WIELKIE ZIMBABWE

„Wielkie Zimbabwe” to wyprawa w głąb Afryki, prezentująca jej mniej znane oblicze.
Kraje
Zimbabwe
Ilość osób
8 osób
Termin (16 dni)
Cena
od 3950 USD + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika Flow Africa
Cena
od 4900 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem Flow Africa
Chcę jechać
Kraje
Zimbabwe
Ilość osób
8 osób
Termin (16 dni)
Cena
od 3950 USD + bilet lotniczy
Wyprawa bez polskojęzycznego przewodnika Flow Africa
Cena
od 4900 USD + bilet lotniczy
Wyprawa z polskojęzycznym przewodnikiem Flow Africa
Chcę jechać

„Wielkie Zimbabwe” to wyprawa w głąb Afryki, prezentująca jej mniej znane oblicze. Poznasz ogrom Wodospadów Wiktorii, wytropisz białego nosorożca w Parku Matobo, przeniesiesz się w czasie do czasów świetności średniowiecznej metropolii – Wielkiego Zimbabwe, popłyniesz w rejs po największym jeziorze świata stworzonym przez człowieka, podpatrzysz zagrożone wyginięciem likaony i przenocujesz w chatce krytej strzechą, nad którą poszybują czarne orły. Warto wybrać się do Zimbabwe jeszcze przed odkryciem go przez masową turystykę, by obcować ze zwierzętami w należnym im spokoju.

Pobierz PDF z programem

Dzień1

WYLOT Z WARSZAWY DO ZIMBABWE

Wylot z Warszawy do Zimbabwe z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych.

Dzień2

PRZYLOT DO VICTORIA FALLS – SPACER PRZY WODOSPADACH WIKTORII – KOLACJA BOMA

Po wylądowaniu w mieście Victoria Falls wczesnym popołudniem przejedziemy do hotelu na chwilę odpoczynku (czas transferu: ok. 30 min.). Po południu wyruszymy podziwiać kurtyny Wodospadów Wiktorii, których potężne masy wody z ogromnym hukiem uderzają o dno z ponad 100 m wysokości. Wodospady absolutnie zasługują na miano jednego z Siedmiu Cudów Natury.

Wieczorem czeka nas klimatyczna kolacja w afrykańskim stylu w restauracji serwującej tradycyjne dania barbecue. Z wielkiego bufetu skosztować można m.in. mięso guźca, antylopy elanda, kudu, strusia czy krokodyla! Podczas posiłku występy miejscowych muzyków i tancerzy.

Wyżywienie

Kolacja

Zakwaterowanie

Pamusha Lodge, pamushalodgevicfalls.com

Dzień3

OPCJONALNE AKTYWNOŚCI: HELIKOPTERY, RAFTING, SPACER Z LWAMI

Ten dzień można spędzić w dowolny sposób: odpoczywając przy hotelowym basenie lub korzystając z jednej z form aktywności (płatnych dodatkowo). Do wyboru jest przelot helikopterem nad Wodospadami Wiktorii, ukazujący potęgę przelewających się przez niego hektolitrów wody; emocjonujący spacer przez busz w towarzystwie lwów pod opieką wykwalifikowanych strażników z ogromną wiedzą i doświadczeniem w kontaktach z tymi drapieżnikami (minimalny wiek uczestnika 15 lat i 1,5 m wzrostu). Podczas wędrówki zdarza się, że można głaskać młode lwy, fotografować się z nimi, a przede wszystkim otrzymać dawkę niezapomnianych wrażeń; trzecią z propozycji jest spływ przez spienione progi rzeki Zambezi o fantazyjnych nazwach: Terminator, Schody do Nieba, Pralka, Sądny Dzień, Oblivion, przez wielu uważany za najlepszy jednodniowy rafting na świecie.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Pamusha Lodge, pamushalodgevicfalls.com

