Egipt

Programy

Twój termin
Luksusowe
egipt
Rixos Premium Alamein
Twój termin
Luksusowe
egipt
Crystal Lotus Luxury Palace by Pickalbatros
Twój termin
Luksusowe
egipt
Address Beach Resort Marassi
Twój termin
Szyte na miarę
egipt
Tajemnice Egiptu
Twój termin
Szyte na miarę
egipt
Rejs po Nilu – 3 noce na trasie Aswan – Luksor
Twój termin
Szyte na miarę
egipt
Egipt w pigułce – historia, rejs po Nilu i Morze Czerwone

O kraju

Egipt

Egipt

Afryka Północna

Egipt – serce Bliskiego Wschodu, kolebka kultury, historii i sztuki, miejsce gdzie pustynia przenika się z zielonymi oazami i morzem, którego temperatura nigdy nie spada poniżej 20C. Niezwykłe odkrycia archeologiczne, grobowce pełne labiryntów przyciągają wielu miłośników tego kraju, a nowoczesna stolica  – Kair zachwyca eleganckimi dzielnicami z XIX w.

Zanurz się z nami w ten niezwykły kraj, ale w niezwykły sposób – z nami poznasz nie tylko „must see” i wypoczynek na błogiej plaży, ale odkryjesz ten kraj na nowo.

 

Co zobaczyć?

Kair

Serce Bliskiego Wschodu oraz wrota do świata arabskiego. Majestatyczna stolica kraju faraonów, kolebka kultury, historii i sztuki, serce Bliskiego Wschodu, ikona Egiptu, miasto o dwóch obliczach – islamskim i koptyjskim.  Urzeka połączeniem przenikających się kultur, na tradycyjnych straganach i eleganckich XIX – wiecznych dzielnicach.

Aleksandria

To drugie co do wielkości miasto w Egipcie, założone przez Aleksandra Wielkiego. Miasto było jednym z siedmiu cudów starożytnego świata, a Bibliotheca Alexandrina jest po dziś dzień jego największą skarbnicą wiedzy. Można  podziwiać tu pozostałości z dawnej epoki, a dzisiejsza Aleksandria wabi tradycjami, unikatową kawiarnianą kulturą, słynnymi muzeami, piękną XIX-wieczną kolonialną architekturą i kilometrami wybrzeża, wzdłuż którego można godzinami spacerować i delektować się świeżymi owocami morza.

Fayoum

Leży na pustyni Libijskiej ok 200 km od Kairu, i jest największą egipską oazą, region ten zachwyca niesamowitymi, tajemniczymi atrakcjami. Poza olśniewającym ukształtowaniem terenu, można obserwować tu ważne punkty archeologiczne.

Luksor

Miasto w południowym Egipcie, nad brzegiem Nilu, nazywane „muzeum świata na otwartej przestrzeni” . Na terenie niegdysiejszych Teb – stolicy faraonów u– dalej znajduje się ogrom wspaniałych zabytków archeologicznych z odległej ery. Luksor to miasto, w którym czas jakby zatrzymał się, a władza przeszłych już królów wciąż lśni bogactwem majestatycznych świątyń, grobowców i pomników. Wschodnia część Luksoru to kompleksy modlitewne Karnaku a zachodnia część to świątynia Hatszepsut, z Doliną Królów i Doliną Królowych. Obie części miasta oddziela rzeka Nil.

Asuan

Uważany za południową bramę Egiptu, położony w pobliżu pierwszej katarakty Nilu. W przeszłości region znany był jako kraina złota oraz ważny punt na szlakach handlowych do Nubii. Jest świetną bazą wypadową do słynnego kompleksu Abu Simbel oraz na pobliską Wielką Tamę Asuańską.

Góra Synaj

Znana również jako Góra Mojżesza, to szczyt  o wysokości 2285 m n.p.m położony na półwyspie Synaj w Egipcie. Utożsamiana jest z biblijną górą Synaj, na której według Starego Testamentu, Jahwe przekazał Mojżeszowi tablice zawierające dziesięć przykazań. Miejsce to jest punktem licznych pielgrzymek. U jej stóp znajduje się zabytkowy klasztor św. Katarzyny, najstarszy istniejący do dziś klasztor chrześcijański.

Kiedy jechać?

