy jazdy konnej.

Szlak Ogrodów

Cały szlak ogrodów to 300-kilometrowy pas wzdłuż wybrzeża, od Witsand na zachodzie, po ujście Storms River w Parku Narodowym Tsitsikamma. Znany jest z najłagodniejszego na świecie klimatu (porównywalnego z Hawajami). Trekking wzdłuż szlaku to podróż przez kilkanaście endemicznych ekosystemów, nazwanych tu ogrodami, od porastającego skały fynbos, po bujne lasy poprzecinane terenami bagien i winnice, a wszystko to w stałej przez cały rok temperaturze ok. 20ºC.

Wycieczki do RPA

Republika Południowej Afryki z Flow Africa to „szyta na miarę” przygoda na tle wyjątkowych afrykańskich krajobrazów! Niepowtarzalna okazja, żeby spędzić kilka dni w gronie osób spełniających to samo marzenie. To czas podziwiania natury oraz obserwowania codzienności lokalnych społeczności, ale też korzystania z wielu atrakcji, w tym odwiedzenia winnic i próbowania regionalnych trunków i przysmaków. Poznaj z nami kulturę, sztukę, architekturę i mieszkańców RPA! Będzie okazja do spacerów, rozmów, nawiązywania nowych znajomości, ale znajdzie się też czas na spokojne wpatrywanie się w zachwycające widoki.

Czego możesz się spodziewać po takiej podróży? Różnorodności! Wycieczka do RPA to możliwość zwiedzania metropolii takich jak Kapsztad, odkrywania dzikiej przyrody w parkach narodowych, a także zachwycania się unikalnymi widokami, zarówno górskimi, jak i wodnymi. Rozpościerające się widoki stanowią prawdziwą gratkę dla pasjonatów fotografii. Okalające RPA dwa oceany – Indyjski i Atlantycki to dodatkowy atut tej wyprawy.

Republika Południowej Afryki – jeden z najbardziej różnorodnych krajów

Za przekazywanie ciekawostek o państwie, pokazywanie wyjątkowych miejsc i oprowadzanie po danej lokalizacji odpowiedzialni są eksperci, których wyróżnia pasja i doświadczenie. Wybierając się z nami na wyprawę, zyskujesz możliwość skorzystania z programu dopasowanego do oczekiwań i potrzeb zwiedzających. Staramy się sprawić, żeby ta podróż była tą zapadającą w pamięć na całe życie.

Podczas wycieczki do RPA każdy znajdzie coś dla siebie – to rozwiązanie dla miłośników obserwowania krajobrazów, obcowania z naturą i wielbicieli zwiedzania miast. W trakcie pobytu będzie okazja do nabycia lokalnych pamiątek, w tym unikalnych rękodzieł, jak biżuteria czy drewniane figurki. Udaj się z nami na wyprawę, dzięki której spełnisz jedno ze swoich turystycznych marzeń! Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych!

Kiedy jechać?

Pogoda w RPA

Kapsztad

Sucho i ciepło z temperaturami ok. 25°C, choć zdarzają się także dni upalne. Zachód słońca w okolicach 21:00.

 

Park Krugera

Jeden z najgorętszych, ale także najbardziej deszczowych miesięcy w roku. Dzienne temperatury rzadko spadające poniżej 31°C i duża wilgotność ze względu na często, intensywne opady.

Kapsztad

Gorąco i słonecznie z temperaturami często przekraczającymi 30°C. Zdarzają się bardzo wietrzne dni.

 

Park Krugera

Temperatury nadal pozostają wysokie, ale nie przekraczają zwykle 30°C. To koniec pory deszczowej, ale nadal można się spodziewać popołudniowych burz z piorunami.

Kapsztad

Idealna umiarkowana pogoda ze średnimi temperaturami w okolicach 21°C. Jeżeli zdarzają się opady, to jedynie przelotne, a wiatry, to raczej morska bryza.

Park Krugera

Ostatni miesiąc lata i choć temperatury dzienne spadają, wieczory nadal pozostają przyjemne , czasem przerywane krótkimi burzami.

Kapsztad

Pierwszy miesiąc kalendarzowej jesieni. Jasne dni z idealnie czystym niebem i bardzo umiarkowanymi temperaturami.

 

Park Krugera

Choć dni pozostają ciepłe widać znaczną zmianę w krajobrazie, który z zieleni lata przechodzi w rzadszy, brązowy busz. Nadal można spodziewać się przelotnych burz popołudniami.

Kapsztad

Temperatury od 12°C- 21°C. Idealny miesiąc dla turystów nie lubiących tłoku, choć w zwiedzaniu mogą przeszkodzić deszczowe dni.