Dzień4

SAFARI W PARKU NARODOWYM HWANGE

Opuścimy okolice Wodospadów Wiktorii, by wyjechać do Parku Narodowego Hwange i zakwaterować się w lodge przy jego granicy (czas przejazdu: ok. 2 godz.). Po późnym lunchu i chwili wypoczynku wyruszymy na safari samochodem 4×4. Hwange jest największym parkiem w Zimbabwe. Założony w 1928 roku, jest domem olbrzymiej ilości gatunków fauny i flory. Na terenie Parku występują żyrafy, lwy, zebry i około 40 000 słoni! Park stanowi schronienie dla wszystkich zagrożonych gatunków zwierząt występujących w Zimbabwe, wliczając w to rzadkie likaony, występujące tutaj najliczniej. Na tak dużej powierzchni krajobraz zmienia się wielokrotnie: od półpustyni (park leży na skraju pustyni Kalahari) przez sawanny i tereny skaliste po lasy akacjowe.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Hwange Safari Lodge, hwangesafarilodge.com

Dzień5

SAFARI W HWANGE – ORGANIZACJA POMOCY LIKAONOM

Poranne safari samochodem 4×4 będzie niepowtarzalną okazją, by podziwiać budzącą się do życia przyrodę. Po powrocie odpoczniemy przy basenie, a następnie odwiedzimy siedzibę Painted Dog Research, organizacji zajmującej się pomocą likaonom – dzikim psom, które są zagrożone wyginięciem i na całym świecie pozostało ich tylko 7 tysięcy.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Hwange Safari Lodge, hwangesafarilodge.com

Dzień6

ZWIEDZANIE MIASTA BULAWAYO – PRZEJAZD DO PARKU MATOBO

Po śniadaniu wyruszymy do Parku Narodowego Matobo, którego wzgórza wpisano na Listę światwego dziedzictwa UNESCO (czas przejazdu: ok. 4 godz.). Po drodze odwiedzimy drugie co do wielkości miasto Zimbabwe – Bulawayo. Zachowało się w nim wiele zabytków epoki kolonialnej, w tym Bulawayo Club – klub dżentelmenów, w którym zjemy lunch, ratusz z XIX w. oraz dworzec kolejowy. To właśnie Bulawayo było ostatnim miejscem, do którego doprowadzono kolej wg ambitnego planu budowy drogi przez całą wschodnią Afrykę z Kapsztadu do Kairu. Po południu dotrzemy do Parku Matobo, który mimo niewielkich rozmiarów, jest wart zobaczenia m.in. przez położenie w niesamowitej scenerii granitowych formacji skalnych. Kolacja i nocleg w lodge z krytymi strzechą chatkami, pięknie wkomponowanymi w granitowe głazy i malownicze wzgórza.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Matopo Hills Lodge, matobohillslodge.com

Dzień7

SAFARI W PARKU NARODOWYM MATOBO

Całodniowe safari samochodem 4×4 będzie niezwykłą okazją do poznawania wspaniałego Parku Narodowego Matobo oraz jego mieszkańców. Matobo to najstarszy, bo założony w 1926 roku park w Zimbabwe. Krajobraz parku to spektakularne wzgórza z rozsianymi na nich narzutowymi głazami. W Matobo występuje 320 gatunków fauny – jest to miejsce z największą koncentracją lampartów oraz orłów czarnych w Zimbabwe, a także dużą populacją nosorożców. Na wzgórzach Matobo rozegrała się dramatyczna walka między tutejszym Królestwem Ndebele a białymi kolonizatorami pod władzą Cecila Rhodesa, twórcy idei „od Kapsztadu do Kairu”, która miała na celu skolonizowanie całego pasa wschodniej Afryki przez Wielką Brytanię. Od jego nazwiska pochodzą nazwy byłych kolonii brytyjskich – Rodezja Północna i Południowa (dzisiejsza Zambia i Zimbabwe), a jego grób znajduje się właśnie na jednym z granitowych wzgórz w Matobo. Kolacja i nocleg w lodge.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Matopo Hills Lodge, matobohillslodge.com