Styczeń

I

Mimo pory zimowej temperatura powietrza wynosi ok 22C, a im dalej na południe tym cieplej. Styczeń to idealny czas aby uciec od europejskiej zimy i nacieszyć się przyjaznymi temperaturami i optymalną pogodą w Egipcie. Tym samym jest to wysoki sezon, ze względu na duże zainteresowanie tym kierunkiem o tej porze roku.

Luty

II

Średnie miesięczne temperatury powietrza wynoszą ok. 18°C ze spadkami poniżej 10°C w nocy. Najzimniej będzie na północy kraju – od 10 do 19°C, a w Luksorze wskaźniki termometru mogą pokazać nawet 25°C. Opady deszczu występują, lecz bardzo sporadycznie. Brak upałów sprzyja odkrywaniu pustynnych regionów Egiptu w dowolny sposób.

Marzec

III

Temperatury powietrza powoli wzrastają, a w Egipcie zaczyna się wiosna. Przesuwając się w głąb kraju,  będzie nieco cieplej. Wody Morza Czerwonego mają ok. 22°C, dlatego wypoczynek na plaży w znanych kurortach jak Ras Soma, Hurghada, Marsa Alam czy Szarm el-Szejk będzie dobrym pomysłem. Ilość turystów w marcu zmniejsza się w porównaniu do początku roku, co wpływa również na  spadek cen. W marcu wypada zazwyczaj ramadan – święty miesiąc dla muzułmanów, w którym uczestniczenie może być ciekawym doświadczeniem, a z drugiej – w mniej turystycznych miejscach nieco utrudnić korzystanie z barów i restauracji. 

Kwiecień

IV

To ostatni miesiąc przed uderzeniem egipskich fal gorąca. Temperatury powietrza wahają się między 18 a 25°C w stolicy, a im bliżej południa już ponad 30°C. Na pustynnych obszarach może wiać ciepły, piaszczysty wiatr niosący ogromne ilości piasku i pyłu oraz powodujący wzrost temperatury nawet o 20°C. Kwiecień to ostatni moment, by napawać się wiosennym klimatem!

Maj

V

Średnia temperatura powietrza w maju wynosi 32°C i to idealny czas na wypoczynek na wybrzeżu śródziemnomorskim lub Morza Czerwonego. Wysoki sezon powoli dobiega końca, a ceny zaczynają być bardziej atrakcyjne. Temperatury wód także wzrastają, dlatego jest to świetny czas na snorkeling i odkrywanie morskich głębin. Maj to również okres ramadanu, dlatego należy pamiętać o odpowiednich nakryciach głowy i ramion, które przydadzą się podczas zwiedzania świątyń, ale także uchronią przed ostrym słońcem.

Czerwiec

VI

W tym miesiącu w Egipcie robi się naprawdę gorąco, odnotowuje się rekordowe temperatury ok. 40 C, to także najbardziej suchy miesiąc w roku, opady deszczu praktycznie nie występują. Zwiedzanie lepiej planować na godziny popołudniowe, kiedy temperatura nieco spada.

Lipiec

VII

Jest to bardzo gorący miesiąc, z temperaturami ok. 40 C, bezchmurny i bezdeszczowy, jest naprawdę gorąco, a wilgotność jest bardzo niska.

Sierpień

VIII

Wskaźniki temperatur spadają poniżej 40 C jedynie w nocy, dając wytchnienie przed upalnym dniem. Na eksploracje Egiptu radzimy udawać się wczesnym rankiem lub popołudniem.

Wrzesień

IX

To okres przejściowy między kończącym się latem i rozpoczynają się powoli jesienią. Temperatury powietrza nieznacznie spadają – miesięczna średnia to nadal ok. 30°C. Wysoki sezon jeszcze się nie rozpoczął, więc nadal można skorzystać z promocyjnych ofert.

Październik

X

Temperatury spadają do przyjemnych 28C, uporczywe upały powoli się kończą, a temperatury sprzyjają odkrywaniu zakątków Egiptu i zwiedzaniu.

Listopad

XI

To czas kiedy, temperatury sięgają ok. 23°C, a nocą spadają nieco poniżej 20°C, to ostatni moment przed prawdziwym boomem, który nadejdzie w grudniu.

Grudzień

XII

Temperatury oscylują w granicach 20C, a miesięczne opady wynoszą 15 mm. To idealny moment na zwiedzanie, czy świąteczny odpoczynek w ciepłej atmosferze. Z uwagi na święta ceny w hotelach wzrastają.

