Zimbabwe
Programy
O kraju
Zimbabwe
Afryka Południowa
Z jednej strony zapierające dech w piersiach widoki, bo kto nie marzył by spojrzeć w dół imponującej kaskady Wodospadów Wiktorii? Z drugiej dramatyczna historia najnowsza- jeszcze kilka lat temu 1 dolar amerykański kosztował 35,000,000,000,000,000 dolarów zimbabweańskich. Oto Zimbabwe: kraj równie piękny, co skomplikowany. Być może teraz jest dobry moment, by go odwiedzić.
Dzisiaj podróż do Zimbabwe to oprócz klasycznego punktu programu, czyli pobytu nad największym afrykańskim wodospadem, to także profesjonalnie zorganizowane safari w słynnym Hwange, czy w ukrytej perełce Mana Pools, gdzie nawet słonie chodzą na dwóch nogach, a także zaskakujące odkrycia historyczne w ruinach Wielkiego Zimbabwe. Świetna destynacja w połączeniu z Zambią lub Botswaną lub na bardziej koneserską podróż w głąb kraju.
Co zobaczyć?
Wodospady Wiktorii
Olbrzymie wodospady na rzece Zambezi w północnej części Zimbabwe, przy granicy z Botswaną. Jedna z najbardziej rozpoznawanych atrakcji turystycznych kontynentu. Wodospady najlepiej odwiedzić tuż po porze deszczowej – w czerwcu, kiedy ukazują się w całej swojej mocy, ale wody nie jest zbyt dużo, by przysłoniła widok. Niezwykłych wrażeń dostarcza również przelot helikopterem ponad wodospadami.
Park Narodowy Hwange
Bardzo duży park narodowy w zachodniej części kraju. Jest domem dla ponad 100 gatunków ssaków, w tym dla ogromnej, liczącej dziesiątki tysięcy populacji słoni. Popularne są też tu liczne antylopy rzadziej spotykane w innych parkach, w tym antylopowiec szablorogi, czy kudu wielkie. Najlepszym okresem na safari w Hwange jest pora sucha, kiedy zwierzęta koncentrują się przy wodopojach.
Park Narodowy Matobo
Nieduży park narodowy w pobliżu Bulawayo. Znany jest z żyjących tu białych nosorożców, uroczych koziołków skalnych – malutkich antylop a także licznej populacji lampartów. Charakterystycznym elementem krajobrazu są zgrupowania skał o ciekawych kształtach zwanych z afrykanerskiego „kopje”.
Wielkie Zimbabwe
Wielkie Zimbabwe to kamienne ruiny najprawdopodobniej średniowiecznego miasta położone w pobliżu miasta Masvingo. Uważa się, że było stolicą wielkiego królestwa, chociaż nie jest pewne którego. Budowa miasta rozpoczęła się najprawdopodobniej w XI wieku i trwała do opuszczenia miasta w XV wieku. Kamienne miasto zajmuje powierzchnię 750 hektarów i szacuje się, że w szczytowym momencie mogło pomieścić do 18 000 mieszkańców. Wielkie Zimbabwe wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Park Narodowy Gonarezhou
Ten ogromny park graniczy z Parkiem Narodowym Limpopo w Mozambiku i Parkiem Narodowym Krugera w RPA, tworząc rozległy obszar dzikiej przyrody: Wielki Park Transgraniczny Limpopo. Zwierzęta mogą swobodnie poruszać się między trzema parkami. Z powodu intensywnego kłusownictwa zagęszczenie dzikich zwierząt było w przeszłości niskie, ale w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny wzrost populacji zwierząt. Gonarezhou obejmuje różne typu środowisk, od buszu po bardziej zalesione obszary. Występują tu też ciekawe formacje skalne.
Park Narodowy Mana Pools
Jeden z największych skarbów Zimbabwe, trudno dostępny park na północy kraju, obejmujący tereny równiny zalewowej nad rzeką Zambezi. Krajobraz obejmuje też wyspy i piaszczyste ławice otoczone lasami i baobabami. Po drugiej stronie rzeki, w której roi się od krokodyli i hipopotamów znajduje się Zambia i siostrzany Park Narodowy Lower Zambezi. W Mana Pools przyrodę odkrywa się głównie podczas wodnych lub pieszych safari w porze suchej.
Harare
Stolica i największe miasto Zimbabwe liczące wraz z aglomeracją ponad 3 miliony mieszkańców. Z ważniejszych atrakcji warto odwiedzić Galerię Narodową i Ogród Botaniczny. Miasto jednak nie budzi większego zainteresowania wśród większości turystów.