Dzień8

RUINY WIELKIEGO ZIMBABWE

Po śniadaniu wyjedziemy w kierunku ruin Wielkiego Zimbabwe, ogromnego kompleksu stanowiącego nie lada zagadkę po dziś dzień. Prawdopodobnie powstał między XI a XIV w. i wzniesiono go z granitowych kostek bez użycia jakiejkolwiek zaprawy – przez kogo, do tej pory nie wiadomo. Co ciekawe w dalszym ciągu nie określono, jakich narzędzi użyto do pocięcia kostki w tak idealny sposób. Na jego terenie odnaleziono setki tajemniczych figurek ptaków z ludzkimi dłońmi zamiast nóg. Po zwiedzaniu zakwaterujemy się w położonej nieopodal ruin lodge i udamy na odpoczynek, kolację i nocleg.

Wyżywienie

RUINY WIELKIEGO ZIMBABWE

Zakwaterowanie

Ancient City Lodge, lodgeattheancientcity.com

Dzień9

GÓRY VUMBA

Rankiem wyruszymy w góry Vumba do hotelu Leopard Rock oddanego do użytku w 1946 roku (czas przejazdu: ok. 4,5 godz.). Wśród jego znamienitych gości była m.in. Królowa Elżbieta II. Otoczony polem golfowym i prywatnym rezerwatem zwierząt hotel jest popularnym miejscem weekendowych wypadów zamożnych Zimbabwejczyków. Nazwa zlokalizowanych na wschodzie kraju gór, tuż przy granicy z Mozambikiem, oznacza w języku Szona mgłę i dlatego góry te często określane są mianem mglistych. Po południu wybierzemy się na spacer po stosunkowo niewielkim rezerwacie, który zdumiewa jednak bogactwem roślinności oraz ptactwa. Trekking przez las deszczowy pokryty mchami, paprociami oraz orchideami będzie okazją do podziwiania tutejszej przyrody. Kolacja i nocleg w hotelu.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Leopard Rock Hotel, leopardrockhotel.com

Dzień10

PARK NARODOWY RHODES NYANGA

Po śniadaniu wyjedziemy do Parku Narodowego Nyanga (czas transferu: ok. 2 godz.). Przejeżdżając przez tereny parku, zrobimy przystanki w punktach widokowych. Po dotarciu na miejsce zakwaterujemy się w urządzonym w kolonialnym stylu hotelu, który powstał w 1880 roku jako posiadłość letniskowa wspomnianego wcześniej Cecila Rhodesa. Po południu dla chętnych spacer po parku. Na jego terenie wznosi się nie tylko najwyższy szczyt tego kraju – Mount Nyangani (2593 m n.p.m.), ale również najwyższy w Zimbabwe (i drugi w Afryce) wodospad – Mutarazi, osiągający prawie 800 m wysokości. Park zamieszkują m.in. małe antylopy jak dujkerczyk modry czy koziołek skalny, kudu i ridboki oraz małpy samango.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Rhodes Nyanga Hotel, rhodesnyangahotel.co.zw

Dzień11

PRZEJAZD DO LODGE PAMUZINDA

Rano wyjedziemy do kameralnej lodge położonej wśród dzikiej przyrody nad rzeką Serui, nieopodal stolicy Zimbabwe – Harare (czas transferu: ok. 4,5 godz.). Jest to doskonała alternatywa dla noclegu w zatłoczonej stolicy, którą odwiedzimy ostatniego dnia. Bungalowy należące do lodge postawione są wzdłuż rzeki i posiadają balkony, z których można podziwiać pojawiające się na brzegu zwierzęta oraz odpocząć przy widoku sawanny skąpanej w świetle zachodzącego słońca.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Pamuzinda Luxury Safari Lodge, dunhuramambo.com/lodges/pamuzinda