Hotele

Hotel Steigenberger Ras Soma 5*
Hotel Sofitel Winter Palace 5* – Luksor
Hotel Sofitel Legend Old Cataract Aswan 5*
Hotel Cleopatra Luxury Resort 5*
Hotel Cairo Kempinski Nile
Hotel Sunrise Alex Avenue 5*

Wizy

Wiza jednokrotnego wjazdu kosztuje 25 dolarów, jest ważna przez okres 30 dni i uprawnia do poruszania się po całym terytorium Egiptu. Wizę można uzyskać po przylocie do Egiptu na podstawie dostępnego na lotnisku formularza przylotu w języku angielskim lub poprzez zarejestrowanie się i wypełnienie formularza internetowego na stronie www.visa2egypt.gov.eg. Za pośrednictwem platformy wniosek o wizę elektroniczną należy utworzyć co najmniej 7 dni przed datą planowanego wyjazdu. Ubieganie się o wizę poprzez formularz internetowych nie przewiduje trybu odwoławczego od braku decyzji, zbyt późnej decyzji lub odmowy wydania wizy. Opłata wniesiona za rozpatrzenie wizy nie jest w żadnym przypadku zwracana.

Paszporty powinny być ważne minimum 6 miesięcy od daty wyjazdu z Egiptu.

Szczepienia

Nie ma obowiązku szczepień ochronnych.

Przebywając w Egipcie, przestrzegać należy podwyższonych zasad higieny: często myć ręce, pić wodę przegotowaną lub oryginalnie butelkowaną oraz dokładnie myć owoce i warzywa.

Wybierając się do Egiptu należy pamiętać, że flora bakteryjna mieszkańców poszczególnych zakątków świata może być naprawdę różna, przez co miejscowi mają naturalną odporność na drobnoustroje w danym regionie, a przyjezdni nie.

Bądź szczególnie ostrożny podczas spożywania posiłków, zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu, ponieważ mogą pojawić się zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Informacje praktyczne

Kuchnia

Kuchnia egipska łączy wpływy śródziemnomorskie, północnoafrykańskie i bliskowschodnie dzięki temu lokalne potrawy są wyjątkowo zdrowe i smaczne. Islam reguluje nie tylko duchowość, ale także codzienne życie wyznawców, egipskie potrawy dzielą się na te które można spożywać i te które są zabronione. Egipcjanie wykorzystują dużo świeżych owoców, warzyw i ryb – kuchnia jest zatem lekka. Na przykład mieszkańcy doliny Nilu do każdego posiłku spożywają pikantne kiszone warzywa. To zwyczaj, który ma wiele setek lat. Tradycyjnie podaje się potrawy mięsne. Będąc w Egipcie warto spróbować tradycyjnych potraw jak: Koshary (mieszanka ryżu, makaronu i soczewicy), Hamam Mahshi (nadziewane gołębie), Molokhiya (zupa z juty) i Hawawshi (kanapka z mięsem).

Pieniądze

Oficjalną walutą Egiptu jest funt egipski (EGP). Funt egipski dzieli się na sto piastrów. Przy planowaniu podróży warto jednak zawsze sprawdzić bieżący kurs funta egipskiego w stosunku do polskiego złotego. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Na wyjazd do Egiptu warto zabrać euro lub dolary amerykańskie. W przypadku tej drugiej waluty najlepiej sprawdzą się banknoty wydane po 2012 r. Dolary wyemitowane pomiędzy 1996 a 2012 rokiem także są akceptowane, ale można napotkać na problemy z ich wymianą. Zasadniczo jednak banknoty w obu walutach na miejscu można wymienić na funty egipskie. W wielu miejscach w Egipcie można płacić bezpośrednio w dolarach amerykańskich lub euro – zarówno w większych supermarketach, centrach handlowych, jak i w kurortach turystycznych. Jednak zachowaj czujność, bo zdarza się, że w małych sklepikach sprzedawcy traktują euro jak dolara, przeliczając jeden do jednego. W takich przypadkach opłaca się wybrać tańszą walutę i płacić dolarami.