Jezioro Kariba i P.N. Matusadona
Jezioro Kariba to największe na świecie sztuczne jezioro powstałe w wyniku spiętrzenia tamą rzeki Zambezi, położone na granicy Zimbabwe i Zambii. Popularny kierunek wakacyjny. Po jeziorze najczęściej pływa się tzw. „houseboats” – większymi łodziami przystosowanymi do kilkudniowych rejsów. Od południa do jeziora przylega wyjątkowo malowniczy Park Narodowy Matusadona. Obecna jest w nim cała Wielka Piątka, w tym zagrożony czarny nosorożec. Słonie, hipopotamy i bawoły występują licznie na brzegu jeziora. Park najlepiej eksploruje się z pokładu „houseboat”.
Park Narodowy Zambezi
Mały, ale malowniczy Park Narodowy Zambezi to doskonałe miejsce na jednodniową wycieczkę z Wodospadów Wiktorii. Aby doświadczyć prawdziwego „bush-vibe” można zatrzymać się w jednej z lodge z widokiem na rzekę Zambezi. Większość turystów ogranicza się jednak do krótkiej, jednodniowej wizyty i powrotu na noc do miasteczka Victoria Falls. Popularne są też rejsy po rzece Zambezi.
Zimbabwe – Safari
To leżące w południowej części Afryki państwo zachwyca zwiedzających naturalną sawanną, gdzie widoki zapierają dech w piersi i kuszą możliwościami obcowania z dziką przyrodą. To idealne miejsce dla osób chcących wpatrywać się w krajobraz wiecznie zielonych lasów czy pragnących eksplorować unikalne ruiny Wielkiego Zimbabwe. Ta podróż będzie niezapomnianą przygodą!
Wyprawa na safari w Zimbabwe to niepowtarzalna okazja do stania się gościem w świecie zwierząt. Na własne oczy zobaczysz żyrafy, zebry, słonie, antylopy, lwy i wiele innych gatunków. Niektóre uda się podziwiać naprawdę z bliska.
Wyjątkowym miejscem na trasie podróży są Wodospady Wiktorii, uznawane za jedne z najpiękniejszych na świecie i wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ten cud natury można obserwować z jednego z kilku dostępnych punktów widokowych, gdzie uda się zrobić też wyjątkowe pamiątkowe zdjęcia.
Parki narodowe Zimbabwe dają niepowtarzalną okazję do podziwiania afrykańskiej natury i dzikiej przyrody. Jednym z najbardziej tajemniczych miejsc owianych legendą jest Wielkie Zimbabwe, czyli kompleks ruin, których przeznaczenie nadal pozostaje zagadką, mimo wielu prowadzonych badań.
Zimbabwe – Niezwykła podróż
Podróż do Zimbabwe to wyprawa w głąb Afryki, prezentująca jej mniej znane oblicze. Poznasz ogrom Wodospadów Wiktorii, wytropisz białego nosorożca w Parku Matobo, przeniesiesz się w czasie do czasów świetności średniowiecznej metropolii – Wielkiego Zimbabwe, popłyniesz w rejs po największym jeziorze świata stworzonym przez człowieka, podpatrzysz zagrożone wyginięciem likaony i przenocujesz w chatce krytej strzechą, nad którą poszybują czarne orły. Warto wybrać się do Zimbabwe jeszcze przed odkryciem go przez masową turystykę, by obcować ze zwierzętami w należnym im spokoju.
Proponujemy wyprawę „szytą na miarę” – dopasowaną indywidualnie do uczestników, z możliwością aktualizacji trasy i programem, który jest daleki od komercji, a jego głównym celem jest jak najciekawsze przedstawienie afrykańskich terenów i społeczności. Przez cały czas można liczyć na pomoc pełnego pasji i doświadczenia eksperta. Wybierz się z nami na przygodę życia!
Kiedy jechać?
Styczeń
ITo lato i pora deszczowa. Z reguły pada jedynie popołudniami i robi się przyjemnie zielono. Jest ciepło, w dzień powyżej 30°C.
Luty
IIKolejny miesiąc lata i pory deszczowej. Jest nadal bardzo ciepło i wilgotno, pada z reguły popołudniami, choć zdarzają się też dni, że pada cały czas.
Marzec
IIIMarzec to kolejny miesiąc lata i pory deszczowej. Noce są nadal ciepłe, a w dzień jest około 30°C i może padać.