Dzień12

REJS PO JEZIORZE KARIBA

Po śniadaniu przejedziemy nad jezioro Kariba – największy antropogeniczny zbiornik świata, utworzony na rzece Zambezi, o długości, bagatela, 220 km i szerokości 40 km (czas transferu: ok. 4,5 godz.). Znajduje się tu także największa na świecie tama, której powstanie spowodowało zalanie ogromnego kanionu i przesiedlenie ludu Tonga. Stworzony ekosystem stał się domem dla ogromnej ilości zwierząt, m.in. słoni, hipopotamów, krokodyli i niezliczonych gatunków ptactwa wodnego, a stworzone dla budowniczych maleńkie osady funkcjonują po dziś dzień. Po dotarciu na miejsce rozpoczniemy dwudniowy rejs-safari z zakwaterowaniem na komfortowej łodzi.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Statek Lady May,

karibahouseboats.com

Dzień13

REJS PO JEZIORZE KARIBA

W rejs po jeziorze wypłyniemy statkiem wynajętym na wyłączność grupy. Do dyspozycji mamy kabiny z prywatnymi łazienkami. Posiłki będą serwowane na pokładzie. Z górnego pokładu można delektować się widokami spacerujących brzegiem słoni, hipopotamów i przelatujących nad głowami ptaków.

Wyżywienie

śniadanie / lunch / kolacja

Zakwaterowanie

Statek Lady May, karibahouseboats.com

Dzień14

ZWIEDZANIE STOLICY HARARE

Przed południem wyruszymy do stolicy Zimbabwe – Harare (czas transferu: ok. 4,5 godz.). Zwiedzanie miasta obejmuje m.in. wjazd na Harare Kopje – najwyższy punkt w mieście, skąd rozpościera się panoramiczny widok na stolicę, oraz wizytę na olbrzymim targu owoców i warzyw Mbare Musika, doskonałym miejscu na wyjątkowe fotografie. Późnym popołudniem zakwaterujemy się w hotelu w centrum miasta. Kolacja i nocleg.

Wyżywienie

śniadanie / kolacja

Zakwaterowanie

Dzień15

WYLOT DO POLSKI

Po śniadaniu czas wolny na odpoczynek lub ostatnie zakupy. Transfer na lotnisko i wylot do Polski z przesiadką w jednym z europejskich lub bliskowschodnich portów lotniczych.

Wyżywienie

śniadanie

Dzień16

PRZYLOT DO WARSZAWY

Cena zawiera:

 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika Flow Africa (w opcji „z polskojęzycznym przewodnikiem”)
 • Zakwaterowanie zgodnie z programem
 • Transport w kraju docelowym (minibus)
 • Atrakcje wymienione w programie bez adnotacji „płatne dodatkowo”
 • Ubezpieczenie
 • Opiekę anglojęzycznego przewodnika
 • Wyżywienie zgodnie z programem
 • Opłaty w parkach narodowych i zwiedzanych obiektach
 • Wodę butelkowaną

Cena nie zawiera:

 • Przelotu międzynarodowego na trasie Warszawa–Victoria Falls, Harare–Warszawa (koszt dodatkowy: ok. 3500 – 4500 PLN od osoby; bilet można rezerwować indywidualnie)
 • Przelotu helikopterem nad Wodospadami Wiktorii w dniu 3. (koszt dodatkowy: ok. 160 USD od osoby)
 • Raftingu w dniu 3. (koszt dodatkowy: ok. 120 USD od osoby)
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (koszt dodatkowy: 650 USD)
 • Wizy (koszt dodatkowy: 30 USD)
 • Spaceru z lwami w dniu 3. (koszt dodatkowy: ok. 150 USD od osoby)
 • Napojów alkoholowych i bezalkoholowych, własnych wydatków
 • Zwyczajowych napiwków (koszt dodatkowy: ok. 70 USD od osoby)
  SŁONIE_1_0 SŁONIE_2_0
  Ulubione kierunki podróżników
  WSZYSTKIE KOLORY KENTE
  15 dni
  8 osób
  od 5690 USD + bilet lotniczy
  KENYA BREAK
  8 dni
  6 osób
  od 1550 USD + bilet lotniczy
  WIELKA MIGRACJA SERENGETI
  12 dni
  6 osób
  od 2950 USD + bilet lotniczy
  KILIMANJARO MACHAME ROUTE
  8 dni
  6 osób
  od 4190 USD + bilet lotniczy

  Darmowa 45-minutowa konsultacja online z naszymi Ekspertami od Podróży dostępna przez platformę Teams

  789229983