Przepisy celne

Egipskie przepisy celne są podobne do ogólnie przyjętych w Europie. Bez zgody władz celnych nie można wywozić z Egiptu większych ilości towarów, np. subsydiowanych leków. Grozi za to konfiskata oraz grzywna. Do Egiptu można wwozić waluty obce. Nie trzeba w tym celu wypełniać deklaracji celnej, jeśli ich wartość nie przekracza 10 000 USD. Bez zgłaszania służbom celnym można wywieźć z Egiptu tę samą kwotę w USD (ewentualnie jej równowartość w innych walutach) lub maksymalnie 5000 EGP. Podróżnym indywidualnym, których nie obejmują specjalne umowy, nie przysługuje zwrot podatku VAT od zakupionych towarów.

Telefon i Internet

Największym operatorem telefonicznym w Egipcie jest Vodafone, Orange lub Etisalat. Najlepszym rozwiązaniem na internet w Egipcie jest karta eSIM. Można ją kupić i zainstalować jeszcze przed wyjazdem z Polski, a następnie zacząć korzystać od razu po wylądowaniu w Egipcie. To rodzaj cyfrowej karty, której nawet nie musimy wkładać do telefonu.

Napięcie w sieci

Napięcie sieciowe w gniazdkach w Egipcie wynosi 220 V. Częstotliwość napięcia w sieci elektroenergetycznej w Egipcie wynosi 50 Hz. Gniazdka są zazwyczaj takie same jak w Polsce.

Strefa czasowa

Egipt znajduje się w strefie czasowej Eastern European Time (EET, UTC+2).

Bezpieczeństwo

W Egipcie warto zachować ostrożność w popularnych miejscach turystycznych (np. obiekty kultu religijnego, najważniejsze atrakcje), ze względu na występowanie kradzieży. Regiony atrakcyjne turystycznie nie są wolne od drobnych przestępstw. W zatłoczonych miejscach warto pilnować swoich bagaży i portfeli. Nie należy nosić przy sobie większej ilości pieniędzy, czy kart kredytowych – lepiej zostawić je w hotelowym sejfie. Dobrze unikać wszelkich zgromadzeń i demonstracji, ze względu na ryzyko ataków terrorystycznych (w strefach podwyższonego ryzyka). Podczas pobytu lepiej poruszać się głównymi szlakami komunikacyjnymi i nie podróżować nocą. Poza obiektami turystycznymi lepiej pamiętać o odpowiednim ubiorze i unikać noszenia krótkich spódnic, szortów, czy strojów plażowych. W czasie Ramadanu  należy powstrzymywać się od picia alkoholu i palenia papierosów w miejscach publicznych, od wschodu do zachodu słońca. W Egipcie nie wolno robić zdjęć obiektom rządowym, a także obiektom takim jak mosty, czy porty. Łamanie tego zakazu wiąże się z karą grzywny, a nawet aresztowaniem. Pamiętajmy o tym, że także fotografowanie osób, a szczególnie egipskich dzieci wymaga zgody (i to pisemnej!), dlatego nigdy nie róbmy tego bez pozwolenia.

Ubezpieczenie

Podczas całego wyjazdu uczestnicy objęci są ubezpieczeniem turystycznym Towarzystwa Ubezpieczeniowego Wiener.

PAKIET MAXIMUM, które obejmuje: KL100.000 EUR + choroby przewlekłe i nowotworowe, NNW 4000 EUR, bagaż 500 EUR. Za dodatkową opłatą istnieje możliwość zwiększenia sumy ubezpieczenia i wykupienia ubezpieczenia od kosztów rezygnacji.

Napiwki

W Egipcie powszechnie stosowanym zwyczajem jest zostawianie napiwków, nie tylko dla obsługi restauracji, ale też dla przewodników czy kierowców.

Przydatne rzeczy

W egipskim klimacie najlepiej sprawdza się odzież bawełniana. Należy unikać materiałów syntetycznych. Trzeba jednak pamiętać, że poranki i wieczory mogą być chłodnawe i najlepiej jest zabrać ze sobą sweter, polar, bluzę lub lekką kurtkę.

Warto zabrać:

  • Kapelusz przeciwsłoneczny lub czapka z daszkiem
  • Krem do opalania z wysokim filtrem (min. SPF 50)
  • Okulary przeciwsłoneczne
  • Wygodne buty sportowe typu adidas lub obuwie turystyczne z antypoślizgową podeszwą;
  • Kostium kąpielowy / kąpielówki;
  • Podręczny plecak lub torbę na safari;
  • Lekka kurtka przeciwdeszczowa
  • Aparat fotograficzny
Zapisz się na newsletter!