Kwiecień
IVW kwietniu lato powoli się kończy. Oznacza to coraz więcej słońca, coraz mniej opadów, ale też nieco chłodniejsze dni i noce. Przepływy wody w Wodospadach Wiktorii są najwyższe w roku. Często z platform widokowych nic nie widać, gdyż wszędzie wokół unosi się mgiełka.
Maj
VW maju praktycznie już nie pada. Nadal jest bardzo zielono, a Wodospady Wiktorii ukazują całą swoją siłę i moc. W dzień jest bardzo ciepło (ok. 28°C), ale już nie gorąco, pojawiają się też pierwsze chłodne noce.
Czerwiec
VITo już pora sucha i wysoki sezon turystyczny. Będzie słonecznie i ciepło, zwłaszcza popołudniami, natomiast poranki i noce mogą być bardzo chłodne. Dobry moment na podziwianie Wodospadów Wiktorii, kiedy wody jest dużo, ale nie za dużo i z platform widokowych coś widać.
Lipiec
VIIKolejny miesiąc pory suchej. Noce i poranki są zimne, za to w dzień jest przyjemnie ciepło. Znacznie cieplej jest w parkach narodowych niżej położonych (jak np. Mana Pools) niż na wyżynach w pobliżu Harare czy Wielkiego Zimbabwe.
Sierpień
VIIINadal trwa pora sucha i jest słonecznie. Jest ciepło w dzień, a dość chłodno w nocy. To kolejny miesiąc wysokiego sezonu turystycznego. Wody w Wodospadach Wiktorii jest już znacząco mniej niż w poprzednich miesiącach.
Wrzesień
IXWe wrześniu robi się coraz cieplej, coraz jest mniej zimnych nocy i poranków, zdarzają się pierwsze upalne dni. Nadal nie padają deszcze, zieleń blednie a krajobraz zdaje się wysuszony.
Październik
XW październiku robi się już bardzo ciepło, a na niżej położonych obszarach nawet gorąco. Krajobraz jest wysuszony, brakuje wody, co wpływa na koncentrację zwierząt przy wodopojach w parkach narodowych. Pod koniec października mogą pojawiać się pierwsze popołudniowe deszcze przynoszące ulgę od upału.
Listopad
XIListopad zwiastuje już powoli początek pory deszczowej. Jest dość gorąco w dzień (ok. 30°C) i ciepło w nocy (ok. 18°C). Pojawiają się pierwsze popołudniowe deszcze. Poziom wody w Wodospadach Wiktorii jest najniższy w roku, ich część w ogóle wysycha.
Grudzień
XIITo już właściwy początek lata i pory deszczowej. Jest ciepło, zdarzają się opady, wysuszona roślinność wreszcie nabiera zieleni.
Hotele
Wizy
Obywatele Polski planujący podróż turystyczną do Zimbabwe muszą uzyskać wizę. Wizę można uzyskać na dwa sposoby:
Wiza po przylocie (Visa on Arrival): Dostępna na głównych przejściach granicznych, takich jak międzynarodowe lotniska w Harare i Victoria Falls. Opłata za wizę wynosi około 55 USD i należy ją uiścić gotówką w dniu przylotu.
E-wiza: Można ją uzyskać online przed podróżą poprzez oficjalny portal e-wizowy Zimbabwe. Koszt e-wizy to 65,77 USD.
Szczepienia
Formalnie nie są wymagane żadne szczepienia. Szczepienie na żółtą febrę nie jest wymagane, chyba że przybywa się z kraju, w którym to szczepienie jest konieczne. Zaleca się szczepienia przeciw żółtaczce A i B, tężcowi, błonicy i durowi brzusznemu.
Informacje praktyczne
Kuchnia
Kuchnia Zimbabwe łączy w sobie wpływy lokalne, brytyjskie i szeroko pojęte południowoafrykańskie. Zimbabwe nazywane było spichlerzem Afryki, ze względu na dużą część obszarów zajętych pod wielkopowierzchniowe farmy. W lodge i hotelach serwowana jest kuchnia międzynarodowa.
Pieniądze
W Zimbabwe miała miejsce jedna z największych w historii inflacji. Hiperinflacja powodowała, że pieniądz stracił jakąkolwiek wartość. Najwyższe nominały banknotów, jakie drukował bank narodowy dochodziły do stu kwintylionów dolarów (!). Po próbach denominacji i wprowadzania nowych walut w miejsce starych w końcu ponownie zezwolono na obrót obcymi walutami. Dlatego do Zimbabwe polecamy zabrać dolary amerykańskie. W dużych hotelach można płacić kartą.