 

Park Krugera

Początek kalendarzowej zimy. Klimat robi się suchy, a drogi pełne kurzu. Choć dni są nadal przyjemne, można spodziewać się chłodnych wieczorów i nocy.

Kapsztad

Prawdziwa afrykańska zima. Choć podczas dnia może wyjść słońce, wieczory są zimne, wietrzne i deszczowe.

 

Park Krugera

Najzimniejszy i najbardziej suchy miesiąc w roku. Choć dzienne temperatury są umiarkowane z bardzo niską wilgotnością, wieczory są bardzo chłodne.

Kapsztad

Kontynuacja niskich temperatur. Opady nieco rzadsze niż w czerwcu, jednak wieczorami lepiej nie wychodzić bez kurtki przeciwdeszczowej.

 

Park Krugera

Podobnie jak w czerwcu, klimat pozostaje chłodny i bardzo suchy. Nie przeszkadza to w udanym safari, jako że w ciągu dnia widoczność jest idealna.

Kapsztad

Ostatni miesiąc zimy. Nadal zdarzają się opady i wieczory pozostają chłodne, jednak podczas dnia temperatury mogą już przekroczyć 20°C.

Park Krugera

Temperatury zaczynają wzrastać, choć nadal jest bardzo sucho. Wieczory robią się dłuższe i łagodniejsze.

Kapsztad

Deszcze zdarzają się coraz rzadziej, ok. 5-6 deszczowych dni w miesiącu. temperatury od 13°C – 21°C.

 

Park Krugera

Wiosna nadchodzi nieco później w tym regionie, ale zaskakująco wrzesień jest uważany za jeden z najlepszych miesięcy na safari. Bardzo rzadka i przetrzebiona porą suchą roślinność powoduje, że zwierzęta gromadzą się tłumnie wokół głównych wodopojów.

Kapsztad

Bardzo umiarkowany klimat z temperaturami w okolicach 20°C. Wieczory nadal chłodne, ale znacznie przyjemniejsze niż w zimie.

 

Park Krugera

Sezon przejściowy w największym parku RPA. Tradycyjnie początek wiosennych opadów, choć ze względu na zmiany klimatyczne, okres susz trwa coraz dłużej.

Kapsztad

Lato przybywa na wybrzeże. Gorąco z idealnie bezchmurnym niebem.

 

Park Krugera

Temperatury wracają do poziomu z końca lutego, choć wieczory mogą być nadal chłodne. Umiarkowane deszcze przez cały miesiąc.

Kapsztad

Apogeum lata z temperaturami często przekraczającymi 30°C i prawie całkowitym brakiem opadów.

 

Park Krugera

Najgorętszy miesiąc roku, ale także najbardziej deszczowy. Busz w mgnieniu oka przekształca się w zieloną oazę.

Wizy i szczepienia
Przepisy wjazdowe

Obywatele RP mający paszporty zwykłe mogą wjeżdżać bez wiz i przebywać na terytorium Republiki Południowej Afryki jednorazowo do 30 dni.

Szczepienia

Nie są wymagane żadne szczepienia ochronne.

Największe zagrożenie epidemiologiczne stwarzają AIDS i gruźlica. Na północnym wschodzie kraju (głównie na obszarze Parku Krugera, w prowincjach Limpopo, Mpumalanga i KwaZulu-Natal) zdarzają się rzadkie przypadki Malarii. Najczęściej polecanym lekiem przeciwko malarii są tabletki Malarone. Tabletki są wydawane na receptę, można ją uzyskać już od lekarza pierwszego kontaktu. Z leków antymalarycznych dostępnych na rynku Malarone są najmniejszym obciążeniem dla organizmu.

Dostęp do opieki medycznej w RPA jest dobry. Służba medyczna jest na wysokim poziomie.

 

Informacje praktyczne
Przepisy celne
Sprawdź szczegóły
Telefon i internet
Sprawdź szczegóły
Napięcie w sieci
Sprawdź szczegóły
Strefy czasowe
Sprawdź szczegóły
Bezpieczeństwo
Sprawdź szczegóły
Ubezpieczenie
Sprawdź szczegóły
Poniżej lista rzeczy, które mogą być potrzebne podczas podróży
  • odzież wiosenną i letnią oraz wygodne pełne buty
  • cieplejszą kurtkę lub bluzę na nocne wyjścia i przeprawy górskie
  • okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy, krem z filtrem i lornetkę na safari
  • podręczną apteczkę, a w niej: lekarstwa zażywane regularnie
  • spray przeciw komarom w wysoką zawartością substancji aktywnej DEET, najpowszechniej dostępny to Mugga

Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

789229983