Przepisy celne
Przepisy celne w Zimbabwe zasadniczo nie różnią się od standardowych przepisów celnych przyjętych na świecie.
Telefon i Internet
Większość polskich sieci komórkowych posiada partnerów roamingowych w Zimbabwe. Koszt połączenia oscyluje w okolicach 8-10 PLN za minutę rozmowy, a SMS kosztuje, w zależności od operatora, ok. 2 PLN.
Zasięg telefonii komórkowej obejmuje miasta i obszary wzdłuż głównych dróg, ale też sporo obszarów wiejskich. Internet WiFi jest dostępny w wielu hotelach, restauracjach i lodgeach.
Napięcie w sieci
We wszystkich miejscach noclegowych oferowanych przez Flow Africa jest dostęp do elektryczności, choć w wielu, nawet luksusowych campach w Mana Pools może być to prąd pochodzący z agregatów i paneli fotowoltaicznych – naładujemy wtedy telefon komórkowy ale np. suszarka nie będzie działać z pełną mocą. Napięcie wynosi 220–240 V. Obowiązują wtyczki typu brytyjskiego – „G”, a także typu „D” („południowoafrykańskiego”) i „M” z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta (bolce są grubsze niż przy gniazdkach brytyjskich). Adaptery można kupić w Polsce w sklepach elektronicznych lub na lotnisku. Adapter można też zakupić w wielu sklepach w Zimbabwe. Część hoteli i lodge ze względu na wygodę turystów stosuje podwójne gniazdka i umożliwia korzystanie z prądu bez konieczności użycia adaptera.
Strefa czasowa
Zimbabwe jest w strefie czasowej UTC+2. W Zimbabwe nie jest praktykowana zmiana czasu z zimowego na letni i odwrotnie.
Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo uczestników jest dla nas kwestią priorytetową. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc noclegowych i środków transportu, a sytuacja społeczno-polityczna na odwiedzanych terenach jest przez nas na bieżąco monitorowana. Nasze biuro posiada własny oddział w Afryce, dzięki czemu rozwinęliśmy szeroką sieć zaufanych kontaktów w lokalnym środowisku.
Zimbabwe nie cieszy się najlepszą reputacją, zwłaszcza że lata politycznej niestabilności i podupadającej gospodarki odcisnęły mocno swoje piętno na społeczeństwie.
Nie mniej jednak miejsca typowo turystyczne jak Wodospady Wiktorii czy parki narodowe pozostają bezpieczne dla odwiedzających. A większość ruchu turystycznego ogranicza się właśnie do parków narodowych i rezerwatów, z dala od miast i osiedli ludzkich.
Obowiązują zasady bezpieczeństwa podobne jak wszędzie: proszę nie zostawiać kosztowności na wierzchu, tylko trzymać je w sejfie lub przy sobie. Zwiększona czujność zalecana jest w miastach. Nie poleca się również podróżowania po zmroku.
Ubezpieczenie
Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym Towarzystwa Ubezpieczeniowego Wiener.
PAKIET MAXIMUM, które obejmuje: KL100.000 EUR + choroby przewlekłe i nowotworowe, NNW 4000 EUR, bagaż 500 EUR. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zwiększenia sumy ubezpieczenia i wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.
Napiwki
Ogólnie przyjętą zasadą w krajach afrykańskich jest zwyczaj dawania napiwków za wykonaną usługę. Kwoty zależą od rodzaju usługi i wahają się od 1 do 20 USD, zwłaszcza mniejsze kwoty warto wręczać w walucie lokalnej. Warto przygotować trochę drobnych na napiwki. Zwyczajowo zostawia się np. bagażowemu równowartość 1 USD, przewodnikowi safari równowartość 5-10 USD za pół dnia pracy od osoby.
Przydatne rzeczy
Aparat fotograficzny, najlepiej z długim obiektywem sprawdzający się podczas safari.
- Środki przeciw komarom (typu Mugga, Moskito Guard)
- Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem
- Krem do opalania z wysokim filtrem (min. SPF 25)
- Okulary przeciwsłoneczne
- Wygodne buty sportowe typu adidas lub obuwie turystyczne z antypoślizgową podeszwą
- Kostium kąpielowy / kąpielówki
- Podręczny plecak lub torbę na safari
- Lornetka
- Lekka kurtka przeciwdeszczowa
- Ciepły polar lub puchowa kurteczka przydatne podczas porannego safari, kiedy jest zimno
- Czapka, szalik, rękawiczki